Переглядів: 535

Відкрий для себе український світ

Департамент освіти і науки Одеської міської ради оголосив конкурс учнівських історико-дослідницьких робіт «Відомі одесити». Учням 8—11-х класів пропонуються чотири теми про видатних людей - культури, науки, спорту, громадського життя. Мова, звісно ж, українська.

Неймовірний збіг — рідко таке трапляється: майже водночас з оприлюдненням цього рішення вийшла у світ книжка «Відкрий для себе Україну» (перша із серії «Патріот»).

Важко спрогнозувати, про що напишуть одеські школярі. Певна річ, героями їхніх творів стануть славетні одесити, з чиїми життєписами ознайомили їх, передовсім, педагоги в школі чи розповідали батьки, а ще ті, про кого вони почули з телеекрана. Літератури такої тематики, на жаль, гостро невистачає. Тож можна з більшою чи меншою мірою вірогідності передбачити, що серед персоналіїв учнівських творів будуть фігурувати різні імперські символи, включно й совєтські. Адже й досі, як ми в цьому переконалися, частина людей, у тому числі й молодь, продовжує відзначати отой день «защітніка отєчєства», забуваючи або не бажаючи думати про те, що рідна країна — властиво, Вітчизна їхня — Україна, сьогодні у великій небезпеці, і майже щодня її захисники гинуть на тій російсько-українській війні…

Кожен розділ та кожна сторінка презентованої книжки вчать любити свою Україну, а в ній — рідну Одесу, і не закликами чи гаслами, а розповідаючи про її видатних людей, розкриваючи перед читачем конкретні факти її історії. Якщо ця книжка на 239 сторінок (видавництво «Український пріоритет» чомусь не вказало наклад) негайно потрапить у школи, буде включена у навчальний процес, то є надія: діти знатимуть, про що писати свої твори, а передовсім — отримають правдиві історичні знання. А тут уже визначальною має бути роль вчителів.

— Багато громадян виховувались на імперських символах, — сказав, відкриваючи презентацію новодруку в науковій бібліотеці імені Михайла Грушевського, письменник і видавець Володимир Шовкошитний (на знімку). — Якби це було не так, то не стояла б у центрі Одеси похітлива імператриця. Хто прочитає книжку, той допевниться в тому, що Одесі на кілька сотень років більше, ніж прийнято вважати, і що українські козаки починали тут її українську історію, і що північна Одещина є частиною Поділля… Неймовірні речі про український світ, український внесок в одеську історію дізнаються читачі. Велике свято — відкрити для себе Україну. Дуже дякую, що пані Галина Могильницька звернулася саме до нашого видавництва.

Цікаві та глибокі статті для цього збірника писали історики та літератори з Одеси й інших міст, мистецтвознавці та краєзнавці. Серед авторів — славні та відомі імена: Ліна Костенко, Євген Маланюк, Микола Вороний, Борис Мозолевський, Володимир Панченко, одеські поети… Це — літературна частина. Є тут і матеріали наших істориків, котрі впродовж тривалого часу розробляють тему правдивої минувшини Одеси, повертаючи місту славетні імена, що були стерті з її історичної пам’яті.

— Історико-краєзнавча тематика завжди актуальна, — підкреслив на презентації В’ячеслав Кушнір, доктор історичних наук, декан історичного факультету Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова, головний редактор видання. — Ми ще дуже мало знаємо про свій край. До того ж, кожне покоління має свою позицію сьогоднішнього дня. Автори книжки є знавцями своєї справи. Завдяки цьому вона відзначається тематичною різноманітністю, спрямованістю на краще пізнання свого краю. А досвід колективного підходу, колективної праці для творення таких книжок має бути продовжений.

Цю думку конкретизувала член редакційної колегії, заслужений працівник культури України, письменниця Галина Могильницька:

— Нам уже треба готувати другу книгу, щоб в цьому році подати її до друку. Пропонуйте свої матеріали, дорогі мої автори. Така книжка дуже потрібна нашій молоді. Багато молодих людей сповнені патріотизму, але їх нерідко вистачає лише на вигуки «Ганьба!» та «Слава!». А коли треба висловити якусь аргументовану відповідь опонентам, губляться. Ця книжка дасть їм глибоку аргументацію, посилить їхні переконання.

Якою ж має бути наступна книжка серії «Патріот»? Доктор історичних наук, професор Григорій Гончарук запропонував свою концепцію: «Відкрий для себе українську Одесу». Дуже конкретно і на часі.

Кожна книжка є відкриттям для тих, котрі її читають. Не кажучи вже про те, що читання розвиває інтелект, стимулює мислення, поглиблює загальну культуру людини. Телебачення, яке вже упродовж двох десятиліть замінює людям книжку, значно знизило їхній культурний та інтелектуальний рівень. Недарма ж новітній фольклор каже: хто читає книжки, той керує тими, що дивляться телевізор. Тому народження нової книжки — це велике свято, передовсім — для автора, навіть якщо це колектив авторів. А ця книжка є ще й значною культурною подією.

Проте видавець, як ревний поціновувач книжки та письменницький друг, зробив з цієї події справжнє свято: привіз немало гарних книжок, що вийшли друком в «Українському пріоритеті», у тому числі й одеських авторів. Розповів цікаву історію кожної з них, про кожного автора сказав добре слово. Прочитав і свої поезії. Власні вірші читав також київський поет Станіслав Бондаренко, автор книжки паліндромів.

Роман КРАКАЛІЯ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net