Переглядів: 6133

120—140/90. А якщо вище?

Кожен третій українець страждає на гіпертонію. Високий тиск є поширеним явищем у тих, кому за 40, особливо у жінок. І до цієї проблеми слід ставитися з усією серйозністю, адже її ігнорування призводить до інфаркту, інсульту, розвитку серцевої та ниркової недостатності, сліпоти. Так твердять кардіологи.

Знана річ, коли людина стикається із гіпертонією, у неї логічно виникають запитання: від чого ж підвищується тиск, як лікуватися і як уберегтися від цієї недуги? Саме про це розмова з лікарем-кардіологом вищої категорії Михайлом ПЕРЕТЯТЬКОМ.

— Отже, Михайле Васильовичу, що таке високий тиск?

— Ще у школі ми дізнаємося, що серцево-судинна система складається із судин, по яких циркулює кров. Рух крові забезпечує серце. Судини піддаються впливу з боку крові. Такий вплив називається артеріальним кров’яним тиском, що складається з двох значень — верхнього і нижнього. Максимальне, або систолічне виникає при скороченні серцевого м’яза, а мінімальне, або діастолічне — у стані спокою. При порушенні пульсу розрізняють діастолічну або систолічну гіпертонію.

Проведені дослідження вивели середнє значення артеріального тиску, однак при цьому важливо враховувати й індивідуальні особливості людського організму. Всесвітня організація охорони здоров’я встановила межі нормальних показників артеріального тиску, які варіюються в таких межах: нижній — 100-110/70, верхній — 120-140/90.

— Які причини підвищення артеріального тиску?

— Щоб зрозуміти, від чого в людини підвищується тиск, необхідно розібратися у самій хворобі. Існує два види гіпертонії: гіпертонічна хвороба та симптоматична артеріальна гіпертензія. Перший тип є хронічним процесом, за якого причини підвищеного артеріального тиску лікарі не можуть пояснити й донині. Що ж до симптоматичної гіпертонії, то, як зазначають фахівці, причинами підвищення тиску тут можуть бути незбалансоване харчування, стреси, малорухливий спосіб життя, шкідливі звички, надмірна вага.

— Чому трапляються випадки різкого підвищення артеріального тиску?

— Іноді тиск справді піднімається не поступово, а різко. Це стається, як правило, через вживання міцних алкогольних напоїв, кави, куріння, прийом деяких медикаментів, відвідання лазні чи сауни, а також великі фізичні навантаження.

— При яких хворобах підвищується тиск?

— Різкий або постійно високий артеріальний тиск — це не захворювання саме по собі, це один із симптомів. Тому якщо у вас починає підніматися тиск, потрібно для обстеження звернутися до лікаря.

Поширеними причинами порушення роботи кровоносної системи є цукровий діабет; захворювання нирок, наприклад, пієлонефрит, гломерулонефрит, сечокам’яна хвороба, полікістоз, вади серця, порушення роботи щитовидної залози. Усі ці захворювання становлять п’ять відсотків від загальної кількості факторів. Під іншу частку потрапляє есенціальна гіпертонія, розвиток якої провокують названі вище чинники: неправильне харчування, алкоголь, малорухливий спосіб життя.

Сучасний спосіб життя диктує людям необхідність активної діяльності. Навантаження призводять до постійного напруження, а напруження — до переживань, стресу. Щоб уникнути стресових ситуацій, а відтак і проблем з тиском, потрібно знайти для себе «віддушину».

Інша причина — надмірне вживання насичених жирних кислот. Якщо ви часто їсте продукти з додаванням олії, а також жири тваринного походження, то потрапляєте до групи ризику.

Шкодить і надмірне вживання солі. Сіль впливає на судини — вони стають ламкими, втрачають еластичність. Віддайте перевагу свіжим натуральним продуктам з великим вмістом калію і магнію.

Ще один ризик — вживання алкоголю. Помилково вважається, що спиртні напої знижують артеріальний тиск. Від малих доз алкоголю подібний короткостроковий ефект справді є. Однак від великої кількості випитого прискорюється серцебиття, від якого залежить артеріальний тиск.

Ну і, звісно ж, дуже серйозна проблема — малорухливий спосіб життя. Лікарі вже перестали дивуватися, діагностуючи це захворювання у молодих чоловіків і жінок. «Омолодження» гіпертонії пов’язане насамперед з тим, що молоді люди сидять здебільшого біля комп’ю-терів і не займаються спортом.

— Михайле Васильовичу, які ознаки свідчать про підвищений тиск?

— Гіпертонія небезпечна тим, що на ранніх стадіях є безсимптомною. Про порушення артеріального тиску можуть свідчити почуття тривоги, легка нудота, запаморочення, безсоння. Пізніше «підключається» серце — людина відчуває перебої роботи серцевого м’яза, біль у грудях. Потім з’являються пітливість, потемніння в очах, почервоніння обличчя, «кидання» в жар, порушення координації. Все це супроводжується головним болем — через звуження судин головного мозку. На пізніх стадіях хворий починає скаржитися на такі гіпертонічні симптоми, як задишка та набряки.

Певна річ, у жодному разі хворобу не можна запускати. Чим раніше звернетеся до лікаря, тим краще.

На найпершій стадії велику користь принесе дотримання здорового способу життя. Пацієнтові допоможуть скласти меню з мінімальною кількістю жирних та солоних страв. Полі-пшать стан прогулянки на свіжому повітрі.

Якщо недуга прогресує, лікар призначить медикаментозну терапію. Пігулки слід приймати, якщо артеріальний тиск тримається в межах 160/90. Тим, у кого цукровий діабет, ниркова недостатність та інші захворювання, медикаментозне лікування потрібно розпочинати при позначці 130/85.

Розмову вів
Ярослав ШЛАПАК.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net