№ 14 (22033) четвер 21 лютого 2019 року

Переглядів: 4256

Коли дзвони не змовкають...

Нинішній помічник митрополита Української помісної церкви та священик храму Теплої Софії Іван Сидор відомий українцям як дзвонар Майдану. Він, тоді аспірант Київської православної богословської академії (на той час Київського патріархату), в грудні 2013-го бив у дзвони, скликаючи людей перед загрозою розгону Майдану.

Так склалося, що номер саме його мобільного телефону стояв на сайті Михайлівського монастиря, і саме за тим телефоном дзвонили кияни, коли намагалися приїхати, прийти, привезти щось чи когось забрати з Михайлівського чи в Михайлів-ський монастир. Про най-трагічніші дні Майдану — дні розстрілу Небесної Сотні — ми говоримо сьогодні з їх учасником та очевидцем.

— Отче Іване, якими ви запам’ятали криваві дні Майдану?

— Ми десь розуміли, що влада піде на вбивства — в січні вже були вбиті Жизневський і Нігоян, — але до людських смертей неможливо підготуватися. У ніч з 19 на 20 лютого почали привозити розстріляних воїнів. Ми зі студентами складали їхні тіла біля гуртожитку (мається на увазі семінарії). Хотіли чимось накрити. Побігли в гуртожиток — взяли простирадла та покривала…

Переглядів: 586

П’ять років болю і боротьби

20 лютого Україна вшанувала пам’ять Героїв Небесної Сотні

П’ять років тому осердя Києва палало в огні і спливало кров’ю. Так тодішня владна верхівка намагалася придушити Революцію Гідності й повернути Україну в обійми-лещата Кремля. Але волелюбні нащадки трипільців, козаків, холодноярівців, бандерівців, шістдесятників-вісімдесятників не схилили гордих голів, не стали на коліна перед супостатом. Найвище підняті світлі голови скосили кулі, випущені мерзотниками без розпізнавальних знаків зі сховків під прикриттям.

Майдан встояв. Мерзота відступила із середмістя Золотоверхого Києва, щоб повиповзати, замаскованою в зелене, на сонячному Кримському пів-острові, в оранжево-чорне — посеред териконів Донбасу. Вона й досі там править кривавий бенкет, перетворюючи колишню курортну перлину в ядерну потвору, а потужний промисловий регіон — у деградовану зону, не придатну для щасливого життя.

Переглядів: 529

Маємо право знати...

Через п’ять років після протестів на Майдані досягнуто лише обмеженого прогресу в розслідуванні вбивств і насильницьких смертей 98 осіб (84 протестувальників, 13 співробітників правоохоронних органів і чоловіка, який був посеред подій, але не брав у них участі), зазначається в інформаційній довідці, опублікованій 19 лютого Моніторинговою місією ООН з прав людини в Україні.

Наразі визнано винними лише трьох осіб, які брали участь у подіях, що призвели до загибелі двох протестувальників. Тривають кримінальні провадження щодо ще дванадцятьох імовірних винуватців, у тому числі щодо співробітників міліції та Служби безпеки України. Кримінальні провадження, зауважує Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні, ведуться зі значними затримками.

В інформаційній довідці висловлено занепокоєння тим, що розслідування вбивств 17 протестувальників і 13 співробітників правоохоронних органів не привело до встановлення конкретних виконавців.

Переглядів: 558

«Нема Європи без України»

Європа неможлива без справедливої, незалежної і безпечної України, а ті політики, які готові продати Україну, продають майбутнє Європейського Союзу.

Про це заявив президент Європейської Ради Дональд Туск на спеціальному засіданні Верховної Ради, приуроченому п’ятій річниці від початку збройної агресії Російської Федерації проти України.

«Коли ми, поляки, розпочинали свій шлях до Європи, папа Іоанн Павло II сказав світові: «Нема справедливої Європи без незалежної Польщі». Тут і зараз хочу сказати, що нема справедливої Європи без незалежної Ук-раїни. Нема безпечної Європи без безпечної України. А прос-тіше кажучи – нема Європи без України», – наголосив Дональд Туск, додавши, що завжди пам’я-татиме блакитні прапори із золотими зірками на Хрещатику під час Революції Гідності та гімн ЄС «Ода радості», який лунав по всій Україні.

Переглядів: 536

Повернення до своєї Церкви

Минулої суботи громада Свято-Троїцького храму села Новоєлизаветівка Ширяїв-ського району покинула Балтську єпархію колишньої Української православної церкви (Московського патріархату) та приєдналася до Одесько-Балтської єпархії Православної церкви України.

Слід зауважити, що історія храму в Новоєлизаветівці досить непроста. Єдина тутешня церква спочатку — з 1996 року по 2002-й — належала до Української православної церкви (Київського патріархату). Потім, як інформує сайт http://eparhia.od.ua, священик обманом перевів парафію в УПЦ (МП). Й ось тепер громада проголосувала за приєднання до Помісної православної церкви.

Переглядів: 547

Не гребують і святим

Служба безпеки України фіксує цілеспрямовану діяльність російських спецслужб щодо дестабілізації суспільно-політичної ситуації в нашій країні з використанням штучних конфліктів на релігійному ґрунті, повідомив на брифінгу голова СБУ Василь Грицак.

Одним із інструментів є організація цинічних провокацій — спроб підпалу на території України культових споруд УПЦ (МП). У лютому такі факти зафіксовані у Миколаївській, Запорізькій та Дніпропетровській областях. «Служба безпеки України зібрала беззаперечні докази, які свідчать: замовлення, організація та фінансування цих акцій здійснюються російськими спецслужбами через підконтрольні їм структури так званого «МДБ ДНР», — наголосив Василь Грицак.

16 лютого у Запоріжжі внаслідок спецоперації співробітники Служби безпеки України затримали безпосереднього виконавця та його спільницю при спробі підпалу храму апостола Іоанна Богослова Запорізької єпархії УПЦ (МП) та задокументували весь процес злочину. Виконавець здійснював відеофіксацію підпалу для звіту кураторам. Під час затримання він намагався втекти і навіть скинув куртку, щоб змінити зовнішній вигляд. На місці злочину слідчо-оперативна група вилучила пляшку з рідиною, саморобний смолоскип, планшет та мобільні телефони, що використовувалися для зв’язку з організаторами. Одного з них затримали того ж дня.

Переглядів: 526

Експортна потуга збіжжя

Починаючи з 2010-го Україна щороку нарощувала обсяги експорту зернових. Хоча торік і не встановлений черговий рекорд, на зарубіжні ринки було вивезено 41,7 млн т вітчизняного збіжжя, що втричі перевищує показник 2010-го і лише на 0,4% менше, ніж у 2017-у.

За словами заступника директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», члена-кореспондента НААН Миколи Пугачова, загальне зростання експорту українського зерна в грошовому вираженні призвело до найвищої його вартості в історії України — 7,2 млрд дол. США. Це відбулося, насамперед, за рахунок збільшення експортних цін.

Переглядів: 2587

Чому програмісти не йдуть у Президенти?

У роки незалежності в Україні динамічно розвивається IT-індустрія, представлена, переважно, сервісними ІТ-компаніями. Зовсім молода галузь має величезний економічний ефект.

За даними аналітичного дослідження «Розвиток української ІТ-індустрії», проведеного торік Асоціацією «IT Ukraine» спільно з Офісом ефективного регулювання (BRDO), IT-галузь посіла третє місце серед індустрій з найбільшою часткою у ВВП, яка поступається лише аграрному комплексу та металургії. Окрім того, за результатами першого півріччя 2018-го, ІТ-індустрія обі-гнала трубопровідний транспорт і стала другою найбільшою галуззю з експорту послуг за кордон (після послуг з переробки).

Понад 100 представників списку найуспішніших компаній світу «Fortune 500» є клієнтами україн-ського ІТ-бізнесу. Вітчизняна ІТ-галузь успішно конкурує на світовому ринку, і це сприяє творенню позитивного міжнародного іміджу нашої країни. Саме в IT-секторі — найвищі в Україні зарплати (на рівні 2,2 — 2,5 тисячі доларів), отже, доходи програмістів у 6—7 разів перевищують середню заробітну плату в країні. Саме в ІТ-галузі сконцентровані найрозумніші фахівці, які знаються на передових технологіях, уміють працювати в командах, програмувати майбутнє... Відтак мимоволі виникає питання: чому ж ці розумні люди так рідко йдуть у політику?

Переглядів: 2314

Компромісна наступальність

Випадок, коли боєць спецпідрозділу гамселив протестувальника зі словами «лєжать, бандера!», широко обговорювався у соцмережах. Хтось, засуджував, хтось, не розібравшись, захищав «беркутівців» зразка 2019-го, мовляв, нема чого захоплювати відділок поліції...

Але я зараз не про мотивацію працівників МВС. Може, вони виконували наказ, може, хотіли отримати якесь заохочення, підвищення по службі... Суть не в тому. Просто, як людина в тому конфлікті стороння й нейтральна, скажу: вислів «лєжать, бандера!» виразно засвідчує рівень українофобії поліцейського. Додати там більше нічого. Тож не лише його треба виганяти зі служби з вовчим білетом, а й того, хто приймав українофоба на службу. Бо завдання кадровика — насамперед відсіяти тих, хто ненавидить Україну.

Переглядів: 4147

«Нагодуй дитину... гноєм»

Перший раз мати, Параска Януарівна, вийшла заміж у 17 років за багатого й дуже гарного одесита Миколу. Жили на Грецькій площі й займалися м’ясом. У ті часи таких підприємців називали «кабанниками».

Настав 1932-й — рік страшного геноциду проти українського народу. Але село ще трималося з останніх сил. Вісімнадцятилітня уже вагітна мати торгувала салом на Новому ринку, який кишів безпритульними, волоцюгами, урками. Тільки-но прокидалися перші промені, вони вилазили зі своїх схованок і, сонні, скуйовджені, йшли до матері. Та вділяла їм шматочок хліба і шматочок сала, як сірникову коробку «Ревпуть». Вони дякували й обіцяли:

— Торгуй, тітко, не бійся — ніхто тебе й пальцем не зачепить.

Переглядів: 518

Рівний доступ до правосуддя

Цими днями в Одесі презентували Громадський центр правосуддя. У заході взяли участь представники судової системи, прокуратури, поліції, Головного територіального управління юстиції в Одеській області та громадських організацій.

Громадський центр правосуддя, йшлося на презентації, має стати своєрідним провідником громадян у правовому полі, а його працівники — компасом, для тих, хто звернувся по юридичну допомогу. Такий центр, зазначалося, — нова модель взаємодії суспільства з судами, державними органами та суб’єктами надання правової допомоги, спрямована на доступ до правосуддя тих, хто сьогодні не може оплатити кваліфіковану юридичну консультацію у приватного правника.

Переглядів: 541

Відповідь не через місяць, а впродовж години

Потрібна юридична консультація? Телефонуйте на «гарячу» лінію Головного територіального управління юстиції в Одеській області (048) 705-18-21.

За цим номером жителі Одеської та інших областей України можуть отримати консультацію з питань щодо:

 • діяльності відділів державної реєстрації актів цивільного стану, державної виконавчої служби, державних та приватних нотаріусів;
 • отримання інформації стосовно виконавчого провадження;
 • отримання довідки про несплату аліментів;
 • порядку отримання аліментів за кордоном;
Переглядів: 727

Кому й коли скласти заповіт?

Платформа для роботи з відкритими даними — https://opendatabot.ua, що збирає, об’єднує та аналізує інформацію з дванадцяти основних реєстрів країни, цими днями оприлюднила цікаву статистику про те, який відсоток наших співвітчизників полишає цей світ, офіційно оформивши заповіти, а також інформацію про те, як правильно сповнити їхню останню волю.

Так-от, у 2018 році в Україні було складено 145380 заповітів. За даними Державної служби статистики, за 2017-й померло 574 тисячі осіб, а заповітів було підписано 146856. Виходить, що майже кожен четвертий українець підписує заповіт.

Завдяки тому, що Мін’юст відкрив Єдиний реєстр спеціальних бланків нотаріальних документів, автори дослідження проаналізували, як українці складають заповіти.

Переглядів: 912

Незабутні уроки Івашкового

«Мистецький простір» — так назвали свій куточок студенти тоді ще Одеського художнього училища (нині — коледжу) ім. М.Б. Грекова у живописному селі Івашкові, що на Кодимщині. Власну імпровізовану виставку (арт-майданчик) вони облаштували на березі річечки під могутніми старовинними вербами, які створювали холодок у спекотний травневий день — на Зелені свята.

Річечка весело гомоніла, вітерець шумів молодим листям, а біля місточка, в круглій чаші води, побіля греблі рукотворного ставу аж кишіло від неймовірної кількості срібних та золотих в’юнких карасиків. У небі, як на параді, низько, бриючи верхів’я дерев й очерету, туди-сюди пролітали сірі та білі чаплі. Очолювали ж демонстраційні польоти господарі села і його почесні мешканці — лелеки. Так розпочиналося незабутнє свято творчості та єднання — «Кодима-фест».

Переглядів: 542

Взаємозбагачення через багатоголосся

Одеса була й залишається унікальним щедро-щирим простором розвитку і взаємозбагачення мов і культур багатьох націй та народностей, тому Міжнародний день рідної мови особливий для кожного одесита.

Нагадаємо, на 30-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, яка проходила 26 жовтня — 17 листопада 1999 року в Парижі, було оголошено про підтримку мовного й культурного різноманіття та багатомовності та встановлення свята Міжнародного дня рідної мови. Його передісторія — досить трагічна: 21 лютого 1952-го у Бангладеш влада жорстоко придушила демонстрацію студентів, які виступили проти урядової заборони на використання в країні рідної — бенгальської — мови. Саме на вшанування світлої пам’яті тих, хто боровся за материнську мову, й було обрано цю дату.

Переглядів: 540

Мова Піднебесної в Одесі

До Року Китаю в Україні

20 лютого в Одеській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. М.С. Грушевського відбувся літературно-музичний вечір «Мова Піднебесної в Одесі».

Серед учасників-організаторів заходу — Олександра Попова та Дін Сінь, співдиректори освітньо-культурного центру «Інститут Конфуція» Південноукраїнського педагогічного університету ім. К.Д. Ушинського, співробітники та викладачі інституту Олександра Моргун, Лулу Цзінь, Іге Лю, Тетяна Коляда-Березовська та інші.

Переглядів: 548

Ірина ТОМА. Час болю

I

А матері наснився сон,
Страшний і дикий:
Ридають церкви в унісон —
Той плач великий.

 

Побачила вона здаля:
Уся без краю
Хрестами всипана земля,
Людей немає.

Переглядів: 536

«Вразливий стан»

Британська Рада відкриває виставковий сезон-2019 презентацією робіт учасників програми SWAP: UK/UKRAINE. Дев’ятеро художників й одна кураторка брали торік участь у мистецьких резиденціях в Україні та Великій Британії. Результати своїх візуальних досліджень вони покажуть у Музеї сучасного мистецтва Одеси із 22 лютого по 31 березня.

Цього року фінальна виставка проекту відбудеться саме в Одесі. І це не випадково. Наше місто є побратимом Ліверпуля, де проводиться одна з найбільших і найвпливовіших виставок сучасного мистецтва Сполученого Королівства — Ліверпульська бієнале. Саме під кураторством команди бієнале і проходили резиденції для українських учасників проекту в Ліверпулі. Проведення фінальної виставки міжнародного проекту SWAP: UK/UKRAINE в Одесі має на меті активізувати роль міста в міжнародному культурному діалозі, стимулюючи розвиток локального культурного ландшафту й підтримуючи ідеї децентралізації.

Переглядів: 506

«Жертовність в ім’я Гідності»

Виставка під назвою, винесеною в заголовок, відкрилася вчора, у День Героїв Небесної Сотні, в Одеському історико-краєзнавчому музеї (вул. Гаванна, 4).

Небесна Сотня, зазначається в анотації до виставки, — це нова легендарна сторінка історії України. Сторінка боротьби та мужності, гідності й братерства, трагічності й непохитності в любові до народу, країни, свободи. Саме на таких прикладах будується національна ідентичність, а самі герої назавжди входять в історію Батьківщини.

Переглядів: 4816

Підступний сифіліс & «компанія»

Питання профілактики та організації лікування інфекцій, які передаються статевим шляхом, стали темою брифінгу головного лікаря Одеського обласного шкірно-венерологічного диспансеру Івана Фучижи (на знімку).

Фахівець розповів, що впродовж минулого року спеціалісти обласної служби зареєстрували 12833 пацієнтів, які захворіли через незахищені статеві стосунки. Загалом по Україні таких виявлено понад 96 тисяч. Підхоплюють інфекції, які передаються статевим шляхом, у рівній кількості чоловіки й жінки. У віковому розрізі — це переважно ті, кому від 16 до 30 років.

Найпоширенішим венеричним захворюванням залишається сифіліс. Торік у нас було зареєстровано 226 пацієнтів з таким діагнозом (2,5 тисячі в усій державі, причому першими у загальнодержавному списку — Київська, Кіровоградська, Житомирська та Одеська області).

Переглядів: 4161

До «валентинки» ще б і контрацептив

У день святого Валентина, за міжнародною статистикою, люди виконують практично річну норму освідчень у коханні, а напередодні розкуповують найбільшу кількість романтичних подарунків.

Медики намагаються скористатися таким особливо піднесеним настроєм, нагадуючи, що кохання, яке часто затьмарює розум, має бути безпечним для здоров’я.

Стараннями працівників і волонтерів відділення «Клініка, дружня до молоді» міської студентської поліклініки, яка надає медичні послуги дев’яти вишам, та громадської організації «Молодіжний центр розвитку» в Одесі відбулася вулична просвітницька акція з протидії поширенню ВІЛ-інфекції, туберкульозу, вірусних гепатитів та наркоманії. Випускники «Школи волонтерів» поширювали інформаційні буклети та засоби контрацепції (роздали їх кілька тисяч), проводили відповідні бесіди з молоддю. Захід пройшов за підтримки міжнародного благодійного фонду «Альянс громадського здоров’я» та проекту GIZ у рамках щорічної акції «Не дай СНІДу шансу!».

Переглядів: 4068

Три поради для довголіття

Багато хто думає, що тривалість життя переважно визначається генетикою. Однак, схоже, гени відіграють значно меншу роль, ніж передбачалося раніше. Натомість, фактори навколишнього середовища, як-от дієта та спосіб життя, вважаються ключовими детермінантами.

Ось три поради, які збільшать шанси зустріти свій сотий день народження.

Уникайте переїдання. Дослідження показують, що зниження, проти звичного, споживання калорій на 10—50 відсотків може подовжити тривалість життя. Про це, зокрема, свідчать приклади довгожителів.

Обмеження калорій пов’язане зі зменшенням надлишкової маси тіла і жиру на животі, які аж ніяк не додають здоров’я.

Переглядів: 4144

Версії

Планету врятують ліси

Швейцарські екологи переконані, що висаджування лісових масивів у глобальних масштабах може не тільки зупинити накопичення вуглекислого газу, але й знизити його нинішній вміст у повітрі, а відтак мінімізувати ризики глобального потепління.

З такою пропозицією Томас Кроутер із Швейцарської вищої технічної школи Цюріха виступив на щорічній зустрічі Американської асоціації сприяння розвитку науки (AAAS), що відбулася у Вашингтоні.

Вчені оцінили потенційну кількість вуглецю, яку здатні поглинути з повітря дерева, накопичуючи свою біомасу. «Зараз це 400 гігатонн у трьох трильйонів дерев. Якщо ж збільшити їх кількість ще на трильйон, то отримаємо додатково близько сотні поглинутих з атмосфери гігатонн вуглецю, тобто практично стільки, скільки людство викидає за десятиліття», — зазначив доктор Кроутер.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net