Переглядів: 2490

Чим розплатимося за лимонад

Поважна дама в білому халаті та окулярах з екрана телевізора наголошує на потребі зволоження організму. Рекламує солодку газовану воду. Хоч пані й не має жодного стосунку до професії лікаря, магія білого халата, вислів «водний баланс» та авторитетний вигляд роблять свою справу...

За висновками Всесвітньої організації охорони здоров’я, одним із основних чинників розвитку ожиріння серед дітей є реклама нездорових продуктів харчування та безалкогольних напоїв із вмістом цукру, застерігає сайт лікаря-дієтолога Оксани Скиталінської http://100rokiv.com.

На ожиріння, яке ВООЗ визнала глобальною епідемією, страждають понад 40 мільйонів дітей у світі. Воно провокує багато хвороб, тож пухкенькі щічки — насправді загроза появи в майбутньому діабету, раку, серцево-судинних хвороб, підвищеного ризику переломів, психологічних проблем.

Констатувати замало, треба діяти

Недавнє дослідження, проведене міжнародною компанією IPSOS, з’ясувало, що третина українських дітей п’є солодку газовану воду часто, а понад дві третини батьків не заперечують, аби їхні діти вживали газовану воду та пакетовані соки, вміст цукру в яких такий самий, як і в магазинних лимонадах. «94% дітей заявили, що вживають пакетовані соки, це найпоширеніший напій. 82% — солодку газовану воду, 74% — бутильовану. Досить часто споживають пакетовану воду — 42% дітей, 29% — солодку газовану воду, бутильовану — 54%. Ми з’ясували, що 67% батьків не заперечують, щоб їхні діти вживали пакетовані соки, й самі купують їх. Солодку воду діти купують частіше самі», — каже експерт компанії Оксана Боголюбова.

Невідомо достеменно, скільки дітей в Україні потерпає від зайвої ваги — офіційної статистики нема. Невідомі і точні дані щодо дорослих: різні фахівці називають цифри від 15 до 25% тих, хто має зайві кілограми, водночас акцентуючи на зростанні показників.

«Це вже не перше дослідження, яке свідчить, що українські діти споживають багато нездорової їжі й напоїв. Констатувати замало, треба діяти. Наприклад, Латвія з 2002 року ввела податок на солодкі газовані напої, і там рівень її споживання — один з найнижчих у Європі», — каже головний дієтолог України Олег Швець. За останніми дослідженнями, підкреслює фахівець, українці в середньому споживають понад 100 грамів цукру щодня. Тоді як рекомендації ВООЗ — не більше 25 грамів.

«Нині колосальна кількість їжі зазнає певної обробки, в неї для смаку чи продовження термінів зберігання додають речовини природного або синтетичного походження, зокрема цукор. Його надзвичайно багато в солодких газованих напоях і пакетованих соках, — зазначає дієтолог Оксана Скиталінська. — У величезній кількості нектарів, на пачках яких написано «із вмістом натурального соку», ним насправді майже й не пахне. Переважно вони містять воду, лимонний сік, цукор та барвники».

Окрім солодкої «газованки», діти спокушаються на солодощі (тістечка, печиво тощо), які, крім цукру, містять очищене борошно й нездорові трансгенні жири. Третя група продуктів — це чипси, солоні горішки чи інші снеки.

У всіх цих харчах багато порожніх калорій та солі, що, зрештою, порушують обмін речовин і призводять до перенапруження судин, роботи серця, стимулюють утворення набряків, ускладнюють роботу нирок і печінки. «Цукор, барвники, жир, сіль — для дитячого органі-зму не те що непотрібні, а надзвичайно шкідливі», — наголошує Оксана Скиталінська.

Через малорухомий спосіб життя та великі психоемоційні навантаження, які витримує сучасна дитина, часто — неправильний режим сну й відпочинку порушується обмін речовин. Тістечка, пундики й солодка вода, що добре пахнуть і смакують, — причина, чому дитина неохоче їсть здорову їжу, а отже недоотримує вітаміни, пігменти, котрі містяться в рослинах, часто — білок. У таких дітей уже змалку хронічно високий рівень цукру у крові, перевантажена підшлункова, печінка й органи виділення, що мають нейтралізувати дію всіх шкідливих речовин. «У дитини погано працює нервова система, бо внаслідок неякісного харчування бракує вітамінів групи В, які містяться в крупах і продуктах тваринного походження; мало корисних Омега-3 жирних кислот (вони є в рибі, горіхах, насінні льону) і багато трансжирів та тих, що містять Омега-6 кислоти. Це призводить до порушень пам’яті, втрати уваги та кепського сну. Як наслідок — збільшується маса тіла, що з віком переходить в ожиріння. Нормалізувати обмін речовин надзвичайно складно», — застерігає дієтолог.

Важливо заборонити в школах продаж здоби, солодкої води і навіть пакетованих соків, наполягає Оксана Скиталінська: «Мають бути здорові перекуси — фрукти, фруктові тістечка, якщо соки — то з м’якоттю, й у жодному разі не нектари». Дитячий організм — це не зменшена копія дорослого, наголошує вона. Його органи й системи розвиваються й у багато чому є недозрілими. Нема потрібної кількості важливих мікроорганізмів, дезінтоксикаційних ферментів, не досить щільний кишківниковий бар’єр — спеці-альний слизовий шар, що затримує канцерогенні речовини.

«Тому дитяче харчування — це не доросле. Воно має бути обов’язково натуральним, свіжим, правильно термічно обробленим, в жодному разі не смаженим», — каже фахівець. Окрім порожніх калорій і загрози ожиріння цукор викликає так звану глікацію білків — зацукровування білкових молекул. Це загрожує тим, що в організмі виникає високий ризик запальних процесів. Водночас велика кількість цукру пошкоджує молекули ДНК. У солодкі напої спеці-ально додають бензоат натрію, який зменшує відчуття нудотності від цукру, тому й випити його можна дуже багато. Напій охолоджений і газований, що зумовлює бажання випити ще. Виробники напоїв акцентують на тому, що це рідина, а людині потрібно зволожуватися. Проте істотне значення має, яка саме рідина. Виробники кажуть: можна випити одну скляночку й на цьому зупинитися. Але покажіть мені дитину, котра вип’є одну склянку й зупиниться?» — каже пані Оксана.

Культура харчування виховується в родині

Втім, те, що їсть дитина, зумовлене культурою в родині. За даними дослідження, існує пряма залежність від споживання солодкої газованої води батьками й моделлю поведінки, яку переймають діти. «Якщо батьки п’ють вдома солодку газовану воду, то й діти більш схильні її вживати. 96% дітей, батьки яких полюбляють солодку «газовану», також її п’ють», — зауважує Оксана Боголюбова.

На власному прикладі треба навчати, що солодощі — це фрукти і ягоди, мед, какао (якщо нема алергії), желе, різноманітні муси. Якщо купувати, то краще мармелад не надто яскравого кольору. «Уважно читайте етикетку. Якщо там вказаний якийсь барвник — відкрийте Вікіпедію, почитайте про нього. Зазвичай барвники не спричиняють наслідків, але тривалих спостережень щодо їхнього впливу нема. Тому хочемо чи ні, але ми вже є учасниками експерименту», — застерігає Оксана Скиталінська і додає: «За висновками ВООЗ, проблема, яку раніше вважали лихом розвинутих держав, дедалі більше вражає країни з низьким та середнім рівнем розвитку. Нині рівень поширення випадків ожиріння в таких країнах на 30% вищий, ніж у розвинених. Хіба річ лише в товщині гаманця? Чи й у рівні культури та відповідальності за своє здоров’я? Для мене особисто показовою є картина, яку бачу щонеділі на базарі: черга за ковбасою набагато довша, ніж за свіжим м’ясом. Ціна в них однакова. У гривнях. Але насправді за любов до сосисок, тортів і лимонадів розплачуємося пізніше: інфарктами, інсультами, діабетом».

Важливо знати:

 • Цукор — перша з причин ожиріння у світі.
 • За дослідженнями, українці вживають уп’ятеро більше цукру на день, ніж це радить ВООЗ (понад 100 г проти 20 г рекомендованих).
 • Склянка звичайної питної води замість склянки солодкої — це мінус зайві 235 ккал.
 • Серед корисних напоїв перший — вода.
 • Важливо розрахувати індекс маси тіла: вагу тіла в кілограмах розділити на зріст у сантиметрах, а отриману цифру піднести у квадрат. Якщо індекс тіла дорівнює або більший за 30, ідеться про ожиріння.
 • Щороку у світі від ожиріння помирає 2,6 мільйона людей.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua