№ 10 (22029) четвер 7 лютого 2019 року

Переглядів: 4233

Лоза чує весну, а громада — прибуток

Про підсумки туристичного сезону-2018 та перспективи розширення цієї пріоритетної для Одещини галузі в році нинішньому йшлося на апаратній нараді, яку провів голова облдержадміністрації Максим Степанов.

Упродовж минулого року, доповів учасникам наради Олександр Шека, начальник управ-ління туризму, рекреації та курортів ОДА, нашу область відвідали 6,2 мільйона гостей, що на півмільйона більше, ніж у 2017-у. У загальній структурі туристичного потоку переважає внутрішній, а в ньому найбільша частка жителів Київської, Миколаївської та Вінницької областей. З іноземців переважали мандрівники чи відпочивальники з Молдови, Ізраїлю, Румунії, Білорусі та Польщі.

На відчутне зростання показників вплинув розвиток Одеського аеропорту: торік кількість тих, хто обрав повітряний шлях, побільшала на 18%.

Вагомішими стали й прибутки галузі: у 2018-у на Одещині акумулювали 11,5 мільйона гривень туристичного збору — на 26,4% більше, ніж попереднього року.

Переглядів: 515

Хто судить Уляну Супрун?

5 лютого суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Сергій Каракашьян виніс ухвалу про забезпечення позову, якою заборонив Уляні Супрун виконувати обов’язки міністра охорони здоров’я України.

Як зазначається у публікації на «Українській правді» (www.pravda.com.ua), суддя самовільно відсторонив Супрун від виконання обов’язків міністра ще до розгляду по суті позову народного депутата від Радикальної партії Ігоря Мосійчука. 15 лютого відбудеться перше засідання у справі, і суд уже зобов’язав Супрун подати всі матеріали, на підставі яких її призначили на посаду, а також пояснення щодо наявності у неї іншого громадянства.

Переглядів: 4186

Бойовик свідчить...

На Одещині співробітники Служби безпеки України під процесуальним керівництвом обласної прокуратури затримали бойовика терористичної організації «ДНР».

Як встановили оперативники СБУ, повідомляє прес-центр відомства, у серпні 2015 року одесит приєднався до незаконних збройних формувань терористів. Як стрілок-зенітник брав участь у бойових діях проти українських захисників. У травні 2016-го покинув лави незаконних збройних формувань і повернувся до Одеси, але не в правове поле. За наявною інформацією, уже в мирному місті зайнявся незаконними оборудками зі зброєю.

У межах кримінального провадження, відкритого за ч. 1 ст. 258-3 Кримінального кодексу, зловмиснику оголошено про підозру у скоєнні злочину та судом обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Наразі, йдеться у повідомленні прес-центру СБУ, колишній бойовик активно співпрацює зі слідством та надає свідчення щодо злочинів проросійських терористів на тимчасово окупованій території Донецької області. Слідчі дії тривають.

Переглядів: 528

Справа проти Медведчука

За зверненням народного депутата Андрія Тетерука Генпрокуратура внесла до ЄРДР відомості про вчинення керівником організації «Український вибір — право народу» Віктором Медведчуком кримінальних правопорушень, що передбачають посягання на територіальну цілісність і недоторканість України, повідомила речниця генпрокурора Лариса Сарган у Facebook.

За її словами, керівник проросійської організації «Український вибір — право народу» і глава політради партії «Опозиційна платформа — за життя» Віктор Медведчук на партійному з’їзді 29 січня в Києві заявив про необхідність утворення так званого «автономного регіону Донбас» з утворенням власних парламенту та уряду, а також про закріплення такого статусу в Конституції України.

Лариса Сарган зауважила, що план-концепція Медведчука передбачає утворення на Донбасі автономного регіону «Донбас» у складі України. Він вважає, що такі домовленості щодо статусу Донбасу можливо досягти в чотирикутнику Київ — Донецьк —Луганськ — Москва.

Переглядів: 523

Патенти Tesla — всьому світу

Генеральний директор Tesla Ілон Маск заявив, що кожен вільно може користуватися патентами його компанії, не побоюючись судових позовів.

Прагнучи зробити світ чистішим та намагаючись боротися зі змінами клімату, мільярдер оголосив всі патенти компанії відкритими та загальнодоступними, повідомляє Gizmochina. Засновник американського автовиробника додав, що не позиватиметься проти тих, хто «добросовісно хоче використати наші технології» й не вимагатиме жодних ліцензі-йних відрахувань.

Видання наголошує, що таке рішення є безпрецедентним кроком в епоху, коли виробники захищають кожен, навіть незначний, прогрес у своїх технологіях. Ілон Маск зазначив, що він та його компанія хочуть не лише врятувати світ, а й докладають усіх зусиль для розвит-ку автомобільних технологій.

Ілон Маск вважає, що компанії повинні розробляти електрокари за принципом «відкритого коду». Тобто, щоб кожен міг взяти розробку іншого, поліпшити її і випустити вже досконаліший продукт.

Переглядів: 4379

Хто ж хазяїн у нашій хаті?

Стан житлово-комунального господарства в Україні завжди був незадовільним. Мешканці багатоквартирних будинків скаржилися на те, що, справно сплачуючи рахунки за комунальні послуги, належної якості обслуговування від ЖЕКів не отримували. Люди прямо звинувачували систему ЖКГ у фінансовій непрозорості, тоді як її керівництво виправдовувалося недостатнім забезпеченням галузі та боргами самих мешканців за спожиті послуги.

Із 1992 року в Україні діє закон про приватизацію житлового фонду, за яким усі багатоквартирні будинки фактично належать їх жителям. Цивільний кодекс, схвалений у 2003-у, зазначає, що мешканцям багатоповерхівки належать не лише їхні квартири та нежитлові приміщення, а й будинок у цілому. Не лише свої квадратні метри, а й підвали, коридори, сходи, ліфти, системи водопостачання, каналізації та все інше господарство. Все це — власність жителів будинку, а відтак його експлуатація та обслуговування — їхня ж турбота. Щоб остаточно розв’язати цю проблему, у 2015-у Верховна Рада прийняла закон №417-VIII «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирних будинках», де прописані три форми управління таким будинком: співвласниками (без створення ОСББ), найнятим керуючим чи ОСББ (об’єднанням співвласників). До 1 липня 2016 року потрібно було визначитися з новою формою управління, інакше міська влада отримувала право обрати керуючого на конкурсі й укладати з ним договір на послугу з управління будинком.

Переглядів: 569

Відчайдушна подорож

За оцінками Агентства ООН у справах біженців, торік, намагаючись дістатися до Європи через Середземне море, загинули або пропали безвісти 2275 людей, тобто щодня жертвами небезпечної мандрівки ставали шестеро осіб.

У щойно оприлюдненому звіті, який так і називається — «Відчайдушна подорож», зазначається, що всього у 2018-у до Європи прибули 139300 біженців та мігрантів — і це найменший показник за останні п’ять років. Основна ж причина «тривожно високої кількості загиблих» — скорочення пошуково-рятувальних операцій, що зробило морські переходи ще ризикованішими для життя.

«Порятунок життів на морі — це не вибір, не питання політики, а одвічне зобов’язання», переконаний Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Гранді. — Ми можемо покласти край цим трагедіям, маючи мужність і бачення не обмежуватися порятунком наступного човна, а прийняти довгострокову стратегію, яка ґрунтується на регіональному співробітництві, ставлячи життя й гідність людини на перше місце».

Переглядів: 4137

Додатковий період та адаптивний поріг

З нинішнього року процедура реєстрації учасників та порядок визначення результатів ЗНО дещо зміняться, повідомляє Український центр оцінювання якості освіти.

«Для участі в додатковій сесії зовнішнього незалежного оцінювання основний період реєстрації (цьогоріч — з 5 лютого до 25 березня) зможуть подавати документи особи, які проживають на тимчасово окупованій території або в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, або розташованих на лінії зіткнення, або переселилися з них. У додатковий період реєстрації (цьогоріч — з 3 до 20 травня) зможуть подавати документи особи, які брали участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях та не встигли зареєструватися для участі в ЗНО в основний пері-од реєстрації», — йдеться у Наказі Міністерства освіти і науки Україні від 07.12.2018 №1353 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів щодо зовнішнього незалежного оцінювання».

Переглядів: 4129

Без математики — ніяк

Міносвіти затвердив Порядок проведення державної підсумкової атестації, згідно з яким, атестація з математики цьогоріч стане обов’язковою для випускників 4-х та 9-х класів, а з 2021-го — для всіх випускників шкіл.

«Атестація з української мови є обов’язковою для здобувачів всіх рівнів загальної середньої освіти. Атестація з математики є обов’язковою для здобувачів початкової та базової середньої освіти. Атестація у формі зовнішнього незалежного оцінювання з математики є обов’язковою для здобувачів повної загальної середньої освіти», — йдеться у документі.

Переглядів: 520

Гривня до гривні — маєм мільярд

Без наповнення бюджету грошима, як би банально це не звучало, будівництво доріг та об’єктів соціальної інфраструктури, розвиток медицини та освіти, впорядкування територій та втілення цікавих проектів просто неможливі. То як і хто наповнює скарбницю Одещини та місцевих громад? Ось кілька свіжих цифр, оприлюднених Головним управлінням Державної фіскальної служби за підсумками 2018 року.

Понад 1,2 млрд грн — такий внесок до казни платників єдиного податку.

Станом на 1 січня 2019-го в Одеській області зареєстровано 136937 суб’єктів господарювання — фізичних осіб, з яких 85220 є платниками єдиного податку. Порівняно з попереднім роком, кількість зареєстрованих «єдинників» зросла більш ніж на чотири тисячі.

Переглядів: 710

Книги, комп’ютери і... динозавр Бібик

Серед висотних будинків між проспектом Добровольського та вулицею Семена Палія, що на житловому масиві Котовського, ховається дитяча бібліотека №40. Непросто вперше знайти до неї дорогу, і якби не місцеві дітлахи, яким, виявляється, ця адреса добре знайома, довелося б мені поблукати, пошукати.

Як оповідають старожили, книгозбірні тут могло б і не бути, коли б — от і не вір після цього забобонам! — не чорний кіт. Ні, не той учений, а звичайний одеський дворовий розбишака. Подейкують, коли 50 років тому в цьому будинку давали квартири працівникам механізованої бригади, серед новоселів мав бути і зять одного з великих начальників. Уже тоді бідкалися, що діти не читають і що дитячі бібліотеки нікому не потрібні, тож той чиновник на місці запланованої бібліотеки збирався відкрити будинок побуту, щоб працевлаштувати у ньому свого дорогого зятя. Та коли він зібрався везти у виконком необхідний пакет документів, дорогу йому перейшов отой самий чорний кіт, і невдаха залишився вдома. Згодом будинок побуту відкрили у сусідньому приміщенні, а дитяча бібліотека таки запрацювала.

Переглядів: 587

Солодкий мед, та з гіркотою

Цілу бочку запахущого меду смакували недавно чисельні гості книжкової події, що відбулась у Всесвітньому клубі одеситів у присутності багатьох телекамер. Саме таке напрошується порівняння у зв’язку з презентацією дитячого путівника по Одесі. Як мед є корисним для здоров’я, так і книжка — розумна, пізнавальна, яскрава — незамінна для духовного виховання людини з дитячого віку.

Як ті зосереджені бджілки, що ретельно збирають з квіточок солодкий нектар, так автори цієї поки що унікальної книжки визбирували для неї факти, які були б цікавими їхнім читачам, властиво, одеситам від 11 років і далі, робили сотні малюночків, а потім заповнювали сторінки-соти цілющим продуктом, що виліковує лінощі та заохочує краще знати своє місто, про яке з дитинства знаєш, здається, все і завше зможеш розповісти будь-кому. А далі — про цілий край свій, про всю країну…

Переглядів: 545

Читальня просто неба

Читальна зала під відкритим небом… Вірніше, під великими парасолями. Літня читальня — з кавою, свіжою пресою, книжками на обмін (по-сучасному, в річищі англійщення нашої лексики — буккросинг)…

Та й справді: чого б то цьому невеликому дворику Одеської національної наукової бібліотеки порожніти? От і народилася у її працівників цікава, креативна ідея. А вони, як було підмічено кимось на презентації, фонтанують ідеями.

Випробували її ще минулорічної весни. Тим, хто побував там у ті травневі-червневі дні, сподобалося вельми. А чом би й ні? Надто коли до цікавого спілкування — з візаві чи з книжкою або журналом/газетою — долучиться духмяний запах розквітлої акації, змішаний в один букет з ароматом доброї кави…

Переглядів: 579

Жменька слів про «Пригірщ вітру»

Леонід Капелюшний. «Пригірщ вітру (Вправи невизначеного жанру)». Роман. — Київ: «Факт». 2004.

Якось так вийшло, що того року ця книжка не попала мені в руки. Лиш тепер читаю. Авторський стиль не схожий на інших прозаїків.

В анотації зазначено: багатовимірний твір нелінійної прози, який ще раз доводить, що в житті окремої людини і людства загалом є велика таємниця взаємозв’язаності історичних контекстів.

Проза міцна, вагома, чиста, захоплююча, вона змушує думати й аналізувати. Ниньки у новітніх письмаків лиш суцільні візії та рефлексії. У Капелюшного оповідь, наче повноводна річка. Речення наздоганяють одне одного, напружують, інколи — аж до самого краю, переливаються через вінця, вшир і вглибину, звідки виринає далеке минуле, без якого не може бути сьогодення і майбутнього.

Переглядів: 642

«Рукою дістати до неба»

Скажу одверто: мене важко чимось здивувати, а тим більше — вразити.

Однак, познайомившись з творчістю Діани Несмашної, зрозумів, що це — відкриття. Згадалися слова Михайла Коцюбинського, сказані ним про молодого Павла Тичину на одній з літературних субот письменника у Чернігові з приводу його вірша «Розкажи, розкажи, мені, поле…»: «Серед нас — поет».

Діані — 16. Вона — десятикласниця Скосарівського НВК, що у Миколаївському районі.

Переглядів: 2568

Чим розплатимося за лимонад

Поважна дама в білому халаті та окулярах з екрана телевізора наголошує на потребі зволоження організму. Рекламує солодку газовану воду. Хоч пані й не має жодного стосунку до професії лікаря, магія білого халата, вислів «водний баланс» та авторитетний вигляд роблять свою справу...

За висновками Всесвітньої організації охорони здоров’я, одним із основних чинників розвитку ожиріння серед дітей є реклама нездорових продуктів харчування та безалкогольних напоїв із вмістом цукру, застерігає сайт лікаря-дієтолога Оксани Скиталінської http://100rokiv.com.

На ожиріння, яке ВООЗ визнала глобальною епідемією, страждають понад 40 мільйонів дітей у світі. Воно провокує багато хвороб, тож пухкенькі щічки — насправді загроза появи в майбутньому діабету, раку, серцево-судинних хвороб, підвищеного ризику переломів, психологічних проблем.

Переглядів: 500

Забудьмо про Ракицького!

Чому трансфер провідного українського захисника в Росію — це просто бізнес

На п’ятий рік неоголошеної війни Росії проти України один з найкращих футбольних захисників збірної та «Шахтаря» Ярослав Ракицький вирішив продовжити кар’єру в російському чемпіонаті. Трансфер наскільки скандальний — настільки й очікуваний.

Важко знайти більш одіозну фігуру в нашому футболі, ніж Ракицький. Гравець, який не зробив жодної антиукраїнської заяви, все одно вважався у нас ледь не «сєпаром». Його ставлення до національного гімну (принципово не співав) і взагалі викликів до збірної (ніхто так часто не травмувався напередодні матчів «синьо-жовтих») стали підставою для відвертої нелюбові вболівальників.

Переглядів: 510

Габарити для польоту

Минулого року одразу кілька авіакомпаній, послугами яких регулярно користуються громадяни України, змінили правила перевезення ручної поклажі й багажу.

МАУ

Згідно з новими правилами, пасажири з квитками, у вартість яких не входить перевезення зареєстрованого багажу, можуть взяти з собою на борт літака одне місце ручної поклажі вагою до 7 кг і розмірами не більше 55х40х20 см, а також верхній одяг та парасольку.

Будь-які речі або аксесуари, наприклад, ноутбук, преса для читання, фотоапарат, портплед, товари Duty Free, особисті документи тощо, мають бути розміщені всередині ручної поклажі, дозволеної до перевезення відповідно до норм, встановлених цими правилами та умовами.

Переглядів: 556

Це цікаво

Чому  зебри  смугасті?

Чорно-білі смуги, які покривають шкуру зебри, потрібні не тільки для маскування та порятунку від хижаків, а й для захисту від комах.

До таких несподіваних висновків дійшли вчені з Будапешт-ського університету, провівши цікавий експеримент. Оскільки зебри в Угорщині не водяться, дослідники поставили на вулиці манекени, пофарбовані у чорний і білий кольори, а поруч — одного кольору. Так-от, як спостерегли науковці, ґедзі підлітали й кусали смугастих ляльок набагато рідше, ніж однотонних. Виходить, що смуги зебри розсіюють світло, завдяки чому комахам важче помітити тварин.

Дослідники відзначають, що схожий прийом використовують аборигени Африки й Австралії, які прикрашають свої тіла поді-бними візерунками, захищаючись від кровососів.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net