№ 1-2 (22020-22021) четвер-субота 3-5 січня 2019 року

Переглядів: 745

У переддень Новоріччя

Наприкінці року, що минув, 28 грудня, Одеську область з робочим візитом відвідав Президент України Петро Порошенко. День був багатим на події. Відкриття оновленого україн-сько-молдовського пункту пропуску «Паланка – Маяки – Удобне», спільний молебень з патріархом Філаретом та парафіянами у Свято-Успенському храмі села Мирне Біляївського району, зустріч з моряками Військово-Морських Сил Збройних сил України.

А тепер по порядку.

Глава держави спільно з прем’єр-міністром Молдови Павелом Філіпом та головою Одеської обласної державної адміністрації Максимом Степановим взяли участь у відкритті оновленого українсько-молдовського пункту пропуску «Паланка — Маяки — Удобне».

«Дуже важливо, що наші країни виконують свої зобов’язання, свою програму співпраці з нашими партнерами з Європейського Союзу, бо була домовленість, що роботи будуть виконані і запуск відбудеться саме в 2018 році. Одна перевірка паспортів замість двох, один спільний митний догляд, одна спільна база. І для простих людей це є елементом захисту їхніх прав, свобод, безпеки й одночасно це є надзвичайно ефективним заходом боротьби з контрабандою та корупцією», — підкреслив Петро Порошенко.

Переглядів: 938

Процес пішов!

31 грудня вже минулого року почалося висунення кандидатів на пост Президента України. З цього дня країна опинилася в новій для себе політичній ситуації. Одна за одною дві виборчі кампанії, президентська і парламентська, пройдуть під час війни.

Єдності не було, довіри нема і не передбачається

У жовтні 2014 року, коли відбулися позачергові вибори до Верховної Ради, війна тільки починалася, і завдяки першим Мінським угодам у багатьох були ілюзії, що до «холодного миру» з Росією на якихось умовах вдасться повернутися. Тепер поді-бних ілюзій нема ні в кого. Якщо у воєнному плані щось і зміниться, то в гірший бік. Державу доведеться захищати всіма можливими способами, а дипломатичних зусиль глави держави (адже саме вони чотири роки були щитом України) вже недостатньо. Президенту, парламенту й уряду знадобляться всенародна підтримка і всенародна довіра. Особливо — в разі невдач і поразок.

Втім, історія із запровадженням воєнного стану показала, що в Україні з довірою і підтримкою не тільки до глави держави, а до влади в цілому, виникли великі проблеми. Це в мирний час відсутність довіри заважає країні розвиватися, а під час війни недовіра до влади загрожує існуванню самої держави. Наскільки кандидати в президенти і лідери політичних партій усвідомлюють таку загрозу? Здається, вкрай погано.

Переглядів: 667

«Зелений» порядок денний

Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй в Україні (ПРООН) та уряд Швеції презентували новий спільний дворічний проект «Підтримка парламенту України з питань сталої енергетики та охорони довкілля» із загальним бюджетом 556 тисяч доларів США, а також започаткували формування «зеленого» порядку денного — пріоритетів політики у сфері охорони довкілля та сталої енергетики для нашої країни — із залученням представників Верховної Ради, урядових інституцій, дипломатичних установ, бізнес-спільноти, науковців та експертів неурядових організацій.

За результатами соціологічного дослідження, проведеного ПРООН разом із Київським міжнародним інститутом соціології у листопаді-грудні 2018 року, в п’ятірці екологічних проблем, які найбільше турбують українців, — забруднення водойм та неякісна питна вода (59,9%), вирубування лісів (59,1%), забруднення повітря (51,6%), засмічування довкілля побутовими (47,8%) та промисловими (34,2%) відходами. Окрім цього, кожен третій опитаний згадав про деградацію ґрунтів та втрату врожайності, а кожен п’ятий — про зміну клімату та нетипові погодні умови чи явища (повені, шторми та інші природні катаклізми). На думку 82,7% українців, влада робить недостатньо для вирішення проблем у цій сфері. Це дає чіткий сигнал законодавцям та урядовцям, що в суспільстві активно формується запит на включення «зеленої» політики до порядку денного країни. Так, майже половина респондентів (45,6%) зазначила, що чітка позиція щодо охорони довкілля і сталої енергетики у програмах політичних партій та кандидатів могла б стати вирішальним фактором для них під час голосування.

Переглядів: 663

Консалтинг як інструмент допомоги малому бізнесу

В Україні створено Групу підтримки малого бізнесу, яка допомагає малим і середнім підприємствам зростати, досягати успіху та знову рости, діючи як справжній каталізатор місцевої економіки, а відтак — регіонів і всієї країни.

На форумі «Туристичний потік—2018» Денис Торхов та Юлія Ітигіна, координатори проектів Групи малого та середнього бізнесу Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) в Україні, розповіли, як ЄБРР допомагає розвивати підприємницький сегмент у нашій країні.

Д.Т.: Ми хочемо ознайомити вас із тими інструментами підтримки, які ЄБРР готовий запропонувати малим та середнім підприємствам України, зокрема туристичній індустрії.

Ю.І.: Хочу додати, що ви, напевно, знаєте про діяльність ЄБРР у контексті якихось значних проектів. Але дуже масштабна робота ведеться і для малого та середнього бізнесу.

Переглядів: 879

Шкільні STEM-лабораторії

Упродовж минулого року в Одеській області облаштували 51 сучасний кабінет фізики, хімії та біології.

— Оснащені кабінети з’явилися у 17 школах Одещини природничого напрямку. Ніколи за всі роки незалежності такого не було! Наші діти дуже талановиті, і ми маємо допомагати їм всебічно розвиватися й надати кожному доступ до сучасної та якісної освіти. «Вчитель+», «BeSmart», «STEM-лабораторії» — всі ці проекти наша інвестиція в майбутнє, — підкреслив голова облдержадміністрації Максим Степанов.

Переглядів: 774

Де закінчується земля й починається океан

(Із подорожнього щоденника)

Отримавши нові біометричні паспорти, три подруги — фотограф Галина Юдіна, дизайнерка Олена Калмикова та авторка цього тексту самостійно, не користуючись послугами туристичних фірм, вирушили у далеку подорож, відвідавши чотири європейські країни — Польщу, Італію, Іспанію і Португалію. Нинішня розповідь — про португальську глибинку.

Якщо поглянути на карту, автомобільна дорога від Порту до Лісабона вздовж океану видається прямою й простою. Загалом, подорожувати Португалією на авто — це хороша ідея. Оренда невеличкого бюджетного автомобіля коштує недорого — щось близько 50 євро на тиждень, дороги тут ідеальні, хоча подекуди платні. Єдиний, на наш погляд, їхній «недолік» — вони дуже розгалужені, їх багато, тож без певних навичок і досвіду шлях перетворюється на лабіринт. Якщо не встигаєте вчасно повернути у потрібне вам місце, доводиться робити гак кілометрів з десять, бо інакше не виходить. Відтак під час подорожі іноді доводилося вести машину втрьох: одна — за кермом, друга — за штурмана, а третя — контролює і водія, і штурмана. Недарма кажуть: щоб знайти правильну дорогу, спочатку потрібно заблукати.

Переглядів: 1078

Якби свині крила...

Про тварину, яка удостоїлася честі стати знаком нового року за Східним календарем, кажуть бозна-що. Як-от: «На свиню хоч і сідло надінь, все конем не буде», «Не кидай перлів свиням, бо потопчуть», «Розбирається, як свиня в апельсинах»… Коли люди хотіли закріпити свої спостереження у прислів’ях-приказках, то вони звертали увагу насамперед на тих, хто все життя був поряд. І наділяли рийку різними ознаками не злобливо, прагнучи досконалості.

Свиня — тварина миролюбна, любить достаток, відтак Східний календар орієнтує нас на ці вічні цінності.

Цікаво, а як світові події перегукуються з роками Свині? Гляньмо хоча б на попередні п’ять таких літ: 1959-й, 1971-й, 1983-й, 1995-й та 2007-й. Можливо, це відкриє нам шпаринку, щоб зазирнути у 2019-й?

Переглядів: 1019

Столітня війна проти українців*

Зрозуміло, що тема статті про війну не дуже відповідає нинішнім святковим дням. Але річ у тім, що під кінець 2018 року побачила світ українською мовою дуже цікава книжка Енн Еппл-бом «Червоний голод. Війна Сталіна проти України».

Не менш цікавою є і постать самої авторки. Про неї в українській Вікіпедії написано, що це «польсько-американський історик, письменниця і журналістка єврейського походження». Здається, що саме така «поліетнічність» дослідниці позитивно позначилася на висвітленні наших складних проблем, бо у її свідомості гармонійно поєдналося багато ментальних рис — й американська відповідальність за долю світу, і традиці-йний протест польського громадянина проти імперської російської полі-тики, й особливе співчуття до жертв українського Голодомору з боку людини, народ якої сам пережив страшний геноцид — Голокост. У результаті ми маємо чудове видання, яке вражає й захоплює не тільки багатством історичного матеріалу та глибоким проникненням у проблему, її всебічним філософським осмисленням, а й внутрішньою пасіонарністю, націленістю на добро та утвердження високих моральних цінностей ХХІ ст. Доречно відзначити, що й попередні праці авторки, особливо «Історія ГУЛАГу», здобули дуже високу оцінку читачів.

Переглядів: 714

Мазепинець Гоголь

Микола Гоголь був великим патріотом України. Саме він першим у вітчизняній історіографії у віці 25 років вів мову про державну незалежність рідної землі. Це видно з його програмної статті «Роздуми Мазепи», вперше опублікованої в академічному «Полном собрании сочинений», виданому до 100-річчя від дня смерті письменника у 1952-у. До речі, цю статтю було передруковано лише в роки нашої незалежності в «Українському історичному журналі» (2002, №2) та газеті «Літературна Україна» (2004, 14 жовтня). «Літературка» вмістила цю працю під рубрикою «Слідами неопублікованого» із заголовком «Пророцтво Гоголя».

Зважаючи на те, що згаданого вище ювілейного видання («Полного собрания сочинений» М.В. Гоголя) нема навіть у районних бібліотеках, пропонуємо нашим читачам «Роздуми Мазепи» повністю:

«Такая власть, такая гигантская сила и могущество навеяли уныние на самобытное государство (Українську Гетьманську Державу. — М.Б.), бывшее только под покровительством России. Народ, собственно принадлежащий Петру, издавна униженный рабством и деспотизмом, покорялся, хотя и с ропотом. Он имел не только необходимость, но даже и нужду, как после увидим, покориться. Их необыкновенный повелитель стремился к тому, чтобы возвысить его, хотя лекарства его были слишком сильные.

Переглядів: 623

Олійниківки

Якось навесні шановний Олександр Олександрович Птащенко надіслав до редакції ці дружні шаржі своєму товаришеві й однодумцеві Олегу Семеновичу Олійникову. Вони причаїлися серед редакційної пошти, чекаючи приємної оказії, щоб вийти в люди… На жаль, життя приготувало сумний віраж — земний шлях героя посвят обірвався, і ми публікуємо їх уже в пам’ять про славного краянина, щиру і світлу людину.

Театр — життя

Олег Олійників — із роду знаних діячів українського театру. Він використав матеріали домашнього архіву у своїх цікавих розповідях про історію українського театру в Одесі.

Життя — театр… Театр — життя.
Про це я знаю до пуття:
мої бабусі й дідусі
в театрі грали майже всі…

Переглядів: 793

Десять особистостей, які здивували в 2018-у

За останні роки ми стрімко подорослішали. А дорослих уже важко чимось здивувати. За п’ять років герої чинили героїчні вчинки, а зрадники — зраджували. Безкорисливі віддали іншим усе, що могли, егоїсти — все, що могли, підгребли під себе.

Обличчя багатьох із тих, хто приємно подивовував і викликав захоплення у попередні роки, поблякли, деякі взагалі зникли з поля зору. Інші — не дивували, бо виправдовували очікування, як Бетмен чи Супермен, для котрих рятувати людство стало буденним заняттям.

Переглядів: 682

Хто я в універсумі?

Можливо, новорічно-різдвяні свята — це той час, коли варто вкотре замислитися над питаннями, над якими роздумували філософи всіх часів і народів: «Хто я? Для чого живу?».

Проект «Київський діалог» за підтримки фонду «Відродження» створив чудову можливість за чашкою кави поміркувати-подискутувати про особистісну та національну самоідентифікацію зі справжнім філософом — кандидатом філософських наук, викладачкою цієї дисципліни Наталією Чекан.

Переглядів: 745

Взуття до сезону

Власник будівельної компанії «Гефест» і голова благодійного фонду його імені Пантелеймон Бумбурас започаткував новий соціальний проект «Діти регіону». Півтори сотні дітей з малозабезпечених сімей Одеської області за два дні отримали від грецького мецената нове сезонне взуття, канцелярські набори та іграшки.

Як повідомляє «Южный курьер», йдеться про адресну допомогу «з рук в руки» сиротам, тим, які перебувають під опікою, з багатодітних сімей, а також вихованцям дитячих будинків сімейного типу.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net