Переглядів: 955

Бюджетні орієнтири

Минулої п’ятниці, 21 грудня, відбулося пленарне засідання двадцять першої сесії обласної ради сьомого скликання. Останнє цього року. В його роботі взяли також участь голова облдержадміністрації Максим Степанов, керівники структурних підрозділів ОДА, народні депутати України, очільники міст обласного значення, районних рад, територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади, представники ЗМІ.

Перед розглядом порядку денного голова облради Анатолій Урбанський, вручив відзнаки «Почесний громадянин Одеської області» двом шанованим людям: генеральному директору публічного акціонерного товариства «Одескабель» Дмитрові Іоргачову та ветеранові праці, начальнику Головного фінансового управління обласної державної адміністрації у 1998—2005 роках, депутатові Одеської обласної ради кількох скликань, кандидату економічних наук, заслуженому економісту України Григорієві Піддубному.

Загалом до розгляду на сесії було запропоновано майже сто питань. З-поміж них — звіт голови облради про його діяльність у році, що минає, про затвердження Програми соціально-економічного та культурного розвитку Одещини на 2019-й, про внесення змін до нинішнього обласного бюджету і звісно ж, про бюджет на наступний рік. Ці документи, як і всі інші рішення, — у вільному доступі на сайті облради (http://oblrada.odessa.gov.ua).

Варто сказати, що цього разу в сесійній залі не було звичних перепалок між фракціями та окремими депутатами, як і «пропозицій з місця». Обранці завчасно ознайомилися з питаннями та проектами рішень, а всі проблемні моменти владнали на погоджувальній раді. Відтак, заслухавши директорку департаменту фінансів ОДА Марину Зінченко й колег, депутати переважною більшістю голосів підтримали бюджетні проекти.

Отож, обсяг обласного бюджету на 2019 рік складає понад 11,7 млрд грн, що на 8,1% більше, ніж у поточному. За такий проект рішення проголосували 53 депутати. Найбільша сума видатків припадає на галузь охорони здоров’я — майже 2,1 млрд грн. На освіту передбачено 1,3 млрд грн, на соціальний захист — близько 450 млн грн.

До переліку захищених статей видатків загального фонду обласного бюджету на 2019 рік, як і до цього, увійшли: зарплата працівників бюджетних установ та нарахування на неї; придбання медикаментів і перев’язувальних матеріалів; оплата комунальних послуг та енергоносіїв; поточні трансферти населенню і місцевим бюджетам; забезпечення осіб з інва-лідністю технічними та іншими засобами реабілітації, виробами медичного призначення для індивідуального користування; оплата послуг з охорони комунальних закладів культури; оплата енергосервісу тощо.

Відтак можна зробити висновок, що й наступного року область орієнтуватиметься на забезпечення стабільності та збереження соціальних гарантій.

Схвалена, з-поміж інших, регіональна програма розвитку агропромислового комплексу на 2019—2023 роки «Аграрна Одещина» серед актуальних визначає питання збереження родючості ґрунтів, підвищення ефективності використання зрошуваних земель, нарощування виробництва овочів і картоплі, винограду, фруктів та ягід, пого-лів’я худоби та птиці, розвиток на селі кооперації, поновлення машино-тракторного парку, створення умов для успішного розвитку малого й середнього бізнесу, забезпечення конкурентоспроможності сільськогосподарської продукції на внутрішньому та зовнішньому ринках тощо.

Фінансування заходів програми здійснюватиметься за рахунок як власних коштів товаровиробників, так і місцевих бюджетів, кредитних ресурсів комерційних банків, інших, не заборонених законодавством, джерел фінансування.

Загалом на її виконання передбачається залучити 106,6 млн грн, в тому числі з місцевого бюджету — 102,5 млн грн, з інших, не бюджетних джерел, — 4,1 млн грн.

Підтримана депутатами обласна програма розвитку освіти Одещини на 2019—2021 роки є логічним продовженням попередньої. Вона враховує зміни, які відбулися в українському суспільстві й обумовили реформування всіх сфер нашого життя, а найперше — освітньої галузі.

У програмі виписані пріоритетні напрямки розвитку, як-от: ефективна дошкільна освіта (скажімо, передбачається, що дитячих садочків побільшає на 50, а відтак ними забезпечать практично 90% діток віком від 3 до 6 років); оптимізація мережі закладів загальної середньої освіти; позашкільна освіта; освіта осіб з особливими потребами; повна інформатизація системи; вдосконалення мережі професійних (професійно-технічних) навчальних закладів тощо.

Серед основних завдань програми зайнятості населення Одеської області на 2019—2020 роки — збереження сприятливого бізнес-клімату для розвитку підприємництва та самостійної зайнятості людей, зменшення безробіття серед сільського населення шляхом стимулювання агропромислової кооперації, розбудови інфраструктури виробничого та соціального призначення, системи агросервісу, переробних підприємств, доступної для виробників торговельної мережі тощо.

Практично одноголосно було схвалено й Програму соціально-економічного та культурного розвитку області на 2019 рік, головна мета якої — недопущення зниження рівня життя та забезпечення соціальних потреб мешканців Одещини на основі стабільного функціонування економіки. У головних фінансовому і програмному документах закладено кошти на гарантовані виплати, розвиток освіти, охорону здоров’я, культури, спорту, на підтримку аграріїв, малого і середнього бізнесу тощо. Так, уже наступного року більше шкіл отримають можливість долучитися до сучасного освітнього проекту «Вчитель+», який підвищує рівень підготовки наших дітей, вирішує дефіцит кадрів та наповнює навчальний процес сучасними технологіями.

Депутати підтримали зміни і до кількох чинних цільових програм. Зокрема, будуть продовжені проекти за програмою «Доступна медицина», на реалізацію яких у наступному році передбачено виділити з бюджету понад 136 млн грн.

За відповідні зміни проголосували 59 депутатів.

«Ми запускаємо нові проекти у галузі охорони здоров’я та пролонговуємо ті, які вже діють і стовідсотково виправдали себе. Наступного року плануємо створити регіональну мережу для ефективного лікування інсультів. Уже стартував напрямок «Мобільна поліклініка»: кращі спеціалісти з обласного центру здійснюють прийоми пацієнтів у найвіддаленіших

від діагностичних медзакладів населених пунктах. Наразі фахівці провели консультації

у чотирьох районах й обстежили більше двох тисяч пацієнтів», — підкреслив голова ОДА Максим Степанов, який виступив на підтримку пролонгованих програм.

Зокрема, на лікування інсультів у програмі передбачено 5,7 млн грн. За ці кошти планується організувати регіональну мережу закладів з підготовленим персоналом, чітко відпрацьованою системою догоспітальної допомоги, екстреною діагностикою та лікуванням в умовах стаціонару.

Окрім того, понад 8,5 млн грн у 2019-у піде на забезпечення дітей невідкладною хірургічною допомогою. За рахунок програми перші три доби перебування в лікарні для пацієнтів будуть безоплатними.

У мешканців сіл, де допоки відсутні аптеки, а такі, хоч і небагато, також є, з нового року буде можливість отримати медикаменти за державною програмою «Доступні ліки». Вже сьогодні за рецептом лікаря 59 препаратів є повністю безоплатними, а ще 202 — з частковою доплатою. Їх продаж планується організувати безпосередньо у приміщеннях амбулаторій і ФАПів. На реалізацію проекту з обласного бюджету буде спрямовано 2 млн грн.

Медичні огляди у рамках проекту «Мобільна поліклініка» обій-дуться у 3,8 млн грн. Проект передбачає виявлення найпоширеніших захворювань на ранній стадії й подальше направлення пацієнтів для обстеження та лікування у заклади високоспеціалізованої медичної допомоги.

Серед інших питань, які здобули підтримку депутатів, — рішення про земельні правовідносини, про створення, ліквідацію, зміну найменування, затвердження статутів комунальних підприємств та установ, внесення змін до них, а також щодо кадрових призначень.

Після закінчення пленарного засідання голова обласної ради Анатолій Урбанський традиційно провів брифінг для представників ЗМІ. Він подякував колегам за ефективну роботу впродовж року, який не був простим, але ми змогли зберегти мир на нашій землі, продовжували працювати і підтримувати тих, хто потребував нашої уваги й допомоги.

Ніна ЗАЛЕВСЬКА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net