Переглядів: 436

За принципом рівного доступу

Розширена апаратна нарада, яку провів голова ОДА Максим Степанов, цього разу була присвячена ходу медичної реформи на Одещині. До участі в ній запросили керівників районів, об’єднаних територіальних громад, медичних закладів обласного рівня, головних лікарів центральних ра-йонних лікарень і центрів первинної медико-санітарної допомоги, провідних фахівців та науковців галузі.

«Без перебільшення скажу, що якісна й доступна медицина — це питання безпеки нашої країни. Й найбільший скарб, який маємо, — це кадри, — сказав Максим Степанов, роблячи зачин до серйозної розмови. — Маємо величезний кадровий і науковий потенціал, який далеко не використаний. Завдання реформи — не лише щось десь трохи покращити, підправити, дещо змінити, а створити принципово нову медицину, яка відчуває людину й повноцінно працює на неї. Ефективна робота в цьому напрямку — це тривала й затратна системна робота, а не якісь узагальнені цифри чи якісь окремі вдалі картинки».

На превеликий жаль, констатував голова облдержадміністрації, сьогодні доступність медичної допомоги здебільшого залежить від того, де мешкає людина — у селі чи в місті. А це, сказав, неправильно.

Говорив про те, що ми маємо високоосвічені, фахово підготовлені кадри, однак цього замало, адже тільки на лікарських звитязі й таланті не досягнути бажаних результатів, яких вимагає час. Потрібні кардинальні зміни, які принесе реформа, і до яких ми йдемо. Серед найважливіших завдань — забезпечити лікаря, особливо сільського, всім необхідним як у кабінеті, так і в побуті. Надати йому облаштоване службове житло, сучасні засоби зв’язку, транспорт, як і стимул ефективно працювати.

За приклад такого підходу Максим Степанов навів Тарутинський район, де нині медикам пропонують100 тисяч гривень підйомних і 50% оплати за комунальні послуги, включаючи зв’язок. Для лікарів, які прийдуть у сільські та районну лікарні, готові нові світлі й облаштовані квартири. Буде конкурс — і візьмуть на роботу кращих.

Про стан виконання обласної програми «Доступна медицина на 2018 — 2020 роки» та про організацію заходів для забезпечення маломобільних груп населення ліками в рамках державної програми «Доступні ліки» на апаратній нараді доповідала директорка департаменту охорони здоров’я ОДА Олена Теряєва.

Що ж уже зроблено в рамках медичної реформи? Ось дещо з почутого. Станом на 10 грудня 2018-го підписано 1 мільйон 109 тисяч декларацій із сімейними лікарями. Успішно стартував напрямок з розбудови сільської телемедицини в Окнянському районі (загалом 24 ФАПи та 4 лікарські амбулаторії вже оснащені мобільними телемедичними діагностичними комплексами). Цього року до проекту приєднався Болградський район, а в наступних, 2019-у та 2020-у, покриємо телемедициною всі без винятку райони області, адже маємо чіткий комплексний план, як це робитиметься.

Впродовж 2018-го було відремонтовано 23 сільські амбулаторії; почала діяти єдина оперативна диспетчерська служба обласного центру екстреної медичної допомоги і медицини катастроф (усі 175 бригад «швидкої» Одещини оснащені кардіографами із функцією телеметрії); придбано 10 нових санітарних автомобілів; вперше ліквідована черга на отримання медичної допомоги хворим з термінальною стадією ниркової недостатності — завдяки відкриттю найбільшого в Україні Центру нефрології та гемодіалізу на 40 місць; на лікування онкологічних хворих цьогоріч з обласного бюджету виділено 13 мільйонів гривень…

Досягнення справді істотні. І далися вони завдяки суттєвій підтримці держави та значній організаторській роботі як на рівні області, так і на рівні кожного району, кожної громади.

Часто ініціатива до змін іде саме від громад, які зацікавлені в тому, щоб були потрібні медичні кадри й люди оперативно отримували якісну допомогу.

Як підсумувала Олена Теряєва, аналіз результатів виконання згаданої цільової програми свідчить про закріплення позитивних тенденцій у напрямку активного впровадження медичної реформи на місцях, що дозволить встановити повний контроль над ситуацією з низьким виявленням онкопатології, — сприятиме трансформації системи екстреної допомоги, забезпечить надання якісною медичної допомоги у районах та селах області.

Поінформувала вона і про реалізацію програми «Доступні ліки» на 2018 рік. Ось кілька показових даних. Цьогоріч держава виділила нашій області понад 64 мільйони гривень, щоб люди, які страждають на серцево-судинні захворювання, бронхіальну астму та цукровий діабет ІІ типу, отримували ліки як безоплатно, так і зі суттєвою знижкою. З початку 2018-го виписано 800000 рецептів. Для пацієнтів, які мають рецепт від лікаря, 59 препаратів з переліку пільгових — повністю безоплатні. На Одещині взято на облік 6202 маломобільних пацієнти, які вже цього місяця вперше отримають пільгові ліки за місцем свого проживання.

За словами доповідачки, в процесі реформування медичної галузі нема значних і малозначних завдань, виконання яких можна відкласти на потім, адже йдеться про здоров’я, а часто — і про життя людей.

Що у планах на 2019 рік? Завершення кампанії з підписання декларацій із сімейними лікарями; збільшення відсотка виявлення патології молочної залози на ранніх стадіях; формування якісної моделі доступної спеціалізованої медичної допомоги. Особливу увагу планується зосередити на паліативній допомозі дітям.

При реформуванні первинної ланки медицини передбачається досягти таких параметрів: на 1 січня 2019-го — електронна карта пацієнта, комп’ютер+МІС у кожному кабінеті сімейного лікаря; на 1 квітня — електронний рецепт, оплата через договір з аптеками…

Ідучи до адмінбудівлі на проспекті Шевченка, люди звертали увагу на дві спеціалізовані автівки. Саме того дня на Одещині стартував новий регіональний проект «Мобільна поліклініка», який забезпечить рівний доступ мешканців районів до якісної медицини. Цей проект — системний, довготривалий і вертикально інтегрований, адже об’єднує всі рівні надання медичної допомоги — від сімейних амбулаторій до телемедичних центрів обласної клінічної лікарні, єдиної диспетчерської служби та Центру екстреної медичної допомоги й медицини катастроф.

«Будемо відвертими: на жаль, в області допоки зберігається дефіцит деяких фахівців на районному рівні. Але це не привід залишати пацієнтів без допомоги. Тому ми запроваджуємо проект «Мобільна поліклініка». Принцип роботи дуже простий: два авто-амбуланси та дві команди фахівців їздитимуть по всій області. Огляди пройдуть в усіх районах без винятку. Абсолютно безкоштовно для людей. Проект системний, розрахований не на один рік, як і всі наші ініціативи», — зазначив Максим Степанов і додав, що до програми «Доступна медицина» на 2019 — 2020 роки будуть внесені відповідні зміни. Які, спо-дівається, підтримають депутати обласної ради.

Відтак огляди провадитимуть кардіологи, офтальмологи, у тому числі дитячий, гінекологи, ендокринологи, спеціалісти ультразвукової діагностики. Мо-більні автоамбуланси оснащені також пересувними мамогра-фічними кабінетами. Скерування на огляд надаватимуть сі-мейні лікарі. Мобільні поліклініки відвідуватимуть населені пункти за встановленим графіком.

Передбачається, що завдяки проекту «Мобільна поліклініка» медики виявлятимуть патології найпоширеніших хвороб на ранніх стадіях, за потреби скеровуватимуть людей для глибшого обстеження та на лікування у заклади високоспеціалізованої медичної допомоги.

Під час першої хвилі оглядів, а вона вже стартувала і триватиме до березня 2019-го, планується охопити не менше 20 тисяч сільських мешканців у 75 населених пунктах. Окрім того, реалізація проекту дозволить збільшити кількість підписаних декларацій з сімейними лікарями та поінформованість населення про дію програми «Доступні ліки».

Сказати, що наша область такого досі не бачила, було б несправедливо. Раніше також організовувалися виїзди вузькопрофільних спеціалістів-медиків у райони. Робили це за графіками, однак від того було більше проблем, аніж користі. Якщо у район чи велике село на один день вибиралися фахівці з Одеси, то до них вишиковувалися такі черги на прийом, що ті фізично не могли впоратися. Коли виявляли хворобу, пацієнтам виписували рецепти чи скерування на дообстеження або лікування до Одеси. Ніхто не аналізував, який відсоток людей тим скористався, а треба було б знати, яка ефективність від організованих і недешевих для бюджету старань. Невдоволення висловлювали й місцеві медики, мовляв, ті «десанти» кидали тінь на їхню фахову спроможність. Тож момент досить делікатний, на який слід зважати при організації виїздів обласних спеціалістів у райони.

Кожна важлива масштабна справа, особлива така, як реформування цілої галузі, не гарантує автоматичного вбереження від похибок чи певних промахів. Ось чому ті, хто за це відповідає, без поспіху, прискіпливо планує, прораховує й аналізує, обираючи з-поміж ініціатив кращі, які найбільше відповідають часу, запитам людей та можливостям.

Ніна ЗАЛЕВСЬКА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net