Переглядів: 455

На віки, на всі покоління

Минулої суботи у Львові відбулися урочистості з нагоди 150-річчя заснування Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т.Г. Шевченка. Участь у святковому зібранні взяв Президент України Петро Порошенко.

За вагомий особистий внесок у розвиток національної культури і мистецтва, багаторічну просвітницьку діяльність та з нагоди 150-літнього ювілею товариства група просвітян відзначена високими державними нагородами. Зокрема, ордена Свободи удостоєний голова «Просвіти» Павло Мовчан, ордена князя Ярослава Мудрого V ступеня — письменник зі Львова Микола Петренко, ордена «За заслуги» І ступеня — заступник голови товариства Микола Нестерчук та наш земляк, поет і правозахисник Олекса Різників.

Виступаючи на ювілейному вечорі, Петро Порошенко наголосив на важливості підтримки, забезпечення розвитку і захисту української мови.

«Не вкладається в голові: як же сталося, що вже в незалежній Україні українській мові пробиватися крізь вікові шари тотальної русифікації випало так важко? 23 роки ми не могли знайти шляхи, які б підтримували, забезпечували розвиток і захищали українську мову. Як у незалежній Україні міг бути ухвалений закон в одному логічному ряду з Валуєвським циркуляром та Емським едиктом? Природно, що Конституційний Суд скасував той закон від 2012 року», — зазначив глава держави.

«Верховна Рада в першому читанні ухвалила законопроект «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Він дійсно потрібен, хоча, скажу чесно, я не був прихильником того, щоби його роз-гляд відбувався в переддень ви-борчої кампанії. Не хочу, щоб хтось спекулював на цій темі. Бо мова — це точно не тема для спекуляцій», — сказав Президент й особливо наголосив: «Стратегічний для України закон має бути позбавлений будь-якої кон’юнктури. Закон про українську мову має бути на віки, на століття, на покоління українців».

Цей закон має бути узгоджений з європейськими моделями мовної політики з огляду на наше майбутнє членство в Євросоюзі, зауважив також Петро Порошенко, додавши, що в такій перспективі України не має жодного сумніву.

«Докорінний злам у мовній політиці стався в 2014 році, після Революції Гідності. З перших днів президентства, після обрання нової Верховної Ради на дострокових виборах 2014 року українська влада впроваджує в життя ефективні та результативні кроки з подолання наслідків русифікації й посилення і зміцнення позицій української мови», — сказав Президент.

Він нагадав, які дискусії точилися при прийнятті закону про мовні квоти на радіо й телебаченні, як говорили і про недостатню кількість українського продукту, і про його нібито «неформат». Але якщо в 2013 році частка україномовних пісень на радіостанціях становила менше 5%, то тепер — 55%, і це навіть значно більше, ніж вимагає закон. За словами Петра Порошенка, українці почали слухати українські пісні: «Перевиконання радіостанціями мовних квот говорить про одне — їх запровадження повністю відповідає суспільному запиту». Президент зазначив, що українські співаки та музиканти виявилися спроможними швидко цей попит задовольнити. «А мова наша українська просто стала модною на радіо», — зауважив він.

Після першого вдалого кроку, пов’язаного з радіо, почали вирішувати мовне питання і на телебаченні, й хоча підсумки підбивати зарано, але прогрес — очевидний: українською почали знімати серіали власного виробництва.

Глава держави також зазначив, що нині частка школярів, які здобувають освіту українською мовою, становить 91%, а першокласників — 95%. «Після ухвалення нового закону «Про освіту» ви бачили й чули, який ми витримали натиск з боку сусідів. Хочу наголосити: мовна стаття освітнього закону повністю відповідає європейським практикам, що підтвердив висновок Венеціанської ко-місії», — сказав він.

Петро Порошенко підкреслив, що після ухвалення законів на підтримку кінематографу почало відроджуватися вітчизняне кіно, і відроджується воно саме українською мовою: «Цей ренесанс стає можливим завдяки фінансовій підтримці держави, а також талановитим митцям, режисерам, акторам, які отримали можливість для реалізації творчого потенціалу в найрізноманітніших жанрах».

Як приклад: одна з найсвіжіших стрічок цієї осені встановила касовий рекорд для вітчизняного фільму: півтора місяці демонстрації — понад 50 мільйонів гривень від продажу квитків і 600 тисяч глядачів.

«Особливі зусилля докладаємо до створення патріотичних кінострічок. Бо нам є про що знімати, є героїзм українського війська, є щирість і від-критість українських волонтерів, є вчинки українських громадян справді вселенського масштабу», — сказав Петро Порошенко, додавши, що 69 кінопроектів відповідного спрямування, які пройшли конкурсний відбір, отримають державну фінансову підтримку.

Президент зауважив, що рекордсмен вітчизняного прокату — воєнна драма Ахтема Сеїтаблаєва «Кіборги» — має один сценарний прийом: «Напевно, ви звернули увагу, що в україномовній в цілому картині російською мовою говорять не лише «сєпари», не лише росіяни. І це свідомо. Бо дуже важливо продемонструвати, що зі зброєю в руках Українську державу, українську землю боронять і російськомовні українці. Нею говорять й українські герої фільму, які водночас є і героями оборони Донецького аеропорту. Це не видумка сценариста. Це є правда. І вони — теж патріоти України. І саме тому наша мовно-гуманітарна політика, розвиток української мови органічно поєднуються з повагою до прав громадян України, які спілкуються російською, кримськотатарською, польською, румунською, болгарською, словацькою і багатьма іншими мовами. Держава не втручається в мовну політику приватного спілкування. А в публічній сфері — при не-змінній повазі до державного статусу української — ми залишаємо широкий простір для використання інших мов», — сказав Петро Порошенко і підкреслив: «Але державна мова, з повагою до неї, буде лише одна — це буде наша українська мова».

Глава держави особливо наголосив, що хоче, щоби ці слова почули й у Львові, і на Луганщині, і на Донеччині, і в Криму, і в Севастополі, і в інших регіонах: «Бо ми єдина країна, а українська мова ще більше зміцнює дорогоцінну єдність української політичної нації. Історія вчить нас, що найбільша наша сила — у єдності. І саме вона є найефективнішою зброєю у протистоянні з ворогом».

Петро Порошенко також зазначив, що і книжкова продукція українською мовою почала активно розвиватися, чому сприяло, в тому числі, й рішення про обмеження ввезення в Україну книг із Росії: «Україномовні книги та брошури становлять 78% від загальної кількості накладів, що видаються в Україні. Відсоток добрий, але загальними обсягами тиражів я вкрай незадоволений. За кількістю книжок на душу населення ми все ще пасемо задніх. Упродовж най-ближчих років уряд зобов’язаний виправити цю ситуацію».

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net