Переглядів: 2284

Сьогодні знов потрібен Сахаров

29 років тому, 14 грудня 1989-го, помер видатний учений, лауреат Нобелівської премії миру, людина, що була визнаним моральним авторитетом на теренах колишнього Союзу і поза його межами, — Андрій Сахаров.

Андрій Сахаров виступав за інтелектуальну свободу та права людини, проти дискримінації та репресій. Його називали «голосом тих, хто протягом десятиліть був позбавлений голосу». А промова вченого з трибуни з’їзду депутатів СРСР, де він закликав скасувати монополію Комуністичної партії та надати законодавче верховенство республіканських парламентів над всесоюзним, назавжди залишиться унікальною сторінкою в історії тоталітарної імперії, яка невдовзі після цього канула в Лету.

Вже виросло покоління, яке не пам’ятає Сахарова. І нині у деяких країнах, які завдяки таким, як Сахаров, на початку 1990-х вивільнилися від тоталітарного радянського ярма, знову занурюються у темряву тоталітаризму, зневаги людських прав і свобод.

І тому слід повернути Андрія Сахарова у контекст сучасності, як морального орієнтира на шляху розбудови громадянського демократичного суспільства, шляху, який виявився тривалим, тернистим і небезпечним.

У цю грудневу пору в Україні уже втретє проходять Дні Сахарова. Тема цьогорічних заходів, які відбуватимуться у Києві та Одесі, — «Психіатрія і мистецтво». Вона обрана не випадково, адже сфера психіатрії залишається проблемною, передусім у сусідній Росії, де порушення прав людини у цій царині відбуваються повсякчас. А саме ці питання були у фокусі уваги Андрія Сахарова.

Завтра, 14 грудня, о 18.30 на сцені Одеського національного академічного театру опери та балету — концерт пам’яті Андрія Сахарова за участю видатного піаніста сучасності, народного артиста України Олексія Ботвінова — одного з найкращих у світі виконавців музики С. Рахманінова.

У виконанні оркестру Одеської опери (диригент Ігор Шаврук) прозвучать Концерт №2 для фортепіано з оркестром Сергія Рахманінова і вокальна симфонія Густава Малера «Пісня про Землю». Вокальні партії виконають лауреати міжнародних конкурсів Наталя Павленко (сопрано) та Олександр Шульц (тенор).

Усі глядачі отримають примірники книги «Нам потрібен Сахаров», автори якої — політики та правозахисники — пояснюють, яке значення для них особисто і для сучасного суспільства загалом має інтелектуальна, наукова і морально-етична спадщина Андрія Сахарова.

Ольга ФІЛІППОВА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net