№ 104 (22014) четвер 13 грудня 2018 року

Переглядів: 460

«Це єдиний зв’язок зі світом»

Президент Петро Порошенко зажадав від міністра інфраструктури Володимира Омеляна та генерального директора ПАТ «Укрпошта» Ігоря Смілянського припинити практику закриття поштових відділень у селах та звільнення листонош, а також забезпечити своєчасну доставку пенсій.

«Ми маємо припинити закриття поштових відділень у селах, й особливо у віддалених селах. Треба забезпечити їх під-тримку за рахунок загального балансу «Укрпошти», — наголосив глава держави під час зустрічі з названими посадовцями.

Він нагадав, що ініціював виділення з держбюджету 500 мільйонів гривень на компенсацію збитків «Укрпошти» для доставки пенсій, а відтак про за-криття сільських поштових відділень і мови не може бути. «На сьогодні ці 500 мільйонів дозволять вам забезпечити і відповідне підвищення зарплати, і захистити листонош, особливо в селах. Бо це не просто доставка пенсій, не просто доставка газет, журналів чи поштових повідомлень або їх відправлення — це, фактично, для когось, для людини похилого віку, єдиний зв’язок зі світом», — наголосив Президент.

Переглядів: 440

За принципом рівного доступу

Розширена апаратна нарада, яку провів голова ОДА Максим Степанов, цього разу була присвячена ходу медичної реформи на Одещині. До участі в ній запросили керівників районів, об’єднаних територіальних громад, медичних закладів обласного рівня, головних лікарів центральних ра-йонних лікарень і центрів первинної медико-санітарної допомоги, провідних фахівців та науковців галузі.

«Без перебільшення скажу, що якісна й доступна медицина — це питання безпеки нашої країни. Й найбільший скарб, який маємо, — це кадри, — сказав Максим Степанов, роблячи зачин до серйозної розмови. — Маємо величезний кадровий і науковий потенціал, який далеко не використаний. Завдання реформи — не лише щось десь трохи покращити, підправити, дещо змінити, а створити принципово нову медицину, яка відчуває людину й повноцінно працює на неї. Ефективна робота в цьому напрямку — це тривала й затратна системна робота, а не якісь узагальнені цифри чи якісь окремі вдалі картинки».

На превеликий жаль, констатував голова облдержадміністрації, сьогодні доступність медичної допомоги здебільшого залежить від того, де мешкає людина — у селі чи в місті. А це, сказав, неправильно.

Переглядів: 459

На віки, на всі покоління

Минулої суботи у Львові відбулися урочистості з нагоди 150-річчя заснування Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т.Г. Шевченка. Участь у святковому зібранні взяв Президент України Петро Порошенко.

За вагомий особистий внесок у розвиток національної культури і мистецтва, багаторічну просвітницьку діяльність та з нагоди 150-літнього ювілею товариства група просвітян відзначена високими державними нагородами. Зокрема, ордена Свободи удостоєний голова «Просвіти» Павло Мовчан, ордена князя Ярослава Мудрого V ступеня — письменник зі Львова Микола Петренко, ордена «За заслуги» І ступеня — заступник голови товариства Микола Нестерчук та наш земляк, поет і правозахисник Олекса Різників.

Виступаючи на ювілейному вечорі, Петро Порошенко наголосив на важливості підтримки, забезпечення розвитку і захисту української мови.

Переглядів: 439

Нове звучання школи Столярського

Те, що Одеська середня спеціалізована музична школа-інтернат імені професора П.С. Столярського за всю свою вже 85-літню історію (рік заснування — 1933-й) була, є і, без сумніву, залишиться, як-то кажуть, кузнею музикантів світового рівня, — факт безперечний.

Як факт і те, що всі ці славні роки в школі відчувався брак висококласних музичних інструментів. Зрозуміти цю ситуацію, звісно, можна, оскільки вартість інструментів, які відповідають світовим стандартам, завжди дуже висока. І в історії школи зовсім небагато було випадків, коли владні органи виділяли кошти, достатні для придбання таких інструментів. Втім, тепер можна з упевненістю сказати, що ситуація докорінно змінилася.

Наприкінці 2017 року своєрідним «подарунком під ялинку» стало виділення Міністерством культури України 1 мільйона 700 тисяч гривень на придбання для школи одного рояля, трьох піаніно, п’яти скрипок і трьох віолончелей всесвітньо відомої японської фірми «Ямаха». Кінець нинішнього, 2018-го, ознаменувався новою радісною новиною: Міністерство культури виділило школі Столярського аж 5 мільйонів гривень! Пройшовши через конкурс ProZorro, ці гроші втілилися в чотири чеських концертних роялі фірми «Вільгельм Хоффман», що є офіційним представником славетного німецького виробника «Карл Бехштейн АГ», піаніно марки «Циммерман» того ж німецького виробника, а також цілого набору духових і струнних інструментів, згаданої уже японської фірми «Ямаха»: чотирьох литавр, туби, тромбона, валторни, кларнета А, флейти-пікколо, двох маленьких скрипок-«четвертинок» та акустичної гітари.

Переглядів: 2289

Сьогодні знов потрібен Сахаров

29 років тому, 14 грудня 1989-го, помер видатний учений, лауреат Нобелівської премії миру, людина, що була визнаним моральним авторитетом на теренах колишнього Союзу і поза його межами, — Андрій Сахаров.

Андрій Сахаров виступав за інтелектуальну свободу та права людини, проти дискримінації та репресій. Його називали «голосом тих, хто протягом десятиліть був позбавлений голосу». А промова вченого з трибуни з’їзду депутатів СРСР, де він закликав скасувати монополію Комуністичної партії та надати законодавче верховенство республіканських парламентів над всесоюзним, назавжди залишиться унікальною сторінкою в історії тоталітарної імперії, яка невдовзі після цього канула в Лету.

Вже виросло покоління, яке не пам’ятає Сахарова. І нині у деяких країнах, які завдяки таким, як Сахаров, на початку 1990-х вивільнилися від тоталітарного радянського ярма, знову занурюються у темряву тоталітаризму, зневаги людських прав і свобод.

Переглядів: 498

Інтерактивна розмова про те, хто «свій», а хто «чужий» в Одесі

Яке воно, місто, в якому живу? Я тут свій чи чужий? Якщо це місто моє, то хто я в ньому — гість чи все-таки господар? І якщо я не беру відповідальність за своє місто, то яка сила панує в моєму місті?

Такі та інші, глибокі й бентежні, питання ставили собі та друзям учасники театральної майстерні на тему «Свій-чужий: портрет міста Одеси», мета якої — просування соціальної інклюзії для роботи з конфліктами.

Майстерню проводила тренерка Наталя Вайнілович — авторка програм, тренінгів, семінарів з акторської імпровізації, командної взаємодії, засновниця громадської організації «АРТ-Плейбек. Інклюзивне театральне об’єднання», організаторка всеукраїнського фестивалю «АРТ-Плейбек. Разом». Родом вона із Києва, театром імпровізації займається з 2010 року, але й досі продовжує навчатися.

Поговорити «за Одесу» зібралися люди дуже різні за віком, професіями, соціальним статусом. Серед присутніх і корінні одесити, і ті що «понаїхали», в тому числі й ті, хто знайшов тут притулок через агресію на сході.

Переглядів: 425

Щодня страждають мільйони

Координаторка системи ООН в Україні закликала до пошуку термінового політичного рішення, щоби припинити страждання мільйонів людей на сході нашої держави.

Цими днями Координаторка системи ООН/Координаторка з гуманітарних питань в Україні Оснат Лубрані побувала на сході нашої країни, щоб на власні очі побачити, як там живуть цивільні громадяни, та оцінити зусилля гуманітарних організацій по обидва боки «лінії розмежування», йдеться в офіційному повідомленні організації.

«У своїй роботі ми керуємося фундаментальними принципами гуманності, незалежності, неупередженості та нейтральності й зобов’язуємося дотримуватися суверенності та територіальної цілісності України у межах її міжнародно визнаних кордонів згідно з відповідними резолю-ціями Генеральної Асамблеї та Ради Безпеки ООН», — зазначила пані Лубрані.

Під час поїздки на контрольний пункт в’їзду-виїзду (КПВВ) «Станиця Луганська» вона приєдналася до сотень інших громадян для здійснення виснажливого перетину з підконтрольних уряду територій на непідконтрольні території. Дерев’яний пішохідний міст, який і до того потребував термінового ремонту, буквально дев’ять днів тому під час чергового обстрілу зазнав додаткових ушкоджень. «Тільки пройшовши сьогодні по цьому пішохідному дерев’яному мосту, я змогла по-справжньому зрозуміти труднощі, з якими стикаються ті, хто змушений щодня вирушати в цю складну подорож, щоб отримати доступ до соціальних послуг чи просто відвідати лікаря або родичів», — сказала вона.

Переглядів: 451

Соціальна картка учасника АТО

З ініціативи Всеукраїнського об’єднання учасників АТО «УКРАЇНЦІ — РАЗОМ!» створено програму «Соціальна картка учасника АТО», яка до-зволяє учасникам бойових дій на сході України та членам їхніх сімей бути цілодобово захищеними й отримувати необхідну допомогу.

Як зазначається на сайті організації — http://ukrazom.org, де, власне, можна більш детально дізнатися про картку, наразі це єдина всеукраїн-ська соціально-правова програма допомоги учасникам бойових дій.

«Соціальну картку учасника АТО» підтримують Державна служба у справах ветеранів війни та учасників АТО, Міністерство оборони, Національна гвардія, Служба безпеки, Державна прикордонна служба та представники соціально відповідального бізнесу, перелік яких постійно зростає.

Кожен власник «Соціальної картки учасника АТО» з допомогою відповідного програмно-технологічного забезпечення отримує доступ до:

 • безкоштовної правової підтримки та юридичних консультацій;
 • безкоштовного обстеження та надання медичних послуг;
 • психологічної підтримки;
 • знижок на покупки у всеукраїнських торгових мережах;
 • освітніх, оздоровчих і розважальних програм для захисників та членів їхніх родин.

Отримати соціальну картку може кожен військовослужбовець, який має посвідчення УБД та є реальним учасником бойових дій.

Переглядів: 436

Кіловати із... посліду

Європейський банк реконструкції та розвитку надав кредит першої черги в розмірі 25 мільйонів євро українському виробникові м’яса птиці, зерна та кормів для тварин «Миронівський хлібопродукт».

Кошти будуть спрямовані на будівництво заводу з виробництва біогазу в Ладижині. А ще проект отримає грант у розмірі 316 тисяч євро, доступний у рамках програми ЄБРР «Центр трансферу технологій та фінансів у сфері зміни клімату».

Завод використовуватиме курячий послід та інші сільськогосподарські рештки від птахівничого та зернового виробництв. Це допоможе «Миронівському хлібопродукту» розвивати потенціал з виробництва екологічно чистої енергії, стати самодостатнім з точки зору енергоресурсів, зменшити негативний вплив на екологію та управляти відходами. На цьому етапі це буде найбільший в Україні біогазовий комплекс.

Переглядів: 454

Світло «Просвіти»

Два із трьох фундаментальних чинників, які ми чуємо і бачимо в агітаційній платформі Президента Петра Порошенка, мали і мають для України вирішальне значення. Це українська мова і помісна Церква. До них із набуттям незалежності додалася дуже важлива складова — держава. І всі ці складові були, можна сказати, тими напрямними, які власне і формували ідеологію «Просвіти», зробили її єдиною можливою і вчасною, коли після «Весни народів» — 1848 року, Європу потрясали війни і революції. На континенті відбулися тектонічні суспільно-політичні здвиги. Коли правлячі еліти зрозуміли, що європейські імперії розпадаються, в Австро-Угорщині, до якої входила частина Західної України, нарешті було ухвалено першу конституцію. Цим скористалися всі, хто входив до цієї великої імперії.

Австро-Угорська імперія тугим обручем стягувала всю, що була тоді її складовою, як тоді називали, слов’янщину: чехів, сербів, хорватів, словенців, словаків, включно з галичанами. Тоді ж не було ще терміна «українці», повсюдно було розповсюджено «русини-галичани». До речі, до галичан зараховували навіть поляків. І тому за першої ж можливості українці скористалися «Весною народів», хоч кількома роками раніше були створені, я б сказав, умовні національні структури, які народовці називали ембріонально нерозвинутими.

Переглядів: 449

Розриваючи шаблони...

Мовні реалії сьогоднішньої Одеси

Чого тільки не надибаєш у соцмережах! Ось і недавно вичитав таке, що безпосередньо характеризує нинішню Одесу. Один з корінних мешканців приморського міста (назвемо його Віктором) описав свіжий випадок, що стосується мовної проблематики.

«Прийшли ми на дитячий майданчик і бачимо на лавці двох нетверезих чоловіків. П’ють вино. Один доволі товстий, інший значно худіший. На вигляд обом десь близько п’ятдесяти років. Сумні. Під очима мішки. Видно, що не бомжі, але досвід «невідповідального вживання» вже виразно відображений на обличчях. Худий палить.

Сумнівів у тому, що цим персонажам захочеться «поспілкуватися», я не мав. Мабуть, найкращим рішенням було б відразу звернути на стежку, що веде до іншого майданчика, але малий уже побіг вперед і навіть почав забиратися на гойдалку. Відтягувати його я не став.

Переглядів: 555

«В серця дітей любові вщерть налляйте...»

Щоб рідне слово до небес підняти
І стерти слід недолі в краї цім,
В серця дітей любові вщерть налляйте,
Скупайте їх у слові золотім.

Олесь Чайківський.

Усім відомо, що для дітей треба писати так, як для дорослих, але ще краще. Тобто — яскравіше, доступніше, цікавіше. Цілий букет творів одеських прозаїків і поетів нещодавно був представлений у збірках «Одеська читанка» й «Одеська хрестоматія». Всі автори — цікаві, різнобічні.

Та от недавно втрапила мені до рук симпатична книжечка Любові Купцової «Майка і Смугастик», що побачила світ у «Видавництві Старого Лева», — і зачарувала. Щирою, невимушеною розповіддю про пригоди двох друзів — кота Смугастика і руду білочку Майку. Їм ніколи не буває нудно, адже довкола — стільки див! Хіба не диво, що волохата гусінь перетворюється на яскравого метелика? Чи не диво, що зайчик Вухань «захворів на вірші»? А чому синьокрила бабка вважає, що винайденням вертольота люди завдячують їй? «Саме час про це дізнатися», — запрошує автор у вступному слові. І веде нас у дивовижний світ пригод двох друзів як справжній майстер, талановитий учитель.

Переглядів: 498

Рівні рівності

Із 10 по 20 грудня в Одесі й районних центрах області в рамках XV мандрівного міжнародного фестивалю Docudays UA будуть показані десять документальних фільмів українських та зарубіжних режисерів про права людини.

Програма фестивалю передбачає також дискусії щодо проблем безпеки у громаді та функцій і ролі публічних бібліотек у сучасному українському суспільстві. Для студентів і школярів після демонстрації стрічок будуть організовані додаткові правопросвітницькі заходи. Про це розповіли організатори Docudays UA на прес-конференції 6 грудня.

Docudays UA — єдиний в Україні міжнародний фестиваль документального кіно про права людини, який уже традиційно щороку проводиться у жовтні — грудні. Цього року найцікавіші стрічки на цю тему побачать жителі понад 200 міст і містечок 22 областей. Партнерами фестивалю на місцях є 49 провідних молодіжних, громадських і правозахисних організацій та 186 кіноклубів медіа-просвіти з прав людини Docudays UA. На Одещині це, передусім, обласна організація ВГО «Комітет виборців України».

Переглядів: 538

Найперше право — право на мир

10 грудня світова спільнота відзначала День прав людини. Ця дата була впроваджена Генеральною Асамблеєю ООН в 1950 році на честь прийняття 10 грудня 1948-го Загальної декларації прав людини.

Саме 10 грудня на пленарному засіданні ООН вшановують тих, хто зробив вагомий внесок у захист людських прав i свобод, а в Осло Нобелiвcький комітет вручає Премію миру. До речі, цьогорічними лауреатами цієї найпрестижнішої нагороди за зусилля, спрямовані на припинення використання сексуального насильства як зброї у війні та збройних конфліктах, стали хірург Деніс Муквеге з демократичної Республіки Конго і право захисниця з Іраку Надія Мурад.

Ця дата — прекрасна нагода звернути увагу суспільств та урядів до проблем, пов’язаних з дотриманням прав і свобод людей у різних куточках планети, наголосити на значущості зміцнення миру та безпеки в усіх країнах, на всіх континентах.

Переглядів: 434

Маленькі контактери

Американські вчені припускають, що розшифрувати мову прибульців й оволодіти нею найкраще зможуть маленькі земляни.

Шері Уеллс-Дженсен, професорка лінгвістики університету Боулінг Грін, давно займається проблемами ксенолінгвістики — вивченням інопланетних мов. Її не бентежить той факт, що таких мов наразі людство не чуло. «Це не проблема. Ми повинні бути готовими. Перший контакт може відбутися вже завтра. Ми не знаємо цього», — сказала вона порталу Slate.

Переглядів: 4097

Турнір відкритих сердець

Уже традиційно всеукраїнська благодійна організація «Даун Синдром» збирає команди відомих компаній й організовує змагання з боулінгу «Кубок відкритих сердець». Усі внески за участь у цьому турнірі спрямовуються на підтримку програм Центру раннього розвитку для дітей із синдромом Дауна. Цьогоріч до доброчинної акції приєдналася команда «зірок» телеканалу «Прямий».

Благодійний турнір проходив усьоме. Цього разу вдалось зібрати 240 тисяч гривень, які будуть спрямовані на програми Центру раннього розвитку дітей із синдромом Дауна, що є експертним осередком, де з малюками від народження до 8 років працюють фізіотерапевти, психологи, педагоги раннього розвитку та інші фахівці. Більшість послуг — безкоштовна.

«Ми організовуємо благодійний турнір з боулінгу, аби залучити кошти для роботи Центру раннього розвитку дітей із синдромом Дауна. Це вже добра традиція і дієвий інструмент фандрайзингу. А ще турніри дають можливість довести, що люди із синдромом Дауна можуть і повинні бути частиною суспільства, взаємодіяти й повноцінно жити в ньому. Вони допомагають руйнувати стереотипи та відкривати серця інших — недаремно ж турнір називається «Кубок відкритих сердець», — зазначає Президент ВБО «Даун Синдром» Олена Большаніна.

Переглядів: 4155

Планета, доброзичлива до дітей

Що таке екологічна безпека та як з її допомогою змінити навколишнє середовище? Для більшості українських дітей ці питання надскладні, адже в навчальних закладах учням не викладають правові та практичні засади екології.

Аби заповнити цю прогалину, вже четвертий рік поспіль на базі Одеського державного екологічного університету діє «Екошкола», слухачам якої у цікавих новітніх форматах розповідають про їхні права та обов’язки щодо довкілля. От і цими днями, 7—9 грудня, відбулася зимова сесія «EcoSchool—2018: Child Friendly Planet» (планета, доброзичлива до дітей), у якій взяли участь 35 учнів 8—10 класів.

У програмі — майстер-класи та тренінги, інтерактивні заняття, які проводили понад 20 лекторів та спікерів. Учні ж розпові-дали про власний екодосвід, розраховували свій екослід, визначали, де на карті Одеси найбрудніші (в екологічному, звісно ж, сенсі) точки та як зробити їх безпечнішими.

Переглядів: 2336

На гостини до Святого Миколая

Дорогі друзі! 19 грудня розпочинає свою роботу Одеська резиденція Святого Миколая, що розташована в мальовничому лісі поблизу села Осички Савранського району.

Відвідавши її, ви зможете особисто познайомитися зі Святим Миколаєм, загадати бажання, поринути у чарівний світ унікальної й таємничої Савранщини, а також насолодитися неймовірним святковим дійством та прогулянкою засніженим лісом — одне слово, отримати цілий мішок позитивних емоцій. Ви побуваєте в «Канцелярії Святого Миколая», де зможете написати йому листа,  висловивши всі свої заповідні мрії, завітати на святковий обід до трапезної чудотворця.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net