Переглядів: 4117

Було б здоров’я — решту наживемо

Реформування медичної галузі в Україні — це, за великим рахунком, питання зміни цінностей та розуміння важливості кожного людського життя.

Мало хто із нас, простих громадян, прискіпливо розбирався в суті реформування, особливо в намірах запровадження страхової медицини, якою дехто з недобросовісних політиків лякає людей, мовляв, чекайте гіршого. І що без грошей до лікаря не потрапиш, і що позакривають самі лікарні, і що «швидка» не приїде, якщо на рахунку не матимеш грошей, щоб сплатити надані послуги…

Може, ми й не відчули якихось великих змін, пов’язаних з реформуванням галузі, але гірше напевно не стало: «швидка» (вже не старі, розбахкані часом і бездоріжжям «бусики», а нові машини) приїздить на виклик швидше, ніж колись, люди, що в се-лі, що в місті, як зверталися, так і звертаються до лікарень, й медики ще нікого не пограбували, відібравши останнє…

Навпаки, відкриваються сучасні медичні центри, громадянам пільгових категорій виписують безоплатні ліки, до сільських ФАПів, де часто не було навіть бинтів, завозять нове обладнання, а сімейні лікарі, яким з кожним роком створюють кращі й кращі умови для роботи, неабияк зацікавлені в результатах своєї праці, адже вмотивовані, «трусяться» над кожним пацієнтом: тепер від їх кількості, як і від якості наданих послуг напряму залежить заробітна плата медичного працівника.

За кожною такою позитивною зміною, а їх чимало, стоїть грандіозна організаторська робота, величезні бюджетні гроші, старання колективів й окремих людей на місцях. Важливою є й міжнародна підтримка.

Щоб відповідати вимогам часу, медичні працівники всіх рівнів сьогодні багато вчаться, І якщо за кордоном будь-яке фахове навчання медик оплачує з власної кишені, то у нас це робиться безоплатно, за рахунок бюджетних грошей і подеколи грантової підтримки.

Для прикладу назвемо лише кілька таких заходів, які пройшли на Одещині впродовж тижня.

Стартував національний освітній проект «Школа сімейного лікаря», мета якого — під-вищення обізнаності сільських лікарів, які працюватимуть у новозбудованих амбулаторіях і ФАПах. У першому навчальному тренінгу цього масштабного проекту, який відбувся в Одесі, взяли участь більше півсотні представників нашої, Миколаївської та Херсонської областей.

«Завдяки новітнім технологіям, професіоналізму сімейних лікарів, терапевтів і педіатрів, до 80 відсотків звернень пацієнтів можуть бути відпра-цьовані на рівні амбулаторії або центру первинної медичної допомоги. Наразі в первинній ланці Одещини працюють 398 лікарів та 1157 медичних сестер, більшість — у віддалених населених пунктах», — розповіла директорка департаменту охорони здоров’я облдержадміні-страції Олена Теряєва (на знім-ку), яка була спікером заходу.

Навчання лікарів первинної ланки, де донедавна не було навіть цілих стільців для пацієнтів, нині спрямоване саме на активне застосування сучасних технологій, зокрема телемедицини.

Так, в Окнянському районі, про що «Чорноморка» вже писала, впродовж року успішно реалізується пілотний проект реорганізації сільської медицини з телемедичним консультуванням за допомогою мобільних діагностичних комплексів. Роботу одного з них під час тренінгу продемонстрували інструктори департаменту в реальному часі із залученням «пацієнта» з аудиторії.

«Такий сучасний кейс довів свою ефективність: за рік проведено більше 6 тисяч консультацій із сімейними лікарями та висококваліфікованими лікарями обласної клінічної лікарні, тож нову якість первинної медичної допомоги вже відчули 20 тисяч мешканців Окнянського району. У планах — забезпечити всі ФАПи та лікарські амбулаторії первинки нашої області мобільними діагностичними комплексами», — зазначила Олена Теряєва.

Людям уже не треба їхати до Одеси чи до Києва, щоб отримати необхідну консультацію. А якщо показане втручання вузькопрофільного спеціаліста, то на місці вирішать, якого саме, і хворого скерують до потрібного фахівця чи медичного закладу.

Зрозуміло, що медикам слід опанувати тонкощі роботи з такими комплексами. Відтак навчання в одеській «Школі сімейного лікаря» (і то для початку) пройдуть більше 500 лікарів з усієї України. Програма також передбачає курс із 15 освітніх відео-лекцій для медичних працівників, які не зможуть взяти участь у стаціонарних тренінгах. Освітній проект триватиме практично до кінця грудня й завершиться всеукраїнським форумом за участі випускників школи, де планують презентувати результати проекту й підготувати рекомендації для подальшої освітньої роботи з лікарями.

Щороку від раку обласна громада втрачає близько 5 тисяч осіб, з яких 73,5% — це люди працездатного віку. Статистика злоякісних новоутворень посідає друге місце в загальній структурі людських втрат.

Негативна динаміка зумовлена збільшенням питомої ваги запущених форм серед уперше виявленої онкологічної патології. Головні причини цього: недостатня кваліфікаційна підготовка медичних працівників, відсутність планових профілактичних оглядів населення, обмежена оснащеність закладів сімейної медицини обладнанням для реалізації скринінгових програм, низький рівень проведення оглядів із залученням фахівців різних рівнів надання медичної допомоги.

Зважаючи на невтішну статистику з поширенням серед нашої громади онкології та всі негативні наслідки, пов’язані з цим, Одеська обласна рада затвердила програму «Доступна медицина», в рамках якої було підготовлено цикл міжрайонних тренінгів за програмою «Проведення онкопрофілактичних оглядів (акушерсько-гінекологічного профілю) та роботи медичного персоналу за програмою медичної інформаційної системи (МІС)».

Мета цих освітніх тренінгів — поліпшення якості організації надання медичної допомоги жіночому населенню, діагностика ранніх стадій онкологічної захворюваності, а також покращення взаємодії між медичними закладами області першого, другого і третього рівнів.

Перший тренінг у рамках обласної програми «Доступна медицина» пройшов у Балті, на базі центральній районній лікарні. Наступний — в Одесі, за участі 20 сімейних лікарів з Арцизького, Тарутинського, Татарбунарського та Саратського районів (вони на груповому знімку). Працювали малими групами, що сприяє кращому сприйняттю матеріалу.

Окрім засвоєння теоретичної частини, яка включала базову інформацію щодо роботи з медичною інформаційною системою, учасники тренінгу на сучасних фантомах відпрацювали практичні навички з проведення онкопрофілактичного огляду, діагностики захворювань молочної залози, взяття онкоцитологічних мазків, ознайомилися з особливостями онкопревенції та онкодіагностики у роботі сімейного лікаря.

Багатим практичним досвідом з колегами ділилися провідні фахівці з Одеського обласного онкологічного диспансеру та клініки Одеського національного медичного університету Віктор Косменюк, Олександр Бонда та Еліна Панчук, а також програміст ТОВ «АЛТ Україна» Андрій Мельник.

Ніна ЗАЛЕВСЬКА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua