Переглядів: 4213

А на тім рушникові...

«Чорноморські новини» уже повідомляли про з’яву прекрасного видання — «Українська вишиванка» (упорядкування і художнє оформлення Лариси Дем’янишиної, дизайн — Катерини Дем’янишиної), в якому досліджується історія українського костюма Північно-Західного Причорномор’я. Ця книжка — плід багаторічної напруженої праці істориків, етнографів, художників, дизайнерів, краєзнавців.

Науково-популярне видання накладом 2000 примірників побачило світ в одеському видавництві «ТЕС» завдяки підтримці меценатів Тетяни Житкової, Олександра Федчуна, Дмитра Іоргачова, Лінь Тао, Євгена Чоліо, Ганни Кисіль, Віталія Жуковського та за сприяння кафедри історії України ОНУ ім. І.І. Мечникова.

«Вишивальне мистецтво цього краю (Північне Причорномор’я), — як сказано у передмові, — досі не відоме широкому загалу співгромадян і не представлене у світовій культурній спадщині. Це видання — перша спроба його оприлюднення, введення у культурно-суспільний та науковий простори».

Книга містить каталог вишитих старожитностей Одещини, опис семантики вишиваних образів — мотивів, орнаментів, композицій, а також відомості про сучасних майстрів вишивального мистецтва, що працюють у руслі національної традиції.

У проекті були задіяні Національний музей українського народного декоративного мистецтва, Український центр народної культури «Музей Івана Гончара», Одеський історико-краєзнавчий музей (відділ «Степова Україна»), Одеська національна наукова бібліотека, кафедра історії та етнографії ОНУ ім. І.І. Мечникова. Вітаємо цю натхненну колективну працю.

Надзвичайно цікавими є фото народних костюмів, витоки яких — у часах Київської Русі, яка увібрала в себе технічні можливості вишивки різних народів. Зрозуміло, що чорно-білий варіант не дає повного уявлення про особливості народного орнаменту з його закодованою в кольорі символікою.

Пригадую ще у радянські часи в сільських, районних клубах організовувалися виставки народного мистецтва, в експозиції яких значне місце посідала саме вишивка. Жителі Одещини активно культивують цей ексклюзивний вид творчості. В одній із передніх статей книжки робиться акцент на доробку майстрів Одеського Поділля, хоча географія досить широка: Чорноморськ, Одеса, Южне, Першотравневе Лиманського району, Любашівка. З іменами і роботами тих, хто нині підтримує традицію народної вишивки з оригінальною прадавньою символікою, знайомимося у розділі «Майстри»: Надією Гончаренко, Наталією Колесник, Тетяною Кривицькою, Любов’ю Лаптєвою, Тетяною Мазур, Світланою Мазуровою, Юрієм Мельничуком, Ольгою Мухіною, Ганною Оникієнко, Ма-ріанною Панасюк, Євгенією Сиротюк, родиною Скориків, Людмилою Штельмах (одна з ініціаторок проекту), Михайлом Яценюком.

Серед живописців, які у своїй творчості використовують народні мотиви, український орнамент, — Людмила Богайчук, Катерина Білєтіна, Олександр Гаркавченко, Віктор Гоманюк, Олена Жернова, Анжела Здоровецька, Лариса Дем’янишина, Галина Кравченко, Степан і Василь Химочки, автор цих рядків та інші.

Окремо представлений «Рушник єдності», ініційований Одеським обласним центром україн-ської культури, що в структурі управління культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини ОДА. До втілення цього масштабного проекту причетна видатна майстриня народної творчості, світлої пам’яті Зоя Пасічна.

Як уже мовилося, видання «Українська вишиванка» — науково-популярне, ілюстративне, однак за глибиною та структурованістю дослідження воно може розглядатися і як енциклопедичне.

Володимир КУДЛАЧ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua