Переглядів: 4006

Збираючи дані, вивчаємо суспільство

5 грудня в Україні відзначається День працівників статистики. Ця дата не випадкова, адже пов’язана з проведенням у 2001 році першого в часи незалежності Україні Всеукраїнського перепису населення, наймасштабнішої роботи, виконаної державними органами статистики. Відтак у першу річницю проведення перепису Президента України видав указ про встановлення нашого професійного свята, «враховуючи значний внесок працівників цієї галузі у розвиток економіки держави».

Послуговуючись філософською термінологією, можна стверджувати, що статистика вивчала й вивчає суспільні явища як єдність їх якісної та кількісної визначеності, тобто досліджує міру суспільних явищ.

Статистика є самостійною суспільною наукою, яка має свій предмет і методи досліджень. І постала вона з практичних вимог суспільного життя. Уже в стародавньому світі виникла необхідність підрахунку чисельності жителів міст та країн, тих, хто придатний до військової справи, визначення потреб у продуктах харчування тощо. Інформація такого ґатунку була вкрай важливою для збирання податків, ведення війн і т.п.

Слово «статистика» походить від латинського status — стан справ. У науку цей термін увів у 1746 році німецький учений Готфрід Ахенвалль, запропонувавши замінити назву курсу «Державознавство», що викладався в університетах Німеччини, на «Статистика», поклавши таким чином початок розвитку статистики як науки і як окремої навчальної дисципліни.

Засновником статистики Одеси можна з упевненістю вважати Аполлона Олександровича Скальковського. До тридцяти-річчя міста була видрукувана його робота «Коротка статистика Одеси», яку із захопленням читали в світських салонах. Згодом вийшли ще кілька випусків «Праць Одеського статистичного комітету».

Досить солідним був сам склад цього комітету. Станом на 1865 рік до нього входили: голова — одеський градоначальник М.М. Шидловський, члени — протоієрей Георгій Попруженко, прелат римсько-католицької церкви Розутович, пастор Флечницер, міський голова князь С.М. Воронцов, а начальник митного округу, голова опікунського комітету, голова комерційного суду, інспектор лікарської управи, прокурор, міський рабин та інші поважні люди.

У 1870-у комітет випустив перший статистичний щорічник «Пам’ятна книжка Одеського градоначальства».

Основним же загальнодоступним періодичним виданням, яке висвітлювало все коло статистичних даних, був «Одесский вестник».

За радянських часів в Одесі створюється Губернський статистичний комітет, який на сторінках своїх видань висвітлює хід нової епохи. Із 1923 року з’являється нове регулярне видання Одеського губернського відділу статистики — довідник «Вся Одеса».

Із 1926 року головним стат-органом у регіоні стає Одеське окружне статистичне бюро, до кола діяльності якого входила суспільна, фінрозрахункова, демографічна, сільськогосподарська, промислова статистика, а також статистика праці і цін у губернському масштабі.

У лютому 1932-го Одеську губернію перейменовують в Одеську область й органом статистики стає Облстатбюро.

У період Другої світової війни перший документ Одеським статуправлінням було розроблено і видано 16.10.1943 року, щоправда, в евакуації — у Павлограді (Казахстан).

Ми знаємо історію своєї служби й пишаємося нею.

Із квітня 2004-го Одеське обласне управління статистики перетворене на Головне управління статистики в Одеській області.

У березні нинішнього року в Одесі пройшов міжнародний статистичний тренінг, у роботі якого взяли участь представники країн Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії.

За міжнародними стандартами, призначенням офіційної статистики сьогодні є виробництво продукції та послуг, які відповідали б потребам користувачів. Завершальним етапом статистичного спостереження є розповсюдження інформації, тобто коли кінцевий «статистичний продукт» надається користувачеві. Серед користувачів наших послуг — державні органи та органи місцевого самоврядування, підприємства, громадські організації, засоби масової інформації, громадяни, іноземні користувачі тощо.

За десять місяців цього року наше управління оприлюднило149 експрес-випусків та 480 матеріалів статистичної інформації, видало 16 статистичних збірників, 182 статистичні бюлетені, 10 доповідей, що мають різноманітне корисне інформаційне наповнення…

Великим попитом користується офіційний веб-сайт управління, який постійно модифікується, оновлюється. На сайті роз-міщені повні й деталізовані статистичні дані, у тому числі в динаміці, а також широкий спектр службової інформації про нашу діяльність. Сервіс «Пошук за кодом ЄДРПОУ» дозволяє отримати перелік форм статистичної звітності, які має подавати респондент в органи державної статистики. За допомогою сервісу для користувачів «Калькулятор інфляції» є можливість розрахувати індекс споживчих цін (індекс інфляції) в Україні та регіонах за обраний період. У розділі «Юним громадянам» розміщені цікава книжка для дітей про статистику з малюнками, яскравий буклет «Збираємо, рахуємо, інформуємо…». Нинішнього року на веб-сайті з’явився новий розділ: «Інфографіка», де щомісячно розміщуються дані про соціально-економічний розвиток Одеської області у вигляді таблиць, графіків і діаграм.

В останні роки відбувається кардинальне реформування вітчизняної статистики. Серед напрямків подальшого розвитку — використання новітніх інформаційних технологій та розвиток матеріально-технічної бази, продовження переведення спостережень на вибіркову основу, за-провадження безкоштовного звітування в електронному вигляді (електронного кабінету респондента), активізація присутності Держстату у соціальних мережах та медіапросторі.

Планом державних статистичних спостережень, затвердженим на 2018 рік розпорядженням Кабінету Міністрів, передбачено проведення 100 державних спостережень різної періодичності за 110 формами державної статистичної та фінансової звітності.

Успішне виконання завдань, які стоять перед органами Держстату, забезпечує відповідний кадровий потенціал. Більша частина штатних працівників Головного управління статистики в Одеській області, а це 331 особа, — державні службовці. Традиційно, висока питома вага жінок — 95%.

Що надзвичайно важливо: наша робота може бути продуктивною лише за умови належного виконання своїх повноважень респондентами і за умови ефективного та добросовісного використання інформації користувачами.

Людмила КОТВИЦЬКА,
начальник Головного управління статистики
в Одеській області.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua