Барометр людяності та цивілізованості
Щороку Україна відзначає День людей з інвалідністю, встановлений Організацією Об’єднаних Націй. Календарне виокремлення цього дня спрямоване на привернення уваги суспільства до проблем людей з інвалідністю, на необхідність захисту їхніх гідності та прав, забезпечення благополуччя й комфортності в побуті. Адже рівень ставлення і задоволення життєво важливих потреб цих людей є барометром виміру людяності й цивілізованості як суспільства загалом, так і кожної громади зокрема. Ці слова з привітання до Міжнародного дня людей з інвалідністю Андрія Реви, міністра соцполітики України, процитували багато вітчизняних ЗМІ.
В Україні сьогодні близько трьох мільйонів осіб з інвалідністю, в тому числі 140 тисяч — на Одещині. Майже 80% із них — працездатного віку. Загалом на планеті таких людей більше мільярда, тобто приблизно 15% від загальної кількості населення. І що цікаво: пропор-ційна кількість осіб з інвалідністю в різних країнах дуже відрізняється: у державах з високим рівнем доходів, як правило, відсоток таких людей більший.
Україна взяла на себе важливе соціальне зобов’язання щодо захисту прав та державної підтримки людей з інвалідністю, намагаючись якнайповніше забезпечити їхні потреби та прагнення, щоб вони почувалися рівноправними членами суспільства.
Держава докорінно змінює філософію надання послуг людям з інвалідністю. Замість системи, у якій їм була відведена роль «прохачів», а чиновникам — «вершителів доль», створюється якісно нова, загальноприйнятна всіма цивілізованими країнами модель, де люди з особливими потребами є клієнтами, а чиновники — надавачами послуг.
Ці гарні й справедливі слова також узяті з офіційних джерел. Вони свідчать про добрі наміри держави, закріплені законодавчо. Однак виконання таких зобов’язань часто грузне на місцях. Як-от питання працевлаштування. Роботу має лише третина людей з інвалідністю.
Втім, на думку експертів, і ця цифра завищена, оскільки зайнятість таких осіб часто існує лише «на папері». Реальніша цифра — 13%.
Цього досить болючого питання торкалися практично на кожному заході, приуроченому до Міжнародного дня людей з інвалідністю. Як, до слова, й інших багатьох важливих моментів.
Нові державні будівельні норми мають забезпечити доступність і комфорт для людей з інвалідністю. Про це під час всеукраїнської наради з питань безбар’єрного середовища заявив Президент Петро Порошенко. Одеська обласна державна адміністрація разом з представниками профільних громадських організацій долучилася до заходу в режимі он-лайн.
«Створюючи безперешкодне середовище для людей з інвалідністю, ми створюємо комфортне життя ще й для людей похилого віку, батьків з діточками — фактично для всіх без винятку громадян. Тож для того, щоб проектувати та будувати правильно, на сьогоднішній нараді Мінрегіон презентував розроблені відповідно до положень підписаних мною указів нові державні будівельні норми «Інклюзивність будівель і споруд», — наголосив Петро Порошенко.
Глава держави також додав, що важливим фактором доступності є універсальний дизайн або розумне пристосування об’єкта чи послуги. Наразі розроблено два законопроекти, спрямованих на ліквідацію бар’єрного архітектурного середовища для осіб з інвалідністю. Зокрема, планується посилити відповідальність за порушення законодавчих і правових норм щодо мобільності осіб з інвалідністю в новій та наявній забудові.
Водночас президент запропонував не робити акцент лише на доступності до фізичного оточення, хоч така доступність у широкому розумінні є одним з ключових восьми принципів Конвенції про права осіб з інвалідністю. «Йтиметься про доступність у широкому сенсі цього слова, про її значущість у всіх без винятку сферах життєдіяльності та про спрямування на реалі-зацію принципу доступності роботи всіх без винятку органів влади», — сказав Петро Порошенко.
Міжнародний день інвалідів акцентує увагу суспільства й на досягненнях таких людей у полі-тичному, соціальному, економічному та культурному житті країни, адже головне для них — не стільки почуватися захищеними, скільки бути потрібними суспільству, громаді, де вони живуть.
«Дуже важливо створити в суспільстві такі умови, в яких люди з інвалідністю почуватимуться комфортно. Ми постійно працюємо над тим, щоб забезпечити рівні права і можливості для таких людей. Майже у всіх районах області створено комітети доступності, ми відкриваємо інклюзивно-ресурсні центри для дітей з особливими освітніми потребами та працюємо над реалізацією соціальних проектів спільно з громадськими організаціями», — підкреслив заступник голови Одеської ОДА Віталій Свічинський нагороджуючи грамотами військових, які отримали інвалідність під час бойових дій на Сході України, а також представників профільних організацій.
Саме 3 грудня у великій залі Одеської міськради відбулося урочисте засідання комітету забезпечення доступності.
Щоб вивчати думки людей з інвалідністю, на початку цього року була створена робоча група, до складу якої увійшли п’ятеро представників громадських органі-зацій, що опікуються цими питаннями. Відтоді всі проекти із благоустрою та капітального ремонту соціально важливих об’єктів вулично-дорожньої мережі та об’єктів комунальної власності проходять погодження комітету.
Загалом комітет, йшлося на засіданні, успішно координує дії міської влади щодо створення умов доступу до об’єктів, питання відповідності транспортної інфраструктури, ремонту дорожнього покриття тощо потребам людей з інвалідністю.
«Така взаємодія міської влади з громадськими організаціями, які займаються питаннями осіб з інвалідністю, позитивно впливає на розвиток нашого міста, підвищує його туристичну та інвестиційну привабливість. Яскравим прикладом такої взаємодії є капітальний ремонт Грецького парку, який доступний для людей на візках, створення центрів інтегрованих та адміністративних послуг і низки інших інфраструктурних проектів, реалізованих за рекомендаціями членів комітету», — підкреслив, виступаючи на засіданні, заступник міського голови Петро Рябоконь.
Підсумковий звіт про роботу комітету в 2018 році представив його співголова — керівник громадської організації «Одеса-Баскет» Олег Прохоров.
Серед досягнутого — розроблення, наприклад, кількох екскурсійних маршрутів по Одесі для туристів, які пересуваються на візках. Вже є заявки на такі екскурсії з кількох областей України, а також з-за кордону.
«Усі наші старання скеровані на те, щоб люди з інвалідністю в нашому місті могли вільно виходити на вулицю, працювати, відпочивати, мали можливість жити гідно», — підкреслив Олег Прохоров.
Торкнулися під час засідання і проблеми працевлаштування. На превеликий жаль, досить великий відсоток людей з інвалідністю, які готові працювати, приносячи посильну користь громаді, сьогодні залишаються без роботи. Це проблема, яка потребує негайного вирішення як на місцевому, так і на державному рівнях, говорили учасники зібрання в міськраді.
Дійшла черга і до приємних моментів. За багаторічну сумлінну працю, зразкове виконання службових обов’язків, професіоналізм, значний особистий внесок у справу трудової та соціальної реабілітації осіб з інвалідністю почесною відзнакою Одеського міського голови «Подяка» нагороджено Ірину Нєженцеву, голову ГО «Товариство осіб з інвалідністю Малиновського району «Молдаванка», та Ірину Шульгу — голову ГО «Особливі діти», а почесною відзнакою «За заслуги перед містом» — Аллу Леонову — голову Одеського міського товариства осіб з інвалідністю.
Благочинні фонди та організації Одещини цей Міжнародний день назвали «щедрим вівторком». Благодійники провідували своїх підопічних, привозили для них подарунки. Так, волонтери благочинного фонду «Мир» з гостинцями та з артистами-клоунами завітали до одеського будинку-інтернату для дітей з інвалідністю, що по вулиці Макаренка. Там виховуються переважно дівчатка з розумовою відсталістю, від яких відмовилися батьки.
У Київському районі святковий захід розпочався із виставки творчих робіт людей з інвалідністю, де були представлені вироби з бісеру та вишивка. Гостей заходу — членів громадської організації «Київське районне товариство інвалідів Одеси» — зустрічали квітами в актовій залі коледжу комп’ютерних технологій Одеського державного економічного університету. Завершився захід святковим концертом, підготовленим творчими колективами центру дитячої та юнацької творчості району «Еврика».
Загалом у кожному районі нашої області відбулися численні заходи, приурочені Міжнародному дню людей з інвалідністю.
Підготувала Яна СТАСІНА.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206