№ 94 (22004) четвер 8 листопада 2018 року

Переглядів: 1620

Хто замовив Катерину Гандзюк?

Учора в Херсоні провели в останню путь громадську активістку Катерину Гандзюк, яку 31 липня облили концентрованою сірчаною кислотою. Після замаху вона провела 96 днів у реанімації, перенесла більше 10 складних операцій. Здавалося, що найстрашніше — позаду і невдовзі її, за словами мера Херсона Володимира Миколаєнка, радницею якого була, мали відправити в одну з австрійських клінік на відновлення-реабі-літацію. Але 4 листопада серце жінки, яка все ще перебувала в Київському опіковому центрі, зупинилося.

В багатьох містах України пройшли протестні акції, головним гаслом яких було: «Хто замовив Катерину Гандзюк?». Учасники акції вимагали від силовиків встановити, назвати і покарати замовників і цього злочину, і десятків інших нападів на активістів. Відбувся такий протест і перед будівлею Головного управління Нацполіції в Одеській області. Наш регіон, як відомо, — серед лідерів за вчиненням зухвалих і непокараних досі побіттів і навіть замахів на життя небайдужих громадян (Михайлик, Стерненко, Устименко…).

Переглядів: 380

Фарватер для Куяльнику

Ініціатива голови Одеської облдержадміністрації Максима Степанова щодо надання Куяльнику статусу курорту державного значення знайшла підтримку aв Комітеті Верховної Ради з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму. Під час засі-дання члени цього профільного комітету одностайно рекомендували ВР схвалити відповідний законопроект за основу і в цілому.

«Мені дуже приємно, що цей законопроект підтримано на засіданні Комітету Верховної Ради одноголосно. Наступна дія — винесення проекту в сесійну залу і саме прийняття закону. Я й надалі наполегливо цим займатимуся, адже моя мета — аби Куяльник якомога швидше отримав статус курорту державного значення. Для нас важливо зберегти цей курорт та розвинути його, адже він є унікальним на території нашої держави і нічим не поступається Мертвому морю», — наголосив Максим Степанов під час засідання парламентського комітету.

Переглядів: 391

Перший пролом у мораторії

В судовому реєстрі з’явилася справа, в якій українець уперше відстояв своє право на обмін землею, посилаючись на рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), повідомляє www.epravda.com.ua, посилаючись на «Опендатабот» - платформу для роботи з відкритими даними.

Прокурор звернувся з вимогою визнати обмін землі недійсним у зв’язку з мораторієм, але суд йому в цьому відмовив. «При вирішенні справи суд послався на висновки Європейського суду з прав людини у справі «Зеленчук і Цицюра проти України», ст.14 Конституції і норми цивільного та земельного законодавства України, що регулюють виниклі у справі правовідносини», — йдеться в судовому рішенні.

Переглядів: 403

Чому села не веселі?

Інвестиції у соціальну сферу села не відповідають потребам розвитку сільських територій. Такий висновок Інституту аграрної економіки.

Розвиток соціальної інфраструктури сільських територій не забезпечується необхідними інвестиціями. Тенденція нарощування обсягів капіталовкладень у цю сферу припинилася з 2012 року, зазначив провідний науковий співробітник відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», кандидат економічних наук Микола Кісіль.

За його словами, з розрахунку на одну гривню інвестицій у виробництво продукції сільського господарства за останні шість років вкладення у соціальну сферу зменшилися більш ніж утричі — з 0,97 грн у 2011-у до 30 копійок торік.

Переглядів: 4092

Безцінні реліквії нації

Дорогі земляки, носії державної мови!

Щиро вітаю вас з Днем української писемності та мови — святом, яке історично звеличує нашу націю!

Корені української писемності виходять з тих часів, коли давні літописці створювали описи подій зародження української державності, які нині стали безцінними реліквіями історії та культури.

Висловлюю щиру дяку патріотам, вчителям, письменникам, працівникам соціально-культурної сфери, жителям Одещини — усім, хто береже й популяризує українську мову й писемність.

Анатолій УРБАНСЬКИЙ,
голова Одеської обласної ради.
Переглядів: 364

Смолоскип супротиву

50 років тому на Хрещатику вчинив акт самоспалення Василь Макух

5 листопада 1968-го Київ готувався до чергового відзначення річниці Жовтневої революції. В центрі столиці було багато міліції, а ще більше — сексотів, які стежили за порядком. Ніщо не віщувало біди...

Аж раптом серед червоних прапорів і транспарантів невисокий на зріст чоловік спалахнув, як смолоскип. Він побіг у бік Європейської площі, вигукуючи на ходу: «Геть комуністичних колонізаторів! Україна повинна бути незалежною! Хай живе вільна Україна!».

Знепритомнівши, упав на асфальт. Міліціонери і сексоти в цивільному, якими того дня був нашпигований Хрещатик, намагалися погасити вогонь, а надто приховати від сотень очей НП, котру не зуміли «прєсєчь».

Через два дні чоловік помер від жахливих опіків, так і не прийшовши до тями.

Переглядів: 363

Шкільні обіди — як мамині

Коноплянська об’єднана територіальна громада, повідомляє Одеський центр розвитку місцевого самоврядування, — єдина в області, де забезпечено безоплатне харчування всіх учнів загальноосвітніх шкіл.

Ще на початку року на позачерговій сесії Коноплянської сільської ради депутати одноголосно підтримали таку ініціативу сільського голови Олександра Волошина.

Далі все робилося комплексно і зважено: спеці-ально створена комісія об’їхала всі навчальні заклади громади, визначила основні проблемні питання роботи шкільних їдалень. Переглянули і технологічні карти страв, за сприяння лікаря-педіатра та санітарного фельдшера складали перелік і калькуляцію двотижневого меню, закупили тарілки, виделки, чашки, дошки для нарізання, каструлі, контейнери для зберігання продуктів, кошики для хліба, електричні плити і духовки, холодильники, морозильні камери, м’ясорубки, електробойлери та інший необхідний інвентар та обладнання, що обійшлося громаді у 356 тисяч гривень.

Переглядів: 3986

Час невмолимо спливає...

Кілька місяців тому «ЧН» писали про долю моряка-одесита Андрія Новічкова, якого звинуватили у вбивстві іранського матроса.

У січні 2019-го мине два роки, як Андрій перебуває під слідством у в’язниці Евін у столиці Ірану Тегерані, куди не мають доступу ні український консул, ні адвокат звинуваченого. Слідство ведеться на фарсі, мові, якої наш земляк не розуміє. Перебування під слідством, за законами Ірану, не може тривати більше двох років, тож часу в Андрія залишається дуже мало. З іранського боку цілком можна очікувати винесення обвинувального вироку, а це — смертна кара.

За життя Андрія не припиняють боротися його друзі та бабуся — 81-літня одеситка Олена Вірановська. Нещодавно з’явилася можливість обміняти українця на громадянина Ірану Алі Джедуея, який був затриманий у Харкові та звинувачений у шпигунстві на користь його країни. Цим займається Мініс-терство закордонних справ України, але справа рухається дуже повільно — комісія з цього питання ще й досі не зібралася.

Переглядів: 361

На їжу, «комуналку» і все інше

Фахівці відділу публікаційної та інформаційно-аналітичної роботи Головного управління статистики в Одеській області провели для місцевих ЗМІ брифінг про вибіркові обстеження населення в минулому році. Ось найцікавіші дані, озвучені на ньому.

За словами начальника відділу аналізу даних вибіркових обстежень населення Оксани Таранникової, всього на Одещині налічується 888 тисяч різних домогосподарств: 69% — у містах, 31% — у сільській місцевості. Крім того, в облстаті уточнили, що в 13% приватних будинків проживає одна людина, в 42% — двоє, в 26% — троє і в 19% — четверо осіб. Практично 94% мешканців проживають у власному житлі й лише 6% — в орендованому.

Більше половини — 51% — своїх сукупних доходів жителі приватних домогосподарств нині витрачають на продукти харчування, включаючи без-алкогольні напої. Цікаво порівняти ці показники з торішніми та позаторішніми.

Переглядів: 396

Патронатна місія

Ми вже писали, що в Одесі, в рамках проекту міжнародної благодійної організації «Партнерство «Кожній дитині», впроваджується послуга альтернативного догляду за неповнолітніми, які з різних причин тимчасово залишилися без батьківського піклування, — патронат над ними (див., зокрема, «Під сімейним патронатом» у «ЧН» за 1 листопада).

Проект реалізується за фінансової підтримки Посольства Великобританії в Україні та Всесвітнього дитячого фонду.

Патронат над дитиною — це тимчасовий догляд, виховання і реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання складних життєвих обставин нею, її батьками або іншими законними представниками. Впровадження цього важливого соціального проекту допоможе захистити неповнолітніх, які потрапили в критичні життєві ситуації, від психологічних травм, можливих під час перебування в різних інституційних закладах, зокрема притулках та інтернатах.

Переглядів: 486

Гопниця з «Поскоту», або Незникоме жахіття мови

І це не перебільшення. Вже кілька місяців поспіль на кону Одеського академічного українського музично-драматичного театру імені Василя Василька прем’єрна вистава «Вона його любила…» йде майже всуціль російською мовою та суржиком, добряче приправленими ненормативною лексикою, а простіше кажучи — огидним матюччям. За п’єсою білоруського драматурга А. Іванова «З училища», адаптованою до українських реалій та достосованою до одеських локацій, її поставив молодий режисер київського театру «Золоті ворота» і його художній керівник Стас Жирков, народженець міста Чорноморська.

І

Для початку ще раз прочитаємо ці слова: «академічний»… «український»… «імені Василька»… До чогось вони таки зобов’язують, мабуть. Але про це — трохи згодом.

Переглядів: 393

Доживемо до понеділка. Якого?

Завідувач кафедри історії та етнографії Одеського національного політехнічного університету, доктор історичних наук, професор, заслужений працівник освіти України, почесний краєзнавець України Григорій Гончарук видав шосту книжку із серії «Мемуари професора» під назвою «Історія України кличе на лінію вогню» (Одеса, видавництво «Екологія», 136 стор.).

Читаючи зачин нової книжки, ловиш себе на думці: як же проникливо автор відгукується про море, ос-відчується в любові до одеської Аркадії! «Відчуваю свою нікчемність перед художниками-мариністами та письменниками, які писали про море. Особливо перед Ернестом Міллером Хемінгуеєм. Його повість-притча «Старик и море» таємними, не почутими звуками кличе людину, передусім, не молоду за віком, вижити в, здавалось би, трагічній ситуації». І далі: «Хіба ж можливо бути одеситом і нічого не сказати про море? — запитує Г. Гончарук і сам відповідає: — Хемінгуеєм можеш і не бути, але одеситом бути зобов’язаний».

Переглядів: 1395

Не те уже море, і степ вже не той

Як уже повідомляли «Чорноморські новини», 30 жовтня Всесвітній фонд природи (WWF) оприлюднив звіт «Жива планета» — чи не найбільше дослідження «стану здоров’я» Землі, а 1 листопада в ImpactHubOdesa під час GreenDrinksOdesa відбулася його презентація та обговорення.

Нагадаємо, в межах проекту науковці проаналізували дані 16704 популяцій 4005 видів тварин по всьому світу за останні 40 років. Динаміка «Індексу живої планети» вказує на зниження впродовж цього періоду кількості хребетних на 60%, тобто в середньому чисельність популяцій ссавців, птахів, рептилій, амфібій та риб за чотири десятиліття зменшилася більш ніж наполовину.

Переглядів: 379

Грип цибулі не боїться

У жовтні до медичних закладів нашої області звернулося 28 тисяч осіб із грипом та ГРВІ, понад тисячу з яких було госпіталізовано через певні ускладнення або через їх загрозу. У районах захворюваність трохи вища, ніж в Одесі.

Минулої зими через теплу погоду захворюваність на грип не досягла прогнозованого рівня, але це не привід заспокоюватися, адже нині ситуація може й не повторитися.

Під час епідемічного сезону осінь/зима 2018/2019 року прогнозується прихід в Україну трьох штамів грипу: А(H1N1) «Мічіган», A(H3N2) «Сінгапур» і В «Колорадо». Два останні — «нові», тобто до них ми з вами не маємо імунітету.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua