Переглядів: 4264

Чому зросла ціна на газ?

Підвищення ціни на газ для населення прем’єр-міністр Володимир Гройсман назвав вимушеним кроком, щоб Україна могла далі розвиватися. На урядовому порталі (www.kmu.gov.ua) з цього приводу вміщене таке його звернення:

Багато хто пам’ятає той час, коли Україна переживала кризові 90-ті. Стрімка інфляція, затримки з виплатою заробітної плати, високий рівень безробіття, потім перше різке знецінення української гривні — долар тоді зріс із трьох до п’яти гривень.

У 2018-у Україна знову могла б повернутися в 1990-ті. У 2006—2013 роках були взяті мільярдні доларові кредити, які не були тодішньою владою спрямовані на розвиток економіки, а були розтринькані і витрачені на «проїдання». За цей час борг України був нарощений більш ніж на 50 млрд доларів. Це річний бюджет України!

Безвідповідальність тодішніх чиновників зробила сьогодні заручниками простих українців. А тепер настав час повертати ці борги — у наступні п’ять років держава Україна має віддати більше 30 мільярдів доларів.

Нинішній уряд уже розпочав знижувати боргове навантаження — вперше за останні роки відсоток боргу до ВВП в доларовому виразі зменшився. А нещодавно прийнята стратегія передбачає конкретні кроки досягнення фінансової незалежності України.

Але сьогодні ми все ще вимушені виходити на зовнішні ринки, перезапозичати гроші, щоб обслуговувати наші борги. Для цього країні конче потрібна співпраця з Міжнародним валютним фондом. Без кредиту МВФ країна опинилася б на межі банкрутства. В країні почався б доларовий хаос та стрімкий ріст на товари і послуги. Держава вимушена була б скоротити соціальні програми та «заморозити» заробітні плати й пенсії. Загроза повернутися в 1990-ті була б реальною.

Переговори з МВФ були складними. Кредитори висували вимогу прирівняти ціни на газ для населення до рівня промисловості. За таких умов платіжка простого українця за опалення мала б зрости на 60%. Уряд на це не погоджувався, наводивши основний аргумент: доходи українців поки що не дозволяють платити ринкову ціну на газ.

Результатом річних перемовин став компроміс, якого вдалося досягнути лише завдяки наполегливості українського уряду. Замість 60% ціна на газ з 1 листопада 2018-го зросте лише на 23% — майже втричі менше, ніж могло би бути. Відповідне рішення Кабінет Міністрів України схвалив 19 жовтня.

Це вимушений крок, щоб країна могла далі розвиватися. Але держава захистить тих, хто потребує її допомоги: малозабезпечені громадяни отримають субсидію на сплату житлово-комунальних послуг. А вже із січня 2019-го в Україні запрацює монетизація субсидій. Українці будуть отримувати від уряду «живі» гроші для оплати комунальних послуг. Усе, що буде заощаджено завдяки розумному споживанню енергоресурсів, залишатиметься людям.

На урядову програму «теплих кредитів» додатково виділено 100 млн грн. Це дасть змогу українцям отримати безповоротну допомогу від уряду на енергомодернізацію житла: заміну котлів, утеплення, встановлення лічильників.

За безвідповідальність наших політиків у минулому доводиться платити сьогодні. І тому зараз час приймати відповідальні рішення, які дозволять Україні розвиватися і врешті-решт стати сильною й успішною країною — такою, якою вона заслужено має бути.

Стратегія уряду в питанні подолання існуючих викликів, у тому числі в газовому питанні, полягає в досягненні енергонезалежності й уникненні фінансових криз. Про це в ефірі «Свободи слова» на телеканалі ICTV сказав прем’єр-міністр Володимир Гройсман. «Ми маємо стати незалежними — не купувати газ, а також віддати борги, аби вони не навантажували бюджет», — наголосив він.

Прем’єр нагадав, що Україна входить у трійку лідерів за покладами газу в Європі, тож забезпечення ресурсом — цілком реальна ціль. «Ми станемо енергетично незалежними», — переконаний він. Водночас Володимир Гройсман наголосив, що питання енергозабезпечення — тривале і потребує часу.

Наразі ж уряд запроваджує механізми захисту людей, для яких нинішня цінова ситуація в газовій сфері фінансово важка. «Минулого року у нас було 6,9 мільйона господарств, які мали право на субсидії. В міжопалювальний сезон ми дещо посилили вимоги. Нам треба було з’ясувати, скільки людей насправді мають право на субсидії, — пояснив прем’єр. — Зараз ми умови послабили. Субсидію має отримати той, хто її потребує. Це адресна дотація». Наступним кроком, запевнив Володимир Гройсман, стане монетизація субсидій — прозора і зрозуміла.

«Тож моє завдання зараз — захистити людей і відвернути країну від потрясінь дефолту, — підкреслив він. — Зараз ми рятуємо ситуацію і маємо перспективи економічного зростання. Я вибрав чесний шлях щодо людей».

Під час засідання уряду прем’єр-міністр запевнив, що ціна на газ у поточному опалювальному сезоні підвищуватися більше не буде, а програма субсидій дозволить захистити всіх, хто цього потребує.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net