Переглядів: 534

Охоронний грант для дельти Дунаю

Європейська програма Endangered Landscapes Programme (Охоронні ландшафти) виділила Rewilding Europe та місцевим партнерам грант на масштабне відновлення великих водно-болотних угідь і степів у дельті Дунаю.

Кошти спрямують на підтримку найбільшого проекту з відновлення природи, який будь-коли втілювався у цьому регіоні. Йдеться про реанімацію природних ландшафтів Дунайської дельти, їх флори та фауни на площі понад 40000 гектарів (400 квадратних кілометрів) на території трьох країн: Румунії, України та Молдови. З-поміж інших цілей — зміцнення прикордонного співробітництва в регіоні й підтримка біосферних заповідників трьох держав. Усе це разом, передбачається, завдяки розвитку стійкої економіки на основі природи, принесе користь тамтешнім місцевим громадам.

Партнери проекту в Україні — Rewilding Ukraine, Дунайський біосферний заповідник, у Румунії — Біосферний заповідник дельти Дунаю, в Молдові — НВО Verde e Moldova.

«Ми дуже раді, що програма ELP обрала саме наш проект, — каже директор партнерської організації Rewilding Ukraine Михайло Нестеренко. — Він дозволить зробити величезний крок до відновлення дельти Дунаю і надасть регіону модель стійкого використання природи у більшому масштабі».

Проект «Відновлення водно-болотних угідь і степів Дунаю», який стартує в 2019-у й триватиме до 2024 року, — це новаторська спроба поєднати водні та наземні компоненти дельти в єдиний ландшафт: від степів і невеликих приток, водно-болотних угідь, озер, струмків до прадавніх берегових піщаних дюн та лісів.

Пріоритетом буде відновлення водно-болотних угідь та озер шляхом їх возз’єднання з річкою Дунай на території понад 10000 гектарів на рік.

«Шляхом реалізації проекту ми відновимо польдери й острови, з’єднаємо озера з Дунаєм», — пояснює Делі Сааведра, регіональний менеджер Rewilding Europe і загальний керівник проекту.

Невід’ємна частина проекту — поєднання відновлення екосистеми з природним випасом, що призведе до створення різноманітніших мозаїчних ландшафтів. З першого ж року, за участі місцевих партнерів, на вже відновлені території (наприклад, на острів Єрмаков, у заплаву озера Катрал біля села Орлівка в українській частині дельти) повертатимуть великих травоїдних тварин. Зокрема, планується повернути дикі травоїдні (олені, кулани) і деякі домашні породи, як-от коней Коник, туроподібну худобу та водяних буйволів (усіх їх отримають з Європейського банку тварин).

Цей проект стосується не лише ландшафтів, а й безпосередньо людей, оскільки залучатиме місцеві громади, приділяючи особливу увагу розвитку й підтримці сталого використання природних ресурсів (скажімо, рибальство) та екологічного туризму. Пропонуючи навчання, тренінги і, де можливо, фінансову підтримку Rewilding Europe Capital (програма кредитування від Rewilding Europe), він допоможе бізнесу, заснованому на сталому використанні природи, стимулюватиме підприємців до відновлення природного капіталу, флори і фауни, розвиватиме почуття гордості за збережене довкілля. Попередні проекти Rewilding Europe у громадах Сфанту-Георге (Румунія) й Орлівка (Україна) вже показали обнадійливі результати щодо такого підходу.

Загалом програма ELP надала гранти на суму 26,1 мільйона євро (30 мільйонів доларів США) для восьми проектів, кожен з яких працюватиме над відновленням природних процесів у Європі. Крім дельти Дунаю, ці проекти передбачають відповідні природоохоронні заходи щодо коридору дикої природи площею 120000 га в Західній Іберії (Португалія); Шотландського нагір’я; понад 500 кілометрів вразливого турецького узбережжя Середземного моря; дренованих водно-болотних угідь у регіоні Полісся на території Білорусі та України; створення одного з найбільших заповідників дикої природи у Румунії тощо.

«Rewilding Europe надзвичайно вдячний за ці значні інвестиції, — зазначає Франс Шеперс, керуючий директор цієї організації. — Дуже обнадійливо бачити, що таке відновлення природи в Європі підтримується приватним сектором. Сподіваюся, що це також спонукатиме інших, у тому числі державний сектор, приєднатися до руху за відновлення європейських ландшафтів».

Кілька слів про саму програму «Охоронні ландшафти» (ELP). Вона була створена завдяки інвестиціям у розмірі 30 мільйонів доларів від благодійного фонду Arcadia двох філантропів Лісбет Роузінг і Пітера Болдуіна з Великобританії. Підтримуючи благодійні організації та наукові установи, з 2002 року фонд Arcadia видав грантів по всьому світу на загальну суму понад 500 міль-йонів доларів.

Загальне керівництво програмою здійснює Cambridge Conservation Initiative (CCI) — унікальний приклад співпраці між Кембриджським університетом і провідними міжнародними природоохоронними організаці-ями. Як і для Rewilding Europe, для Кембриджської ініціативи майбутнє Європи — це майбутнє, де ландшафти збагачені біорізноманіттям, стійкішими і самодостатнішими екосистемами та приносять користь як природі, так і людям.

Програма ELP не закликає повертатися назад, до часів, коли людина майже не впливала на природу, а спрямована на відновлення процесів, біологічних видів та місць проживання для кращого і сталішого майбутнього. Це перехід від підходів «зниження втрат» і «збереження того, що залишилося» до більш позитивного й творчого порядку денного — будівництва багатшого ландшафту майбутнього.

«Ландшафти Європи повинні бути «відремонтовані», щоб реалізувати свій потенціал як місця, які пропонують простір для природи, щоб процвітати й надихати людей, — каже менеджер програми ELP Девід Томас. — Це ландшафти, в яких життєво важливі екосистеми можуть забезпечити стійке постачання чистим повітрям, прісною водою, продовольством і паливом, де природні середовища існування можуть захистити нас від повеней, штормів та підвищення рівня моря і де дика природа може вільно мігрувати, адаптуючись до змін клімату».

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net