№ 84 (21994) четвер 4 жовтня 2018 року

Переглядів: 689

Юріс ПОЙКАНС: Євроінтеграція — це усвідомлений вибір

Надзвичайний та Повноважний посол Латвійської Республіки в Україні Юріс Пойканс (на знімку) цими днями відвідав Одесу. У конференц-центрі «Термінал 42» на Рішельєвській високий гість взяв участь у публічній дискусії «Відверто про Україну і ЄС. Як бачать євроінтеграцію одесити?» і люб’язно погодився відповісти на запитання журналістів:

— Пане посол, розкажіть, будь ласка, про шлях вашої країни до членства у Європейському Союзі. Яке ставлення до євроінтеграції сьогодні?

— Це був усвідомлений вибір. Уже до середини 1990-х ми вирішили, що хочемо приєднатися до Європейського Союзу. Ми мали негативний історичний досвід, адже в 1940 році втратили свою незалежність.

Переглядів: 665

Дух народу не підкорити

Комітет із закордонних відносин Сенату США 26 вересня затвердив резолюцію, в якій Голодомор 1932— 1933 років визнається геноцидом українського народу, інформує Посольство України в Сполучених Штатах Америки на своїй сторінці у Фейсбуці.

Документ, співавторами якого виступили понад два десятки сенаторів, засуджує систематичні порушення прав людини, вчинені радянським урядом проти україн-ського народу. У ньому висловлюються найглибші співчуття жертвам, тим, хто пережив Голодомор, та їхнім родинам, а також міститься заклик до розповсюдження інформації з метою підвищення обізнаності у світі про штучну природу цієї трагедії.

Переглядів: 488

За наші гроші

На «круглому столі» з протидії політичній корупції, який відбувся у понеділок у прес-центрі Paritet, презентували індекс доброчесності політичних партій та аналіз їх фінансових звітів. Простіше кажучи, нам розповіли, на що політики витрачають гроші з державного бюджету, прокладаючи собі шлях «нагору».

До 2015 року джерелами фінансування партій були спонсорство, нематеріальні активи, позики тощо. Та з липня 2016-го парламентські партії отримали право на державну фінансову підтримку статутної діяльності.

Переглядів: 4138

«Наш капітал — це наша ідея»

Голова Всеукраїнського об’єднання «Свобода» Олег Тягнибок цими днями зустрівся з одеситами.

Того надвечір’я непогідь наче попереджувала про те, що досить скиглити й киснути, а треба вже стріпнутись і зібрати свої думки докупи, cтати активнішими та зосередитись на тому, що чекає нас попереду. Буряна погода мовби резонувала з приїздом Олега Тягнибока. З огляду на те, що події в Одесі, як завважив політик, своєю гостротою значно випереджають ті, що відбуваються в інших містах і в Києві (йшлося про недавній збройний напад на активіста), «Свобода» не може залишатись пасивною за визначенням.

— Ми з упевненістю приймаємо те, що готує нам провидіння, — сказав політик. — Будемо рухатись далі, у завтрашній день.

Переглядів: 471

Сама себе загнала у пастку

У питанні церкви Росія зробила помилку, рівну тій, що допустилася у 2014 році, коли анексувала Крим і вторглася на Донбас, переконаний директор соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко.

«РПЦ потрапила в пастку через можливість надання Вселенським патріархатом Томосу Українській єдиній церкві. Почала поводитися неадекватно, погрожуючи розірванням стосунків з Константинополем. Хоча Томос — декларація про наміри. РПЦ — найбільша православна церква — стала розкольником щодо інших церков і попала в ізоляцію», — наголосив політолог і додав: якщо Києво-Печерську та Почаїв-ську лаври і Святогірський монастир заберуть в УПЦ МП, то російське православ’я втратить дуже багато і залишиться один на один з протестантами і, що ще гірше, з більш динамічними мусульманами.

Переглядів: 489

Євроатлантичний вибір підтвердив народ

15-а асамблея Громадської ліги «Україна—НАТО» виступила із заявою щодо конституційного закріплення курсу України на євроатлантичну інтеграцію. У документі, зокрема, зазначається:

20 вересня Верховна Рада підтримала президентський законопроект про внесення змін до Конституції України щодо закріплення стратегічного курсу держави на вступ до НАТО та ЄС й ухвалила рішення (321 голос) спрямувати його на роз-гляд до Конституційного Суду.

Про актуальність і доцільність такого підходу свідчить ціле-спрямований розвиток відносин України з НАТО та ЄС, який розпочався після проголошення незалежності України.

Переглядів: 2012

Усиновлення — це любов назавжди!

В останній день вересня, означений ушануванням пам’яті святих християнських великомучениць Віри, Надії, Любові і матері їхньої Софії, в Україні відзначається День усиновлення. Він запроваджений указом президента від 27 листопада 2008 року, в якому наголошується на «суспільній значущості усиновлення в забезпеченні права кожної дитини на виховання в сім’ї».

Усиновлення — надзвичайно відповідальний крок, з усіма правами та обов’язками як з боку дорослих, так і з боку самої дитини. Традиційно вважається, що це лише вирішення проблем дитини, яка втратила сімейне оточення. Однак, це і вирішення проблем дорослих, котрі хочуть мати повноцінну родину, виховати дитину, народжену не ними, але яка потребує саме їхньої любові та піклування.

Переглядів: 537

Магічний Альбін Гавдзинський

Статтю «Життя як подвиг» («ЧН», 4.11.2017) про яскравого імпресіоніста, народного художника України Альбіна Станіславовича Гавдзинського (1923—2014) автор цих рядків закінчив обіцянкою розповісти про задум родини видати каталог творів митця, які складають основу Новокаховської картинної галереї його імені.

Мої емоційні співрозмовники — одеський мистецтво-знавець, директор галереї «Дім художників», онука Альбіна Станіславовича — Лінда Стоянова і племінник художника — Ян Гавзинський (Польща).

Лінду Стоянову читачам представляти не потрібно. Ян Гавзинський, який у проекті під умовною назвою «Альбін Гавдзинський: каховський період творчості» взяв на себе просвітницьку місію, розповів про себе таке: «Мій батько, який народився поблизу Одеси, після Другої світової війни, як і інші родичі, переїхав до Польщі, де я з’явився на світ у 1965 році. Дуже люблю мистецтво. Батько часто приїздив до родини в Одесу, і після його смерті в 1998-у цю місію я взяв на себе. У нинішньому столітті майже щорічно з дружиною Магдою, згодом — із сином Патриком відвідуємо Одесу».

Переглядів: 526

Подарунок до дня народження з того світу, або Містична історія однієї картини

Багато хто знає, що мій дідусь, народний художник України Альбін Гавдзинський, у 1950 роки здійснив трудовий подвиг, утіливши грандіозне будівництво Каховської ГЕС у понад 200 картинах, які подарував місту на Дніпрі, тим самим заснувавши картинну галерею, названу пізніше, ще за життя, його іменем.

У приватних збірках робіт того періоду практично нема. Тим вони й безцінні, що придбати подібні речі неможливо…

2017-го, через три роки після смерті дідуся, я виявила один цікавий лист, датований 27 червня 1955 року.

Переглядів: 5294

«Мій символ віри непреложний...»

(Продовження. Початок у номері за 29 вересня.)

Трикрило мчить неспинний птах —
Минуле, нинішнє і «потім».

«Імена» — так називається книжка Галини Могильницької, презентація якої зібрала нещодавно в залі бібліотеки імені Грушевського творчу інтелігенцію Одеси. Істинно, це було свято. Давно не отримувала такого піднесення й радості за успіх колеги, бо ж річ — талановита!

Три імені — три поеми, що вмістили в собі жіночі долі на тлі історичних подій. «Рогніда», «Єлизавета», «Серафима» — княгиня, королева й проста селянка. Саме жінку життя б’є найболючіше, ставить перед нею складні питання вибору.

Три героїні в поемах, а попереду них сяє золотом ім’я Галини Анатоліївни Могильницької — педагога, публіциста, поетеси.

Переглядів: 579

Місто роду мого

(Продовження. Початок у номері за 29 вересня.)

У радянській імперії упереджено ставилися до питань української національної історії та культури, вважаючи її продуктом «буржуазного націо-налізму».

У 1968 році вийшло енциклопедичне видання «Історія міст і сіл УРСР», де розповідається і про наш Ананьїв. Це було знакове видання, яке слугувало настільною книгою для вивчення історії рідного краю радянських часів. Але вже з перших рядків ці «історичні» відомості вступали у протиріччя із записами, зробленими такими відомими істориками українського козацтва, як Аркас, Скальковський та Яворницький.

«Наприкінці 50-х років XVIII століття в цьому краю вже існувало чимало поселень, відомих під назвою «ханські слободи». Серед них була й Анані. За переказами, ця назва походить від імені першого поселенця — запорізького козака Ананя. В історичних документах слобода вперше згадується у 1767 році у звіті полковника А. Кийнаша», — так написано в «Історії міст сіл…».

Переглядів: 1926

Як запобігти деменції?

Усі бояться стати жертвою деменції. Зауважте, як ми засмучуємося, коли не можемо щось згадати або знайти річ, яка щойно була в нас у руках?

Що ж таке недоумство і як запобігти йому? Про це ми розпитали невропатолога Григорія СІРЕНКА.

— Слабоумство — це дисфункція інтелекту, його ураження, внаслідок якого знижується здатність осягати зв’язки між навколишніми реаліями, явищами та подіями. При слабоумстві погіршуються пізнавальні процеси і спостерігається збіднення емоційних реакцій та рис характеру, нерідко до повного їх зникнення. Втрачається також здатність відокремлювати важливе (першорядне) від незначного (другорядного), критичність до власної поведінки й мови.

— Які ознаки слабоумства?

— Можна виділити десять типових ознак цієї недуги. Першою і найранішою вважаються зміни пам’яті й, передусім, короткострокової. Початкові трансформації практично непомітні. Наприклад, людина може пам’ятати події давньої молодості, але не згадати продукти, які вживала на сніданок. Ще однією ранньою ознакою недоумства, що розвивається, є мовні порушення. Хворому важко підібрати правильні слова, пояснити елементарні речі. Бесіда з тим, хто страждає початковою стадією деменції, стає складною і потребує більше часу, ніж раніше. Третьою ознакою можна вважати зміни настроїв. Так, постійними супутниками раннього недоумства є депресивні настрої. Апатію і млявість можна вважати четвертою ознакою цієї патології. Людина, котра страждає на недоумство, втрачає інтерес до раніше улюбленої діяльності або власного хобі.

Переглядів: 4447

Богатир, що прославив Одесу

Наприкінці вересня телеканал «Інтер» показав програму «Крутіше за всіх», у якій взяв участь й одеський богатир — майстер спорту СРСР з боротьби самбо та рукопашного бою Микола Антонович Пасічник.

Спочатку, у квітні, у Києві пройшов відбір учасників цієї програми, а в серпні на кіностудії імені Олександра Довженка в присутності кількох сотень глядачів — її запис.

У категорії «Віку нема» Микола Пасічник виступав другим. Ведучі шоу Андрій Доманський та Андрій Данилевич, представляючи його, зазначили, що богатирі, виявляється, живуть не лише в казках та легендах, а й в Одесі.

Переглядів: 1554

Дослідження

Голодування омолоджує судини

Нові дослідження показали, що голодування запускає молекулу, здатну уповільнити старіння артерій. Це з’єднання може зберігати нашу судинну систему пружною і молодою, й допомогти запобігти хронічним захворюванням, пов’язаним з віком, як-от рак, серцево-судинні недуги та хвороба Альцгеймера.

Учені на чолі з доктором Мін-Хуі Цзоу, директором Центру молекулярної і трансляційної медицини у Державному університеті Джорджії в Атланті, довели, що голодування або обмежене споживання калорій може активувати молекулу, яка затримує старіння судин.

Переглядів: 536

Секрети на кожний день

 • Білого сліду, що з’явився на полірованій поверхні меблів від гарячого предмета, можна позбутися, якщо протерти це місце спиртом з олією. Протирати треба чистою вовняною серветкою колоподібними рухами, поки пляма повністю не зникне.
 • Кришталь, скляні вази знову блищатимуть, якщо їх прополоскати у розчині води із двома столовими ложками оцту і ложкою солі.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net