№ 64 (21974) субота 28 липня 2018 року

Переглядів: 383

Самостійній Державі — самостійну Церкву

Церква і її роль у формуванні національної свідомості громадянина

Становлення і розвиток будь-якої держави неможливе без наявності національно свідомого, патріотично налаштованого громадянства. Ця аксіоматична істина особливо актуальна для України, де деформаційні процеси, породжені століттями бездержавності, відчутні надзвичайно гостро. «Століття фальсифікації історії, — пише академік П.П. Кононенко, підміна науки ідеологією, дискредитація всього національного... зумовили духовне каліцтво цілих поколінь». Саме тому одним із першочергових завдань сучасної школи та інших інституцій, так чи інакше причетних до виховних впливів на соціум, є формування національної свідомості, що в концептуальній своїй сутності може бути осмислена як концентрація національного духу, спрямованого на саморозвиток і самореалізацію етносу,

з одного боку, та формування державницької волі народу в розбудові держави — з іншого.

Переглядів: 332

Незмінна і рішуча позиція

У середу Державний департамент США оприлюднив офі-ційну Декларацію щодо Криму. Сам уряд США прирівнює її до Декларації Веллеса 1940 року, якою Америка засудила окупацію країн Балтії з боку СРСР та закріпила невизнання їх анексії. Декларація Веллеса, оприлюднена тодішнім держсекретарем США Самнером Веллесом, поклала початок політиці невизнання анексії країн Балтії, яка зберігалася аж до здобуття ними незалежності.

«Росія своїм вторгненням до України у 2014 році та спробою анексії Криму прагнула підірвати основний міжнародний принцип, який поділяють демократичні країни: жодна країна не може змінювали кордони іншої країни силою. Держави світу, включно з Росією, погодилися з цим принципом у Хартії ООН, зобов’язавшись утримуватися від погроз використання сили проти територіальної цілісності або політичної незалежності будь-якої держави. Цей фундаментальний принцип, який закріплений у Гельсінських угодах, є одною з основ, на яких базується наша спільна безпека», — йдеться у Декларації, оприлюдненій Держдепом США.

Переглядів: 4071

«Укрпошта» газетярів не чує...

У Міністерстві інфраструктури 20 липня відбулася нарада щодо тарифів «Укрпошти». За зверненням Національної спілки журналістів України, відповідно до урядового доручення, учасники розмови (переважно представники НСЖУ й поштового відомства) шукали шляхи розв’язання гострих проблем, що реально загрожують існуванню друкованих ЗМІ.

Нагадаємо, нещодавно НСЖУ звернулася до глави уряду Володимира Гройсмана з листом, у якому наголошувала на тому, що нинішнє балансування преси на межі виживання обмежує інформаційну безпеку держави. На думку редакторів, видавців, рішення ПАТ «Укрпошта» вчергове підвищити тарифи на доставку періодики матиме вкрай негативні наслідки. Як відомо, у 2014—2018 роках обсяги передплати друкованих ЗМІ в Україні зменшилися на 46%, а відтак руйнувати ринок передплати й далі — неприпустимо, тим більше, що для значної частини населення, особливо сільського, місцеві газети є, по суті, основним джерелом інформації. Практика показала прямий зв’язок між збільшенням тарифів на доставку (а вони сягають уже 50% загальної вартості передплати для населення) і зменшенням читацької аудиторії.

Переглядів: 325

Мисливці за мідіями

У середу серед білого дня чергова служба стоянки кораблів та катерів Одеського загону морської охорони в районі старого хвилелому (приблизно за 300 метрів від пірсу стоянки) запримітила малий плавзасіб.

Чоловік, що був на човні, підні-мав з води якісь об’ємні предмети. На виклики радіообміну встановлених у порту каналів зв’язку з плавзасобу не відповідали.

Для розпізнання й огляду підозрілого об’єкта на гумовому моторному човні «Бриг» негайно рушила чергова спецгрупа від-ділу спеціальних дій на воді. Тим часом оперативно-чергова служба загону з’ясувала, що виявлений човен у встановленому порядку не зареєстрований, до жодного з причалів морського узбережжя не приписаний. За даними диспетчера порту Одеса, на ви-хід в акваторію малі плавзасоби дозвіл не запитували.

Переглядів: 369

Тимчасове материнство

Сьогодні в Україні є чимало жінок, які стають сурогатними мамами і виношують дітей інших біологічних батьків. Ставлення суспільства до такого явища неоднозначне, але воно існує в правовому полі і такі послуги навіть відкрито рекламуються.

Наскільки захищені права тимчасових матерів і дітей, яких вони народжують? На це та інші питання відповідає директорка департаменту правової, соціальної та гуманітарної допомоги громадської організації «Ла Страда — Україна», адвокат Марина ЛЕГЕНЬКА (на знімку).

— Наскільки сурогатне материнство поширене в Україні?

Переглядів: 380

Місцеве самоврядування

Проекти розвитку, а не латання дірок

Мінрегіон удосконалив підходи до підготовки, оці-нювання і відбору інвестиційних програм та проектів регіонального розвитку, які реалізуються за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР). Відповідна постанова підтримана на засіданні Кабміну.

Загалом уряд уже затвердив 755 інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, які у 2018 році фінансуватимуться за рахунок коштів ДФРР на загальну суму 5,8 млрд грн.

Переглядів: 300

Газ відклали до вересня

Кабінет Міністрів залишив незмінними ціни на природний газ для населення до 1 вересня цього року.

Як відомо, з липня 2017-го Україна перебуває в складному переговорному процесі з МВФ із газового питання: Фонд наполягає на підвищенні ціни газу для населення, яке, за різними оцінками, може становити від 30% до 60%, з огляду на зростання цін на міжнародних ринках, тоді як прем’єр вважає таке різке підвищення невиправданим.

Переглядів: 342

Донбас: від симфонії до какофонії

Одеський кінофестиваль — це не лише свято й відпочинок: цікаві покази, круті тусовки та зустрічі з непересічними людьми. На ньому неможливо було оминути найболючішу тему — російську агресію проти України. Червоною ниткою вона проходила через ігрові та документальні фільми, постійні нагадування про голодування ув’язненого Кремлем українського режисера Олега Сенцова, відкриті дискусії та приватні розмови.

У рамках позаконкурсної програми на ОМКФ було показано дві кінострічки про Донбас. Одна з них — «Донбас» — уже отримала цьогоріч нагороду за кращу режисуру на Каннському фестивалі у конкурсній програмі «Особливий погляд». Сергій Лозниця, один з найвідоміших у світі українських режисерів, екранізував зняті на захопленій терористами території ролики, які побачив на YouTube, показавши, що відбувається там, де панує «русскій мір», де пропаганду подають як істину, а ненависть проголошують любов’ю. Подорож Донбасом розгортає низку цікавих пригод, у яких переплітаються гротеск і драма, а сміх та сльози проймають водночас.

Переглядів: 304

Новодруки для незрячих

В Україні з’явився найновіший професійний принтер для друку шрифтом Брайля Braille Box V5. Його придбали за кошти, зібрані в межах благодійного проекту, ініційованого Першим Українським Міжнародним Банком (ПУМБ) та виданням L’Officiel Україна. Техніка передана волонтерському проекту Braille Studio.

Хоча принтер працюватиме у столиці, він задовольнятиме потреби людей з порушеннями зору по всій Україні. Насамперед на ньому друкуватимуть навчальну та художню літературу для шести спецшкіл у Харківській, Львівській, Одеській, Київській, Закарпатській та Донецькій областях. Окрім того, освітні заклади та громадські організації, які займаються навчанням, реабілітацією, захистом прав незрячих людей, зможуть звернутися до Braille Studio, щоб спільно ініціювати друк необхідних матеріалів.

Переглядів: 499

Мічені ковбаси

Зажурено стою перед териконами посуду, наспіх зібраного з полиць і шухляд. До нового, спакованого, ще руки не доходили. Скільки цього добра у маминій хаті: тарілки мілкі й глибокі, чисто білі і з усілякими візерунками, наші й імпортні, дорогі та дешеві. А ще — миски, полумиски, салатниці, піали, якісь розетки, різнокаліберні горнятка, дивізіони фужерів, кухлів, склянок і чарочок… Посуд святковий і на буденний стіл. Якщо річ щербата, тріснута чи із затертим малюнком, а то й просто мені несимпатична — сходу її відряджаю у мішок зі сміттям.

МІШОК практично під за-в’язку, а гора в чергове зібраного для ревізії кухонного начиння ніби й не стала меншою. Нашестя посуду ще треба пережити. Вдома, щоб не збирався штабель немитих тарілок (адже всі ми вкрай зайняті люди), не раз робили спробу кардинально зменшити їх кількість. Але це ще нікому не допомогло. Загнаний на антресолі чи у підвал ящик із «зайвими» тарілками-чашками дуже скоро повертався додому, тож на кухні з часом знову бовваніла гора немитого посуду, довкруж якої серед домашніх не стихала звична словесна сіпанина з претензіями одне до одного. Більше того — з часом це добро б’ється дедалі рідше і з якоїсь біди постійно докупляється. І так, по суті, у кожній оселі.

Були часи, коли посуду бракувало. Якщо планувалося весілля, проводи в армію чи інша велелюдна подія, то тарілки й склянки з чарками, як правило, зносили сусіди. Скло у списку позначали штуками, а тарілки, щоб потім не заплутатися — мітили: хтось зі споду робив насічки напильником, хтось масляною фарбою певного кольору ставив цятку, букву чи цифру. Під час гулянок посуд бився, тож господарі компенсували «бойові» втрати своїм, який уже був, здебільшого, поміченим. Зрештою, всі вкрай заплуталися, де чиє, а згодом розжилися і вдосталь надбали свого. Однак звичка дарувати одне одному посуд при святковій нагоді нікуди не поділася. Скільки ж його за довгі роки зібралося в кожній хаті — накупленого і надарованого!

Переглядів: 286

Бліда убивця із лісосмуги

Батьки та п’ятеро дітей із села Ясинове Друге Люба-шівського району отруїлися грибами. Вагітна мати померла в Одесі, 11-річний хлопчик, єдиний син у родині, — дорогою до Києва (у нього відкрилася кровотеча). Батько сімейства та четверо дітей нині перебувають у лікарнях Одеси та столиці, двоє найменших — у реанімації.

Гриби, кажуть родичі, постраждалі не вперше збирали у ближній лісосмузі, з пакетами ходили навіть діти. Вдома 37-річна мати частину зібраного законсервувала, а частину посмажила.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua