№ 40-41 (21950-21951) субота 12 травня 2018 року

Переглядів: 562

Під неньчиним покровом

Завтра — День матері, свято, яке з 2000-го щорічно офіційно пошановується в Україні у другу неділю травня.

Вперше це свято офіційно встановлене Конгресом США 8 травня 1914 року. Після Першої світової війни його почали відзначати й у Швеції, Норвегії, Данії, Німеччині, Чехословаччині. Нині День матері у другу неділю травня святкують 85 країн, у тому числі й Україна, а ще понад 30 країн — в інші дні.

Переглядів: 543

Перемога заради свободи

З виступу Президента України Петра Порошенка під час акції «Перша хвилина миру»

«Коли село звільнили, всіх чоловіків від шістнадцяти і до шістдесяти… аби була нога-рука, чи сліпий-глухий, не важливо — всіх стали брати до війська. Нас «озброїли», мається на увазі дали по півцеглини, і — йдіть, «іскупайтє віну кров’ю», бо на окупованій території були. Мовляв, жбурляйте цеглу, а німці нехай думають, що то гранати! Нас вигнали на кригу водосховища, навпроти — якийсь комбінат був, німці вибили в мурі бійниці… Підпустили і вдарили кинджальним вогнем. А повернутися назад не можна було, бо там сиділи «смершівці» з нацiленими на нас кулеметами — націленими нам у спину... Вибухнула міна, мене контузило, я впав. Коли непритомного підібрали, в шпиталі не могли цеглину витягти — так я в неї вчепився і вона в мене вмерзла…
З п’ятисот душ лише п’ятнадцять уціліли…».

Переглядів: 596

Молитва за полеглих і за мир

8 травня, у День пам’яті та примирення, коли Європа, а віднедавна й Україна вшановують пам’ять жертв Другої світової війни, в Одесі, на Алеї Слави, біля пам’ятника Невідомому матросу, відбулася спільна молитва священнослужителів основних конфесій нашого міста.

Духовні отці молилися за мир в Україні й у всьому світі, поминали загиблих у тій страшній війні.

Переглядів: 581

До Шевченка на раду

В українському календарі 22 травня посідає непересічне місце, адже цей день освячений іменем Тараса Шевченка, його поверненням, як і заповідав, у рідну землю.

Ще тоді, у травні 1861-го, останній путь великого сина України супроводжувався неабияким сплеском національного духу. І донині, а особливо — в роки переслідувань і репресій, придушення всього українського, ця дата зостається символом боротьби за волю і правду, за права і гідність нашого народу.

Переглядів: 554

Нью-Йорк: «Голодомор — це геноцид»

Американський штат Нью-Йорк ухвалив резолюцію, яка визнає Голодомор в Україні геноцидом.

«Сенат та асамблея штату Нью-Йорк ухвалили спільну резолюцію до 85-х роковин Голодомору 1932—1933 років в Україні, яка визнає цю трагедію геноцидом українського народу», — йдеться у повідомленні посольства України в США.

Це вже дев’ятий штат США, де Голодомор визнано геноцидом. До Нью-Йорка це зробили у Вашингтоні, Вісконсині, Іллінойсі, Массачусетсі, Мічигані, Нью-Джерсі, Орегоні та Пенсильванії.

Переглядів: 759

Офіційно

Перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 24 грудня 2017 року

Таїровська селищна виборча комісія

Овідіопольського району Одеської області

ПОСТАНОВА № 420

19 год. 31 хв.
10 травня 2018 року

смт Таїрове

Переглядів: 490

Про скликання першої сесії

Таїровська селищна виборча комісія Овідіопольського району Одеської області повідомляє про повторне (втретє) скликання першої сесії новообраної Таїровської селищної ради Таїровської селищної об’єднаної територіальної громади Овіді-опольського району Одеської області

Комісія постановила провести першу сесію у приміщенні Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області за адресою: 65497, Одеська обл., Овідіопольський район, с. Лиманка, ділянка 10, будинок 39/1, 12 травня 2018 року о 14.00.

Переглядів: 931

Олександр ШЕВЧЕНКО: Негоже бути багатим і не дбати про інших

Про країну «Буковель», у якій довелося побувати наприкінці квітня (а вона славна не лише своїми гірськолижними трасами, хоча й навіть тоді, перед травневими святами, ще можна було покататися засніженими схилами), розповім згодом. Нині ж — про одного з тих, хто створив і продовжує розбудовувати цю знану нині в Європі курортну країну — народного депутата України, бізнесмена, благодійника-мецената Олександра ШЕВЧЕНКА.

Це представник нового покоління українських політиків, які гучно заявили про себе після Революції Гідності. Доти відомий передусім як підприємець, творець карпатського курорту «Буковель», у 2014 році Олександр Леонідович переміг у двох виборчих кампаніях — на довиборах у травні та парламентських перегонах у жовтні.

Переглядів: 503

Жартома

Олександр РУСИЙ

Байка про кумирів

Реалії життя:
спотворені надії,
розвінчані герої,
пророки та месії,
розпуста в голові,
розгубленість, зневіра...

Переглядів: 513

Негативне сальдо iз РФ

Упродовж січня-березня 2018-го Україна збільшила товарообіг із РФ порівняно з аналогічним періодом минулого року на 14,9% — до 2,6 мільярда доларів, про що свідчать дані НБУ.

Приріст відбувся завдяки тому, що Україна почала більше купувати у Росії — на 28,4% (до 1,9 мільярда доларів). А от експорт скоротився на 10,1% (до 709 мільйонів доларів). Негативне сальдо торгівлі з РФ зросло на 692 мільйони до майже 1,2 мільярдів доларів.

Переглядів: 499

На квартплату депутату

Майже сотня нардепів-мільйонерів орендують житло за рахунок держбюджету, зазначають у Комітеті виборців України.

За даними КВУ, в 2017 році 92 народних депутати-мільйонери отримали від держави компенсацію на оплату житла або винаймання готельного номера — загалом понад 32 мільйони гривень.

Слід зазначити, що таку компенсацію отримали значно більше нардепів — 175, проте, згідно з деклараціями, 92 з них не потребували цих коштів, бо мали у власності грошові активи на суму понад мільйон гривень.

Переглядів: 502

Потерпів та ще й винний?

Генеральному прокурору України Ю.В. Луценку Шановний Юрію Віталійовичу!

11 квітня 2016 року на О.М. Павлова та його сина Ю.О. Павлова було скоєно напад з боку М.В. Максимова, внаслідок якого О.М. Павлову завдано тяжких тілесних ушкоджень — струс мозку, зламано десять ребер (одне з них ще й пошкодило легеню) та обидві руки, в одну довелося ввести імплантат. За фактом цього злочину у Приморському райвідділі поліції м. Одеси було відкрито кримінальне провадження №12016160500002732.

Переглядів: 479

З коровою від... Президента

Травень подарував багатодітній сім’ї Людмили Ткачової із Пшеничного Саратського району надію на краще життя. Щоправда, додасться і роботи. Але жінка, вочевидь, її не боїться, бо ж сама попросила про дарунок, який, за дорученням глави держави, і привіз родині голова місцевої райдержадміністрації Антон Лобан.

Передував цьому візиту лист відчаю, з яким багатодітна мати, що в серпні минулого року народила синочків-близнят, звернулася до Президента: «Допоможіть придбати корову, у мене нема таких коштів, а власного молока не вистачає для вигодовування дітей. Ви — моя остання надія!». Пані Людмила розповіла у тому листі про скрутне матеріальне становище та проблеми, зумовлені вихованням п’ятьох дітей. Сім’я, писала вона, отримує соціальну допомогу — 1720 гривень на місяць. Звичайно, цих коштів бракує навіть на харчування, не кажучи вже про інші нагальні потреби, як-от ремонт будинку, що фактично перебуває в аварійному стані.

Переглядів: 508

«Дайте в руки нам планшети!»

Реформи, реформи, реформи… Яка з них досягла мети? Хіба що приватизація квартир. Ці реформи більше схожі на жебраків, які простягають ледачі розум і руки до всіх перехожих.

Мені здається, що вся ота імітація змін лише добиває минулі надбання українців. Раніше в країні був лад, а нині владарюють менеджери-прихватизатори, які вкрали наші ваучери на заводи, фабрики, надра, енергетику, а тепер загрі-бають ще й землю... А українці — ото дивні люди! — голосують за ті бездонні горлянки…

Переглядів: 489

Стоп! Спека

Із 10 травня на дорогах Одеської області запроваджено обмеження на рух великовагового транспорту.

Обмеження, а воно стосується автівок загальною вагою понад 24 тони і навантаженням на вісь більше 7 тонн, діятиме з 10.00 до 22.00 у дні, коли стовпчик термометра підніматиметься вище за позначку «плюс 280С».

Переглядів: 958

«Одеса-мама»: місто українських надій і парадоксів

Одеса — одне з найпривабливіших і водночас найскладніших в усіх аспектах українських міст.

Минув четвертий рік від трагічних протиборств 2014-го, але криза не минула: багато проблем лишаються, а деякі — загострилися. Місто охоплене міцною мережею корупційних схем (чого вартує за своїми масштабами і зухвалістю лише справа міського голови Г. Труханова!), в ньому регулярно відбуваються проросійські й антиукраїнські акції, прихованого і відкритого змісту, українська культура й українські громадські середовища фактично маргіналізовані, загальна атмосфера міста й регіону зберігає в собі ще багато постсовєтчини і має так мало національної мобілізованості молодої держави.

Переглядів: 707

Наріжні камені «Придунайської Швейцарії»

Продовження. Початок у номерах за 14 та 21 квітня.

(Спроба всеукраїнського дискурсу про місце Буджаку в Україні)

Торік луганчанин Валентин Торба написав до всеукраїнської газети «День» статтю з трішки провокаційною назвою: «Як зробити з Ізмаїла фортецю українського духу?». Вже тоді задумався: а чи це реально? Адже, згідно з даними переписів, відсоток українців у цьому придунайському місті ніколи не перевищував 38%. Навіть про Одесу з її 62% українців не скажеш, що вона є «фортецею українства», а що ж тоді говорити про найбільше місто Південної Бесарабії, яке опинилося у складі України лише в 1940 році? Хоча... Чому б і не помріяти про хороший результат, плануючи тривалу державницьку працю на придунайських теренах? Але «фортецею» українського духу Ізмаїл може стати скоріше в переносному значенні. Тобто отримати надійне щеплення проти маячних ідей «русского мира».

А поки що Буджак (ще одна історична назва Південної Бесарабії) багато в чому нагадує Донбас 2013 року. Щеплення попереду. Є два варіанти. Перший — Росія провокує тут сепаратистські виступи, а український народ рятує (як зараз на Донбасі) свою країну від подальшого розчленування. Другий варіант — просвітництво та масові контакти молоді й інтелігенції Буджака з рештою України.

Переглядів: 961

Чи виборсаємося зi сміття?

Рятуючи їжаків

Наприкінці квітня ми щороку відзначаємо День довкілля. Гарна календарна дата! У цей день дружно виходимо на суботники, садимо, сапаємо, збираємо в мішки непотріб з парків, схилів й узбіч доріг, прибираємо свої дачі і приватні будинки…

Школярі ж охоче долучаються до акції, а насправді — масштабного соціально проекту, який дістав досить милу назву: «Здай батарейку — врятуй їжачка!». Вони зносять до школи відпрацьовані джерела живлення, адже їм пояснюють, що використана пальчикова чи іншого виду батарейка, викинута разом з побутовими відходами, із максимальною часткою ймовірності потрапляє на звалище, де розкладатиметься під відкритим небом. Цього категорично не можна робити! Після того, як оболонка такої батарейки зруйнується під дією корозії, в землю потрапить велика кількість шкідливих речовин, здатна отруїти, за деякими даними, 400 літрів води або 20 квадратних метрів землі. А це — територія проживання двох дерев, двох кротів, одного їжачка і кількох тисяч дощових хробаків! Важкі метали та інші шкідливі речовини, що містяться у відпрацьованих елементах живлення, потрапляють у ґрунт і ґрунтові води, звідки — в річки, озера та інші водойми, які використовуються для водопостачання. А потім — уже через їжу й питну воду — в наш організм. А це: кадмій, ртуть, свинець, нікель, луги…

Переглядів: 502

Сезонна робота: де, коли і ким?

На ринку праці, як і на будь-якому іншому ринку, є певні сезонні коливання, а відтак існує поняття «сезонна робота». Її переваги та недоліки аналізували фахівці міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна.

Не слід думати, що сезонна робота — це щось несерйозне, прийнятне лише для студентів або тих, хто з якихось причин не може влаштуватися на постійне місце. Її можна розглядати також як спосіб «перезавантаження» й отримання нового досвіду в абсолютно різних сферах діяльності.

Переглядів: 470

Плюси підприємницької спільноти

«З початку нинішнього року фіскальна служба констатує не тільки значне збільшення надходжень єдиного податку, а й зростання кількості платників єдиного податку — фізичних осіб», — зазначив начальник головного управління ДФС в Одеській області Гліб Мілютін.

У січні-березні 2018-го фізичні особи-підприємці переказали до місцевих бюджетів майже 300 млн грн єдиного податку. Це на 63 млн грн, або на 26% більше, ніж за відповідний період минулого року.

Переглядів: 511

Правові ази земельної оренди

Маю земельний пай. Які документи потрібні, щоб передати його в оренду, і кому взагалі можу довірити свою землю?

Іван Вернигора.

Які документи посвідчують право власності на землю?

Перед тим, як підписати договір оренди, переконайтеся, чи є у вас документи, що підтверджують право власності на земельну ділянку. Без таких документів ви не зможете передати землю в оренду.

Переглядів: 486

Об’єднатися навколо єдиної церкви

Надання автокефалії православній церкві України відіграє важливу роль у розвитку держави. Таку позицію у спільному зверненні до українського народу виклали три президенти Леонід Кравчук, Леонід Кучма та Віктор Ющенко.

«Ми вважаємо, що надання автокефалії Константинопольскою матір’ю-церквою відіграє важливу роль у зміцненні незалежності України, духовної та національної єдності нашого народу, розвитку релігійної свободи, сприятиме зміцненню міжконфесійного діалогу в нашій країні», — сказав на прес-конференції в «Укрінформі» перший президент України Леонід Кравчук. За його словами, саме єдність українського народу є великою силою, яку зміцнюватиме Автокефальна православна помісна церква, і це стане непереборною духовною перемогою у боротьбі з російською церквою в Україні.

Переглядів: 483

Альтернативи канонічній самостійності не існує

Митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський УПЦ (МП) Олександр (Драбинко) заявив про підтримку автокефалії Української церкви.

«Початок цьогорічної «автокефальної» кампанії застав мене за письмовим столом. А саме — за фінальною редакцією моєї книги «Українська Церква на шляху до автокефалії». Тексти, що увійшли до цієї праці, готувалися не один рік, а наприкінці розміщено документи, які стосуються історії самопроголошення автокефалії у 1919—1925 роках (декрети Української Народної Республіки, постанови зборів і соборів, які проголошували автокефалію або висловлювалися за неї, тощо). Книга, швидше за все, вийде раніше, ніж стане ясно, чим саме закінчиться ще не написана мною глава «2018: в очікуванні Томоса». Наданням Українській церкві канонічної автокефалії від Константинополя? Або черговою історичною паузою в рішенні українського церковного питання? Проте, незалежно від результатів рішення Вселенського патріарха, я хочу сьогодні публічно підтримати ідею автокефалії Української церкви», — заявив у своєму дописі на «Лівому березі» (lb.ua) митрополит, якого свого часу вважали «правою рукою» предстоятеля УПЦ (МП), спочилого в Бозі Володимира (Сабодана).

Переглядів: 473

Чинник духовної безпеки

Автокефалія Православної церкви України необхідна для того, щоб звільнитися від церковного диктату Москви, йдеться у заяві, поширеній 3 травня Ініціативною групою «Першого грудня». Відповідного листа група надіслала і його всесвятості Вселенському патріархові Варфоломію. У документі зазначається:

Ініціативна група «Першого грудня», яка утворена 2011 року у відповідь на звернення трьох українських церков і складається з людей різних релігійних переконань і традицій, підтримує звернення Президента України та постанову Верховної Ради України з проханням до Вселенського патріарха Варфоломія надати томос про автокефалію Православної церкви в Україні.

Переглядів: 500

Щедрий фестивальний ужинок

Приємна новина надійшла із Києва: учні та викладачі Одеської музичної школи №15 імені Тетяни Боєвої вибороли Гран-прі та призові місця на другому міжнародному фестивалі-конкурсі «З Україною в серці».

За результатами виступів володарями гран-прі у відповідних номінаціях стали ансамбль народних інструментів «WOW Band» (керівник — Ірина Книга) і домристка Ганна Чіканчі (викладач — Ірина Книга, концертмейстер — Ольга Добровольська).

Переглядів: 504

Юні голоси Одещини

Раз на три роки в нашому місті проводиться конкурс дитячої творчості, брати участь в якому — не кажемо вже про перемогу — не тільки престижно, а й корисно. Мова про конкурс солістів-вокалістів шкіл мистецтв нашої області, організатором якого є Одеський навчально-методичний центр закладів культури та мистецтва.

Заключний етап цьогорічних змагань відбувся 29 квітня в приміщенні Одеського училища мистецтв і культури ім. К.Ф. Данькевича. Йому передував заочний відбір у дитячих музичних школах та школах мистецтв районів і міст Одещини. Кращі з кращих юних вокалістів з’їхалися на очне змагання, яке проводилося у трьох номінаціях: академічний, фольклорний та естрадний вокал і в трьох вікових категоріях.

Переглядів: 523

Маестро і «монстри»

У понеділок у Всесвітньому клубі одеситів (Маразліївська, 7) вшановували «Особистість року» та «Подію року».

За рішенням президентської ради клубу на чолі з Михайлом Жванецьким нагород, заснованих ВКО у 2016-у, цього разу удостоєні: диригент Камерного оркестру Одеської філармонії, заслужений артист України Ігор Шаврук («Особистість року-2017») та ремонт опікового відділення комунальної установи «Одеський обласний клінічний медичний центр», проведений за допомогою благодійного фонду «Корпорація монстрів» («Подія року-2017»).

Переглядів: 577

Таємниці «Анатомії» Влади Радко

Нова експозиційна програма Одеського художнього музею відкрилася 28 квітня виставкою київської гості Влади Радко, представляючи яку, директор закладу Олександр Ройтбурд назвав однією з кращих сучасних художниць України, що шукають свій шлях у мистецтві.

Випускниця Національної академії образотворчого мистецтва й архітектури, учасниця авторитетних міжнародних і загальноукраїнських виставок представила одеситам своє бачення людини, яка існує одночасно як біологічна істота, чию внутрішню будову можна побачити в анатомічних атласах, і як носія таємниці богоподібності, притаманної будь-якій людській істоті. І, звичайно ж, заплутаної та суперечливої у безлічі ув’язнених у ній власних і громадських дослідів та знань про життя і смерть, ганьбу, травму, хворобу, любов, секс і війну.

Переглядів: 529

Янголи на склі

18 травня о 15.00 у Літературному музеї відкриється унікальна виставка живопису на склі Наталі Курій-Максимів «Янголи». Мистецька подія проходитиме за підтримки управління національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини ОДА.

Наталя Курій-Максимів — майстер художнього розпису на склі, витонченої й водночас дуже складної техніки. Народилася 1987 року в місті Самборі на Львівщині, але дитинство пройшло в Карпатах, у селі Верхнє Висоцьке, де її виховувала бабуся. Саме вона відкрила онучці колорит бойківського побуту, навчила колядувати, розповідала давні легенди й перекази. Мабуть, тому роботи мисткині наповнені карпатською магією, своєрідним теплом і добротою, випромінюють затишок, гармонію й дитячу безпосередність.

Переглядів: 2242

Балтська літературна вервиця

Є в нашій області містечко Балта, яке відоме не тільки на Одещині, а й у всій Україні і своєю цікавою історією, і своїми літературними традиціями.

Місцеві жителі із покоління в покоління передавали свою гордість від того, що тут, у Балті, ще наприкінці ХVІІІ століття бував на постої Іван Котляревський, що в 1820-х через неї проїздив і зупинявся в містечку Олександр Пушкін, а в пізніший час — Лев Толстой. У Балті народився і деякий час проживав майбутній видатний учений-славіст Віктор Григорович. У 1920-х тут тимчасово жили й працювали майбутні відомі радянські поети й прозаїки Едуард Багрицький і Валентин Катаєв, Дмитро Бузько і Зінаїда Шишова, Лесь Гомін і Дмитро Май-Дніпрович. Відомим російським письменником став автор романів «Иностранный легион», «Судьба Анри Ламбера» та книжки «Гибель мира» (1939) Віктор Фінк, який 1888-го народився в нашому місті, закінчив тут гімназію й написав перші оповідання. У 1907-у поруч з Балтою з’явився на світ поет Дмитро Кедрін. У селі Миронах народився й почав літературну творчість український поет-футурист Гро Вакар (розстріляний 1937-го в Сандармоху), відомий також антиколоніальним романом «Поїзди підуть на Париж» (1932). Село Пасицели — батьківщина видатного гумориста й сатирика Степана Олійника, якого свято шанують земляки. Більшість із цих майстрів слова писали про Балту чи згадували про неї.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net