Автостоянка як поле бою?
Автостоянки в Одесі перетворюються на небезпечні місця, де можна випадково стати учасником конфлікту, отримати не лише стусанів, але й сліпу кулю...
Увечері 17 квітня на автостоянці, розташованій за адресою: Люстдорфська дорога, 146/3, почалася стрілянина. Поліція затримала 16 учасників конфлікту. Одного члена кооперативу важко поранено в живіт, ще кілька осіб — легко поранені. Сутичка відбулася між представниками громадської організації «Захист Одеси», якій міськрада передала управління автостоянкою, і представниками кооперативу, який цю автостоянку створював і господарював тут упродовж 34 років.
Протистояння триває вже понад рік і має цілу історію. Недавно відбулася прес-конференція, на якій представники кооперативу «Вимпел-11» і громадські активісти із «Самооборони Майдану» та «Вільні люди» розповіли журналістам, що ж коїться на автостоянці і чому вона перетворилася на стрільбище.
Ольга Демидова, директор кооперативу «Вимпел-Південь», розповідає:
— Автостоянка, розташована за адресою Люстдорфська дорога, 146/3, була створена 34 роки тому з ініціативи мешканців будинку. Для утримання й обслуговування власних авто люди організували кооператив «Вимпел-11», до якого увійшло 115 членів. За 34 роки існування автостоянки до нас не було жодних претензій з боку державних служб, у тому числі й фіскальної: ми сумлінно вели діяльність, вчасно платили податки та інші збори. За цей час на автостоянці не траплялося жодних кримінальних пригод, викликів міліції. Стоянка повністю облаштована за кошти членів кооперативу, які заасфальтували її, провели освітлення та сигналізацію, збудували огорожу, гаражі, встановили ворота та провели інші роботи з упорядкування території. Все майно автостоянки належить членам кооперативу. За весь час на неї не було витрачено жодної копійки з бюджетних коштів.
Проблеми почалися з минулого року, коли міська влада зажадала сплачувати на автостоянках паркувальний збір. Члени кооперативу «Вимпел-11» відмовилися це робити, мотивуючи тим, що автостоянка створена людьми, їхнім власним коштом. Тоді представники міської влади вирішили покарати непокірних — передати управління автостоянкою від кооперативу «Вимпел-11» новому оператору — ГО «Захист Одеси». Впродовж року ця організація намагалася взяти контроль над автостоянкою, що належить кооперативу, силовими методами, а члени «Вимпела-11» — захистити свої права і зберегти власне майно, зокрема, пишуть позови до суду, виходять на акції протесту. І все ж 27 березня два десятки молодиків спортивної статури автостоянку таки захопили. Члени кооперативу вийшли на дорогу і, змінюючи один одного, впродовж цілої доби ходили по пішохідному переходу. На стоянку їх не пускали. Люди писали заяви, апелювали до міської влади через Єдиний центр звернень громадян, зустрічалися із заступником міського голови Андрієм Котлярем. Щоб припинити акцію протесту, членам кооперативу запропонували укласти договір напряму з міською владою (це відбувалося у присутності посадових осіб), але коли акція закінчилася, люди зрозуміти, що їх ошукали. Тим часом «Захист Одеси» замалював вивіску і з’явилося оголошення про здавання вільних місць.
Протистояння тривало, й коли члени кооперативу побачили, що самі не можуть владнати конфлікт, а міліція і місцева влада їх не чують, звернулися за допомогою до громадських активістів із «Самооборони Майдану» та об’єднання «Вільні люди», які й прибули на місце події. Саме їх присутність, переконана Ольга Демидова, трішки заспокоїла агресію сторони, що захопила стоянку.
Володимир Нікітенко, заступник сотника «Самооборони Майдану», доповнює:
— Справді, до нас звертаються люди в тому випадку, коли влада не діє. Юридичний відділ органі-зації переглянув документи кооперативу, ми допомагали їм у правовому полі. Відправили на місце події чергову групу. У нас не було наміру вступати у конфлікт. Ворота були зачинені. Хлопці підійшли разом з представниками кооперативу. Попросили, щоб до нас вийшли, але по нас відкрили вогонь. Наші хлопці прикривали собою людей, які стояли за їхніми спинами. З нашого боку більше ніж троє поранених — просто легко поранені не зверталися за медичною допомогою. Так, ми маємо легальну травматичну зброю, але ми стріляли в повітря — ніхто із наших супротивників не був поранений. Коли приїхала поліція, ми зраділи, але замість допомогти, нас почали пакувати у машини. Ми приїхали захистити людей, а нас зробили винними.
Ситуація залишається неврегульованою. У «Вимпелі-11» вважають, що поліція — на боці нападників, які захопили автостоянку. Викликає здивування сам факт: серед потерпілих з кульовими пораненнями — двоє членів кооперативу та один представник організації «Вільні люди», і 12 затриманих поліцією також саме з цього боку. Лише за наполяганням членів кооперативу поліція затримала чотирьох представників ГО «Захист Одеси», які стріляли, мали вогнепальну та холодну зброю.
Члени «Вимпела-11», який послідовно захищає свої права, вимагають відповідей на цілу низку питань. Чому намагаються засудити тих, хто обороняв своє майно, а не тих, хто його відбирає? Чому під час слідчих дій машини ГО «Захист Одеси» не були відкриті та перевірені на наявність зброї? Чому міська влада намагається відібрати у людей 1168 метрів кооперативної автостоянки, знищуючи добровільне громадське об’єднання одеситів? Навіщо, у чиїх інтересах знищується і відбирається спільно створене громадське майно? Щоб використовувати автостоянку у власних цілях? Віддати забудовникам? Отримувати ніким не врахований прибуток?
Юрист Юрій Бельченко коментує:
— Подібні ситуації можливі ще на сотнях подібних кооперативних автостоянках, створених громадянами для обслуговування власних авто. Рішення про паркувальний збір — незаконне, оскільки автостоянки створені коштом автолюбителів і силами громадських об’єднань, які сплачують податок на землю, а паркувальний збір повинен стягуватися лише на майданчиках, облаштованих коштом усієї міської громади.
Один із захисників інтересів членів «Вимпела-11», громадський активіст Тодор Пановський зазначає:
— Люди створили кооперативи, які, насправді, і є тими самими громадськими об’єднаннями, інтереси яких повинна захищати міська влада. Натомість посадовці утискують громадян, розширюючи таким чином свої повноваження задля задоволення власних потреб. Чиновники відбирають у людей право на реалізацію їхніх власних проектів.
Не можна залишатися байдужим. У будь-який момент постукати можуть й у ваші двері, й тоді ваш дім перетвориться на поле бою...
Ольга ФІЛІППОВА.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206