№ 37-38 (21947-21948) четвер-субота 26-28 квітня 2018 року
Похмурий дух Куликового поля
За останнє сторіччя це місце бачило сотні смертей — і нині воно продовжує притягувати до себе біль і страждання. Минуло чотири роки від дня трагедії на Куликовому полі, але згорілий Будинок профспілок і дотепер багато одеситів обходять стороною — він навіває жах.
Символічно, що трагічні події 2 травня 2014-го розгорнулися саме тут, на Куликовому полі, — навпроти братської могили загиблих у січні 1918-го й на місці упокоєння ув’язнених старої одеської тюрми, в тому числі й терористів з «Народної волі» — Ковальського, Лизогуба, Халтуріна.
На зорі існування Одеси Куликове поле було величезним пустирем. Зарості бур’яну простягалися до території сучасного «Привозу», який був тоді придатком Старого базару. Це місце називали Куликовськими полями. Назва пов’язана аж ніяк не з Куликовською битвою, як це підносили в радянській історіографії, а з ім’ям таврійського поміщика Миколи Овсянико-Куликовського, власника великого маєтку на окраїні Одеси.
Подільські пристрасті: посіяли одні, а збиратимуть інші?
Тривожна звістка надійшла з По-дільського району. Там виник конфлікт інтересів між групою фермерів і місцевою владою. Аграрії обурені тим, що у них, на їхнє переконання, незаконно відбирають землі, на яких вони багато років господарюють. Рішуче протестуючи проти цього, влаштували в райцентрі мітинг, на якому їх підтримав, зокрема, голова Асоціації фермерів і землевласників Одеської області Володимир Варбанець та колеги з інших районів: Ананьївського, Балтського, Захарівського, Іванівського, Окнянського, Савранського, Ширяївського. Учасники мітингу ухвалили рішення звернутися письмово до Президента Петра Порошенка, прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, віце-прем’єр-міністра – міністра регіонального розвитку, будівництва і житлово-комунального господарства Геннадія Зубка, міністра аграрної політики та продовольства Тараса Кутового та інших впливових осіб.
Делегація протестувальників відвідала й Одеську обласну державну адміністрацію, де зустрілася з її очільником Максимом Степановим і в присутності голови Подільської райдержадміністрації Руслана Пітака та голови Куяльницької об’єднаної територіальної громади Сергія Паламарчука мала тривалу розмову.
Ще один крок до Гааги
У вівторок, 24 квітня, Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію, в якій формулювання «неконтрольовані урядом території» України змінено на «території під фактичним контролем Росії».
«У проекті резолюції замінити слова «неконтрольовані урядом території» на: «території під фактичним контролем Росії», — йдеться у внесеній поправці, запропонованій під час розгляду доповіді та прийняття резолюції щодо застосування Україною, Францією та Туреччиною відступів відповідно до статті 15 Конвенції про захист прав людини. «Асамблея знову заявляє про своє засудження російської агресії в Україні, порушення міжнародного права та принципів, закріплених Радою Європи», — зазначається у документі.
G7: спільно протистояти «огидній поведінці» РФ
У Торонто (Канада) відбувся саміт міністрів закордонних справ країн «Великої сімки». Українська сторона, в особі глави МЗС Павла Клімкіна, вперше була запрошена до участі в роботі цього поважного форуму. На заході ухвалили комюніке із прямими застереженнями на адресу Росії: Кремлеві не можна дозволяти руйнувати світові демократичні засади й чинити свавілля в Україні та Сирії.
«Ми нагадуємо, — йдеться у документі, — що тривалість пов’язаних із Донбасом економічних санкцій безпосередньо прив’язана до повної та безповоротної імплементації Росією Мінських угод. Ці санкції можуть бути послаблені лише, якщо Росія справді дотримуватиметься своїх зобов’язань, але ми також залишаємося готовими вжити подальших обмежувальних заходів, якщо дії Росії цього вимагатимуть».
Для захисту удару з моря
У Військово-Морських силах ЗС України провели навчання з оборони морського узбережжя.
Впродовж кількох днів поблизу адміністративного кордону з тимчасово окупованою територією АР Крим підрозділи командування морської піхоти ВМС України з доданою артилерією проводили вишкіл з оборони узбережжя від морського десанту умовного противника.
Судова перспектива «Краяну»
Завершити розслідування схеми обкрадання бюджету Одеси під час придбання цілісного майнового комплексу заводу «Краян» НАБУ сподівається у травні. Про це сказав на прес-конференції, що відбулася вчора, 25 квітня, директор бюро Артем Ситник.
За словами Ситника, детективи уже мають достатньо доказів і для повідомлення про підозру фігурантам справи за фактом виведення з комунальної власності Одеського аеропорту. «Ситуація щодо аеропорту давніша. Тоді мером була інша особа. Зараз перевіряється на причетність до незаконного відчуження власності аеропорту не тільки Труханов. І ця справа достатньо складна, але детективи вбачають можливість починати готувати повідомлення про підозру», — сказав очільник НАБУ.
Боротьба за Україну
Лондонський Королівський інститут міжнародних відносин Chatham House презентував в Одесі звіт «Боротьба за Україну» (The struggle for Ukraine’). Доповідь присвячена підсумуванню основних викликів, успіхів та невдач у зовнішній і внутрішній політиці з часів Євромайдану: від безпекових, що пов’язані з російською агресією, до потреб глибинного реформування і модернізації української держави.
Про дослідження розповідали Джеймс ШЕРР — науковий співробітник Королівського інституту міжнародних відносин Чатем-Хаус (Великобританія), Джанет ГАНН — незалежний експерт (Великобританія), Віталій Мартинюк — керівник робочої групи «Демократія, права людини, належне урядування і стабільність» у Eastern Partnership Civil Society Forum Україн-ської національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства, Centre for Global Studies «Strategy XXI».
«Сакральний ворог» Януковича
Весь багаторічний бруд проти Тимошенко виявився неправдою
Впливова британська газета «The Guardian» опублікувала сенсаційні документи американського розслідування про PR-менеджера Януковича Пола Манафорта. Оприлюднені папери свідчать, що проти Юлії Тимошенко упродовж багатьох років велася глобальна інформаційна спецоперація, яка мала на меті створити негативний образ політика як у світі, так і в Україні.
2010 року Янукович став президентом. За його наказом прокуратура заарештувала Тимошенко та ініціювала судовий процес проти неї. Політичне переслідування високопосадовця зі світовим ім’ям викликало жорстку критику з боку США та ЄС.
Хоч і без документації...
Набув чинності закон №2363-VIII про продовження строку прийняття в експлуатацію об’єктів будівництва, споруджених без дозволу на виконання будівельних робіт.
Згідно із законом, орган державного архітектурно-будівельного контролю безоплатно впродовж 10 робочих днів з дня подання заяви власниками земельних ділянок приймає в експлуатацію зведені без дозвільної документації будівлі, які за класом наслідків належать до об’єктів з незначними наслідками (СС1).
Великдень. Карпати. «Буковель»
У Карпати весна припізнилася. Березень лютував по-зимовому, з морозами та глибокими снігами. Здавалося, що кінця цьому не буде. Та за кілька днів до раннього Велико-дня, який цьогоріч припав на 8 квітня, зненацька сталася велична і незбагненна зміна декорацій — прийшла весна чарівна.
А напередодні Паски ще одне велике християнське свято — Благовіщення. Маю у Яремчі кілька вільних, хоч і ретельно спланованих, днів. Хочеться посвяткувати, відпочити — і все встигнути. У неділю піти до церкви, в понеділок — на цвинтар, щоб вклонитися батьківським могилам, а з вівторка — прогулянки в гори, їзда на лижах і зустрічі з друзями.
Великдень у Яремчі, як і скрізь у Карпатах, дуже урочистий. Сонячний ранок, квіти серед зеленої трави, вдалині виблискують сліпучо-білим снігом вершини на тлі квітнево-синього неба.
Народні витоки Поділля
У п’ятницю, 27 квітня, о 13.00 в Одеському обласному центрі української культури (вул. Польська, 20) відкриється мистецька виставка «Народні витоки Поділля» (із циклу «Елементи нематеріальної культурної спадщини Вінниччини»).
Культурно-мистецька акція «Обмінні виставки між областями України» започаткована у 2012 році з ініціативи Вінницького обласного центру народної творчості за підтримки управління культури і мистецтв тамтешньої облдержадміністрації.
Пам’яті депортованих із Закерзоння
На Львівщині вшановуватимуть пам’ять примусово виселених українців із території Закерзоння.
Львівська обласна рада 17 квітня своїм рішенням встановила День вшанування пам’яті примусово виселених українців із території так званого Закерзоння, який відзначатиметься щорічно в другу неділю вересня, повідомляє zaxid.net.
Красу з душі вилонює краса
Минулого четверга в Одеському обласному центрі української культури дванадцятий раз поспіль вшановували переможців конкурсу на здобуття щорічної премії імені Ростислава Палецького. Почесні нагороди достойникам вручала начальник управління культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини облдержадміністрації Олена Олійник.
Новими лавреатами у відповідних номінаціях стали: Софія Шеренгова (науково-дослідницька праця та популяризація національного народного мистецтва, м. Одеса), Валентина Штельмах (художні тканини, м. Чорноморськ), фірма Alis-K (ке-рівник Сергій Воронов, художні вироби з природних матеріалів, м. Одеса), Аліна Болохова (декоративне та народне малярство, викладач вищого професійно-технічного училища сфери послуг Одеської юракадемії).
Це визнання всього колективу
Попри те, що присудження мені премії імені Ростислава Палецького стало приємною несподіванкою для мене, сприймаю це рішення журі конкурсу визнанням роботи всього колективу ГО «Інтелектуальний форум».
Десять років тому громадська організація підтримала проект Одеського обласного центру української культури «Народна академія» щодо заснування премії ім. Ростислава Палецького. Впродовж п’яти років голова «Інтелектуального форуму» п. Олексій Козаченко фінансував премії і стипендії переможцям конкурсу. Потім долучилися інші організації, й це додало надії на те, що ми зможемо домогтися підтримки з боку обласної державної адміністрації. Сьогодні це вже є реальністю.
Символ Алли
Ще триває виставка у Всесвітньому клубі одеситів, а вже в Музеї західного та східного мистецтва одеська художниця Алла Крикун урядила ще одну.
І це прекрасно, тому що в Алли Крикун — ювілей. Саме у день відкриття другої виставки їй сповнилось круглих…
Але ні, не скажемо, скільки. Якщо ювілярка зайшла до зали вже з великим букетом квітів, та прийшла у святковій вишиваній блузці, якщо відомий український поет Станіслав Стриженюк, вітаючи ювілярку, шляхетно вкляк перед нею на одне колі-но, якщо майже всі говорили не так про її роботи, як про неї саму, — то вже висота ювілею не є важливою, залишаючись лише фактом життєпису. А має значення те, що до невеличкої і не надто презентабельної зали, ущерть виповненої рідними їй людьми і картинами, увійшла людина, про котру є що сказати при цій нагоді, тому що передовсім це — жінка, особистість, мисткиня…
Диригент Врублевський: про музику і... війну
Цими днями в Одеському національному театрі опери та балету відбулася вистава Дж. Пуччіні «Богема», диригував якою наш гість — головний диригент Київського муніципального академічного театру оперети Володимир Врублевський, запрошений адміністрацією закладу в рамках культурного обміну.
— Запрошувати диригентів з інших театрів, які готують постановки, є звичною практикою. Для нашого колективу це можливість відчути новий стиль диригування, попрацювати з новою людиною, побачити і відчути виставу по-новому. Для гостей — це непересічна нагода зануритися в новий для себе колектив, познайомитися і поєднатися з ним на короткий час, відчути драйв експерименту, — розповідає помічник директора Одеського оперного Людмила Сергійчук. — Хоча «Богема» — це і не прем’єрний спектакль, запрошений диригент привносить у його палітру нові відтінки і новаторські акценти.
Залізна відданість вкраїнському народу
Таки сталось те, про що мріяли друзі й земляки Олександра Григоренка. Адже на початку цього року побачила світ його перша книжка «Залізна відданість вкраїнському народу». А в ній не тільки майже сотня його поезій, а ще й три чудових оповідання: «Повернення», «Мандрівка в юність» і «Весняні бажання». Значну частину відведено листам автора: «Батькові в неволю», «З військового училища», «З неволі тату й мамі», «До редакцій». Знайшлося місце й спогадам Олександрового батька Явтуха Антоновича Григоренка, нареченої Олени Задворної, друзів поета — Олекси Різникова і Миколи Кучера.
А як мріяв і сподівався Олександр Григоренко, щоби хоч якась дещиця його поезій була опублікована! Ось останній лист, написаний Іванисенку 18 червня 1962 року, за два місяці до трагічної загибелі:
«Пробачення за настирливість вже не прошу. Без будь-якої незручності повідомляю, що розгніваний, що обурений вашою поведінкою відносно мене, а в такому стані сентиментальна ввічливість недоцільна.
І традиційна, і з новинками
18—20 травня відбудеться XІХ Всеукраїнська виставка-форум «Українська книга на Одещині».
Нинішня програма цієї культурно-просвітницької акції всеукраїнського масштабу передбачає широкий спектр фахових та інформаційно-рекламних заходів, спрямованих на збереження та примноження духовного й культурного надбання українського народу, утвердження в суспільстві престижу української книги, створення сприятливих умов для її видання та популяризації, поповнення бібліотек Південного регіону новодруками, виховання культури читання та любові до української мови на кращих зразках вітчизняної літератури, підтримка молодих письменників.
Серед кращих студенток Великої Британії
Соломія Гонгадзе — донька вбитого журналіста Георгія Гонгадзе — увійшла до сотні найкращих студенток британських університетів і бореться за титул найвидатнішої студентки Великої Британії, повідомив Цензор.нет.
Як член дослідницького центру Королівського коледжу Лондона американка українського походження Соломія Гонгадзе (після вбивства Георгія Гонгадзе його вдова Мирослава з доньками-близнятами Наною і Соломією отримали політичний притулок у США, де й мешкають із 2001 року) займається розробкою рекомендацій у сфері політики цифрової оборони. А ще вона є помічником редактора північноамериканського видання «Діалог» журналу «Політичне співтовариство», який виходить під егідою коледжу.
Свято книги у Міськсаду
Як ми вже повідомляли, минулої суботи Міськсад Одеси перетворився на велику фан-зону шанувальників читання — тут пройшов фестиваль бібліотек і книги Bookfest.
Працівники бібліотек організували на алеї зустрічі з одеськими письменниками, їх автограф-сесії, ігрові вікторини з клоунами, літературні конкурси, лялькові вистави, квест «Похід за скарбами Міського саду». Ротонда ж слугувала за авансцену для юних талантів, які співали, танцювали, декламували, представляли літературно-музичні композиції та інсценізації.
Мрія і заповіді Миколи Сльозки
До 90-річчя від дня народження видатного майстра сцени
Видатний актор театру і кіно, народний артист України, лауреат медалі Олексія Попова (один із чотирьох на весь колишній Союз), неперевершений виконавець ролі Шельменка, улюбленець і «простих» людей, і «власть імущих»…
Таким він був… Бог дарував йому нелегку долю. Голодне дитинство, 1932—1933 роки: не було сили нагнутися, щоб зав’язати шнурок черевика. Батько — селянин-одноосібник: «за недоїмки» забрали (на дрова) всі сарайчики у дворі; хотіли забрати сіни від хати, та вони виявилися «топтаними» — із глини… Війна… Старший брат служить кур’єром у німецькій комендатурі, та всі документи передає «на перевірку» партизанам. За кілька днів до відходу німців це прояснилося, і їхня сім’я вижила завдяки сусідам, які… замурували їх у погребі...
Не лише про Донбас — про всю цивілізацію
На 71-у Каннському кінофестивалі відбудеться світова прем’єра фільму «Донбас» українського режисера Сергія Лозниці, повідомляє кінокомпанія «Артхаус Трафік».
Стрічка відкриє програму «Особливий погляд» офіційної частини Канн-2018.
ДТП на 309-у кілометрі
У Любашівському районі відбулася виїзна розширена апаратна нарада облдержадміністрації під головуванням очільника ОДА Максима Степанова. Там же пройшло оперативне навчання з ліквідації наслідків дорожньо-транспортної пригоди на 309-у кілометрі траси Київ—Одеса. Максим Володимирович ознайомився і з процесом надання медичної допомоги постраждалим під час ДТП у Любашівській центральній районній лікарні.
За легендою навчання, аварія сталася на ділянці автодороги М-05 Київ-Одеса, поблизу Любашівки. Зіткнення двох легкових автомобілів та мікроавтобуса з пасажирами. 12 постраждалих: п’ятеро — у важкому стані, четверо зазнали травм середнього ступеню складності і троє — легких пошкоджень. Двоє — у непритомному стані, один пасажир — у маршрутці, двері якої заблоковані, інший — заблокований і придушений у ЗАЗі.
Ціна зволікання — життя
Через відсутність закону про трансплантацію в Україні кожні три години вмирає людина
Щодоби, поки депутати вагаються з ухваленням закону про трансплантацію, в Україні помирає дев’ятеро людей, так і не дочекавшись пересадки органів, наголосила голова Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець.
За її словами, підготовлений нею законопроект №2386а-1 про трансплантацію повністю готовий до другого читання, з усіма правками та пропозиціями від фракцій і груп, але його й досі не може підтримати більшість депутатів. Поки ж не набереться більшість — виносити документ на голосування та провалювати не можна, вважає Ольга Богомолець. У результаті виходить, що з понад 5000 необхідних щороку операцій наші лікарі й надалі проводять лише близько 130.
А ви вже вибрали лікаря?
На третій тиждень кампанії «Лікар для кожної сім’ї» в електронній системі охорони здоров’я зареєстровано 1191313 декларацій.
Наразі у цій справі лідирує місто Київ із 157 тисячами декларацій, на другому місці — Харків-ська область (134889 декларацій), на третьому — Вінницька (116683), на четвертому — Донецька (понад 116 тисяч) і на п’ятому — Дніпропетровська (98024).
Екскурсія для… нудистів
У паризькому музеї сучасного мистецтва Токійський палац 5 травня відбудеться акція, в межах якої всіх охочих запрошують безкоштовно відвідати виставку... голими.
Екскурсійний тур для нудистів відбудеться рано-вранці — перед тим, як музей відкриється для широкого загалу. Зазначається також, що Токійський палац стане першою галереєю французької столиці, яка прийме голих відвідувачів. Захід організовано спільно з Асоціацією паризьких натуристів.
Дослідження
Коли треба і не треба
Британські дослідники з’ясували, що п’ята частина антибіотиків, які призначають лікарі, в багатьох ситуаціях абсолютно не потрібна.
Попри те, що в світі зростає загроза стійкості мікроорганізмів до протимікробних препаратів, антибіотики виписуються при кашлі, болю в горлі, запаленнях вуха, бронхітах та в інших випадках, коли без них можна обійтися. У тій же Великобританії їх мали отримувати лише 10% пацієнтів з гострим кашлем (за фактом призначили 41%), 13% тих, у кого боліло горло (вживали 59%), 13 відсотків хворих на бронхіт (отримали аж 82%!).
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206