№ 36 (21946) субота 21 квітня 2018 року

Переглядів: 3826

Лише на умові повного виходу

Після віроломного отруєння у Солсбері, наймасовішого видворення представників російського дипломатичного корпусу не лише з Великої Британії, а й з багатьох інших країн світове експертне товариство в один голос почало говорити про повернення до часів Холодної війни. А після загострення ситуації в Сирії дедалі частіше вже йдеться про те, що прямі військові сутички між Росією з одного боку та США з їх союзними військами — з іншого перестають бути нереальним сценарієм. Він іще не став «базовим», однак серед «песимістичних» називається досить часто.

Про те, чому Захід таки виступив «широким фронтом» проти Москви; на що сподівався Кремль, вдавшись до настільки зухвалого кроку; навіщо вимагав доступ до закритих матеріалів розслідування; на яких умовах Росія повинна вийти з території України та коли можна сподіватися на повернення Криму — в ексклюзивному інтерв’ю «Укрінформові» розповів відомий британський експерт, асоційований науковий співробітник Програми по Росії та Євразії Королівського інституту міжнародних відносин Chatham House Джеймс ШЕРР. Дивитися на будь-яку проблему політолог радить, «відступивши на кілька кроків», аби в поле зору потрапляв геополітичний контекст та історичні передумови...

Переглядів: 568

Асиметрія інформаці як чинник корупції

Відомо, що реформи — це зміни на краще. Однією з найефективніших українських реформ визнана реформа публічних закупівель. Головним її інструментом є система ProZorro — відкрита електронна «бібліотека» даних. У ній зберігається інформація про всі закупівлі, які здійснює держава за наші з вами, платників податків, кошти. Тут, як під збільшувальним склом, можна роздивитися сумлінних і не дуже чесних замовників та учасників торгів.

Нещодавно у Києві мав нагоду поспілкуватися з одним із ідеологів ProZorro, першим заступником міністра економічного розвитку і торгівлі України Максимом НЕФЬОДОВИМ. Нижче — основні тези цієї розмови.

Переглядів: 2711

«Це питання історичної ваги»

У четвер, 19 квітня, Верховна Рада підтримала офіційне звернення Президента України до Вселенського патріарха з проханням про надання автокефалії нашій православній церкві.

Петро Порошенко прибув до парламенту, щоб особисто закликати депутатів підтримати це звернення, продемонструвати всьому світу єдність державних інституцій у питанні відновлення в Україні єдиної помісної церкви.

Переглядів: 702

Вияв народної дипломатії

Причорноморський край готується до чергової, вже дев’ятнадцятої, Всеукраїнської виставки-форуму «Українська книга на Одещині», яка цьогоріч відбудеться 18—20 травня в Одеській національній науковій бібліотеці.

На шанувальників української книжки чекає багато цікавих заходів: презентації, конкурси, виставки, майстер-класи, автограф-сесії, «круглі столи» тощо. З-поміж цього розмаїття, без сумніву, приверне особливу увагу представлення альбому-каталогу «Збірка мистецьких творів Художнього музею Тараса Шевченка в Пекіні» (подарований ОННБ відомою мистецькою родиною Кравченків).

Це — спільний українсько-китайський проект. Видання, що побачило світ у Пекіні (редактор — Лі Ген, укладач — Алан Юй), двомовне — українською і китайською. Воно містить близько двохсот творів українських і китайських митців різних видів та жанрів, подарованих згаданому музею. Ці твори певним чином відображають як зацікавлення художників особою і творчістю Шевченка, так і сучасні тенденції в образотворчому мистецтві України і Китаю. Помітно представлені й одеські митці: Борис Бєлов, Оксана Здоровецька, Анатолій і Галина Кравченки, Олексій Малик, Валерій Цонін та інші — загалом 12 майстрів.

Переглядів: 578

На межі виживання

Цього тижня ціла низка місцевих друкованих видань Одещини підтримала всеукраїнську акцію протесту, ініційовану Національною асоціацією україн-ських медіа (НАУМ).

Мета акції — привернути увагу влади і суспільства до численних проблем, які ставлять друковані медіа на межу виживання. Йдеться, передусім, про чергові (з 1 липня 2018-го та з 1 січня 2019-го) хвилі під-вищення «Укрпоштою» тарифів на доставку газет, і це на фоні того, що якість цієї доставки продовжує погіршуватися; фактичний розвал системи поштового зв’язку в сільській місцевості; дефіцит і багатократне по-дорожчання газетного паперу.

Переглядів: 6339

Мости єдності

Продовження. Початок у номері за 14 квітня.

Дві мови — два крила?

Цього року вперше побував на Дунаї. Назад віз книжечку Таміли Кибкало з Ізмаїла із символічною назвою «Дві мови — два крила». Є в ній хороші вірші українською: «Весна на Дунаї», «Я — вільний птах», «В Першотравневім» тощо. Але й російськомовних — половина.

Для авторки, чиє родове коріння походить з Харківщини, така двомовність є закономірною. В жодному разі не засуджую пані Тамілу — навпаки, вважаю, що вона гідна похвали за те, що в умовах зросійщеного Ізмаїла зберегла свій український поетичний космос. Бо дехто, приїхавши на Дунай із Житомирщини чи Поділля, забуває українську впродовж року. Однак саме ця книжечка наштовхнула на думку: а чи не слід нам частіше говорити про технології мовного відродження?

Переглядів: 482

Вітряки між Визиркою та Любополем

Восени цього року компанія «Ukraine Power Resources» планує розпочати на Одещині будівництво вітрогенераторів. Відповідний інвестиційний проект представили цими днями в ОДА.

«Одеська область завжди відкрита для інвестицій. Це чудовий проект. Мені імпонує такий підхід до відновлювальних джерел електроенергії. За таким напрямком — майбутнє. Ми готові надавати допомогу на обласному рівні», — цитує прес-служба ОДА заступницю голови облдержадміністрації Світлану Шаталову.

Переглядів: 469

«103» на ще три райони

Лиманський, Березівський та Іванівський райони підключені до роботи Єдиного оперативного диспетчерського центру швидкої допомоги Одеської області. Відтак, до цієї системи вже під’єднані шість районів.

«З підключенням до єдиного номера «103» ще трьох районів діяльність служби поширено на 161 населений пункт та 119 тисяч мешканців області. За добу, з десятої години ранку 17 квітня, жителі цих територій здійснили 37 викликів на телефон служби. Остаточне переключення цих районів триватиме до тижня, тому на місці залишається диспетчер прийому, аби дублювати диспетчерську функцію», — повідомила директорка Одеського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Олена Теряєва.

Переглядів: 406

Весела Балка з водогоном

Весела Балка, що входить до складу Тузлівської об’єднаної територіальної громади, — поселення відносно невелике: десь сотня дворів і трохи більше 200 мешканців. Віднедавна, вперше за всю історію свого існування, село почало цілодобово отримувати питну воду.

Голова Тузлівської ОТГ Лариса Корнован-Мойсеєнко розповіла, що Весела Балка вже має сучасну систему водопостачання, яка покриває всю її територію. Прокладено 3,9 кілометра труб, а біля 120-метрової артезіанської свердловини облаштовано санітарну зону. Водогінну систему, як і годиться, передано на баланс КП «Тузли». Наразі триває підписання договорів з населенням на водопостачання сільських садиб й оплату за послугу.

Переглядів: 413

Не платиш аліменти — прибирай вулиці

З початку дії закону №7277, який називають #ЧужихДітейНеБуває, в Одеській області винесено 17 постанов про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт щодо боржників з аліментів.

Уже сьогодні, повідомляє прес-служба головного територіального управління юстиції в Одеській області, 11 боржників прибирають вулиці Одещини, щодо іще шести злісних неплатників вирішується питання про їх працевлаштування.

Переглядів: 444

Вік статевого повноліття

18 квітня набув чинності закон №2334-VIII «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо захисту дітей від сексуальних зловживань та сексуальної експлуатації».

Документом передбачені зміни до статті 155 Кримінального кодексу України, якими криміналізуються добровільні статеві зносини з особою, що не досягла 16-річного віку, вчинені повнолітньою особою. За це передбачається відповідальність у вигляді обмеження волі на строк до п’яти років або позбавлення волі на той самий строк.

Переглядів: 741

Нескорений Караванський

15 квітня на могилі правозахисника і політв’язня Святослава Караванського, похованого на Українському меморіальному цвинтарі при Українській православній церкві св. Андрія Первозваного, що у Савт-Бавнд-Бруці (Нью-Джерсі, США), було освячено пам’ятник, який встановив Злучений український американський комітет (ЗУАДК). Освятив пам’ятник настоятель церкви св. Юрія Переможця в Ярдвілі о. Петро Левко.

Святослав Караванський помер 17 грудня 2016 року в Балтиморі. Похорон був скромним, яким був і сам померлий. Витрати узяв на себе ЗУАДК. Поховали покійного поруч з дружиною Ніною Строкатою-Караванською, яка теж зазнала великого лиха від влади СРСР.

Святослав Караванський — український мовознавець, поет, перекладач, журналіст, автор самвидаву. В ув’язненні був 31 рік. Народився він 1920-го в Одесі, вчився в індустріальному інституті, почав писати вірші й оповідання. У 1940-у пішов до війська, а коли почалася війна з Німеччиною, у липні 1941-го разом зі своєю частиною потрапив в оточення. Повернувся в Одесу 1942-го, вступив на літературний факультет університету, організував книгарню української літератури «Основа».

Переглядів: 432

Відшукався у Японії...

Національний центр Олександра Довженка придбав у Японії цікаву знахідку — копію українського наукового фільму «Людина і мавпа», який ще донедавна вважався втраченим назавжди. Її знайшли в одному з тамтешніх кіноархівів, повідомляють ukraineartnews.com.

Позитивна 35-міліметрова плівкова копія «Людини і мавпи» відтепер зберігається у фільмо-сховищі Центру Довженка. Стрічку виявили у токійському National Film Center при Національному музеї сучасного мистецтва під час архівних пошуків і дослідження зв’язків із зарубіжною кінопрокатною системою.

Переглядів: 433

Герой із Красносілки

У Красносільській школі Лиманського району відкрили меморіальну дошку на честь Сергія Клемешева, який загинув у зоні АТО під час виконання бойового завдання. Хлопець був випускником цього освітнього закладу.

«Цей пам’ятний знак стане постійним нагадуванням мешканцям та гостям Красносілки про високу ціну свободи та незалежності України. Сергій Клемешев загинув під час виконання бойового завдання в зоні АТО

Переглядів: 480

Читай завжди і всюди!

Сьогодні, 21 квітня, у Міському саду юних одеситів частуватимуть книгами — тут проходитиме третій загальноміський книжковий фестиваль Bookfest.

У програмі — квест, концерт, зустрічі з одеськими письменниками, вікторини і конкурси, «живі» книжкові виставки, творчі майстер-класи, дитячий парад і флешмоб літературних героїв. Лозунг фестивалю, що пропагує читання серед дітей та підлітків, — «Читати завжди! Читати всюди!».

Переглядів: 1431

У прокаті — «Підкидьок»

Сьогодні, 21 квітня, в Одесі, у кінотеатрі «Золотий Дюк», а також у Києві, Харкові, Дніпрі та інших містах стартує прокат кінокомедії Георгія Делієва «Одеський підкидьок».

Веселий і трохи сумний, воістину одеський фільм про нас, мешканців сучасної Одеси, які не перестають дивувати весь світ своїми творчими здібностями.

Переглядів: 403

Це цікаво

Найкраща їжа — селянська

Селянська їжа часів епохи вікторіанства, в якій багато свіжих овочів, фруктів, картоплі, риби і трохи м’яса, найкраще підходить для збереження здоров’я сучасної людини.

Такий висновок зробили британські дослідники, вивчивши звички харчування людей, які жили на Туманному Альбіоні в середині XIX століття в сільських ізольованих регіонах. Там же, зауважили вони, були й найнижчі показники смертності від туберкульозу, який зазвичай асоціюється з поганим харчуванням.

Дослідження показало, що тодішня проста їжа найбільше схожа на нинішній середземноморський раціон, який знижує ризик розвитку діабету ІІ типу, підвищеного кров’яного тиску, високого рівня холестерину.

Переглядів: 4826

Звідки беруться камені в нирках?

Якщо вас турбує біль у поперековій частині спини, не варто відкладати похід до лікаря. Цілком імовірно, що причина негараздів полягає в каменях у нирках.

Як твердять фахівці, сьогодні існують ефективні методи лікування цієї недуги. Що ж це за методи? До кого саме з медиків треба звертатися? Чи існують шляхи убезпечити себе від утворення каменів у нирках? На ці та інші питання відповідає фахівець — кандидат медичних наук, доцент Олександр БОРЖІЄВСЬКИЙ.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@gmail.com