Переглядів: 6143

Мов легкий подих вітру

Концерт Національного одеського філармонійного оркестру, що відбувся 23 березня на сцені філармонії за участі запрошеного диригента Валентина Урюпіна (Перм, РФ) та соліста Олега Безбородька (Україна), мав кілька прикметних особливостей: звучала переважно модерна, піднесена музика, як класична, так і сучасна, форма якої легко прочитувалася — твори М. Равеля, Я. Сібеліуса і В. Сильвестрова.

Якщо звернення до класики — це завжди тест на професійність, то виконання нового твору, яким є Концертино для фортепіано з оркестром (2015) Валентина Сильвестрова, на мою думку, дає щасливу путівку в життя і в цьому сенсі сприймається тестом подвійним. Світова прем’єра концертино (концерт меншого масштабу. — В.К.) відбулася в Києві під час відзначення 80-річчя від дня народження композитора у сольному виконанні нашого теперішнього гостя Олега Безбородька (диригував добре відомий одеситам Володимир Сіренко).

Сильвестров нині вважається одним із найзатребуваніших сучасних українських композиторів, як в Україні, так і за її межами. Тож природно, що саме російський музикант з українським корінням запропонував уключити цю річ у програму чергового концерту.

Програма органічна (це завжди є сильною стороною Х. Ерла як художнього керівника НОФО), в ній переважали твори зі світлою музичною палітрою, два з яких мають фольклорний підтекст («Моя Матінка-Гусиня» Равеля і Симфонія № 3 Сібеліуса).

Сильвестрова вважають неоромантиком. Особливо вражаюча і прониклива — третя частина Концертино (Серенада), яка викликає душевний щем. У ній присутня душа, прихована мінлива формула життя, домінантна мелодія — як у Лятошинського (його навчителя) чи Скорика. «Це музика легкого подиху вітру, таємничих відголосків і потаємних спогадів», що написана у вишуканому, але неві-тіюватому багательному стилі.

Успіх був очевидний. «На біс» соліст пречудово виконав одну з популярних п’єс імпресіоністичного характеру. Принагідно зазначимо, що Олег Безбородько, піаніст і ком-позитор, нині доцент кафедри спеціального фортепіано Національної музичної академії України ім. П.І. Чайков-ського, кандидат мистецтво-знавства, активно популяризує українську музику. Так, у 2014—2017 роках разом зі скрипалем Інною Галатенко за участі Валентина Сильвестрова представив камерно-вокальні твори композитора в Україні, а також у США, Франції й Німеччині. Він є першим виконавцем творів багатьох вітчизняних композиторів: крім Сильвестрова, також Євгена Станковича, Івана Карабиця, Валентина Бібіка, Золтана Алмаши та інших.

Той березневий вечір не порадував виконавців напливом слухачів, що, значною мірою, пояснювалося несприятливою погодою (різке похолодання, випадання «оранжевого» снігу). Можливо, тому між артистами і слухачами в залі встановилася якась незвична, камерна, довірлива атмосфера.

33-річного диригента і кларнетиста Валентина Урюпіна вважають одним із найзатребува-ніших музикантів на пострадянському просторі. Його манера диригування дещо незвична, поєднує емоційність, зображальність і вивіреність жестів. Часом він подає сигнали оркестрантам усім корпусом. З огляду на особливості статури, високий зріст, довгі «лебедині» руки, на сцені його силует часом сприймається досить гротескно. Важко уявити ліричного Урюпіна під час диригування драматичних творів… Це один із небагатьох відомих мені диригентів такого плану, якого цікаво споглядати під час провадження твору. При цьому його «мова тіла» не тільки не відволі-кає, а й посилює враження від музики. Маємо приклад тонкого естета.

Які ще цікавинки чекають на одеських меломанів за участі улюбленого оркестру? У програмі наступного концерту на цій же сцені — твори Дебюссі і Вайнберга під орудою головного диригента і художнього керівника НОФО, народного артиста України Хобарта Ерла. А 30 березня в ознаменування Дня незалежності Греції під керівництвом запрошеного диригента Діонісіса Грамменоса (Греція) ми зануримося в музику Еллади.

Володимир КУДЛАЧ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net