№ 24 (21934) четвер 15 березня 2018 року

Переглядів: 536

Не на рік, а назавжди

Минулої п’ятниці Україна святкувала 204-у річницю від дня народження світоча нашої нації, чиї слова-застереження, слова-настанови, слова-заповіти й нині звучать так само актуально і так само (на жаль) боляче-гостро, як і в минулому, як і в позаминулому століттях; чий геній визнавали і друзі, і недруги, і вороги; чиї серце, розум і талант були, є і будуть загостреним нервом його і нашої Вітчизни.

Вручаючи Національну премію України імені Тараса Шевченка її цьогорічним достойникам, президент Петро Порошенко зробив кілька далекосяжних акцентів.

Переглядів: 663

Оті стовпи верстовії...

Цьогоріч святкові Кобзареві дні в Одесі розпочали Шевченківські читання в Національній науковій бібліотеці. Вони були присвячені 204-й річниці Тараса Шевченка та 180-літтю його поеми «Катерина».

З усього почутого найбільший інтерес викликали повідомлення мистецтвознавця Олени Жулицької про Шевченків малярський твір «Катерина» та креативний виступ заслуженого художника України Сергія Савченка про Шевченка-художника з погляду сучасності і представлену тут-таки виставку трьох одеських мистців, котрі працюють у тому ж новаторському річищі. А також розповідь «Маршрутами одеської шевченкіани», з якою виступив гід-екскурсовод і краєзнавець Антон Гриськов (детальніше про читання — далі у цьому випуску).

Переглядів: 6432

Хто ж очолить Художній?

Учора відбулася сесія Одеської обласної ради.

Відкриваючи засідання, голова Анатолій Урбанський, перед-усім, привітав присутніх з Днем українського добровольця: «Вітаю хоробрих українських хлопців, наших героїв, які у скрутну годину полишили мирне життя і стали на захист нашої держави. Їх подвиг продовжує рятувати країну, а імена тих добровольців, що віддали на фронті свої життя, назавжди залишаться у нашій пам’яті».

Переглядів: 529

Українська аспірантура НАТО

Минулої суботи з Брюсселя надійшла справді радісна новина. На офіційному сайті НАТО, у розділі, присвяченому розширенню Альянсу, з’явився такий текст: «На даний момент чотири країни-партнери задекларували своє прагнення (aspirations) до членства в НАТО: Боснія і Герцеговина, Грузія, колишня Югославська Республіка Македонія та Україна».

Отже, ми — в групі країн-претендентів. Якщо зазирнути в історію, то більшість країн вступала до Альянсу групами. 1949 року 12 держав стали його засновниками: Бельгія, Велика Британія, Данія, Канада, Ісландія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Португалія, США, Франція. 1952-го у НАТО вступили Греція і Туреччина; 1999-го — Польща, Угорщина і Чехія; 2004-го — Болгарія, Естонія, Латвія, Литва, Румунія, Словаччина, Словенія; 2009-го — Албанія і Хорватія. І лише три країни із 29 нинішніх членів Альянсу приєднувалися до нього індивідуально — Федеративна Республіка Німеччина (1955), Іспанія (1982) і Чорногорія (2017). Що ж, не будемо порушувати традицію, хоч попереду — неоране поле роботи.

Переглядів: 574

За покликом небайдужого серця

14 березня Одеса долучилася до відзначення Дня українського добровольця.

Це свято було засноване в 2017-у з метою вшанування мужності і героїзму захисників незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві, посилення уваги і турботи до учасників добровольчих формувань.

У нашому обласному центрі святкування Дня українського добровольця почалося з покладання квітів (на знімку) до меморіального каменя у сквері Героїв Небесної Сотні, де планується звести Меморіал воїнам-захисникам України.

Переглядів: 6157

Хресною дорогою

Усі ми мріємо про переміну в нашому суспільстві — пишемо, дискутуємо, молимося про це. Але щоб така переміна в народі, державі та суспільстві, відбулася, потрібна особиста переміна, по-церковному — метанойя. Найперше треба змінити себе, позбутися своїх недотягнень та гріхів, а потім і все інше стане на місця.

Ми не раз говоримо про політичні, економічні, суспільні негаразди, але чомусь не згадуємо про гріхи нашого народу, нашої спільноти: аборти, штучне обмеження народин, розлучення, нешлюбні діти, домашнє насильство, алкоголізм, наркоманія, заздрість, політична та релігійна нетолерантність, ненависть до інакодумаючих або взагалі чужинців, байдужість до загальних справ, грошолюбство і погоня за матеріальними речами, визиск робітників, затримання заробітної плати, корупція, хабарництво, непрофесійність, невідповідальність і т. п.

Переглядів: 450

«Кузькіна мать» і світовий порядок

З наближенням дати переобрання президента (ні, слава Богу, не нашого, а су-сіднього) футурологи, політологи і психотерапевти жваво обговорюють, чого очікувати від пацієнта номер один. Гадати, втім, залишилося недовго. І, за однією з версій, не трапиться нічого незвичайного. А якщо станеться, в Кремлі знайдуться двоє з ношами й один, щоб підхопити на льоту ядерну валізку.

Сталін помер. Спадкоємці живі

Самодержавство в Росії, як відомо, обмежене не конституцією, а царевбивством. І в критичний момент серед вірнопідданих завжди знаходяться спеціалісти з організації апоплексичного удару. Або ті, хто з радістю спостерігатиме за агонією божевільного старця в калюжі сечі. 65 років тому так поводилися вампіри з най-ближчого кола Сталіна, коли відчули пряму загрозу власному життю.

Переглядів: 440

Місток для порозуміння

Одеса стала третім містом, після Львова та Харкова, де відкрилося регіональне представництво Консультативної місії Європейського Союзу в Україні (КМЄС). Головний офіс місії працює у Києві з 2014 року.

Відповідно до свого мандата, КМЄС надає підтримку державним органам України в реформуванні сектора цивільної безпеки шляхом стратегічних консультацій і практичної допомоги. Місія співпрацює з відомствами системи Міністерства юстиції та Міністерства внутрішніх справ: Нацполіцією, Держприкордон-службою, судами, а також з органами прокуратури та Службою безпеки України.

Переглядів: 448

Локомотив митних змін

В Одесі відбулася науково-практична конференція з питань застосовчої практики митного законодавства. У ній взяли участь науковці Інституту законодавства Верховної Ради України, представники Одеської митниці, Державної фіскальної служби, правоохоронних органів, адвокатури, судової системи, юристи-практики.

Вперше учасники у такому складі обговорювали зміни до митного законодавства, які набули чинності з 1 січня, проблемні питання, що виникають у судовій практиці при розгляді митних справ, особливості митного оформлення, європейський досвід застосування митного права та пілотні проекти нашої митниці, започатковані ОДА спільно з ДФС, щодо покращення умов ведення бізнесу.

Переглядів: 1487

Смачного вам, школярі!

Із 2 березня учні 1-11-х класів усіх навчальних закладів Коноплянської ОТГ Іванівського району, згідно з рішенням місцевої влади, отримують безкоштовне гаряче харчування за рахунок бюджету громади.

Наразі це перша громада на Одещині, де орга-нізовано повноцінне харчування школярів (їх аж 703) за рахунок бюджету, причому всіх без винятку, а не лише дітей із пільгових категорій, як це практикують в інших ОТГ.

Переглядів: 508

Центр безпеки для Дальницької ОТГ

Дальницька об’єднана територіальна громада, яка першою утворилася на території Овідіопольського району (в ній сім населених пунктів і понад дев’ять тисяч жителів), активно відпрацьовує питання організації на своїй території Центру безпеки.

У такому центрі планують розмістити пожежно-рятувальну команду, співробітників поліції, можливо, громадські дружини, які стежитимуть за порядком на території, а також медиків, готових оперативно надати першу допомогу.

Переглядів: 499

Перерахунок військових пенсій

Постановою Кабінету Міністрів від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» визначено порядок перерахунку пенсій військовим пенсіонерам.

Перерахунок військових пенсій здійснюватиметься з урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного згідно з постановою уряду від 30.08.2017 №704, на 1 березня 2018 року: окладу за посадою, військового (спеціального) звання та надбавкою за вислугу років.

Переглядів: 431

Підробіток для літніх

Поняття «заслужений відпочинок» кожен пенсіонер сприймає по-своєму: хтось присвячує себе онукам, хтось не вилазить з городу і дачі, а хтось не збавляє обертів і навіть на пенсії намагається підробляти і заробляти, нехай і не за професією. Спе-ціалісти Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна розбиралися, де можуть себе реалізувати люди поважного віку.

Куди податися?

З одного боку, підробіток для людей на пенсії мало чим відрізняється від роботи молодої мами в декреті — можна заробляти на хобі: в’язати, шити, пекти торти, вирощувати кімнатні рослини на продаж. Але не кожна людина у віці має прибуткове улюблене заняття і, тим більше, не кожна готова удосконалюватися в тому, що роками робила по-своєму. Втім, існують види заробітку, де людям з досвідом віддають перевагу перед молоддю.

Переглядів: 418

Залюблений у життя

Заслужений художник України Григорій Зіновійович Крижевський (1918—1992) належить до плеяди яскравих представників одеської школи живопису, який увібрав кращі здобутки південного пленеризму, водночас зробивши помітний внесок у формування в українському малярстві так званого суворого стилю.

Ретроспективна виставка під назвою «Залюблений у життя», на якій представлені символічні 100 робіт майстра, нині розгорнута у залах Одеського художнього музею (ОХМ). Вони охоплюють півстолітній період (1952—2002) творчості, і представляють доробок із колекції цього музею та родини митця.

Переглядів: 427

Залюблений у життя

Заслужений художник України Григорій Зіновійович Крижевський (1918—1992) належить до плеяди яскравих представників одеської школи живопису, який увібрав кращі здобутки південного пленеризму, водночас зробивши помітний внесок у формування в українському малярстві так званого суворого стилю.

Ретроспективна виставка під назвою «Залюблений у життя», на якій представлені символічні 100 робіт майстра, нині розгорнута у залах Одеського художнього музею (ОХМ). Вони охоплюють півстолітній період (1952—2002) творчості, і представляють доробок із колекції цього музею та родини митця.

Переглядів: 470

Із Шевченкової криниці

В Одеській національній науковій бібліотеці пройшли Шевченківські читання, присвячені 204-й річниці від дня народження національного генія та 180-річчю з часу написання поеми «Катерина». У них взяли участь провідні науковці, митці, літератори, краєзнавці, студентство, користувачі найбільшої в нашому місті книгозбірні.

Слід зазначити, що перші Шевченківські читання в ОННБ від-булися в 1999-у з нагоди відзначення 185-ліття від дня народження Тараса Григоровича. Відтоді во-ни стали тради-ційними. Проведенню їх на високому рівні сприяють унікальні фон-ди та науковий потенціал бібліотеки, творчі зв’язки і, звісно ж, актуальність спадщини Великого Українця. Серед багатьох шевченкознавчих досліджень ОННБ слід, зокрема, виділити бібліографічні покажчики «Шевченко в одеській пресі» та «Видання «Кобзаря» у фондах Одеської державної наукової бібліотеки імені М. Горького».

Переглядів: 632

Вічно актуальний націоналізм

До видання книжки Олега Багана «Актуальна націософія: теоретичні, культурологічні, геополітичні, історіософські аспекти. — Львів: ЛА «Піраміда». — 2016. — 672 с.

Сучасна історіографія та політологія досить багаті на фактологічні праці. Однак, як на мою думку, бракує системної візії, міждисциплінарних студій. Найбільшою прогалиною вважаю занедбаність галузі націєсофії з її провідними темами — історіософією та геополітикою.

Переглядів: 454

Я бачив сон...

Одеса — місто талановитих людей. Особливо ж яскраво таланти проявляються тоді, коли ці люди збираються разом і починають щось робити.

Чотири жінки, кожна з яких по-своєму унікальна, створили спільне дійство — літературний перформанс під назвою «Десять ночей снів» Нацуме Сосекі» за однойменною книгою класика японської літератури, що вийшла трьома мовами в Україні на початку 2018 року.

Переглядів: 485

«Оскароносці» Одещини

У понеділок в обласній філармонії відбулося урочисте нагородження лауреатів премії «Творча молодь Одещини-2018». У Великому залі зібралося чимало людей, аби підтримати учасників конкурсу та привітати переможців. «Одеський Оскар», а саме так претензійно величають цю премію її організатори, вручали вже втретє.

У творчому змаганні брали участь наші молоді краяни (до 35 років). Зважаючи, що цьогоріч було більше п’яти тисяч претендентів, то можна лише здогадуватися, як важко було серед цих талановитих та амбітних дівчат і хлопців обрати найдостойніших. До журі премії, заснованої молодіжною організацією ЛАЙТ, увійшли, зокрема, голова Одеської обласної ради Анатолій Урбанський, генеральний продюсер Odessa Jazz Fest Наталія Ертнова та народний артист України Микола Свидюк.

Переглядів: 480

«Без обмежень»: про «Х-фактор», кохання та політику

Нещодавно у рамках проекту «Клуб-лекторій» в Одеській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. М.С. Грушевського відбулася творча зустріч із Сергієм Танчинцем, фронтменом українського рок-гурту «Без обмежень».

Упродовж вечора Сергій багато жартував, відповідав на запитання, ділився історіями з власного життя та життя гурту і навіть виконав кілька пісень під гітару, що не могло не потішити фанатів його творчості.

Переглядів: 399

Упіймай зв’язок з планетою!

«Година Землі» — це міжнародна кампанія, ініційована Всесвітнім фондом природи (WWF), під час якої люди й організації на одну годину символічно вимикають зайве освітлення та електроприлади, щоб об’єднатися і заявити про свою готовність до дій заради майбутнього планети. Мета акції — привернути увагу до екологічних проблем і надмірного споживання природних ресурсів.

24 березня о 20.30 хвиля «Години Землі» прокотиться планетою уже вдванадцяте (для українців вона буде десятою). Тема цьогорічної кампанії — Connect2Earth («Злови зв’язок із Землею») — підкреслює, що люди почали втрачати зв’язок з планетою, який украй необхідно відновити.

Переглядів: 421

У статусі «зелених» міст

У 2017 році вже 101 місто з понад 570, які брали участь у дослідженні, отримувало не менше 70% електроенергії з відновлювальних джерел (у 2015-у таких було ли-ше 42). Ще 124 міста забезпечують себе «зеленою» енергією на 50%.

За даними некомерційної дослідницької організації CDP, серед найпоказовіших такі мегаполіси, як Окленд, Найробі, Осло та Бразиліа, які успішно відходять від викопних видів палива.

Переглядів: 422

У Всесвіті і на Землі

Неждана гостя

Глобальне потепління і пов’язані з ним процеси різко прискорили настання весни в Арктиці. Сьогодні вона приходить на 20—30 днів раніше, ніж 10 років тому, повідомляють дослідники в журналі Scientific Reports.

Арктика, поряд з гірськими льодовиками, належить до найвразливіших регіонів світу, що потерпають від глобального потепління: за останній час середньорічні температури там уже виросли на 6—7 градусів. Танення її льодів, вважають учені, в майбутньому призведе до серйозних змін у кругообігу течій і до незворотних змін всього клімату на Землі.

Переглядів: 436

Час зайнятися собою

Якщо взимку, для захисту від морозу, косметологи рекомендують користуватися пудрою і тональним кремом, то навесні краще послуговуватися ними менше або й узагалі відмовитися від них. Шкіра повинна дихати.

Якщо вона у вас суха, маски для обличчя слід підбирати з великою кількістю зволожуючих компонентів. Але простіше й корисніше зробити їх самим.

Переглядів: 414

Садівникам-городникам

Щоб насіння швидше проросло

Деякі лікарські рослини здатні оздоровити і прискорити проростання насіння городніх культур.

Якщо у слабкий розчин настоянки валеріани опустити на годину насіння огірків, томатів, перцю, гарбуза, цибулі та селери, воно швидше зійде, менше хворітиме і дасть більший урожай. На насіння бобів та салату подібно діє настій дубової кори, капусти, редису, квасолі та гороху — настій аптечної ромашки, а буряка і шпинату — настій ромашки, що перебродив.

Переглядів: 436

Прийшли Євдокії — дядькові затії...

Учорашній день, 14 березня, в українському народному календарі був позначений як Явдоха.

За старим стилем — це перший день весни, а отже, має прокинутися байбак — вилізти з нірки, тричі просвистіти й знову лягти на другий бік, а ховрашок лишень перевернеться у кубельці. Та що б там було, але люди в цей день особливо пильнували, якою буде погода, щоб запрогнозувати весну і літо. Якщо бачили ластівку, то жбурляли в неї грудочку землі, приказуючи: «На тобі, ластівко, на гніздо!». Хлібороби дослухалися, чи не заспіває своєї улюбленої пісні вівсянка: «Діду, діду, сій ячмінь!».

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net