№ 21 (21931) субота 3 березня 2018 року

Переглядів: 552

Про гроші, газ і миротворців ООН

У невеликому за обсягом огляді навіть для переліку важливих для України подій останніх днів забракне місця. Про рішення Конститу-ційного Суду, який прокинувся від летаргії і визнав неконституційним оподаткування пенсій та «Закон про засади державної мовної полі-тики», можна було б написати дві окремі статті. Але відкладемо це на майбутнє. А спочатку...

Спочатку хороші новини

Двогодинна прес-конференція Президента України Петра Порошенка, проведена в останній день лю-того, теж підкинула чимало тем для об’ємних публікацій. А тут несподівана радість — Стокгольмський ар-бітраж ухвалив рішення стягнути з російського «Газпрому» на користь «Нафтогазу» понад чотири з половиною мільярди доларів за недопоставки газу в Європу транзитом через українську ГТС. З урахуванням рішення того ж Стокгольмського арбітражу про стягнення боргу України за поставлений за контрактом російський газ «Нафтогазу» залишається близько двох з половиною мільярдів доларів. Загалом це дорівнює двом траншам МВФ за програмою розширеного фінансування.

Переглядів: 571

«Закон Ка-Ка» — антиконституційний

28 лютого Конституційний суд України ухвалив рішення, відповідно до якого ухвалений у 2012 році закон «Про засади державної мовної політики» (так званий «мовний закон Ківалова-Колесні-ченка») визнається таким, що не відповідає Конституції України.

«Конституційний суд дійшов висновку, що порушення конституційної процедури розгляду та ухвалення проекту закону №9073 під час його прийняття в цілому на вечірньому пленарному засіданні Верховної Ради 3 липня 2012 року мали системний характер та істотно вплинули на остаточний результат прийняття закону. Викладене є підставою для визнання закону неконституційним згідно з частиною першою ст. 152 Конституції України», — йдеться у рішенні суду.

Переглядів: 524

Президентські акценти

«Виклики-2018» — так була озаглавлена прес-конференція Президента України Петра Порошенка, що відбулася 28 лютого. Востаннє глава держави зустрічався з журналістами у такому широкому форматі торік, 14 травня. Тоді лейтмотивом медійної події стало надання Україні безвізового режиму з Європейським Союзом (мі-ністри країн ЄС остаточно затвердили «безвіз» 11 травня 2017-го).

Про кадрові очікування. «Уже впродовж найближчого часу чекаю рішень із кадрових питань. Йдеться про голосування за голову Національного банку. Ми маємо звернення наших міжнародних партнерів, МВФ. Мені дуже приємно, що під час зустрічі фракції пообіцяли підтримати запропонованого мною кандидата на цю посаду», — сказав глава держави під час прес-конференції. Крім того, Петро Порошенко чекає від ВР призначення оновленого складу ЦВК, нового складу Рахункової палати, завершення формування складу Конституційного Суду. Глава держави також наполягає, аби парламент призначив аудитора НАБУ й проголосував за нового омбудсмена.

Переглядів: 6155

Шевченко понад часом

Кожна книжка з дарчим написом автора особливо цінна чи й навіть безцінна. Тим більше, коли книжка стала подією у культурному житті, а її автор — знана й шанована всіма людина. Мова про видання «Шевченко понад часом» і про Євгена Сверстюка, одного з моральних авторитетів української нації, що відійшов у вічність у 2014 році.

Збірка есеїв «Шевченко понад часом» побачила світ у 2011-у накладом 1000 примірників. Як на нинішній час — немалий тираж. Але ж хіба для такої книжки?! Це видання мало би бути в кожній українській оселі, не кажучи вже про бібліотеки, школи, коледжі, виші і т.д. Чому?

Аргументи знаходимо в анотації: Шевченкова тематика в совєтські часи належала до стратегічно важливих. Провідний революціонер-демо-крат. Учень і послідовник російських революціонерів-демократів, борець за щасливе майбутнє «в сім’ї вольній, новій»... На такому Шевченкові виховувалися три-чотири покоління читачів. Порушення цього стереотипу вважали державним злочином і карали за кримінальним кодексом. Поміщену в цій книжці статтю «Остання сльоза» — про один вірш Шевченка — було оцінено у вироку 1973 року як «антирадянську».

Автор цієї книжки був порушником ще від початку 60-х років і не зважав на обов’язкові стереотипи. Чи було це боротьбою з накинутим мітом, чи просто ігнорування його? Радше це було прагнення «не ложними устами сказати правду». Адресат цієї книжки відчує те нове прочитання, яке важко дістається, бо доводиться долати гори узвичаєних поверхових уявлень про великого поета, простих і зручних для політичного використання.

Переглядів: 1245

Євген Сверстюк.То була дивовижна зоря

Ночі на Забайкаллі зоряні. Ночі поза Уралом глухі. Десь у таку ніч, про яку в Шевченка написано:
«Не спалося, а ніч, як море»,
я перебирав у своїй уяві дивні з’яви на нашій землі.

Чому в один час з’являються Арістотель і Олександер Македонський, Сократ і Платон, а потім знову якісь схоласти.

Чому одночасно з’являються Василій Великий, Григорій Богослов та Йоан Златоуст?

Наче острівки в океані.

Переглядів: 602

У дорозі до Шевченка

До загадки Шевченка я підходив ще з ранніх років. Кожного разу бачив у ньому щось інше. Він неоднозначний, цей, як сказав хтось із сучасників, «діямант у кожусі». Але якась грань його заманює раз у раз. До неї підходять різні люди й бачать у ній чи то своє відображення, чи то якийсь невідомий берег.

Кожного разу відчувалося, що поетове «серце поволі з Богом розмовля». Навіть тоді, коли із самого тексту цього не видно.

Переглядів: 496

Право і толерантність

Що ми знаємо про свої права і чи вміємо їх захищати? Як змінилася ситуація з правами людини з часів Євромайдану та під впливом військового конфлікту, в реаліях якого живе країна?

Ці та інші важливі питання розглядалися під час «Дня прав людини у вашому місті». Одеса стала фінальним пунктом на мапі міжрегіонального туру, який охопив також Львів, Чернігів, Дніпро, Маріуполь та Харків.

Переглядів: 873

Передвеликодні вибрики «Укрзалізниці»

Перезимували. Ось і весна-красна. Принаймні, календарна. Цьогоріч Паска буде ранньою — 8 квітня. Якщо ви зібралися провести Великодні свята на Заході України і плануєте дістатися туди-звідти, скориставшись послугами «Укрзалізниці», то це не так просто, як може здатися...

Вивчаємо розклад по станції Одеса-Головна. Їхати з перлини біля моря в Галичину, Закарпаття, Буковину є чим: потяги № 12 («Західний експрес») Одеса—Львів, №136 Білгород-Дністровський—Чернівці, №108 Одеса—Ужгород, №36 Одеса—Перемишль, а з кінця минулого року почав курсувати №26 Одеса—Яремче (по парних) і він же №26 Одеса—Рахів (по непарних).

Переглядів: 1217

Маніпулятивний мораторій

Чому українським лісам не допоможе заборона на експорт деревини

У 2015-у український парламент ухвалив закон, який набув чинності 2017-го, про запровадження 10-річного мораторію на експорт лісу-кругляку. Наслідки цієї заборони не забарилися: того ж року Україна не отримала третій транш макрофінансової допомоги від Європейського Союзу у розмірі 600 мільйонів євро, бо згаданий мораторій порушує Угоду про глибоку та всеосяжну зону вільної торгівлі з ЄС.

Офіційна причина мораторію — вимога національних виробників меблів і деревообробних асоціацій, які стверджували, що такий крок — єдиний спосіб зупинити незаконне вирубування лісів і допомогти вітчизняному ринку. Але, як зазначають експерти, заборона експорту деревини не дасть позитивних результатів і не зможе вирішити проблеми галузі та довкілля.

Переглядів: 520

Славетні постаті зіркового простору

В Одеській національній науковій бібліотеці — «Парад планет». У рамках цього вже традиційного науково-просвітницького проекту відбувається ціла низка цікавих заходів: наукові зустрічі, презентації, бібліографічні огляди тематичної літератури, екскурсії тощо.

Центральною подією цьогорічного «Параду планет» стала зустріч з науковцями Одеської астрономічної обсерваторії та Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова, на яку прийшли викладачі та студенти професійного ліцею морського транспорту, представники «Університету третього віку» та читачі, що цікавляться сучасними космічними дослідженнями. Увазі присутніх були презентовані книжково-ілюстративні виставки «Видання з природознавчої літератури з фонду ОННБ» і «Славетні постаті зіркового простору: Миколай Коперник та Ісак Ньютон». Серед матеріалів експозицій — видання про дослідження з фізики, астрономії та астрофізики, про космічні напрацювання і розвиток астрономічних обсерваторій на теренах України, навчальні посібники для студентів і школярів, тематична періодика.

Переглядів: 474

Останній наступ зими

Ми вже звикли до м’яких, комфортних зим. Без снігу на Новий рік та Різдво і тріскучих морозів на Водохреща.

До цього, визнаємо, самі й причетні: закоптили-забруднили нашу планету так, що там, у небесній канцелярії, стався збій, і тепер, як Дон Кіхот з вітряками, мусимо боротися з природними катаклізмами. Що ж, як сказав один з наших президентів, маємо те, що маємо.

Переглядів: 6203

Жереб покликав у Рим

Минулої п’ятниці у штаб-квартирі УЄФА в Ньоні відбулося жеребкування стадії 1/8 фіналу Європейської футбольної ліги. Серед шістнадцяти команд, які змагатимуться за вихід до чвертьфіналу, — київське «Динамо».

Жеребкування було відкритим: без посіву, клуби з однієї асоціації (країни) могли зустрітися один з одним. Єдине обмеження — згідно з рішенням виконавчого комітету УЄФА, представники Росії (а з цієї країни аж три команди пробилися до 1/8) та України були розведені по різних парах. Тому наш клуб першим отримав свого суперника. Куля з київським «Динамо» була поміщена в окрему чашу, в іншу помістили кулі з назвами 12 клубів не з Росії.

Переглядів: 441

Шанс для дельфінів та осетрів

Держрибагентство і Міністерство аграрної політики та продовольства України затвердили режими рибальства у 2018 році. Йдеться, зокрема, і про норми його регулювання у басейні Чорного моря. Промисловий та любительський лов усіх осетрових тут, як і раніше, заборонений. Тобто навіть випадково впіймана рибина цих видів має бути випущена у середовище існування.

Однак у цьогорічну редакцію «Режиму рибальства у басейні Чорного моря» вперше внесено важливий пункт (розділ 20, пункт 21) про заборону застосування для неспеціалізованого промислу в передгирловому просторі річки Дунай ставних сіток із великим вічком (більше 45 мм).

Переглядів: 1026

«Єсть на світі доля...»

У вівторок, 6 березня, в Одеській національній науковій бібліотеці (вул. Пастера, 13) відбудуться Шевченківські читання, присвячені 204-річччю від дня народження Тараса Григоровича та 180-річчю з часу написання поеми «Катерина».

У заході візьмуть участь науковці, митці, літератори та краєзнавці. Тематика доповідей і питань, винесених на обговорення, досить широка: це і неперевершене значення пророчого Шевченкового слова, і співвідношення філософії літератури та малярства у творчості Кобзаря, і нові сторінки одеської шевченкіани тощо.

Переглядів: 507

Кішка, що полює на оленів

На території гористо-лісистої Швейцарії нині привільно почуваються три сотні рисей. Багато це чи мало? Мабуть, немало, якщо ще на початку ХХ століття цей вид котячих вважався тут вимерлим.

У 1971 році, інформує http://www.swissinfo.ch, влада Швейцарії імпортувала двох хижаків, самця та самку, й випустила їх на волю в кантоні Обвальден, що в центральній частині країни. Великі плямисті кішки з китичками на вухах прижилися там і почали активно розмножуватися. Відтак сьогодні в різних регіонах конфедерації мешкають уже близько 300 особин. Цієї кількості виявилося достатньо як для самої Швейцарії, так і для експорту, в рамках національних проектів з відновлення популяції рисей, в інші країни.

Переглядів: 950

«Пряма лінія» очільника ПФУ Одещини

У вівторок, 6 березня, з 10.00 до 11.00 триватиме «пряма телефонна гаряча лінія» начальника головного управління Пен-сійного фонду України в Одеській області Олександра Євгеновича Буряченка.

Тема: «Про послуги, що надаються органами Пенсійного фонду України в Одеській області».

Дзвінки приймаються за номером (048)728-29-88.

Переглядів: 432

«Плюси» Гренландії

У передостанній день зими, 27 лютого, дослідники Данського метеорологічного інституту повідомили, що на мисі Морріс-Джесуп у найпівнічнішій точці Гренландії, зафіксовано аномально високі температури 2018-го (+6 градусів). Востаннє таке спостерігалося 60 років тому, пише LiveScience.

За інформацією метеорологів, середній показник зимової температури в регіоні становить близько мінус 20 градусів, однак у лютому 2018-го на півночі Гренландії він піднявся до плюс 4,4 градуса.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net