Щоб Христос народився у кожному серці
25 грудня Різдво Христове за григоріанським календарем
Різдво Христове за григоріанським календарем — відтепер неробочий день. Як відомо, відповідний закон Верховна Рада ухвалила 16 листопада, а 29 листопада його підписав Президент України Петро Порошенко.
Саме у цей день — 25 грудня — Різдво відзначає більшість християнських держав. Православний світ, який живе за юліансь-ким календарем, святкує цю подію 7 січня.
Втім, дата — категорія вельми умовна. Головне ж — щоб Христос народився у кожному серці. Адже насправді предвічний і безмежний для людського розуміння Бог втілився в людській подобі дві тисячі років тому. Тож, готуючись до Різдва Христового, передусім слід підготувати свої серця — помиритися з ближніми, пробачити образи, повернути борги — зробити все, щоб з чистим серцем перед Богом і людьми відзначити Різдво.
За католицькою традицією, святу народження Спасителя передує піст — Адвент (від латинського слова «adventus», що означає прихід). Він починається в неділю за чотири тижні до Різдва. Це час для духовного приготування до свята і для роздумів про майбутнє друге пришестя Ісуса Христа, аби в уро-чистий день кожен віруючий відчув народження Христа в своєму серці — доброту, прощення гріхів, милосердя і любов до ближніх.
Чотири тижні до Різдва Христового символізують чотири тисячоліття, коли людство за часів Старого Заповіту чекало народження Месії. Кожен тиждень символізує одне тисячоліття. У церкві читаються відповідні тексти літургії, що нагадують віруючим про тодішні події і пророцтва. А вже остання частина різдвяного посту, від 17 до 25 грудня, безпосередньо спрямовує віруючих на роздуми про подію народження Спасителя й очікування Його другого пришестя.
Цей період повинен нагадувати про те, що нині людство перебуває в часі від Господньої жертви і до другого Його пришестя. Оскільки вперше Господь прийшов у тілі, применшивши Себе і не скориставшись тією славою Божою, яку мав від Отця, щоб послужити і відкупити людей від гріха, дати спасіння, то вдруге Він обіцяв, що прийде у славі Бога-Отця і буде судити світ.
Як святкують Різдво Христове в католицькій родині? Напередодні, 24 грудня ввечері, готують Вегілію — різдвяну святу вечерю, яка традиційно складається із 12 страв, що символізують 12 місяців року, що минає, за які складають Богові подяку, і 12 місяців майбутнього року, які віддають в руки Христа з проханням про благословення. Після сходження першої зірки сім’я сідає за різдвяний стіл, на який обов’язково кладеться облатка — спечений без дріжджів прісний хліб. Кладеться вона на таріль поверх сіна, вкритого білою тканиною чи серветкою. Облатка — символ Ісуса Христа, який народився у Вифлеємі і був покладений на сіні в ясла, бо в гостинному дворі Йому не знайшлося місця.
Коли збирається вся родина, батько бере в руки Євангеліє і читає фрагмент, де розповідається про народження Ісуса Христа. Після благословення облатки кожен член сім’ї передає її іншому, відламуючи шматочок. При цьому просять один в одного пробачення, даруючи один одному мир.
На стіл неодмінно ставлять на одну тарілку більше. Вона символізує те, що Марія та Йосип не знайшли притулку в оселі й Дитя змушене було народитися в хліві. Зайва тарілка демонструє готовність сім’ї прийняти подорожнього, того, хто з якихось причин не знайшов собі місця в домі за святковим столом або обставини змусили його перебувати в чужій стороні. А ще вона нагадує про те, що християни за свою віру зазнавали переслідувань і страждань, а відтак символізує всіх тих, хто не дочекався Різдва.
Після вечері вся сім’я іде в костел на святкову службу (Пастерку).
За традицією, на Різдво прийнято бажати один одному добра і миру, пам’ятаючи, що мир не можна купити за гроші — його можна отримати лише як дар Божий. Цей мир подарував Ісус Христос, народившись для спасіння людства. І цього миру побажаймо одне одному!
Підготував Олександр КОЗЛОВСЬКИЙ.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206