Переглядів: 6064

Новий закон про ЖКГ : Що зміниться для споживачів і чи так страшна пеня за «комуналку»

Сміття, яке вивозиться щодня, утеплені під’їзди, гарячі батареї у квартирах замість вічного ремонту труб на початку опалювального сезону. Саме такими стануть комунальні послуги для населення після прийняття парламентом нового закону «Про житлово-комунальні послуги», — обіцяють у Верховній Раді. Він може перевернути догори дриґом сферу ЖКГ і створити справжній ринок послуг, прибрати монополію постачальників і дати споживачам можливість контролювати комунальників, у тому числі — штрафувати.

Закон містить як позитивні, так і спірні моменти і вступить у силу через півроку. Розглянемо головні його зміни.

Корисні нововведення

Новий закон «Про житлово-комунальні послуги» став чи не першим законодавчим актом, яким споживачам дали можливість реально впливати на постачальників комунальних послуг. Зокрема, українці тепер зможуть укладати як індивідуальні, так і колективні договори з постачальниками і керуючими компаніями. Зможуть вимагати від комунальних підприємств виплати штрафу за неналежну роботу або неякісні послуги, не оплачувати «комуналку» за час тривалої відсутності у квартирі (понад 30 днів). Постачальників послуг зобов’яжуть надавати споживачам детальну інформацію про будь-які ціни, прописа-ні в договорах, дані про обсяг всіх спожитих будинком послуг, а також інформацію про сусідів-боржників.

«Яка температура гарячої води та теплоносія для опалення, калорійність газу, яку частину в структурі тарифу займають витрати на транспортування послуги — постачальник буде зобов’язаний про все інформувати споживача. А люди оплачуватимуть не саму послугу, а її результат. Тобто не за те, що Обленерго десь у себе подає теплоносій температурою 80 градусів, а за справді гарячі батареї в кожній окремій квартирі. Все це прописуватиметься у договорах з тими постачальниками, яких мешканці обиратимуть самі. Давайте говорити чесно: зараз у сфері ЖКГ панує хаос, а нормативна база у сфері комунальних послуг застаріла і не працює. У нас багато питань взаємин у ЖКГ регулюються нормами Житлового кодексу УРСР, який діє досі. Тому ряд депутатів нашої групи підтримав новий закон про ЖКГ, щоб створити передумови для наведення порядку в цій сфері», — пояснив керівник Одеської обласної організації партії «Відродження» Василь Гуляєв.

Якщо раніше єдиним способом покарати постачальника за неякісну послугу було проведення перерахунку, то тепер споживачам нададуть право штрафувати комунальників. Не тільки за холодні батареї або ледве теплу воду замість гарячої. Українці зможуть застосувати санкції до постачальника послуги або управителя за перевищення нормативних термінів виконання аварійних і ремонтних робіт (для гарячої води — два тижні). Також абонент зможе оштрафувати комунальника за неякісне обслуговування і ненадання послуги. Розмір штрафів прописуватиметься в договорі.

Неприємні сюрпризи

Але у медалі є й зворотний бік. Законом передбачено введення пені за комунальні послуги. За кожен день прострочення доведеться заплатити одну соту відсотка боргу. Ця норма вступить у дію не найближчим часом, а з 1 січня 2019 року. Як поспішила запевнити нардеп від «Самопомочі» Олена Бабак, одна з авторів закону, штрафуватимуть не всіх. Наприклад, якщо ви отримуєте субсидію і держава її затримала — пені не буде. Якщо вам затримали зарплату і ви можете документально це довести — пеня також не нараховуватиметься. Та й сам штраф, за її словами, невеликий. Максимальна сума пені на рік становить 3,65%, — зазначила депутатка, уточнивши, що пеня не застосовується, якщо споживачі встигнуть вчасно внести плату до 20-го числа.

Василь Гуляєв не виключає, що норму про пеню на комунальні послуги можуть з часом скасувати. За його словами, пеня — це, скоріше, для замилювання очей МВФ. Вона вводиться тільки з 1 січня 2019-го, а не з початку наступного року, і до того терміну багато що зміниться. Водночас у законопроекті є інші спірні норми, які можуть створити труднощі споживачам комунальних послуг. Серед них народний депутат назвав можливість відключати неплатників за тепло і воду від систем постачання. Зараз це заборонено на законодавчому рівні.

«Залишається незрозумілим, як цей процес можна реалізувати технічно. У багатоповерхівках система «розводки» внутрішньо-будинкових мереж влаштована переважно вертикально. Отже, можна відключити або всіх споживачів, включаючи боржників, приєднаних до однієї труби, тобто до стояка, або весь будинок. А цього категорично робити не можна, тому що через боржників не повинні страждати чесні громадяни, які щомісяця справно платять за комунальні послуги. Тобто разом із позитивними нововведеннями, такими як прозорі договори і чіткі права споживачів послуг ЖКГ, у новому законі є багато спірних моментів. Тому найближчим часом наша партія проводитиме практичне тестування закону на місцях. Ми хочемо зібрати думки людей, які проблемні моменти вони бачать у новому законі, щоб була можливість їх законодавчо виправити до повного його вступу в силу», — пояснив Василь Гуляєв.

Для цього в найближчі місяці будуть опитані керівники ОСББ. На тлі їх зауважень депутатська група «Партія «Відродження» внесе пакет поправок до закону«Про житлово-комунальні послуги». Василь Гуляєв додав, що партія відкрита для побажань щодо цього закону з боку окремих громадян, для чого найближчим часом представники «Відродження» проведуть обговорення закону в регіонах під час зустрічей з виборцями.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net