Переглядів: 6265

Перший грецький сюрреаліст

Розширенню наших знань про мистецтво Греції ХХ століття сприяє планшетна виставка фотодокументів про життя та творчість художника і поета, провідного представника сюрреалістичного напрямку в цій країні Нікоса Енгонопулоса (1907—1985), яка відкрилася в Одеській філії Грецького фонду культури і присвячена 110-річчю від дня народження мистця. Експозиція створена на основі матеріалів, підготовлених до 100-річного ювілею цієї яскравої особистості.

В Одесі є вулиці Мала і Велика Арнаутські, а це свідчить про те, що їх заселяли вихідці із Греції — арнаути — еллінізовані албанці православного віросповідання, які, за деякими даними, на початку ХХ ст. складали 20 відсотків населення Греції. Багато з них приїхали до Одеси з підконтрольних Османській імперії земель, рятуючись від ісламізації.

Нікос Енгонопулос походив із сім’ї арнаутів, які належали до давньої аристократії, так званих фанаріотів. Ймовірно, ця обставина зіграла певну роль в осмисленні ним свої місії у мистецтві. У цьому сенсі викликають цікавість переважно його поясні портрети, у яких ори-гінально поєднані стилістика іконопису і футуристичні та сюрреалістичні підходи (портрет поета К. Кавафіса, автопортрет). Мистецтво Нікоса також дотичне до метафізичного, якому притаманна помітна депресивність. Воно, водночас, «ліве» й елітарне. Можливо, на вироблення художньої мови Енгонопулоса не в останню чергу вплинув всесвітньо відомий художник італійського походження Джорджо де Кіріко, який жив у Греції (до речі, також належав до аристократії), і з яким Нікос був особисто знайомий. Щодо тематики, то, крім християнських мотивів, у його творчості значне місце посідає звернення до елліністичної міфології.

Нікос Енгонопулос отримав прекрасну освіту спершу в Паризькому ліцеї, згодом закінчив Вищу школу красних мистецтв в Афінах. Працював художником-декоратором у театрах, займався проектуванням, розписами культових споруд, ілюструванням.

Як поет зазнав помітного впливу французьких символістів (Бодлер, Малларме) та авангардистів (Аполлінер), серед грецьких — автора національного гімну, романтика Соломоса, модерніста Кавафіса та інших. Енгонопулос зробив значний внесок у розвиток новогрецької літератури. Серед найвідоміших його творів — збірка «Не відволікайте водія», а вершиною вважається «Болівар: грецька поема», написаний у період німецької окупації в 1942—1943 роках (що викликало невдоволення німецької адміністрації, і поет мусив переховуватися). Планшети і книги, представлені на виставці, дають можливість скласти уявлення і про літературний талант Нікоса Енгонопулоса.

Ця виставка, без сумніву, значно збагачує наше уявлення про грецьку культуру.

Володимир КУДЛАЧ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net