№ 80 (21871) субота 2 вересня 2017 року

Переглядів: 2589

Чорнобиль — перший постріл останньої війни

Чорнобильська трагедія належить до тих знакових подій у світі, що докорінно вплинули на хід подальшої історії людства.

Після нищівного удару по сільському господарству, пов’язаного з конфіскацією землі у селян на початку 1930-х, воно так і не змогло досягти рівня, достатнього, щоб годувати населення Радянського Союзу. Єдиним засобом розв’язання продовольчої проблеми став експорт нафти. Післявоєнний світ динамічно розвивався, попит на нафту швидко зростав разом з цінами на неї. Виручки від продажу нафти цілком вистачало на закупівлі продовольства і товарів широкого вжитку, яких у Радянському Союзі також катастрофічно не вистачало, для задоволення мінімальних потреб населення. Але цієї виручки вже бракувало на інноваційний розвиток економіки. Сировинний характер радянської економіки дедалі більше посилювався.

Переглядів: 901

Слова, слова, слова...

У період штилю, міжсезоння, коли на внутрішньому і зовнішньому фронтах політика дії тимчасово завмирає, різко зростає ціна слова. Прикладів цьому багато, але виділимо два.

Знак «Стоп» на автобані

Перший приклад пов’язаний з виступами, які за часом розділяють чотири дні. Це промова Президента України Петра Порошенка, виголошена на параді на честь Дня незалежності 24 серпня, та зауваження очільника Єврокомісії Жан-Клода Юнкера, висловлені на щорічній конференції послів країн ЄС в Брюсселі 28 серпня. Підкреслюю, йдеться не про виступи цих лідерів в повному обсязі, а про невеликі фрагменти, окремі висловлювання, на перший погляд, випадково вирвані з контексту. Але тільки на перший погляд.

Президент України, нагадаю, свій виступ на параді почав з того, що в ряду позитивних подій, які «залишать слід у нашій історії і вплинуть на наше майбутнє», першим відзначив успішне завершення боротьби за ратифікацію Угоди про асоціацію з Європейським Союзом.

Переглядів: 1355

Разом сильніші

Учора, 1 вересня, набула повної міжнародно-правової чинності Угода про асоціацію між Україною і Європейським Союзом, включаючи створення поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі.

Як відомо, Угода про асоціацію була підписана у два етапи: політична частина — 21 березня 2014 ро-ку, економічна — 27 червня. Тоді ж, у вересні 2014-го Верховна Рада України та Європейський парламент синхронно ратифікували угоду. Для повного набуття чинності її повинні були ратифі-кувати ще й усі 28 країн-членів ЄС. Через референдум у Нідерландах процес ратифікації Угоди затягнувся на три роки і був завершений лише нинішнього літа.

Переглядів: 978

То скільки вас, дельфіни?

Науково-дослідне судно Європейського Союзу «Маре Нігрум» 28 серпня вирушило з порту Одеси вивчати екологічний стан Чорного моря. Це вже друге таке дослідження. Перше проводилося минулого року, і з його результатами можна ознайомитися на сайті проекту www.emblasproject.org та на шпальтах «Чорноморських новин» (див. номери за 28 травня 2016-го за 29 квітня 2017-го). 

Вранці того ж дня відбулася прес-конференція, присвячена екологічному дослідженню, яке здійснюється за підтримки проекту ЄС/ПРООН «Удосконалення екологічного моніторингу в Чорному морі». Над проектом працюють фахівці з України, Грузії, Румунії, Болгарії, Словаччини, Бельгії, Франції та інших держав. Науковці розповіли про нові методи дослідження Чорного моря, про підводне життя на філофорних полях та стан популяції морських ссавців.

Експедиція триватиме кілька тижнів і завершиться у Батумі. За цей час будуть відібрані проби води та донних відкладів, включаючи глибини до 2 кілометрів. На прес-конференції проект EMBLAS-II репрезентував нову науково-дослідну програму, яка покликана дати відповіді на такі питання: наскільки Чорне море забруднене морським сміттям; у який спосіб та наскільки воно здатне самоочищатися і чи не зменшується життєвий простір для морських мешканців.

Переглядів: 6740

Аргентинське танго

/_f/2017/080.jpg Далеко не кожен має за честь одержати особисте послання з резиденції Папи Рим-ського. А саме такий лист надійшов на адресу одеського художника Альберто Павлюка.

Одразу скажемо, що пан Альберто, як і глава католицької церкви, народився і тривалий час прожив в Аргентині. Нижче — про все докладніше.

Там, за океаном...

Мелодія аргентинського танго неодмінно викликає зворушливі почуття, журливі та пристрасні водночас. У ній наче відлунює пережите, віддалене в часі, але близьке серцю. Згадуючи минуле, бачимо молоде подружжя з Волині — Семена та Василину, які, відважившись на далеку подорож у пошуках кращого життя, у 1920-х перебираються до Аргентини. Для танго треба два партнери, а для успіху у житті — дві умови: працьовитість і підтримка держави. Волиняни були беручкі до роботи, й Аргентина подбала про них.

Переглядів: 907

«Тимошенко — лідер довіри українців»

Уже тривалий час у різноманітних рейтингах політичних партій першість тримає ВО «Батьківщина».

Лідер цієї політичної сили Юлія Тимошенко також регулярно посідає першу позицію щодо президентських уподобань громадськості. Навіть більше, соці-ологи раз у раз стверджують, що саме Тимошенко здатна з неабияким відривом перемогти в другому турі виборів Президента України чинного главу держави. З огляду на це експерти назвали Тимошенко лідером довіри українців. Про це свідчать дані опитування, проведеного Центром «Соціальний моніторинг», Українським інститутом соціальних досліджень ім. О. Яременка й Інститутом аналізу та прогнозування.

Переглядів: 873

Прощавайте, канікули, або Кілька вражень про освіту в Канаді

Сьогодні в школі, куди ходитиме мій син у найближчий рік, було свято. Ну, такі собі батьківські збори. Як це відбувається у них?

Запросили батьків, чиї діти вперше підуть до школи цього року в 7-й та 8-й класи. В Канаді діти вчаться по два роки в одній школі, а потім переходять в інші. Це зроблено для того, щоб учні були майже одного віку. Так ось. День — для батьків та учнів, знайомство. Зранку всі прой-шли реєстрацію, отримали наліпки з іменами, щоб легше знайомитися, і пішли на сніданок. Йогурти, фрукти, бутер-броди, соки. Поснідавши, після гімну Канади розбрелися діти окремо, батьки окремо. Впродовж трьох годин нам розповідали про школу, харчування, спорт, дрескод студентів і ще багато чого іншого.

Найголовніші правила: сон — не менше 10 годин, харчування в день має бути 5-разовим (три основних + перекуси з фруктами і йогуртами чи кефірами), біля телевізора й комп’ютерів чи з телефонами — максимум дві години, кока-коли — нуль. (В Канаді дуже борються з цим і схожими напоями, адже в одній пляшці цієї «чудодійної» рідини міститься аж 40 ложок цукру. Люди часто хворіють на ожиріння і цукровий діабет. Тому дієтологи б’ють на сполох ще з садочків).

Переглядів: 838

«Високе, як віки, вкраїнське небо...»

Лише найкращі свої твори подають одеські художники на щорічну традиційну виставку з нагоди свята Незалежності.

Так само й цьогорічний святковий вернісаж, уряджений правлінням Одеської організації НСХУ у виставковій залі, що по вул. Торговій, 2, дивує розмаїттям стилів, барв, композиційних вирішень, а передовсім — багатством та глибиною художнього мислення, сміливістю творчого пошуку.

Цілісному образу виставки сприяє і ретельний попередній відбір мистецьких творів до участі у вернісажі за єдиним критерієм — високою художністю.

І, звичайно ж, ці твори присвячені рідній землі з великою вдячністю за те, що дала мистцям життя та щастя народитися тут, нагородила талантом оспівувати не лише красу й вічність її, але також і свою любов до цієї землі…

Переглядів: 857

Дев’ять яскравих подій оксамитового сезону

Дев’ять різноманітних подій відбудуться у рамках ІІІ фестивалю мистецтв «Оксамитовий сезон в Одеській опері», що пройде 8—17 вересня.  Детальніше про це розповіла на прес-конференції Надія Бабіч, генеральний директор театру, заслужений працівник культури України.

Мета фестивалю, що став окрасою оксамитового сезону  в нашому чудовому місті, — популяризація українського та світового класичного мистецтва задля підтвердження авторитету Одеси як культурної столиці Півдня України.

1 жовтня сповнюється 130 років з того дня, як Одеський оперний уперше відчинив свої двері для відвідувачів, тож фестиваль присвячений цій знаменній даті.

Цьогорічний фестиваль обіцяє стати незабутнім — відомі виконавці світового оперного та балетного мистецтва, а також колектив театру зроблять усе можливе, щоби свято вишуканої музики і танцю запам’яталося назавжди.

Переглядів: 830

Борець за чистий і здоровий світ

В Одесі побував відомий турецький еколог і мандрівник Орхан Курал (на знімку), який провів прес-конференцію в Генеральному консульстві Турецької Республіки.

Керівник факультету гірничої інженерії Стамбульського технічного університету, голова Клубу мандрівників Туреччини, почесний консул Беніну і Вануату в Стамбулі, захисник тварин, еколог, телеведучий, автор 25 книг про здоровий спосіб життя, перекладених на 20 мов, Орхан Курал відвідав понад 200 держав, а заодно став визнаним у світі рекордсменом з проведення прес-конференцій. У 47 країнах він дав 4 тисячі брифінгів, розповідаючи на них про свої подорожі, спостереження за життям людей, їхніми традиціями і звичаями.

Учений і мандрівник виступає проти надмірного споживання ресурсів Землі й закликає всіляко їх заощаджувати. На прес-конференції в Одесі навіть продемонстрував дерев’яне яйце, з допомогою якого він успішно штопає порвані шкарпетки, що, з його точки зору, також дозволяє економити ресурси Землі, користуючись однією річчю багато років.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua