Переглядів: 426

Маестро бездоганних ліній і вогнистого контуру

За останні кілька десятиліть не пам’ятаю, щоб в Одеському художньому музеї демонтували постійно діючу експозицію задля виставки сучасного українського малярства. Здається, щось подібне в стінах цієї установи було під час масштабного представлення творів ро-сійських художників Миколи і Святослава Реріхів ще на початку 1990-х. Маємо прецедент: 2 червня дві зали другого поверху радянського періоду «декомунізувала» експозиція графічних творів відомого українського митця і педагога, ректора Національної академії образо-творчого мистецтва і архітектури, президента Національної академії мистецтв України Андрія Чебикіна — «маестро бездоганних ліній і вогнистого контуру». Представлено близько 90 робіт мистця переважно останніх десяти років творчості.

Відомого графіка привітав директор музею Віталій Абрамов: «Андрій Чебикін, президент Академії мистецтв України, має велику честь і відпо-відальність нести еталони світової культури в сучасність. Академія є чи не єдиною художньо-освітньою установою, яка нині дотримується канону класичного мистецтва».

«Андрій Володимирович — не лише чудовий художник: він проявляє себе в різних іпостасях: це неймовірний педагог, ініціатор створення Майстерні вільної графіки, на базі якої виникла мистецька школа Чебикіна. В ній акумульовані його художній досвід і власне бачення світу, свіже й яскраве», — зазначила в своєму виступі представник ОДА Ярослава Різникова.

«В Одесі така велика кількість туристів, що, приїхавши в наше місто, ви, фактично, демонструєте свою творчість усьому світу», — наголосила начальник департаменту культури і туризму міськради Тетяна Маркова.

Проведення виставки стало справою честі для обласної організації Національної спілки художників України, яка ініціювала й зробила все можливе, щоб цей проект реалізувався на високому рівні.

«…Під час пленерів мені доводилося перебувати в групі з Андрієм Володимировичем, — акцентував у своїй промові голова Одеського відділення НСХУ Анатолій Горбенко. — Хочу відзначити, що, з моїх спостережень, це надзвичайно скромна людина, на жаль... Великі митці ставляться до своєї творчості з честю й гідністю».

Натхненно відгукнулася про творчість Чебикіна доктор мистецтвознавства Ольга Тарасенко: «Щоб на контрасті чорного й білого (біле уособлює безкінечність) лінія стала співучою, у художника має бути не лише тонка душевна організація, а й чудова техніка. Для осягнення виразної лінії потрібна велика робота над собою. Китайське мистецтво — тому приклад. Андрій Чебикін — особистість із обраних, пасіонарний, вогненний, і якщо творчий вектор визначений, то йому потрібно слідувати. Бажаю, щоб на цьому шляху в осягненні життя на просторі білого паперу Андрій писав свою біографію, тему життя й смерті, краси й потворності».

У мистецтві зіштовхуються різні світи. У плані теоретичному важливий акцент під час привітання зробив заслужений художник України Сергій Савченко: «Виставка зачіпає важливе для України питання протистояння так званого «contemporary art» і традиційного мислення — співставлення або заперечення, діалог або конфлікт. Є тема екзистенції, проявлення особистості, є жест. І друге, що не зачіпає зміст, — це декларація естетики, зв’язок поколінь, простору, який за нами».

«Має бути таїна, має бути магія, тоді це мистецтво когось зачепить, — зазначив у своєму заключному слові схвильований увагою одеситів Андрій Чебикін. — Сьогодні точиться дискусія, у тому числі в сенсі термінологічному: що є насправді сучасним мистецтвом — на рівні теми, новітньої форми? Хотів би наголосити, що на традиції ґрунтуються найвищі ґатунки мистецтва. Пікассо виріс на традиції, і, по суті, авангард — це вже традиція».

Учень відомого художника-графіка Георгія Якутовича, Чебикін на академічній основі збагатив українську графіку творами з дивовижним відчуттям свободи, незрівнянний в передачі форми музикальною, примхливою і одухотвореною лінією. Художник-артист, він вільно оперує різноманітними матеріалами, експериментуючи з різними техніками і стилями. Його творчість — це симбіоз європейських, з часів античності до Бьордслея, Пікассо й Матісса, а також східних графічних традицій та народних, українських, що помітно в серії карпатських робіт митця. (Останнім часом одним із місць осідку Андрія Чебикіна є Мукачеве). 

Не раз у середовищі одеських художників доводилося чути, що українська графічна школа (як і прибалтійська) була і залишається найсильнішою на пострадянському просторі. На прикладі творчості Андрія Чебикіна у цьому зайвий раз переконуєшся.

Творчість позачасова: крім високої майстерності, у нашому випадку вона несе хвилювання великого художника. Принагідно зазначимо, що попередньо виставка побувала в Миколаєві, а наступна подібна імпреза відбудеться в Ізмаїлі. 

Володимир КУДЛАЧ.

П.С. Андрій Чебикін активно сприяв поверненню статусу Одеському художньому училищу ім. М.Б. Грекова у часи його реорганізації чиновниками в 1990-ті (злиття з театрально-художнім). Про цей прикрий факт він нагадав під час відкриття виставки. Училище відстояли. Нещодавно автор цих рядків на прохання колишнього викладача й поборника повернення первісного статусу цього закладу Івана Івановича Козирода передав документи в Державний архів Одеської області, в яких відображений цей процес.

В.К.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua