Переглядів: 1384

Запаморочення? Провокація? Диверсія?

Рішення, ухвалене Одеською міською радою на сесії у середу щодо повернення низці вулиць колишніх, радянських назв, спричинило справжній скандал, відлуння якого розлетілося далеко поза кордонами України.

Ось як про те, що сталося, повідомила «Німецька хвиля» у статті «Опір декомунізації: реванш чи «розігрів» Одеси до 9 травня?»:

«Місцева влада деяких населених пунктів в Україні намагається повернути комуністичні назви вулицям та проспектам, які були змінені в ході декомунізації. Експерти застерігають від спроб реваншу екс-«регіоналів». Не минуло й року, як в Україні закінчилася декомунізація, а органи місцевого самоврядування деяких населених пунктів уже намагаються скасувати її результати. Яскравий приклад — Одеса, де міська рада на черговій сесії 26 квітня проголосувала за повернення вулицям, провулкам та проспектам старих комуністичних назв, які були змінені в ході декомунізації. В Одесу повернулися вулиці 25-ї Чапаєвської дивізії, вулиця і провулок Бабушкіна, вулиці Гайдара, Бєлінського, Бадаєва, Терешкової, проспект Маршала Жукова. Своє рішення Одеська міськрада підкріпила онлайн-опитуванням на своєму сайті щодо перейменування вулиць. У ньому взяли участь близько 5 тисяч одеситів. 75 відсотків опитаних висловилися за збереження назв вулиць, які вони носили до травня 2016 року».

Уже наступного дня, 27 квітня, прокуратура Одеської області у зв’язку з прийняттям Одеською міською радою рішення щодо зміни назв вулиць та провулків розпочала кримінальне провадження. Оскільки, як зазначили у відомстві, в ухваленому депутатами рішенні вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 436-1 КК України (виготовлення, поширення комуністичної, нацистської символіки та пропаганда комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів). Досудове розслідування доручено слідчому управлінню Нацполіції в Одеській області.

У Службі безпеки України вважають, що дії одеських депутатів напередодні чергової річниці подій 2 травня можна розцінювати як провокацію для дестабілізації ситуації в місті.

Голова облдержадміністрації Максим Степанов також вважає, що перейменування одеських вулиць виглядає як провокація напередодні річниці трагічних подій 2 травня. На своїй сторінці у Facebook очільник ОДА, зокрема, написав, що у поперед-ньому варіанті перейменувань «були неоднозначні моменти», але їх необхідно було обговорювати з жителями та обов’язково провести громадські слухання.

«Візьмемо пані Терешкову, — написав Максим Степанов. — Так, вона стала першою жінкою космонавтом у 1963 році. Але ж це не все, з чим пов’язане життя Терешкової! У депутатів міськради ж не настільки коротка пам’ять, сподіваюся, щоб забути про те, що та ж пані Терешкова, як депутат Держдуми РФ, у 2014 році проголосувала за анексію Криму. Я не знаю, чи нагороджена вона відзнакою «За повернення Криму», але я знаю, що з цього почалася агресія Росії проти України, це принесло смерть і руйнування на нашу землю. Загинули тисячі людей, десятки тисяч скалічено, сотні тисяч вимушено стали біженцями, зруйновано підприємства та інфраструктуру. То чию пам’ять вирішили увічнити? Чи пам’ятають вони, депутатами якої країни вони є? Сподіваюся, це якесь запаморочення чи ще щось, але аж ніяк не зважене рішення!».

Голова Одеської ОДА закликав депутатів міськради виправити ситуацію, заявивши, що від таких дій «виграє лише східний сусід, і правовою оцінкою цих дій повинні зайнятися відповідні компетентні органи».

Про те, що рішення міськради не просто провокація, а «най-більша і найбільш довгограюча антиукраїнська провокація» написав на своїй Facebook-сторінці давній опонент нинішньої міської влади, колишній мер Одеси Едуард Гурвіц. Ось його міркування:

«Чи зберіга-ється в Одесі висока ймо-вірність масштабних антиукраїнських провокацій? Питання, як мені здається, дещо запізніле, з огляду на події двотижневої давнини, коли в День визволення міста поліція з неймовірною жорстокістю побила тих молодих патріотів, які намагалися урезонити проплачених кликуш, які гучно виправдовували анексію Криму і російську агресію на сході. Але, звісно, найпереконливішу відповідь на це питання дала вчорашня сесія Одеської міської ради. Власне кажучи, одеська влада, в нинішньому її вигляді, і є найбільшою і найбільш довгограючою антиукраїнською провокацією. Тому, що це злодійська влада, чим вона, схоже, навіть пишається, і тому, що вона давно не вважає за потрібне приховувати свою антиукраїнську суть. Що стоїть за нарочито скандальним саботажем закону про декомунізацію? За цим прийнятим пакетом, з голосу найближчого поплічника Труханова, поверненням низки одеських вулиць совково-комуністичних назв? Якесь «запаморочення», як висловився завжди обережний новий одеський губернатор? Навряд чи. Нинішня Одеська міська рада, цей кримінальний проект, політично оформлений під жлобсько-знущальною назвою «Довіряй ділам», з самого початку свідомо провалив усі терміни проведення громадських слухань з перейменування вулиць. А коли цю роботу, в повному цейтноті, змушений був виконати Саакашвілі, — там і вирішили вибрати підходящий момент для скасування її результатів. Ну а який момент, з точки зору провокаторів, може бути кращим передодня 2 травня? Тому весь цей «довєряйделам» уже не могли зупинити ні присутність на сесії народних депутатів, ні їхні закономірні застереження. Навряд чи когось з них напоумить попередження голови Інституту національної пам’яті Володимира В’ятровича про можливу кримінальну відповідальність. Для мене відкритим залишається лише одне питання. Це остання гастроль громадянина Росії Труханова, який не бажає сходити зі сцени в своєму справжньому образі банального афериста і казнокрада, а тому і зрежисирував цей політичний скандал? Чи українська влада, на правах Росконцерту, ще раз продовжить її на невизначений термін?».

Не менш різкі оцінки ухваленого депутатами рішення містяться і в заяві, з якою виступила Одеська обласна організація ВО «Свобода». У заяві, зокрема, сказано:

«Сьогодні, 26 квітня, під час сесії Одеської міської ради з голосу, без внесення до порядку денного, за пропозиції голови промерської фракції «Довєряй дєлам» Олега Бриндака було проголосовано за повернення старих антиукраїнських назв вулицям міста, всупереч закону України про декомунізацію.

Нагадаємо, що своєрідна війна одеситів з сепаратистами з міської ради за привласнення вулицям Одеси українських назв точиться вже майже рік. Акти-вісти відстояли рідне місто, не допустивши проведення громадських слухань за участі проплачених міською владою «абщєствєнніков», натомість на цьому мер Труханов вирішив не зупинятися.

Одеська «Свобода» неодноразово вказувала на те, що міський голова за вказівкою російських спецслужб намагається дестабілізувати ситуацію в Одесі, і сьогоднішні події є цьому яскравим доказом. У той час, коли під законне перейменування вже підлаштувалися як звичайні одесити, так і представники бізнесу, міська влада вирішує відновити спроби маніпуляцій на темі назв вулиць і відбувається це менше ніж за тиждень до роковин 2 травня.

На нашу думку, ця ситуація є проявом диверсії з боку міського голови Геннадія Труханова. Адже чудово розуміючи, що подібні маніпуляції навколо питання перейменувань неодмінно викличуть гостру реакцію проукраїнських активістів, мер свідомо провокує одеситів на конфлікт. Цікавим у цьому контексті є те, що в Міністерстві оборони ще тиждень тому попередили про підготовку росій-ськими спецслужбами провокацій проти українських патріотів з метою спровокувати їх на радикальні дії.

Одеська обласна організація «Свобода» вимагає від центральної влади звернути увагу на антиукраїнські дії мера Одеси Геннадія Труханова та негайно вжити відповідних заходів».

Вочевидь, резонанс, який викликало у суспільстві «вуличне» рішення, став холодним душем для творців скандалу. Тож у мерії зробили крок назад, мовляв, не мали наміру перейменовувати декомунізовані вулиці, а прагнули лише навести лад там, де допущені повтори у назвах топонімів, повернути імена, які, на думку чиновників, не підлягають під декомунізацію, врахувати позицію історико-топонімічної комісії міської ради і т.д.

Тим часом в «Опозиційному блоці» вже заявили, що «в рамках всеукраїнської мирної акції «Боремся вместе — вместе победим!» оголошено збір підписів «на підтримку історичних назв одеських вулиць». Про які саме «історичні» назви йдеться — не уточнюється. А були ж в Одесі і Леніна, і Сталіна, і бозна-кого ще. Може, вони їх захистити-повернути прагнуть?

Нагадаємо, оскільки Одеська міськрада зволікала з перейменуванням топоніміки у рамках закону про декомунізацію і пропустила всі терміни, відведені на це законодавцем, торік у травні зробив це, як і передбачено законом, тодішній голова облдержадміністрації Міхеіл Саакашвілі. Через рік, як бачимо, на Думській вирішили взяти «реванш». Чим усе закінчиться? Відповідь за тими, хто стоїть на варті закону, в тому числі Основного Закону.

Ольга СІРА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net