Переглядів: 492

Під грифом «суворо таємно»

Заява об’єднання товариств депортованих українців «Закерзоння» до 70-річчя акції «Вісла»

Виповнюється 70 років від часу, коли польська комуністична влада, використовуючи характерну для тоталітарних режимів засаду колективної відповідальності, здійснила злочинну військово-політичну акцію «Вісла», в ході якої на західні та північні землі повоєнної Польщі з Лемківщини, Західної Бойківщини, Надсяння, Холмщини депортовано майже 150 тисяч українців — споконвічних мешканців цих земель, наших односельців, сусідів, родичів.

Для пропагандистського публічного вжитку польський комуністичний режим твердив, що це був єдиний спосіб остаточно побороти на цих теренах збройну діяльність УПА.

Однак справжньою метою акції «Вісла», яку тодішні польські правителі у директивних документах, як правило, під грифами «суворо таємно», «таємно» старанно приховували, як рефрен звучало: «остаточно розв’язати українську проблему в Польщі», тотально депортувавши решту українців на «повернені землі», «поселюючи їх там у можливо найрідшому розпорошенні», «де вони швидко асимілюються», тобто полонізуються.

Коли ж після закінчення акції «Вісла» раптом виявилося, що не депортовано українців з трьох повітів Люблінського воєводства (Красноставський, Замостянський, Білгорайський), виправляючи цей недогляд, Державна комі-сія безпеки терміново 1 серпня 1947 року скеровує відповідним виконавчим структурам таємну інструкцію з вимогою, що «українські родини з цих повітів, незважаючи на ступінь лояльності чи партійну приналежність, мають бути виселені», включаючи «українські родини демобілізованих і солдатів діючої служби».

А щоб на місцях нового поселення українців органи влади не забували своїх функцій, 10 листопада 1947 року в таємній інструкції Міністерства повернених земель їм нагадували: «Засадничою метою переселення поселенців «W» є їх асиміляція в новому польському середовищі, слід докласти всіх зусиль, щоб ця мета була досягнута».

Одночасно, щоб стерти матеріальні свідчення споконвічної присутності українців на Закерзонні, у роки панування комуністичної влади на українських етнічних землях в південно-схід-ній Польщі руйнували церкви, українські цвинтарі, місця україн-ської національної пам’яті.

Акція «Вісла» супроводжувалася грубими порушеннями базових прав людини, жорстокими репресивними заходами. Через катівні концтабору в Явожно, як правило, без жодних правових підстав, пройшло майже 4000 українців, серед них не одна сотня жінок, дітей, 22 греко-католицьких та 5 православних священиків. Від тортур, нестерпних умов перебування, хвороб там загинуло 163 ув’язнених українців.

Упродовж 1947—1956 років польські військові суди винесли українцям понад 470 смертних вироків, у тому числі 3 судді спеціально створеного військового суду оперативної групи «Вісла» протягом трьох місяців його діяльності у 1947-у засудили до смертної кари 173 українців.

Об’єднання «Закерзоння» незмінно вважає депортаційну акцію «Вісла» етнічною чисткою з ознаками геноциду польських громадян української національності, яку здійснила повоєнна тоталітарна польська держава.

Об’єднання «Закерзоння» з вдячністю оцінює як і виважену ухвалу Сенату Республіки Польща від 3 серпня 1990 року, в якій засуджено акцію «Вісла», так і висловлене у ній прагнення Сенату, щоб, наскільки це можливо, були виправлені кривди, зумовлені цією акцією.

Об’єднання «Закерзоння» розцінює заяви окремих польських громадських організацій та політиків про перегляд ухвали Сенату РП від 1990 року та оправдання злочинної депортаційної акції «Вісла» як відверті провокації, скеровані проти українсько-польського примирення та співпраці.

Об’єднання «Закерзоння» висловлює надію, що Сейм Республіки Польща заради торжества історичної справедливості на найвищому державному рівні також дасть об’єктивну оцінку акції «Вісла».

Сьогодні у складний для України час, коли збройні сили нашої держави захищають не тільки Україну, а й загальноєвропейські цивілізаційні цінності від російської агресії, очевидно, що, плюндруючи місця українських поховань у Польщі та польських в Україні чи спекулюючи політичними оцінками складних історичних подій у недавніх українсько-польських взаєминах, виконавці таких провокаційних акцій діють в інтересах Кремля.

Об’єднання «Закерзоння» вважає, що в політичній і правовій оцінці не тільки акції «Вісла», а й у цілому трагічних подій взаємної польсько-української брато-вбивчої боротьби в 40-х роках минулого століття є неприйнятними подвійні стандарти, а тим більше — відверта неправда.

20 квітня 2017 року.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua