З іменем Івана та Юрія Лип
Цієї весни в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. М.С. Грушевського було презентовано книжку Світлани Кучеренко та Ігоря Стамбола «Іван Липа. Юрій Липа» — біографічне дослідження про двох великих українців, чий життєвий і творчий шлях тісно поєднався з Одесою (хоч народились обидва за межами нашого міста). А цими днями в Українському домі Одеси відбулося представлення ще однієї книжки — «Восьмі Липівські читання».
Був час — і не так давно це було, вже в часах новітньої української держави, — коли ми, в переважній більшості своїй, нічого не знали про Івана та Юрія Лип, як не знали про багатьох інших видатних українців. Через це виростали цілі покоління малоросів, манкуртів, безбатченків з атрофованою національною та історичною пам’яттю. Їх ще й сьогодні в Україні більше, ніж можна було б споді-ватись, через те й дожилися до критичного стану країни.
Богу дякувати, тепер знаємо багато про батька й сина Лип. Але не вистачає знань глибоких, всебічних, які розширюють обрії світобачення, подаючи нам приклад і наснагу. Цю прогалину заповнюють Всеукраїнські Липівські читання, започатковані ще 2000 року Благодійним фондом ім. Івана та Юрія Лип (голова фонду та оргкомітету Галина Дольник). Спочатку в Одесі, а далі — розширюючи географію, залучаючи до участі науковців, липознавців з міст, з якими переплелися їхні життя і творчість. Нарешті, і до столиці дійшли. Й це вповні умотивовано. Адже саме тут на початку 1919 року Іван Липа працював міністром культів уряду Української Народної Республіки. А Юрій Липа присвятив українській столиці свою працю «Київ — вічне місто». У Києві до проведення восьмих Липівських читань долучилися Центр національного відродження ім. Степана Бандери та Науково-до-слідний інститут українознавства Міністерства освіти та науки.
Поки що науково-практична конференція охопила, крім, звісно, Одеси та Києва, також Львів, Канів, Кам’янець-По-дільський. А проте, географія мандрівок липознавців дедалі розширюється. Тут Харків і Козелець, Івано-Франківськ та Вінниця, звісно ж — Керч, Винники, Яво-рів, а ще — Тарнів, Познань, Варшава… Певна річ, що й Полтава, де в Нових Санжарах народився Юрій Липа, але це ще попереду.
Як і в попередні роки, матері-али, що були подані до торішніх Липівських читань, найрізноманітніші. 2016-й минув під знаком Франкового ювілею, тож цілком природно, що липознавці не могли обійти цю тему. У книжці серед матеріалів читань зустрічаємо доповіді на цю тему наших краян Ігоря Стамбола (віднедавна вже киянина) та Світлани Кучеренко, допис Михайла Возняка (1937), а також спогад самого Івана Липи «Незабутній вечір». Про ідейного спадкоємця Юрія Липи з Південної України, історика, культуролога, історіософа, ідеолога Юрія Блохина (Бойка) розповідає одеський історик Олександр Музичко. Вельми цікаві матеріали подали також наші земляки Олександр Шишко, Василь Вельможко, Ольга Казанова і Віра Музика. А одеський поет Дмитро Шупта, окрім автобіографічної замальовки «Липівська тема в моєму серці», подав також цілий цикл своїх віршів «Іван та Юрій Липи». Прикметно, що кожного разу з публікацій ми дізнаємося про якісь нові імена або ж малознані чи й зовсім незнані раніше факти з життя родини Лип. А ще приємно й відрадно, що до восьмих Липівських читань зголосились одразу четверо липознавців з Ізмаїла. Липознавчий привіт надійшов і з польського Кракова від Марека Войнара. Ще одна особливість: восьмі Липівські читання відбулися якраз на 116-у річницю Юрія Липи — 22 квітня, день у день.
Обкладинка видання відтворює багатостраждальну меморіальну таблицю з барельєфами Івана та Юрія Лип, котра постійно муляє очі декотрим, м’яко кажучи, недругам україн-ської історії Одеси. Ще в па-м’ятку багатьох, як забирали ім’я І. та Ю. Лип у дитячої бібліотеки, як позбавляли їхнього імені вулицю на Ближніх Млинах, де жив і працював лікарем Іван Липа. Живемо в умовах війни, у тому числі й з пам’яттю славних діячів української історії та культури, не кажучи вже про те, що Івана та Юрія Лип з повним правом називаємо одеситами. Під нинішню пору в Одесі знову є і бібліотека, й вулиця зі славними іменами. Встановлено й меморіальну таблицю на будинку лікарні в селі Дальник, де лікував селян Іван Липа.
Нині триває підготовка до наступних, уже дев’ятих, Липівських читань, які мають відбутися у Полтаві. Є думка і мрія зробити їх молодіжними, студентськими. Дуже гарна ідея із залучення студентської молоді, передовсім в Одесі, до наукового заглиблення у липознавство.
Роман КРАКАЛІЯ.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206