Переглядів: 511

Саміт компромісів

Ініціатива «Східне партнерство» започаткована у 2009 році в рамках Європейської політики сусідства. Вона охоплює шість країн — Азербайджан, Білорусь, Вірменію, Грузію, Молдову та Україну. Її мета — сприяння процесам реформ у країнах-партнерах, у тому числі шляхом укладення угод про асоціацію, включно зі створенням зони вільної торгівлі, а також лібералізацією візового режиму між ЄС та країнами-партнерами.

Реалізація Східного партнерства базується на принципах диференціації, спільної відповідальності та на підході «більше за більше» (чим більший поступ країни-партнера у реформах, тим більшу підтримку вона отримає з боку ЄС).

За підсумками саміту Східного партнерства у Брюсселі, який пройшов 24-25 листопада, всі 34 країни-учасниці підписали декларацію. Її умовно поділяють на політичну та економічну складові.

Ще до проведення саміту українські дипломати наполягали, аби в резолюції було вказано, що Росія є агресором. Але за кілька днів до заходу стало зрозуміло, що на такі кроки готові піти далеко не всі міжнародні партнери. Одна з причин цього — присутність представників Білорусі. Вони категорично відмовилися підписувати документ з таким формулюванням. Зауважимо, що президент Білорусі саміт проігнорував, відрядивши замість себе очільника МЗС. А напередодні Олександр Лукашенко заявив: «Ми будемо дружити та працювати з Європою, але Росія для нас — святе».

Після виступу Петра Порошенка на саміті до статті, в якій йшлося про конфлікти у певних регіонах Європи, було внесено зміни. Враховуючи інтереси України, до резолюції внесли і положення, що кінцевою метою офіційного Києва є приєднання країни до Європейського Союзу.

Стосовно економічної складової Петро Порошенко зазначив, що Україна отримає доступ до єдиного цифрового та енергетичного ринку ЄС, а в найближчі роки на українців чекає програма макрофінансової допомоги від Євросоюзу.

Водночас український Президент визнає і той факт, що нам довелося поступитися у певних положеннях і що не все задовільнило міжнародних партнерів. На компроміс пішли всі сторони, запевняє глава держави.

На підсумковій прес-конференції президент Європейської Ради Дональд Туск наголосив, що декларація — це завжди компроміс. «Я би хотів, щоб формулювання декларації були амбітнішими, але ми всі вирішили, що демонстрація нашої єдності є найважливішою метою».

А от канцлер Німеччини Анґела Меркель висловила задоволення: «Для мене важливо, що ми можемо просунути вперед європейський розвиток. Сьогоднішній день був хорошим прикладом цього», — наголосила вона після завершення саміту.

Підсумки брюссельського саміту викликали роздратування у Кремлі та істерику в російських ЗМІ. Причиною стало те, що Вірменія підписала з Європейським Союзом Всебічну й посилену угоду про партнерство. Йдеться ж бо про країну — військового союзника Росії та члена Євразійського економічного союзу.

Нинішній саміт Східного партнерства — вже п’ятий. Перший відбувся у 2009 році в Празі. Такі форуми проводяться раз на два роки (попередній пройшов у травні 2015-го у Ризі).

Українцям запам’ятався третій саміт у Вільнюсі (28—29 листопада 2013 року), на якому Віктор Янукович несподівано відмовився підписувати Угоду про асоціацію з ЄС. Це спричинило протести по всій Україні, а 1 грудня українці вийшли на Євромайдан.

Володимир ГЕНИК.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net