Переглядів: 466

Професор-легенда

2 грудня сповнюється 100 років від дня народження професора В. О. Преснова

З Віктором Олексійовичем я познайомився восени 1968-го. У вересні він почав працювати на фізичному факультеті Одеського державного (нині — національного) університету імені І.І. Мечникова. Навколо його імені ходили легенди: засновник і директор величезного електронного інституту-заводу, який займався технологією й дослідженнями нових напівпровідникових матеріалів та приладів. Він швидко зібрав групу молодих вчених-ентузіастів з усієї Одеси. Після захисту кандидатської дисертації я був на роздоріжжі, тож з радістю ввійшов до цієї групи...

Й ось ми стоїмо тісним колом у величезному двосвітному залі-сараї, колишньому цеху організації «Сантехмонтаж» (назва говорить, чим там займалася). Перед нами — суперпотужний сорокатонний прес… Почулися голоси: «Таке багатство… Здамо на металобрухт і розбагатіємо!». А професор спокійно мовив: «Ми на цьому пресі вирощуватимемо алмази».

І справді, через два роки в нашій лабораторії були отримані штучні алмази! Ще через деякий час уперше в світі в процесі вирощування були отримані p-n переходи (які лежать в основі більшості напівпровідникових приладів) в кристалах алмазу! Далі — алмазний керамічний матеріал ОКМАЛ, який має теплопровідність вищу, ніж у міді, а залишається ізолятором при температурі 600 градусів: уже від нагрівання світиться червоним, але працює!

Бували ситуації, коли Віктор Олексі-йович давав своїм учням такі завдання, що з нього посміювалися «досвідчені вчені». А в результаті — започатковувалися нові, піонерські напрямки технології. Він умів мріяти, і його мрії втілювалися у життя. Наприклад, нам, що займалися дослідженнями діодів, які випромінюють світло, 40 років тому говорив: з часом світлодіодами прикрашатимуть ялинки. Нині ж такі діоди вже використовуються для освітлення квартир, у світлових приладах сучасних автомобілів!

Професор В.О. Преснов організував потужні наукові дослідження в галузі напівпровідникової електроніки на півдні України. Колектив створеної ним лабораторії фізичних основ електронної техніки (ФОЕТ), що налічував понад 200 співробітників, широким фронтом проводив фізико-технологічні дослідження в актуальних напрямках.

За значний внесок у науку та електронну техніку професор В.О. Преснов удостоєний звання лауреата Державної премії України (1985). Він — автор та співавтор шести монографій, 340 наукових статей у журналах та інших публікацій, 56 авторських свідоцтв на винаходи.

Віктор Олексійович створив потужну наукову школу твердотільної електроніки в Одесі. Під його керівництвом захищено 57 кандидатських дисертацій, 12 його учнів стали докторами наук.

Професор Віктор Олексійович Преснов пішов із життя 17 липня 1987 року.

У 2001-у зусиллями учнів та за активної підтримки тодішнього ректора університету професора В.А. Сминтини була встановлена меморіальна дошка професору В.О. Преснову на будівлі фізичного факультету, служінню якому він віддав 19 останніх років життя. Це була перша меморіальна дошка вченому-фізику в Одесі. Символічно, що до її встановлення посильно долучилися багато науковців — його учнів і не тільки. Один з них виконував дипломну роботу під керів-ництвом професора В.О. Преснова у далеких 1960-х, інший — під моїм керівництвом у 1990-х.

Олександр ПТАЩЕНКО,
доктор фізико-математичних наук, професор,
завідувач кафедри
фізики твердого тіла і твердотільної електроніки
ОНУ ім. І.І. Мечникова.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net