Переглядів: 1174

Не лише в грошах щастя

У мене дві новини, погана і хороша, казав вождь африканського племені в бородатому анекдоті. З якої почнемо? Традиція вимагає почати з поганої. Але ми втомилися від негативу, чи не так? Почнемо з позитивної події, на яку довго чекали.

Політичний транш для України

14 вересня Рада директорів Міжнародного валютного фонду на засіданні у Вашингтоні ухвалила рішення надати Україні третій транш кредиту за розширеною програмою кредитування (EFF) у розмірі одного мільярда доларів. «Вперше в історії відносин між Україною і МВФ ми отримали третій транш допомоги в рамках однієї програми співпраці», — прокоментував це рішення Президент Петро Порошенко.

У фінансах розмір, певна річ, має значення. Але ще більше значення має факт відновлення співпраці після річної перерви. За сценарієм, раніше апробованим уже не раз, представники українського уряду та Національного банку України підписували з МВФ меморандуми, наповнені обіцянками. Під ці обіцянки отримували один або два транші із засіків Вашингтона, на чому співробітництво з МВФ тимчасово переривалося.

Цього разу картина інша. Війна і руйнування економіки поставили нашу країну в становище жорсткої залежності від закордонних кредитів, а співпраця з МВФ перетворилася на умову виживання. Зобов’язання, дані в 2015 році, довелося виконувати. Навести лад у фінансовій сфері, скоротити реальний дисбаланс держбюджету, вирівняти внутрішні ціни на енергоносії, прийняти закони, спрямовані на боротьбу з корупцією тощо.

Ухвалені Верховною Радою закони ще не почали працювати, а заходи щодо наведення порядку та боротьби з корупцією в Україні тільки-но почали втілювати у життя. Та зважаючи на нинішню економічну ситуацію в Україні, у Вашингтоні пішли на рішучий крок. Щоб зробити можливим виділення Києву грошей, Рада директорів МВФ затвердила низку винятків з власних правил. Після цього неефективне використання міжнародних резервів, зростання заборгованості за зовнішніми виплатами, наявність нових валютних обмежень перестали бути перешкодою для надання допомоги нашій країні.

З боку найбільшої фінансової організації це перше за останні роки суто політичне рішення. Причому за таке рішення на засіданні Ради директорів проголосували всі члени МВФ, крім Росії. Представники «братньої» держави наполягали, що непогашений Україною тримільярдний кредит (хабар, який у 2013 році Кремль дав Януковичу за відмову від Угоди про асоціацію з Європейським Союзом) не дає Фонду права надавати допомогу нашій країні.

Політичним стало також рішення про те, що розбіжності щодо використання Україною коштів, отриманих від МВФ (якщо такі виникнуть), а також щодо виконання нашою країною зобов’язань, зафіксованих у меморандумі за програмою розширеного фінансування (EFF), усуватимуться на найвищому рівні — між Президентом України та головою МВФ.

До речі, одним із перших коментарів виконавчого директора МВФ Крістін Лагард щодо рішення надати допомогу Україні стала констатація підвищення рівня довіри до української влади з боку Фонду та зауваження, що українська економіка демонструє ознаки відновлення. Така думка багато важить, оскільки, спираючись на неї, Міжнародний валютний фонд до кінця року може надати Україні ще один транш у розмірі понад два мільярди доларів, а міністерство фінансів США до одного мільярду гарантій здатне додати таку ж суму.

Паралельні кроки в порожнечу

Якщо в сфері фінансів новини для України хороші, то в сфері зовнішньої політики неприємності в розпалі. Петлю Мінських угод на шиї нашої держави закордонні партнери намагаються зараз затягнути тугіше. І дуже поспішають, бо «українське питання» стало помітним чинником у європейській і заокеанської політиці.

Барак Обама, перед тим як поступитися місцем наступному президентові США, прагне показати, що зовнішня політика Білого дому, провальна загалом, успішна хоча б в одному напрямку. Спроба домогтися припинення громадянської війни в Сирії приречена на провал. Яке б перемир’я там не оголошували, терористів ІДІЛу та кровопивцю Асада до кінця року американцям не здолати.

Інша справа — Україна. Підтримуючи дипломатично і допомагаючи грошима нашій державі, можна схилити слабку країну до вигідного для США компромісу з агресивною Росією. Збоку тимчасове припинення вогню на Донбасі виглядатиме як перемога політики економічних санкцій і м’якої сили. А що станеться з Україною в наступному році — турбота наступного президента США.

Існують вагомі підстави вважати, що після сирійської угоди про перемир’я, досягнутої держ-секретарем США Керрі і мі-ністром закордонних справ Росії Лавровим, наступною буде спроба укласти угоду про перемир’я в Україні. Негласну і, зрозуміло, за спиною Порошенка.

Формально йтиметься про дотримання політичної частини Мінських угод паралельно з кроками щодо зміцнення безпеки на Донбасі всіма сторонами конфлікту. Це ідея не нова, провідником її вже довгий час є міністр закордонних справ Ні-меччини Франк-Вальтер Штайн-майер. Тепер, однак, до паралельних кроків підключилися серйозні сили: держдепартамент США в особі Джона Керрі, ОБСЄ (де ФРН тепер головує) та міністри закордонних справ кількох країн Західної Європи.

Чотири таких міністри (Великобританії, Німеччини, Данії та Франції) цього тижня відвідали Київ і спробували схилити до паралельних кроків українське керівництво. Але Президент Порошенко, глава уряду Гройсман і міністр закордонних справ Клімкін до пропозицій партнерів поставилися без ентузіазму. Не подіяв і головний аргумент — нібито європейцям і США до паралельних кроків вдалося залучити Росію, що гарантує до-тримання перемир’я на тривалий термін.

Для ознайомлення з обстановкою, а насправді, щоб заявити (як очевидці) про безпеку в зоні конфлікту, міністри закордонних справ Франції та Німеччини у супроводі Павла Клімкіна вирушили в підконтрольні Україні міста Донбасу Краматорськ і Слов’янськ. У цей час стріляти там, звісно ж, не будуть. А після...

Те, що буде після, до чого Мінські угоди і паралельні кроки приведуть Україну в майбутньому, західних миротворців турбує мало. Їхня мета — нинішній успіх.

Леонід ЗАСЛАВСЬКИЙ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net