Як кризу перетворити на компроміс
Проведені Генеральною прокуратурою України та прокурорами Національного агентства боротьби з корупцією показові обшуки, затримання та публічне оприлюднення схем пограбування держави досягли, нарешті, однієї з поставлених цілей. Налякали органі-заторів грабежу. На корупції, однак, трималася і тримається політична система України, всі три гілки влади. Й одна з гілок відповіла на удар.
Три джерела і три складових корупції в Україні
Поки не був прийнятий та підписаний президентом новий закон про судоустрій, поки цей закон не набув чинності, суди для корупціонерів були надійним інструментом оборони. Але тепер обмежений правовий імунітет людей у мантіях. У найближчому майбутньому з’явиться можливість притягнути їх до відповідальності як за винесення неправосудних рішень, так і за незаконне збагачення. Така перспектива стримала нахабство служителів Феміди, частково паралізувала їхню волю, а контрнаступ по всьому фронту (починаючи з оголошення Конституційним Судом прийнятих законів неконститу-ційними) став нереальним.
В уряді України, сформованому під девізом боротьби з корупцією, і в підконтрольних йому державних органах управління в середній ланці теж є осередки опору. Але пасивного. «Вирішувати питання» на користь окремих олігархів на цьому рівні ще продовжують, і продовжують з успіхом, але удар у відповідь по прем’єр-міністру і представниках «генеральної лінії» чиновники навряд чи наважаться.
Серед гілок влади, однак, є слабка ланка. У складі Верховної Ради сьомого скликання, якщо вірити засобам масової інформації, є мільярдери і близько сотні легальних мільйонерів (у доларовому еквіваленті). Існує чимало версій походження їхніх статків, але сміливо можна стверджувати: банківські рахунки, заводи, фабрики, літаки і пароплави слугам народу дісталися не у спадок. І корупційна складова тут велика.
Але і ті народні депутати, у яких (якщо судити з декларацій) нема ніяких доходів, крім зар-плати, а нерухоме майно обмежується скромною квартирою та одним автомобілем, часто по руках і ногах пов’язані корупційними схемами. Частина тих, хто обраний за партійними списками, своїм становищем зобов’язана олігархам-спонсорам партії. А від фінансової підтримки олігархів незалежна лише менша частина народних депутатів з тих, що обрані в округах.
У Верховній Раді, звичайно, існують партійні фракції, групи і позафракційні депутати. Поки йдеться про закони обмеженої дії, ті, що зачіпають інтереси якоїсь однієї фінансово-промислової групи, у Верховній Раді відбувається битва лобістів, яку ми наївно приймаємо за полі-тичну боротьбу. В парламенті тоді можливий компроміс і нема проблеми зібрати більшість голосів з важливих питань. Найяскравішими прикладами цього є прийняття державного бюджету або формування уряду.
Але бувають випадки, коли небезпека загрожує корумпованій більшості Верховної Ради загалом. Компроміс тоді неможливий, а вимушеним виходом із становища є блокада діяльності парламенту і спільна робота, спрямована на припинення своїх повноважень.
Чому посміхався Андрій Парубій?
В українському парламенті зараз діє правляча коаліція формальної більшості, але фактичної меншості. Фракції Блоку Петра Порошенка і «Народного фронту» реально мають у сумі приблизно дві сотні голосів, яких недостатньо для прийняття законів та ухвалення постанов. У подібних випадках доводиться залучати союзників. А за підтримку розплачуватися преференціями для підприємств союзних спонсорів. Це і є класична корупція, звичайна практика, яку у Верховній Раді використовують постійно.
Але те, що раніше було звичною практикою, тепер називається «схемами». А організаторів схем на законних підставах можуть позбавити парламентського імунітету, затримати, заарештувати, судити... Одне слово, кошмар для тих, хто в повній безпеці і з чималим прибутком десятиліттями розпоряджався ресурсами держави. Добре, якщо встигнеш втекти, як Олександр Онищенко в Росію. А якщо запізнишся і доведеться на колег давати свідчення?
Після кількох заяв Генерального прокурора України Юрія Луценка та показових затримань учасників корупційних схем у частини народних депутатів раптово зник інтерес до законотворчості. Одні перестали ходити на роботу, інші влаштували виставу під назвою «блокада трибуни», а треті заявили про створення об’єднаної опозиції з претензією на формування нової правлячої коаліції.
Приводом для своїх ініціатив «опозиціонери», природно, не називали активізацію боротьби з корупційними схемами. А посилалися, як завжди, на необхідність захисту народу від влади, на небажання фракцій «БПП»—«НФ» створювати парламентські комісії щодо офшорів і тарифів за комунальні послуги. Й обіцяли, якщо їм не підуть назустріч, блокувати парламентську трибуну до переможного кінця. Тобто до розпуску Ради.
Режисери цієї вистави, як зазвичай, залишилися за лаштунками. А зірки політичного шоу майже тиждень робили вигляд, що грають серйозно. Юлія Тимошенко вирушила регіонами термосити місцеві організації «Батьківщини», Олег Ляшко в оточенні своїх радикалів всівся, а потім влігся біля підніжжя за-блокованої парламентської трибуни, а Юрій Бойко і Сергій Льовочкін з «Опозиційного блоку» на всіх телеекранах не втомлювалися говорити, що Верховна Рада восьмого скликання неефективна, працювати не може і треба її розпустити. Чим скоріше, тим краще.
До кінця поточної сесії парламенту належало ухвалити низку важливих для держави законів. Потрібних, зокрема, для продовження співпраці з Міжнародним валютним фондом, для фінансування операцій у зоні АТО і для соціального захисту учасників бойових дій. Усе це було під загрозою, і ситуація здавалася нерозв’язною. Але зверніть увагу: голова Верховної Ради зірвані пленарні засідання щоразу закривав з усмішкою. А Президент України не виявляв занепокоєння і не проводив на Банковій звичних у такій ситуації нарад.
У четвер український парламент запрацював у звичайному режимі і почав потихеньку при-ймати закони. Це може означати тільки одне: компроміса з тими, хто очолює корупцію, досягнуто. Найближчим часом нових схем за участю народних депутатів ніхто не викриє. Нових подань на затримання та арешт народних обранців не буде. А прокурори разом з підозрюваними вирушать на літній відпочинок.
Леонід ЗАСЛАВСЬКИЙ.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 50 грн.
- на 3 місяці — 150 грн.
- на 6 місяців — 300 грн.
- на 12 місяців — 600 грн.
- Iндекс — 61119
суботній випуск (з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 40 грн.
- на 3 місяці — 120 грн.
- на 6 місяців — 240 грн.
- на 12 місяців — 480 грн.
- Iндекс — 40378
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206