№ 60 (21738) четвер 14 липня 2016 року

Переглядів: 1682

Саміт НАТО у Варшаві: зміна стратегії

8—9 липня у Варшаві проходив 27-й саміт НАТО за участю 18 глав держав, 21 глави урядів, 41 міністра закордонних справ і 39 міністрів оборони із 28 країн-членів Альянсу, а також 26 країн-партнерів. Було зареєстровано понад 2,1 тисячі учасників із 65 національних делегацій та міжнародних організацій.

Саміт НАТО у Варшаві набув особливої актуальності в умовах загострення проблем у Європейському Союзі в результаті майбутнього виходу з нього Великої Британії, а також на тлі агресії РФ проти України і спроб Кремля провести ревізію сталого світопорядку в Європі та інших частинах планети. До цього слід додати крайнє загострення нестабільності й екстремізму в Північній Африці та на Близькому Сході, а також виникнення внаслідок цього міграційної кризи у Європі.

Переглядів: 704

За міжнародними стандартами

Військово-Морські сили Збройних Сил України спільно з іноземними партнерами завершують підготовку до українсько-американського навчання «Сі бриз-2016», проведення якого заплановане на 18—30 липня у північно-західній частині Чорного моря, Одеській і Миколаївській областях.

Цими днями проходить остаточна перевірка готовності місць проведення заходів, техніки та озброєння, наявності запасів, уточнюються організаційні питання тощо. Крім того, згідно з програмою навчання, в Одесі за участі іноземних інструкторів проходять курси для певних категорій особового складу україн-ських ВМС, а саме для офіцерів — з планування операцій за стандартами НАТО, який проводять представники Командно-штабного коледжу ВМС США, та курс лідерства для вищого старшинського (сержантського) складу.

Темою навчання «Сі бриз-2016» буде планування та проведення міжнародної миротворчої операції в кризовому районі, метою — відпрацювання за стандартами провідних країн світу дій багатонаціональних штабів та сил під час планування і проведення міжнародної операції зі встановлення миру.

Переглядів: 638

І сходи втомлюються

У розпал туристичного сезону Потьомкінські сходи перегороджені парканами. В чому причина? Цій темі був присвячений брифінг, що пройшов 8 липня безпосередньо на Потьомкінських сходах.

«Світовий досвід показує, що реставраційні роботи не виконуються швидко. Прикладів безліч: собор Святого сімейства в Барселоні, собор Сакре Кер на Монмартрі в Парижі, Благовіщенський кафедральний собор в Афінах. Одеський національний академічний театр опери та балету перебував на реставрації 11 років, і це не відлякало туристів. Сьогодні перед міською владою стоїть завдання: зберегти пам’ятку світового значення, якими є Потьомкінські сходи. І ми сподіваємося, що одесити й гості міста поставляться до цього з розумінням», — підкреслив начальник управління з питань охорони об’єктів культурної спадщини міської ради Андрій Шелюгін.

Зараз ведуться роботи з відновлення проходів під сходами, які існували раніше і з’єднували Стамбульський та Місячний парки. Відновлення проходів поверне природну вентиляцію основи сходів, що не дозволить накопичуватися волозі. За оцінками фахівців, саме накопичення вологи у черепашнику, з якого зроблені сходи, привело їх до аварійного стану.

Переглядів: 799

«Гетьман Сагайдачний»: «Готові негайно!»

Минулої суботи в Одесі відбулися урочистості з нагоди чергової річниці підняття військово-морського прапора на фрегаті ВМС України «Гетьман Сагайдачний».

Під час святкового шикування проведено ритуал підйому військово-морського прапора. Потім екіпаж передового бойового корабля національних ВМС, девізом якого є «Готові негайно!», приймав вітання від представників командування ВМС, Західної військово-морської бази, бригади надводних кораблів, ветеранів Збройних Сил, представників громадськості і духовенства. Всі гості у своїх виступах відзначали важливу роль фрегата у забезпеченні безпеки країни з морського напрямку і підготовці флотських кадрів.

Цього ж дня військовим морякам вручали нагороди і подарунки. Заходи, які пройшли у дружній, майже сімейній атмосфері, завершилися колективним фотографуванням.

Переглядів: 693

Стратегічний міст

На реконструкцію мосту через Будацький лиман у селищі Сергіївка Білгород-Дністровського району, який з’єднує морське узбережжя з материковою частиною селища, з обласного бюджету виділено 1,5 мільйона гривень.

«Сьогодні туризм для жителів Сергіївки — єдине джерело заробітків. Ремонт мосту у цьому контексті є вкрай важливим. Від часу будівництва він не ремонтувався. Сьогодні вже оновлено 50 пролітних швів. Сергіївська селищна рада взяла на себе зобов’язання полагодити перила. Особливої уваги потребують несучі опори. Остаточно завершити модернізацію мосту можна впродовж місяця», — зауважив депутат Роман Сеник, дякуючи колегам по облраді за підтримку рішення про виділення грошей на ремонт.

Переглядів: 886

Арії, факели і лампади

Так увечері 7 липня, на дев’ятий день загибелі від кулі ворожого снайпера в районі Дебальцевого Василя Сліпака — воїна українського добровольчого корпусу «Правий сектор», соліста Паризької національної опери, волонтера і громадського діяча, на Думській площі в Одесі вшанували його пам’ять.

Випускник Львівської консерваторії Василь Сліпак майже два десятиліття жив і працював у Франції. В останні роки був артистом Паризької опери. Був учасником паризького Євромайдану. З початком агресії Росії проти України повернувся на Батьківщину і пішов добровольцем у ДУК «Правий сектор».

Переглядів: 594

У «Ластівку» з Донеччини

В Одесі за рахунок коштів міського бюджету забезпечується цілорічна робота дитячого протитуберкульозного санаторію «Ластівка».

Сьогодні у закладі оздоровлюються 155 дітей у віці від півтора до 14 років, які перебували в контакті з носіями туберкульозу або продовжують профілактичне лікування після стаціонарного етапу. Це маленькі одесити та діти з районів області.

Потужності закладу вистачило й на те, щоб із початку липня взяти на оздоровлення 23 дітей, які мешкають недалеко від зони проведення АТО, у Мар’їнському районі Донецької області.

Переглядів: 595

Самі йдіть і зброю заберіть

Міністр оборони Молдови Анатол Шалару вважає незаконним перебування російських збройних сил та озброєння на території невизнаного Придністров’я, наполягаючи на їх виведенні з території країни. Так глава оборонного відомства прокоментував у Facebook візит російського віце-прем’єра Дмитра Рого-зіна до Тирасполя.

«Тоді, коли Республіка Молдова згадує про десятки тисяч жертв, засланців до Сибіру під час сталінських депортацій, Рогозін здійснив візит до Тирасполя, щоб повідомити нам, що ми повинні зняти блокаду з Придністров’я. Нема жодної блокади! Є обмеження щодо ротації військ зі складу Оперативної групи російських військ (ОГРВ), розквартированої у Придніс-тров’ї. Ця блокада продиктована тим, що російські війська, реорганізовані в ОГРВ (колишня 14-а російська армія), незаконно перебувають на території Молдови впродовж 25 років», — написав міністр.

Переглядів: 575

Опосередкована підтримка агресора

Парламент Кіпру ухвалив резолюцію, що закликає зняти санкції Європейського Союзу щодо Росії, накладені через російську агресію проти України. Ця резолюція є політичною заявою і не передбачає ніяких безпосередніх юридичних наслідків для уряду Кіпру, який визначає зовнішню полі-тику країни, повідомляє «Радіо Свобода».

«Резолюцію просувала комуністична марксистсько-ленінська Прогресивна партія трудового народу (АКЕЛ), її також підтримала ліва популістська партія «Громадянський союз». У резолюції парламент закликав уряд країни працювати в Європейській Раді з метою скасування санкцій Євросоюзу щодо Росії, в тому числі персональних, і виступив за діалог і співпрацю з Росією», — йдеться у повідомленні. Також у документі міститься заклик до всіх сторін «кризи в Україні» продовжувати політичні й дипломатичні зусилля «для її мирного вирішення і повністю виконати Мінські домовленості».

На думку авторів резолюції, санкції ЄС щодо РФ контрпродуктивні, не допомогли вирішити конфлікт в Україні та негативно вплинули на торговельні й економічні відносини між Кіпром і Росією.

Переглядів: 576

«Сіра зона» санкцій

Країни Заходу розширили негласні санкції, що перекривають можливість фінансування державних і приватних компаній Росії.

У п’ятницю, 8 липня, стало відомо, що основна з європейських організацій, яка здійснює роботу з державними облігаціями, — Euroclear так і не почала працювати з новим випуском десятирічних облігацій федеральної позики (ОФП, «Росія-26») на 20 млрд рублів, розміщеним 6 липня, пише сайт www.facenews.ua з посиланням на російський «Forbes»

Сам випуск, за даними головного економіста ING Bank по Росії та СНД Дмитра Польового, повинен був з’явитися в системі Euroclear 8 липня, але цього не сталося. «Ми зв’язалися з бельгійським офісом Euroclear, щоб перевірити це, і представник підтвердив нам, що випуск досі не схвалений, рішення не прийняте. Він також не дав ніякої інформації про те, коли система прийме нові ОФЗ. Жодної конкретної причини затримки рішення він також не назвав», — розповів Дмитро Польовий в аналітичному огляді, що надійшов у редакцію Forbes.

Переглядів: 705

Вперед, з відкритим серцем

Наталія Маловик народилася і більшу частину свого дорослого життя провела на Донбасі. У неї цікава і творча професія — психолог, гештальт-терапевт. Напередодні буремних подій відкрила новий офіс у центрі Донецька, тому покинути місто наважилася не одразу — всі зароблені кошти були вкладені саме в цей офіс. Але в сусідньому районі вже тривали справжні бої, з фінансами було важкувато, її клієнти потроху роз’їжджалися з міста. У липні 2014-го в дорогу вирушила й Наталя — на море, до Одеси, з валізкою літніх речей.

«Усе налагодиться, і я швиденько повернуся додому», — сподівалася вона. Однак життя розпорядилося інакше. Тут, в Одесі, було чимало друзів, колег по навчанню. Винайнявши квартиру, жінка продовжувала надавати послуги своїм клієнтам, але розвивати гештальт-терапію і консультування як бізнес в Одесі не надто виходило: конкуренція була чималою. Окрім психології, Наталя з дитинства захоплювалася малюванням і рукоділлям. Коли поставила пляму на улюбленому жакеті, вирішила спробувати малювати на тканині. Візерунок на жакеті не лише прикрив плямку, а й надав йому креативного вигляду. З цього почалося її нове захоплення — малювання на тканині та шкірі. Саме рукоділля допомогло їй не лише вижити, але й почати життя в новій якості.

Переглядів: 588

Про статус резервістів

Про зміни у пенсійному забезпеченні осіб, які беруть участь в антитерористичній операції, розповідає заступник начальника головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Тетяна ЯВОРСЬКА.

— Верховна Рада ухвалила Закон від 12.04.2016 № 1080-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо соці-ального захисту резервістів, які постраждали внаслідок участі в антитерористичній операції, та членів їх сімей» (далі — Закон № 1080), що набув чинності з 6 травня 2016 року. Цим законом внесено, зокрема, зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі — Закон № 2262). Відтепер пенсійне забезпечення резервістів, які стали інвалідами внаслідок виконання обов’язків служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпечення її проведення, та членів сімей осіб, які загинули чи померли внаслідок виконання таких обов’язків, здійснюється в порядку, встановленому Законом № 2262 для військовослужбовців відповідних прирівняних посад та членів їхніх сімей.

Переглядів: 612

Подбаймо про утеплення... поки ще тепло

Тарифні конфлікти (споживачі проти постачальників комунальних послуг, яких, до того ж, часто підтримує держава) стихнуть ще не скоро. І, найшвидше, не на нашу, споживацьку, користь вони розв’яжуться. Оскільки впливати на тарифну політику ми практично не можемо, мусимо хоча б навчитися економити, щоб не віддавати за спожите останню сорочку. І, безперечно, скористатися по максимуму всіма можливостями, пропонованими нині державою.

Ми вже не раз на шпальтах газети надавали слово експертам, які вчили, як зберігати тепло у помешканнях і як скористатися підтримкою держави, адже вона всерйоз взялася за енергозбереження, широко пропагуючи його серед населення.

Всім відомі локальні заходи: звикли суцільним потоком лити воду під час купання та миття посуду — навчіться користуватися нею розумно: ванну замініть душем, а тарілки лише споліскуйте під проточною водою, а мийте у мисці; досі не вимикали електроприладів з розеток — почніть це робити вже сьогодні; звільніть батареї від меблів та декору, встановіть короткі штори або жалюзі… Заощадите навіть на цьому. Проте такі заходи надто локальні. Для досягнення суттєвіших результатів економії необхідно подбати про енергоефективність усього будинку.

Переглядів: 6382

А папороть таки цвіте!

Усіх нас ще з дитинства заворожувала дуже гарна легенда про те, що у ніч на Івана Купала десь серед лісів, у непрохідних хащах розцвітає чародійна квітка. Тому, хто її знайде, вона принесе щастя. Лишень шукачам необхідно бути наполегливими та мужніми. І в жодному разі не піддаватися на всілякі спокуси, обіцянки і залякування нечисті, яка прагне збити людину з дороги. Та й слід поспішати, бо цвіте папороть тільки до ранку.

Мабуть, щоб знайти те диво і подивитися, як приходять у нашу сучасність стародавні обряди і традиції, на свято Івана Купала зібралося у Саврань більше трьох тисяч осіб. Бо де ж, як не на савранському березі замріяного Південного Бугу та не в утаємничених савранських лісах може ожити легенда?! Глядачами були місцеві жителі, представники всіх районів області. І, звісно, гості зі столиці, з Одеси, інших міст і сіл України.

Берег річки годі було й впізнати. В одному із найчарівніших його місць враз розкинувся справжнісінький амфітеатр. Величезне природне півколо біля самісінької води, підвищуючись уступами, розширювалося догори, створюючи враження величавості, відчуття чогось особливого, незвіданого. Всю цю територію окреслювали у дивовижний спосіб натягнуті вгорі різнокольорові гірлянди. У центрі — сцена. Здавалось, десь із глибини віків вийдуть на її підмостки гладіатори чи розгорнуться театралізовані дійства давніх Греції або Риму.

Переглядів: 567

Найперші свідки — документи

Історики виклали у вільний доступ 380 документів з теми польсько-українських стосунків у 1942—1947 роках. Жорстокість взаємного протистояння, спроби переговорів між підпільними структурами двох народів і навіть співпраця — усе це знайшло відображення в українських джерелах.

Сучасні Західна Україна та Східна Польща — Холмщина, Волинь, Галичина, Надсяння та Лемківщина — території, де під час і після Другої світової війни палахкотіло польсько-українське протистояння. Криваве доміно маловідомої війни між поляками та українцями у 1942—1947 роках розкривають невідомі раніше документи.

Український інститут національної пам’яті, Центр досліджень визвольного руху та Архів СБУ в рамках співпраці над електронним сервісом доступу до копій архівних матеріалів «Електронний архів визвольного руху» avr.org.ua оприлюднили колекцію, присвячену польсько-українському протистоянню 1940-х років. У ній — 380 документів, передусім, із розсекречених архівів КДБ. Великий блок матеріалів взято також з архіву Миколи Лебедя, одного з очільників українського визвольного руху. Багато років цей архів вважався втраченим, аж поки 2007-го не був переданий Центру досліджень визвольного руху. Інша його частина зараз зберігається в Гарвардському університеті.

Переглядів: 612

Одеса без Уточкіна — не Одеса

12 липня минуло 140 років від дня народження Сергія Уточкіна (1876—1916), спортсмена-авіатора, одного з перших вітчизняних льотчиків, велогонщика, яхтсмена, боксера, футболіста. В Одесі знаменитому земляку встановлено пам’ятник

«Одеса без Уточкіна — не Одеса», — так стверджував не менш знаменитий одесит — відомий співак та актор Леонід Утьосов. — Він її гордість, її слава. Уявіть собі людину вище середнього зросту, широкоплечого, на міцних ногах. Яскраво-руде волосся, білясті вії, широкий ніс і різко випнуте вперед підборіддя. Вона могутня — ця диво-людина. Вона хоробра, вона розумна. Таких природа створює не часто. Уточкін не просто спортсмен. Він найкращий велосипедист, ковзаняр, боксер, автомобіліст, парашутист, льотчик (один з перших у Росії)».

«Рудий пес» та «Академік спорту» (саме такі прізвиська мав за життя Сергій Ісайович) народився 12 липня 1876 року в Одесі.

Переглядів: 669

Не втекти від себе

Чого тільки не трапляється у житті людському! І під час знайомства з творчим доробком письменників теж. Скажімо, з прозою Геннадія Щипківського познайомилися завдяки монографії Петра Сороки про нього. А ще привернули увагу фрагменти текстів літератора, які цитував автор. Потім була зустріч з книгою новел «Коралі», котра по-своєму увиразнила художнє відчуття світу, про що ми писали на сайті «Золота пектораль» та в газеті «Чорноморські новини». Сподобалися і повісті зі «Щему» — видання, котре прийшло до читачів після «Коралів». Й ось тепер — роман «Утекти від себе».

Творче розмаїття в межах одного жанру? Не перебільшення. Хоча, очевидно, у даному випадку слід наголосити, що письменник не є новачком. Про нього, як цікавого прозаїка (одесита з подільськими коренями), так багато сказали повісті «Світло далекого берега», «Перестиглий грім», «Кара», «Поміж берегами», «Лісовичка», тетралогія «Товтри», романи «Лють» та «Рихва часу»… Тому й гадаємо, що тут правильнішим буде розмисл про письменницьке тяжіння до поглиблення у зображенні характерів героїв художніх творів.

Переглядів: 614

Станіслав КОНАК. Вірш

Ніжний шовк трави, і ніжні сни,
І червоні маки між колоссям...
Нащо ви прийшли до сивини
В спомини? Ще й золотими росами?

Певне, золоті хлібинки дня
В міф плачу села іще гарячими
Сиплять з нив не вигиблих до дна
Зерна й зерна, маками оплачені...
23 травня 2016 року.
м. Одеса.

Переглядів: 6152

Північна зірка

Тріумфом збірної Португалії у неділю, 10 липня, завершилася футбольна першість континенту «Євро-2016». Господарі змагань, французи, пропустили у ворота гол на 109-й хвилині, у другому екстра-таймі, й не змогли переграти португальців, які вперше в історії стали чемпіонами Європи.

Футбольні експерти аналізують усі нюанси нинішнього чемпіонату, його несподіванки, набутки і прорахунки. Більшість із них сходяться на думці, що головною сенсацією змагань стала збірна Ісландії, яка вперше брала участь у фінальній стадії турніру й дійшла аж до чвертьфіналу.

Журнал «Новое время» (http://nv.ua) присвятив команді вікінгів публікацію, в якій наголошується, що збірна Ісландії стала головною сенсацією європейського футбольного чемпіонату невипадково: в найбільший у своїй історії спортивний успіх країна вклала 15 років, мільйони євро і всю душу.

Переглядів: 664

Ласкаво просимо до Юпітера!

Як уже повідомляли «Чорноморські новини», 4 липня космічний апарат Juno («Юнона»), споряджений Національним космічним агентством США, прибув до Юпітера. Станція летіла до найбільшої планети Сонячної системи приблизно п’ять років. Тепер Juno обертатиметься навколо гіганта еліптичною орбітою на відстані п’яти тисяч кілометрів від атмосфери й досліджуватиме його хмари і полярні сяйва.

На першій науковій орбіті станція перебуватиме 107 днів. Потім ще на 14 днів вона підійде ближче до Юпітера. А приблизно через 20 місяців вивчення планети Juno згорить в її атмосфері. За два роки «Юнона» зробить 37 обертів навколо гіганта.

«Ласкаво просимо до Юпітера», — сказав один з контролерів місії, коли апарат дістався своєї мети. Тільки-но станція успішно вийшла на орбіту, у лабораторії управління NASA пролунали гучні оплески.

Переглядів: 543

Задля збереження автодоріг

Звернення до сільськогосподарських підприємств, перевізників аграрної продукції та сільгосптехніки

У жнивну пору є факти перевезення автомобільними дорогами загального користування сільськогосподарської продукції транспортними засобами, вага яких з вантажем перевищує 40 тонн, що призводить до руйнування шляхів та створення небезпеки для інших учасників дорожнього руху.

З метою збереження дорожнього покриття просимо вас дотримуватися таких вимог:

 • п. 22.5 Правил дорожнього руху — щодо недопущення перевезення подільних вантажів, у тому числі сільськогосподарської продукції, транспортними засобами, вага яких з вантажем перевищує 40 тонн;
 • ст. 29 та 34 закону «Про дорожній рух» щодо заборони руху сільськогосподарської техніки автомобільними дорогами та перевезення її винятково спеціалізованими транспортними засобами;
 • законів «Про адміністративні послуги», «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», постанови Кабінету Міністрів від 18 січня 2001 року №30 «Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами».
Переглядів: 527

«Скромна» наркостатистика

На Одещині нині мешкає від 20 до 30 тисяч осіб, які постійно вживають наркотичні речовини.

Такі дані незалежних соціологів озвучила на брифінгу Олена Грибова, голова правління громадського об’єднання «Молодіжний центр розвитку», секретар Одеської обласної координаційної ради з питань попередження поширення ВІЛ-інфекції, туберкульозу, наркоманії та інфекцій, які передаються статевим шляхом.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net