№ 52 (21729) субота 18 червня 2016 року

Переглядів: 673

Від Вашингтона до Мінська

Хітами зовнішньої політики тижня, що минає, стали дві події. Перша — візит прем’єр-міністра України в Сполучені Штати Америки, друга — нарада радників (помічників) президентів Німеччини, Франції, Росії та України. Яка з подій важливіша, сказати важко. Результати візиту і наради однаково здатні вплинути на перебіг подій у нашій країні.

Звіт почуто і затверджено

Чотириденний візит прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана у Вашингтон називають оглядинами. Особисто познайомитися з главою уряду країни, яку США підтримують у важких для неї обставинах, для американських полі-тиків, звичайно, важливо. Але ще важливіше упевнитися, що таки варто витрачати сили і гроші на цю підтримку.

Переглядів: 674

Чому Кремль міняє українців на українців?

Геннадій Афанасьєв повинен був вийти на свободу в 2021 році. Юрій Солошенко — 2020-у. Час відчувається суб’єктивно — з точки зору в’язня російської тюрми, обидві ці дати нескінченно далекі. А стан здоров’я політв’язнів (у Солошенка — рак, у Афанасьєва — зараження крові) могло зробити ці тимчасові рубежі і зовсім недосяжними.

Але ось вони вдома — їх персональний жах закінчився. Однак сам формат звільнення Афанасьєва і Солошенка досить цікавий. Тому що їх не просто звільнили, а обміняли. Причому це саме той випадок, коли українських громадян обміняли на українських же громадян. У Росію чартером у відповідь полетіли одесити Олена Гліщинська та Віталій Діденко. У 2014-у вони, за даними слідства, створювали в області сепаратистський рух під назвою «Народна Рада Бесарабії».

Переглядів: 653

Докази вторгнення

Міжнародна група журна-лістів-розслідувачів Bellingcat опублікувала новий супутниковий знімок ділянки ро-сійсько-українського кордону, на якому видно входження в Україну російської військової техніки.

Знімок датований 26 серпнем 2014 року, коли був зафіксований пік російського вторгнення в Україну, повідомляє «Радіо «Свобода».

«На цьому супутниковому знімку видно розгортання російської військової техніки та артилерій-ських позицій, а також нові сліди переходу українського кордону.

Час цього супутникового знімка збігається з різким нарощуванням російської активності в Україні на прикордонній території, зокрема з появою російських військових у селі за десять кілометрів від кордону», — зазначається в повідомленні Bellingcat, опублікованому 15 червня.

Переглядів: 654

Пентагон на боці України

Глава Пентагону Ештон Картер висловив позитивну оцінку започаткованому в Україні процесу всеосяжних реформ у галузі оборони та наголосив, що США і НАТО не залишать країну без підтримки.

Про це йдеться в офіційному повідомленні Пентагону за результатами зустрічі Картера з міністром оборони України Степаном Полтораком, яка відбулася у середу в Брюсселі. «Картер висловив міністру Полтораку позитивну оцінку у зв’язку із започаткуванням амбітної програми всеосяжних реформ у сфері оборони та підтвердив прихильність США й надалі підтримувати Україну — як на двосторонній основі, так і в рамках НАТО», — зазначили в американському оборонному відомстві. При цьому в Пентагоні підкреслили, що реформи допоможуть Україні краще забезпечити власну безпеку та підвищити ефективність оборонної галузі загалом.

Міністри також обговорили агресію Росії на сході України. «Картер підкреслив, що Сполучені Штати разом зі своїми союзниками залишаються прихильними повній імплементації Мінських угод за підтримки суверенітету й територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів», — зазначається в повідомленні.

Переглядів: 694

На східному фланзі НАТО

У Польщі вважають, що ймовірний противник може вдарити по їхній країні не тільки через Сувальський перешийок, але й, наприклад, з території Білорусі. Відтак міжнародний батальйон однієї з країн НАТО розташовуватиметься в Польщі там, де виникне оперативна потреба.

«Ця бойова група не розміщуватиметься на Сувальському перешийку. Вона розташовуватиметься у тому місці, яке у даний момент перебуває під найбільшою загрозою і де це буде ефективно з оперативної точки зору», — заявив у середу в Брюсселі міністр національної оборони Польщі Антоній Мацеревич.

Він зазначив, що, попри важливість Сувальського перешийку, Польща не зводить проблему безпеки східного флангу НАТО лише з цим районом.

Переглядів: 556

Болгари у румунській бригаді

Болгарія висловила готовність брати участь власним контингентом (400 військо-вослужбовців) у складі сухопутної бригади НАТО на території Румунії.

Про це заявив міністр оборони Болгарії Микола Ненчев за підсумками зустрічі зі своїм румунським колегою Міхнеєм Мотоком, передає власний кореспондент Укр-інформу.

Раніше, під час зустрічі міністрів оборони країн-членів Північноатлантичного альянсу в Брюсселі, генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг заявив про можливе розміщення на території Румунії, крім Польщі і країн Балтії, багатонаціонального батальйону НАТО. Остаточне рішення буде прийнято на Варшавському саміті Альянсу 8—9 липня.

Переглядів: 562

За канонічну автокефалію

У четвер Верховна Рада України ухвалила звернення до Вселенського патріарха Варфоломія I з проханням видати указ про автокефалію (незалежність) Православної церкви в Україні і визнати нечинним акт 1686 року, яким Москва вивела Київський патріархат з-під юрисдикції Константинополя.

Верховна Рада звернулася до Вселенського патріарха з проханням: визнати нечинним акт 1686-го як такий, що був прийнятий з порушенням священних канонів Православної церкви; взяти активну участь у подоланні наслідків церковного розділення шляхом скликання під егідою Вселенського патріархату Всеукраїнського об’єднавчого собору, який би вирішив усі суперечливі питання та об’єднав українське православ’я; заради блага Православної церкви в Україні та цілісності українського народу видати Томос про автокефалію Православної церкви в Україні, на основі якого вона могла б посісти належне місце у родині помісних православних церков.

Переглядів: 594

Ми у них віримо!

15 червня у Будинку офіцерів відбулася презентація першої частини волонтерського проекту «Незрадливі», спрямованого на під-тримку та популяризацію Військово-Морських сил України.

Весь проект складається із трьох частин і зачіпає всі підрозділи та роди військ ВМС ЗСУ. Перша частина — презентація календаря «Незрадливі», присвяченого курсантам факультету Військово-Морських сил Національного університету «Одеська морська академія». Герої на світлинах — це послідовники тих курсантів, які не зрадили Україну восени 2014 року, коли наші воїни були змушені покинути Крим. Вони виконали свій обов’язок перед Батьківщиною: не зрадили свій народ і землю, не стали під прапор агресора. Ті курсанти — вже офіцери, зараз вони служать Україні в Одесі, в Миколаєві, в Очакові та захищають її під Маріуполем. Хлопці — з різних міст України, однак вони об’єднані ідеєю захищати свій народ та свою Батьківщину навіть ціною власного життя.

Переглядів: 1062

Демократизуймо Україну!

Обираймо чесних президентів!

Чим пояснити, що діяльність президентів України за роки незалежности українці не схвалюють?

Причина: вибір за зразком Заходу з подачі політичних партій. В Україні ж нема політичних партій, а є олігархічні клани, називані партіями, і практика Заходу нам не пасує. Нам потрібна своя система вибору президентів з числа видатних громадян України. Президент має бути цілком безпартійним.

Тому систему виборів голови держави треба доко-рінно змінити.

Верховна Рада має створити постійну «президент-ську комісію» для пошуку кандидатів на роль державного лідера.

Переглядів: 583

Такий дорогий подарунок

Моя дружина відзначає дні медика і санітарного працівника. З усіх професій, які я перебрав замолоду, залишив для себе свята водія, авіаційного механіка, журналіста і вчителя. День української армії святкуємо з дружиною разом. А тепер у нашій сім’ї додалося ще й свято військового моряка — онук уже на практиці в Миколаєві навчає контрактників морської піхоти військової науки захищати свою Батьківщину. Він у нас сильний, гарний, добре навчається в академії, ще й у почесному караулі.

До кожного свята намагаємося подарувати одне одному щось недороге, але пам’ятне.

Якось і не відчувалося, що наближається моє улюблене свято — День журналіста, бо ж виживаємо, а не живемо. Вранці заварив чай і покликав дружину. Вона вийшла усміхненою й урочистою. Обняла, поцілувала (що в такі роки вже рідкість), поздоровила зі святом і вручила передплатну квитанцію на улюблені «Чорноморські новини» на друге півріччя.

Переглядів: 584

Педагогічні етюди

«Летять, ніби чайки, і дні, і ночі в синю даль, в синю даль...» Отак, день до дня, ніч до ночі — і пролетіли роки, і кращі з них віддані школі. Тепер, оглядаючись назад, відчуваю невдоволення: не так вони пройшли, як хотілось, як могло бути, як повинно було бути... Шукати тут винуватця — марна справа, але дедалі частіше схиляюся до думки, що в гонитві за прогресом, за «ноухавством» у навчанні і вихованні ми часто нехтуємо (або вже знехтували) отими первинними, наріжними педагогічними підвалинами, які закладаються в дитині не тільки і не стільки в стінах школи, а самим життям дитячим, нехай і ще недовгим.

Описані нижче події відбувалися досить давно, в перші повоєнні роки, але запам’яталися назавжди.

Переглядів: 560

Давид і його зірка

Нещодавно пощастило познайомитися з цікавою людиною. Давид прийшов до нас у «Клуб друзів» на свято Перемоги і співав душевні, мелодійні пісні, присвячені прекрасній половині людства. У залі були переважно жінки, тож сприймали його творчість із радістю та вдячністю. Цими днями Давидові Стуржі сповнилося 85 років, за його плечима — велике життя, йому є чим поділитися з людьми.

Давид Мотелевич — корінний одесит. Народився в 12 червня 1931 року. Був молодшим сином у небагатій єврейській родині, що мешкала в комунальній квартирі на розі Преображенської та Успенської вулиць, біля Успенської церкви. Мама, Берта Веніамінівна, працювала кондитером у цеху на Пушкінській, де нині універмаг. Батько, Мотеле Давидович, був ковалем, молотобійцем, на роботі втратив слух, і згодом його брали лише на некваліфіковані роботи.

Переглядів: 536

Цифрова техніка у дарунок

Цими днями в мерії 25 юним одеситам з інвалідністю вручили сертифікати на безоплатне отримання комп’ютерної техніки.

Гроші для її придбання зібрали жителі міста в рамках благодійної акції «Небайдужі одесити — дітям». Акція проходила за ініціативи постій-ної комісії з питань соціальної полі-тики та праці Одеської міськради.

Дарована цифрова техніка, на переконання організаторів, стимулюватиме дітей до самоосвіти, розвитку різних навичок та реалізації власних можливостей.

Переглядів: 643

Громадянська ідентичність: зміни, тенденції, регіональні особливості

Ставлення до конфлікту на сході та відносин з окупованим Кримом

Подальші дії щодо врегулювання конфлікту на Сході України

Майже третина (31%) респондентів підтримує продовження АТО до повного відновлення контролю України над окупованими територіями. 22% виступають за надання окремим районам Донецької і Луганської областей (ОРДЛО) особливого статусу у складі України, 16% — їх відокремлення від України. Майже третина (31%) респондентів — не визначилася.

У березні 2015 року частка прихильників продовження АТО становила 33%, особливого статусу — 31%, відокремлення — 18%. Не визначилися 19%.

Переглядів: 609

З когорти безсмертних

У фільмі відомого українського режисера Олеся Саніна «Поводир», поряд з напруженим, драматичним сюжетом, найсильніше враження справляє, безумовно, головний персонаж — хлопчина-поводир незрячого кобзаря. Дивує, передусім, майстерне виконання ролі, а його погляд — вражає. «Мені потрібні ці очі», — сказав режисер, переглянувши понад 270 підлітків. Цей погляд… він промовисто говорить за багато поколінь його предків.

Американський школяр українського походження Антон Святослав Грин одразу ж зрозумів задум режисера. А що і як робити — того йому не треба було довго пояснювати. Доручену йому роль у фільмі виконав з такою вражаючою правдивістю, наче то його особиста історія. І це справді так. Душі предків його, українських праведників, що все життя своє жили боротьбою за волю України — безвідносно до соціального статусу чи фаху, та з вірою у її щасливе майбутнє — без сумніву, переселилися в нього й ведуть по життю. Й це вони провадили ним на знімальному майданчику, так само, як він провадив у фільмі незрячого кобзаря-бандуриста, колишнього сотника армії УНР…

Переглядів: 551

Квіти до могили Євгена Коновальця

У Нідерландах відбулося вшанування пам’яті голови Української військової організації (УВО), першого голови Організації українських націоналістів (ОУН) Євгена Коновальця, похованого на роттердамському цвинтарі «Кросвейк».

Як повідомляє кореспондент «Укрінформу», пам’ятний захід приурочено до 125-ї річниці від дня народження цього видатного військового і політичного діяча української історії.

Представники української діаспори у Нідерландах та українські дипломати поклали квіти до могили Євгена Коновальця, згадали основні етапи його життя та внесок у національний визвольний рух.

Переглядів: 601

Прибралась рясно наша хата в зелене липове гілля...

На Трійцю, чи Зелені свята,
в теплі купається земля.
Прибралась рясно наша хата
в зелене липове гілля.
З народної пісні.

Згідно з Євангелієм, у день, коли з небес на Ісусових апостолів зійшли вогненні язики Духу, вони заговорили різними мовами, щоб іти до народів і проповідувати вчення Христове. Схо-дження Святого Духу обіцяв Христос у день Свого Вознесіння. Обіцянка сповнилася через десять днів, на 50-й день після Воскресіння. Тому свято Трійці ще зветься П’ятидесятницею.

Українці називають ці дні Зеленими святами, бо зеленими гілками і квітами на Трійцю прикрашають подвір’я, оселі і всі прибудови, а священики освячують зілля, яке люди приносять до храмів.

Переглядів: 598

Шерлок Холмс на Потьомкінських сходах

Cьомий Одеський міжнародний кінофестиваль пройде з 15 по 23 липня, а його урочисте відкриття та закриття відбудеться у театрі опери та балету. Про це розповіла на прес-конференції президент ОМКФ Вікторія Тігіпко (на світлині у центрі).

— Ця локація вибрана завдяки закордонним гостям, для яких приїзд до Одеси — це дотик до нашої історії та культури. А ще — це спосіб висловити повагу світовим фахівцям у сфері кіно.

Цього року програма фестивалю буде насиченою різними цікавими подіями.

Так, 16 липня на Потьомкінських сходах відбудеться показ унікальної кінострічки «Шерлок Холмс» 1916 року.

— Попередньо проведемо репетицію, бо готуємося увійти в Книгу рекордів Гіннесса як найбільший у світі Open Air — на Потьомкінських сходах вміщається 15 тисяч глядачів. У цьому році будемо рахувати кількість людей, літатимуть дрони, — розповіла президент кінофестивалю. — Рекорд фіксуватимуть 16 фахівців Книги рекордів Гіннесса.

Переглядів: 589

Комплексна проблема — комплексний і підхід

16 мільйонів гривень на боротьбу з ВІЛ-інфекцією, туберкульозом і гепатитами — саме стільки цього року буде витрачено обласною громадою на протидію названим недугам.

На попередній сесії обласної ради депутати схвалили зміни до соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2016—2018 роки.

Ця програма передбачає створення системи безперервного надання якісних і доступних послуг з діагностики, про-філактики ВІЛ-інфек- ції, туберкульозу та гепатиту, послуг з лікування, догляду і підтримки людей, які живуть з ВІЛ-інфекцією, закупівлю нового обладнання.

Переглядів: 1378

І спорт, і музика

Під егідою управління сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації 25 червня на Грецькій площі Одеси пройде моло-діжний фестиваль зі спортивними змаганнями та музичною програмою.

Ще ніколи спортсмени Одеси та області не збиралися разом в одному місці в такій неймовірній кількості, щоб зробити феєричне шоу з майстер-класами, показовими виступами, яскравими номерами та спортивними турнірами.

Програма поділена надвоє: із 12.00 до 17.00 —спортивна частина, а з 17.00 до 21.00 — музична.

Вхід вільний.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net