№ 43 (21720) четвер 19 травня 2016 року

Переглядів: 593

Зняття бар’єрів і... доган

17 травня на Одещині з робочим візитом побував прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

Свій візит він розпочав з озна-йомлення з ходом ремонтних робіт на дорозі Одеса—Южне та функціонуванням пересувного пункту зважування великовантажних автомобілів, що на трасі біля Вапнярки.

Коментуючи проблему фінансування дорожніх робіт, Володимир Гройсман заявив, що шляхове господарство використовувалося для збагачення, а не для ремонту доріг. Подекуди вони — як після бомбардування. При цьому на місцях є засоби для ремонту. «Я можу це довести на прикладі будь-якого бюджету», — підкреслив він. Прем’єр за-значив, що уряд передає управління дорожнім господарством на місцевий рівень, зводячи до мінімуму вплив чиновників з Києва. Він підтримав ідею створення єдиного дорожнього фонду, який наповнюватиметься за рахунок імпортованих нафто-продуктів, сплати мит та акцизів. Далі ці гроші автоматично розподілятимуться відповідно до протяжності доріг місцевим адміністраціям.

Переглядів: 713

«Ви до Котовська?» — «Ні, до Подільська»

Декомунізація України триває. 12 травня Верховна Рада ухвалила ще три постанови — №4468 «Про перейменування деяких населених пунктів», №4086 «Про перейменування окремих населених пунктів та районів на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей» і №4087 «Про перейменування окремих населених пунктів та районів Автономної Республіки Крим та міста Севастополя».

Цими постановами перейменовано 218 населених пунктів, зокрема 4 міста та 6 районів, на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Київської, Кіровоградської, Миколаївської, Луганської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Харківської, Херсонської, Черкаської, Чернівецької та Чернігівської областей.

Переглядів: 591

Форум пам’яті

У суботу-неділю Український інститут національної пам’яті проведе на Одещині форум «Відновлення та збереження національної пам’яті».

21 травня форум пройде у навчально-виховному комплексі (школа-гімназія) №1 м. Роздільна (вул. Шевченка, 56), а 22 травня — в Саратському районному будинку культури (вул. Карла Маркса, 73).

Усіх зацікавлених запрошують приходити за вказаними адресами на 10.00. Проводитиметься реєстрація. Вхід — вільний. А вже о 10.30 роз-почнеться форум, у програмі якого:

Переглядів: 577

Ціна ОПЗ. Стартова

Кабінет Міністрів на засіданні у середу, 18 травня, погодив умови продажу державного пакета акцій (99,6%) ПАТ «Одеський припортовий завод».

Конкурсна комісія з приватизації ОПЗ визначила стартову ціну в сумі 13 млрд 175 млн грн та умови продажу заводу, які тепер затвердив КМУ, — повідомив голова Фонду держмайна Ігор Білоус. — Крім того, за дорученням прем’єр-міністра та за результатами наради робочої групи було вирішено, що конкурс з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону з продажу держпакета акцій ПАТ «Одеський припортовий завод» відбудеться лише за наявності не менше двох учасників, при цьому один з них повинен бути нерезидентом».

Серед умов конкурсу — недопущення компаній з Росії, юридичних та фізічних осіб, зареєстрованих в офшорній зоні чи країнах, включених FATF до «чорного» списку.

Переглядів: 593

Ідеологічний клей?

Пам’ятник Леніну, перенесений у 2006 році з Куликового поля в тодішній парк Ленінського комсомолу (нині — парк Савицького), 17 травня на виконання закону про декомунізацію демонтувати не вдалося.

За однією з версій, комунальники не впоралися з місією щодо очищення міста від найбільшого ідола комунізму з вини... «буржуазного» німецького клею, яким скріпили бетонні блоки після переїзду Ілліча з Куликового поля десять років тому. За іншою — їм не сподобалася активність місцевих жителів і демонтаж перенесли на темний час доби.

Багатотонний монумент з допомогою баштового крана планують розібрати на сім блоків. З посиланням на Одеську мерію повідомляється, що пам’ятник не руйнуватимуть. На Ілліча очікує ще одна подорож — у Тарутинський район, де на території колишнього військового полі-гону розташований комплекс Фрумушика-Нова (до його складу входить, зокрема, найбільший на півдні країни музей радянської скульптури під відкритим небом).

Наступного дня начальник управління охорони об’єктів культурної спадщини Одеської міськради Андрій Шелюгін повідомив, що комунальники ще не приступали до демонтажу комуністичного ідола, а лише «проводили наукове дослідження», щоб з’ясувати, як його забрати з нинішнього місця, не пошкодивши.

Переглядів: 522

Травневі пенсії

Нагадаємо, з 1 травня уряд збільшив прожитковий мінімум у середньому на 5,2%. Для працездатних осіб (мінімальна зарплата) він складає 1450 гривень, для осіб, які втратили праце-здатність (мінімальна пенсія), — 1130 гривень, для дітей віком до 6 років — 1228 гривень, для дітей від 6 до 18 років — 1531 гривню.

Підвищені пенсії виплачуватимуть уже в травні. Тобто з 4 травня (з цього числа щомісяця починаються виплати) пенсіонери вже отримують перераховані пенсії. Усі перерахунки буде зроблено автоматично. Детальніше про це розповіла заступник начальника головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Тетяна Яворська.

Переглядів: 504

Тріумф Джамали й України

У ніч на неділю у Стокгольмі завершився міжнародний пісенний конкурс «Євробачення-2016», переможницею якого стала представниця України Джамала з пісенною композицією «1944», присвяченою депортації кримських татар у 1944 році.

І хоч Джамала була лише другою після голосування журі (211 балів) та другою за результатом смс-голосування глядачів (323), але сумарно вона набрала най-більше балів — 534 — і стала переможницею конкурсу.

Другу сходинку, поступившись сумарно Джамалі 23 очками, посіла представниця Австралії Дамі Ім (саме її найвище оцінило професійне журі, від якого представниця зеленого континенту отримала 320 балів), а третім із 491 балом фінішував росіянин Сергій Лазарев (він зібрав найбільше глядацьких смсок, а від професіоналів отримав лише 130 балів).

Переглядів: 585

У вишиванках вся Одеса

У суботу, 21 травня, в Одесі пройде вже VIII «Мегамарш у вишиванках»

Збір учасників (а до походу може долучитися кожен охочий, одягнувши вишиванку) о 13.00 на Дерибасівській біля «Пасажу». Колона у вишиванках пройде Дерибасівською та Приморським бульваром до колонади.

На маршруті будуть зупинки, на яких лунатимуть патріотичні гасла та українські пісні. Зокрема, на Думській площі організатори пропонують виконати хіт «Океану Ельзи» «Все буде добре», а відтак тим, хто ще не знає слів, пропонують вивчити їх, щоб долучитися до мегахору.

Біля колонади працюватиме благодійний ярмарок і так звана одеська музична вулиця, де можна буде вдосталь наспіватися.

Серед гасел, які лунатимуть під час вишиванкового походу: «Ми сім’я одна-єдина! Слався, ненько-Україно!», «Із самого ранку вдягай вишиванку!», «Молдаванка та Пересип — в вишиванках вся Одеса», «Якщо любиш рідний край, вишиванку одягай!», «Козацькому роду нема переводу», «Одна, єдина соборна Україна!» та інші.

Переглядів: 1015

Офшорне виснаження

«Панамське досьє», що стало однією з останніх світових топ-новин, поповнилося новою чималою порцією інформації. Найгостріше на його публікацію вже відреагували в багатих країнах: кримінальне провадження у США, спецкомісія Європарламенту, плани боротьби з офшорами Мінфіну Німеччини та великої п’ятірки ЄС. Реакція ж їхніх бідних сусідів, за нечастим винятком, була стриманішою.

Українські журналісти й політологи, не змовляючись, досить оперативно розібрали практично всі вітчизняні аспекти «панамагейту»: податкові ухиляння, особиста анонімність, густа тінь корупції/криміналу, легалізація тіньових капіталів, гнітючий бізнес-клімат на батьківщині, моральні втрати, політична відповідальність за порушення моральних табу, перед-виборних обіцянок і стрімке погіршення життя своїх виборців.

Переглядів: 494

Oфшорна Верховна Рада

«Останні вісті» з Панами розкрили цілий клубок нар-депів — власників офшорів. Така обставина несумісна з нардепством. Чи ж можна довіряти виконання обов’язків слуги народу — нардепа — економічним злочинцям, які ошукують державу та виборців?

Якщо Кримінальний кодекс України передбачає санкції за таку «діяльність» з відкриттям судових справ проти офшорно-дію-осіб, то генпрокуратура має негайно почати судочинство проти них, а Верховна Рада — прийняти закон про несумісність «офшорно-діяння» з посадою нардепа та з иншими державними посадами.

Закон мусить визнати, що якщо офшор записано на дружину, брата, сестру чи инших близьких родичів нардепа або його «найліпших» друзів, такий офшор на ділі є офшором нардепа.

Санкції за таке правопорушення мусять включати конфіскацію майна підсудного, а надто — коли він таїв наявність офшору у своїх деклараціях про прибутки та маєтки.

Переглядів: 496

Тарифно-борговий моноліт

З початку літа за гарячу воду та опалення одесити, скоріш за все, платитимуть наполовину більше. Таку заяву зробив заступник директора департаменту міського господарства Сергій Агуца.

Матеріали щодо підвищення вартості тепла та опалення зараз на розгляді Національної комісії регулювання енергетики. Як розповіли тепловики, саме НКРЕ має встановити нові тарифи на «гаряче» після травневого підвищення цін на газ та електроенергію. Скільки платитимуть одесити — стане відомо влітку. Наразі ж у муніципалітеті лише роблять припущення. За даними чиновників, підвищення очікується приблизно на 50—60%. Не залізти в боргову яму з новими тарифами населенню повинна допомогти держава. Сергій Агуца, посилаючись на прем’єра Володимира Гройсмана, нагадав: усі малозабезпечені зможуть оформити субсидію. Відтак сім’я сплачуватиме лише 10% від усієї суми платіжки за комуналку, решта — держава.

Переглядів: 482

Зареєструватися? У сільраду

Як відомо, у грудні 2015-го був прийнятий Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» (№ 888-VIII від 10.12.2015), окремі положення якого вступили в дію з 4 квітня цього року, а саме: повноваження в частині реєстрації та зняття з реєстраційного обліку громадян (старше покоління знає це як прописку та виписку) перейшли до місцевих органів влади — сільських рад.

Отже, тепер громадяни для реєстрації чи зняття з реєстраційного обліку вже не мусять вибиратися до райцентру, витрачаючи час і кошти на проїзд, а можуть звернутися до своєї сільради, написавши відповідну заяву й надавши необхідні документи.

Переглядів: 467

Олександра ГРИГОР’ЄВА. Пам’яті Василя Вихристенка

Легенда сну найпершого у світі
Мене вночі торкнула за плече.
Вставай, підемо в першім Божім літі,
Коли самотність ще не так пече.

Коли світання ще не народилось,
Меча на вістрі котиться роса.
І днина-ніч іще не поділились,
І посмішка вся чиста, мов сльоза.

Переглядів: 498

Дмитро ШУПТА. Пам’ять про Крути

Спогади наші не стліли...
Де хуртовини крутіж,
Крути для нас — Фермопіли —
Слава й жертовний рубіж.

Жертви вкарбовано в Крути,
В обмаль відстріляних гільз.
Крути — це наші редути.
Наша печаль і трагізм.

Переглядів: 723

Пропускаю усе через біль свого серця...

З Аліною Григорівною Пляченко я знайомий уже майже 23 роки. Познайомилися ми восени 1993-го, коли почали працювати в новоствореному Одеському інституті Сухопутних військ, організатором і першим начальником якого був незабутній український патріот генерал-майор Микола Васильович Цибуленко. Тоді я очолював кафедру іноземних мов, а Аліна Григорівна працювала на сусідній кафедрі українознавства, якою завідував мій друг полковник Володимир Шевченко. Це був складний період переходу від радянських збройних сил до створення нової української армії. Ми часто спілкувалися з пані Аліною, обговорювали різні аспекти патріотичного виховання майбутніх українських офіцерів.

У той час, напередодні тривалої сірої кучмівської доби, українські патріоти були сповнені ейфорії і сподівань на швидке становлення Української держави та її Збройних Сил, на те, що наш народ нарешті підніметься з колін і посяде гідне місце у сім’ї європейських народів.

Переглядів: 452

Морпіх із Чорноморська

У Чорноморську українські військові моряки, рідні та друзі попрощалися з командиром підрозділу морської піхоти молодшим сержантом Едуардом Савіновим, який загинув під час виконання бойових завдань із захисту незалежності і територіальної цілісності України в зоні проведення антитерористичної операції, на Маріупольському напрямку.

— Сьогодні Військово-Морські сили України схиляють голови і прапори перед світлою пам’яттю молодшого сержанта Едуарда Савінова, який героїчно загинув, захищаючи нашу Вітчизну, — сказав під час траурної церемонії заступник командувача ВМС по роботі з особовим складом капітан 1-го рангу Андрій Урсол. — Командування, військова рада та весь особовий склад флоту щиро співчувають рідним і близьким полеглого. Пам’ять про Героя завжди житиме в наших серцях.

Українські військові моряки вручили 11-літньому синові Едуарда Савінова прапор морської піхоти ВМС ЗС України та чорний берет на згадку про батька-Героя.

Переглядів: 480

Найвища екзистенція

У рамках проекту «Рік творчого об’єднання «Мамай» галерея сучасного мистецтва Nt-Art представляє роботи одеського художника з Німеччини Володимира Стрельникова.

З видимим задоволенням він розглядав свою власну виставку — властиво, ним таки створені роботи. До галереї щойно почали сходитись гості.

— Gut Abend, Володю! Вітаю на рідній землі.

— Сервус! Ти знаєш, був приємно здивований: Luftgansa знову літає до Одеси.

Переглядів: 446

Підтримаймо разом музей

Художній музей запустив перший для бюджетної організації в Одесі краудфандинговий проект, щоб зібрати кошти на придбання всього необхідного для функціонування реставраторської майстерні.

Сьогодні близько 800 робіт, що зберігаються в музеї, потребують термінової реставрації. Реставраційній майстерні дуже потрібні мікроскоп, ультрафіолетова лампа і витратні матеріали. Отже, кожен бажаючий може зробити свій внесок для збереження чи й порятунку унікальної колекції.

Підтримати музей і його команду можна на сайті краудфандингової платформи «Моє місто» (https://moy-gorod.od.ua/projects/museum_arts/).

Переглядів: 462

Карти-раритети

Колекцію американського ентузіаста старовинних карт Девіда Рамсі у США виклали у вільний доступ.

Як інформує litakcent.com, зараз на сайті David Rumsey Map Collection уже понад 67000 оцифрованих зображень, у тому числі території України 350-річної давнини. База постійно поповнюється.

Підприємець та президент Картографічної асоціації США Девід Рамсі багато років збирає географічні мапи. Нині в його колекції — понад 150 тисяч рідкісних карт XVI—XXI століть: рукописні, навігаційні, настінні, дитячі, кишенькові, атласи та інші картографічні матеріали. Найдавніший експонат датується кінцем XIV сторіччя.  Нині пошуковий запит «Ukraine» видає 314 різних зображень, які можна структурувати за датою, автором та іншими параметрами. Серед карт є й оця — з маловпізнаваними обрисами Криму та Азовського моря, датована 1541 роком, «Tavrica Chersonesys» 1665-го.

Переглядів: 543

У дар від художників

Напередодні Міжнародного дня музеїв, який відзначався 18 травня, відбулася церемонія передачі подарунків від митців Одеському художньому музею.

Свої твори подарували заслужені художники України Сергій Савченко та Ігор Морковский, художники Юрій Зільберберг та Леонід Ванденко, а також скульптор Андрій Ахтирський. Художниця Оксана Спіндовськая передала музею роботу свого чоловіка — Івана Паламара, а художниця Алла Крикун — унікальні архівні матеріали про життя і творчість художника Юрія Коваленка.

Переглядів: 549

Три шанси

Знайомий моряк-одесит Віля розповів мені про такий випадок. Судно, на якому він ходив по морях-океанах, потрапило в жорстокий шторм і зазнало аварії. Його, некерованого, віднесло ближче до берега і перекинуло. Віля, опинившись у воді, вхопився за якийсь металевий виступ корабля, який ще виднівся над водою. Про те, щоб дістатися безпечнішого місця, не могло бути й мови. Море шаленіло, хвилі одна за одною перекочувалися через голову. Від напруги руки зводили судоми. Намоклий одяг повис, як гирі. В ті хвилини він ревно благав покровителя всіх мореплавців — святого Миколу, щоб той допоміг порятуватися. Скільки протримався, точно не пам’ятає, але каже, що зо п’ять годин, поки підійшла допомога. Переконаний, що сил дочекатися її надала щира молитва. Відтоді Віля, який до того виховувався в атеїстичному дусі, став глибоко віруючою людиною, але в плавання більше не вирушав.

Ця розповідь пригадалася мені сьогодні, напередодні 22 травня — дня Миколи весняного, встановленого на згадку про перенесення мощів чудотворця з міста Мири Лікійської області (сучасна Туреччина) в місто Барі (Італія). Принагідно нагадаємо, що є ще й друге торжество — Микола зимовий (19 грудня), присвячене пам’яті самого святого.

Переглядів: 511

Намалюй своє майбутнє

З травня до 31 грудня національний оператор поштового зв’язку «Укрпошта» спільно з дитячим журналом «Малюк Котя» проводять конкурс малюнку для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку «Моє майбутнє».

Учасники — діти від 3 до 9 років (або їхні представники) — можуть подавати роботи в довільній техніці на визначену тематику. Максимальний формат малюнка — А3. Кількість робіт — не обмежена. Малюнки слід надсилати листом з позначкою «На конкурс» на адресу редакції журналу: вул. Шовковична, 16а, оф. 6, м. Київ, 01024.

Критерії оцінювання — оригінальність сюжету та розкриття теми, творчий підхід і художня якість.

Підсумки конкурсу підводитимуться щомісяця та в кінці змагання — серед робіт-переможців кожного місяця.

Переглядів: 450

«Сокіл» в Аккаржі

Щойно в Аккаржі Овідіопольського району на колишньому покинутому військовому стадіоні завершився вишкіл-змагання з всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»).

Ця забава, що базується на козацьких традиціях, вкрай потрібна сучасному юнацтву. Вона гартує найкращі риси — фізичну силу, сміливість та кмітливість. А ще її учасники змагаються у поглибленому знанні української історії, мови та літератури, демонструють справжні співочі таланти, вправ-ність у розбиранні та складанні автомата й влучність при стрільбі. «Соколята» вчаться надавати першу медичну допомогу потерпілим, транспортувати їх тощо.

Переглядів: 495

Зі спортивно-танцювальною харизмою

У Чорноморську пройшов Міжнародний турнір зі спортивних бальних танців, який проводить танцювально-спортивна ліга International dance sport league спільно з East European dance sport federation.

Юні одеські спортсмени, продемонструвавши відмінну хореографічну підготовку, харизму і вміння запалити глядачів своїм танцем, завоювали шість золотих медалей, дипломи та кубки переможців.

У молодшій віковій категорії в номінації «Соло» перше місце посіли та завоювали кубок «The Little Stars-2016» Єлизавета Бобошко, Марія Еланідзе та Карина Кардаш. У середній віковій категорії «Ювенали Е-класу» перемогла Анастасія Борсук. У парній категорії найвищу сходинку п’єдесталу вибороли Михайло Борсук та Олена Назаренко. Всі вони — вихованці одеського клубу бального танцю «Біла акація».

Переглядів: 6262

Згадуючи померлих від СНІДу

У кожну третю неділю травня відзначається Всесвітній день пам’яті померлих від СНІДу. Одесити цього року підтримали ініціативу акцією, яку провели на площі перед обласною державною адміністрацією.

Кілька десятків волонтерів з громадських організацій виклали десятиметрову червону стрічку як символ підтримки людей, котрих зачепила інфекція, роздавали перехожим червоні стрічки, інформаційні матеріали, переконували людей проходити обстеження на ВІЛ-інфекцію. Активісти тримали плакати з гаслами: «Лікування гепатиту С — за гроші міськради», «Безкоштовна діагностика», «Припиніть «експерименти» із соціальною політикою», «Почати роботу координаційної ради ВІЛ—СНІДу» тощо.

Волонтери розклали на асфальті полотно із численних зшитих різнокольорових клаптиків, на кожному з яких — ім’я та вік людини, померлої від СНІДу.

Переглядів: 430

Під виглядом податківців

Шановні платники податків! Головне управління ДФС в Одеській області попереджає про активізацію шахраїв, які діють під виглядом працівників фіскальної служби.

Так, трапляються непоодинокі випадки вимоги невідомими особами грошових коштів від суб’єктів підприємницької діяльності. Для вимоги грошей зловмисники телефонують начебто від імені керівництва головного управління ДФС та державних податкових інспекцій області.

Офіційно повідомляємо, що службові особи головного управління ДФС в Одеській області ніяких дзвінків платникам податків щодо перерахування грошових коштів не здійснюють.

Переглядів: 467

Щоб дорога була безпечною

З настанням літнього курортного сезону особливої актуальності набуває питання організації оздоровлення дітей на підприємствах та установах усіх форм власності.

Як правильно здійснювати перевезення груп дітей, щоб це було безпечно й комфортно, потрібно знати не лише уповноваженим посадовим особам, а й батькам.

Перевезенням організованих груп дітей вважається одночасне перевезення 10 і більше дітей, для яких призначається керівник, відповідальний за їх супроводження під час поїздки, а на групу із 30 і більше дітей — ще й медичний працівник.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua