Переглядів: 619

Керчинські однокласники Липа і Дроздовський

Готуючи матеріали про випускників фізико-математичного факультету до 150-річчя заснування Одеського університету, зробив для себе відкриття, що серед них був генерал-хорунжий армії Української Народної Республіки Левко Антонович Дроздовський. Відомостей про нього виявилося дуже мало, тож довелося шукати додаткові джерела про те, де він навчався до університету, що робив після його закінчення. Тоді вдалося натрапити на другий цікавий факт, який трохи пояснює причину, чому генерал-майор російської армії перейшов на службу Українській державі.

Виявляється, Левко Дроздовський разом з Іваном Липою навчалися в Олександрівській гімназії міста Керч і закінчили її в один рік — 1888-й. Про місце народження Левка одні джерела говорять, що це містечко Деражня на Поділлі, нині Хмельниччина, але більшість схиляється до того, що він народився у Керчі, щоправда, батьки були вихідцями з Деражні. Про дитячі роки Івана Липи відомо більше. Він з’явився на світ в убогій міщанській сім’ї нащадків старовинного козацького роду у Керчі. Мати Івана Левовича — Ганна — з роду Житецьких, сподвижників гетьмана Івана Мазепи. В родині Лип удома всі розмовляли українською мовою, вони малу добру бібліотеку, де були книги Івана Котляревського та Тараса Шевченка.

Початкову освіту Іван одержав при грецькій церкві, де здобув глибокі знання з сучасної грецької мови. Там він також співав у церковному хорі. Море, скіфські могили й степ колисали хлопчину, а на найближчій горі Митридат Іван з друзями організовували цілі «воєнні дії» з мало не сотнею учасників. Потім, із 1880 по 1888 роки, навчався у місцевій гімназії. Ставши гімназистом, вчився старанно, допомагав не вельми багатим батькам, заробляючи репетиторством, цікавився філософією. А ще виростав справжнім патріотом — розмовляв лише рідною мовою, перечитав усю українську класику, «Енеїду» знав напам’ять, зачаровувався славною князівською та козацькою минувшиною.

Керченську гімназію зі срібною медаллю в 1869 році закінчив відомий «народоволець» Андрій Желябов, який у 1861-у був страчений за підготовку замахів на царя. Іван Липа та Левко Дроздовський у цей час якраз закінчували перший клас і не могли не знати про відомого випускника гімназії. Серед наставників особливо виділявся учитель фізики та хімії М.І. Кустовський, який запровадив експериментальний метод навчання: створив кабінет фізики та залучав до проведення дослідів учнів. З-поміж його випускників — майбутній академік АН СРСР С.А. Векшинський. Можливо, це сприяло тому, що Левко Дроздовський після гімназії вступив до Новоросійського університету в Одесі на фізико-математичний факультет. А Іван Липа подався до Харків-ського університету на лікарський факультет. Ймовірно, хлопці підтримували дружні стосунки на тлі української мови та українського походження.

Але так сталося, що після університету Левко Дроздовський у 1892 році вступив до Київського піхотного юнкерського училища, яке закінчив у 1894-у. Далі була військова служба в різних гарнізонах імперії. Довелося воювати з японцями в 1905-у та брати участь у Першій світовій війні, пройшовши шлях від юнкера до генерал-майора, начальника штабу 1-го гвардійського корпусу. З проголошенням незалежності України 18 березня 1918 року Левко Дроздовський перейшов на службу в армію УНР. У 1918-у — 1-й генерал-квартирмейстер Генерального штабу армії УНР, а з 25 жовтня того ж року — морський аташе УНР у Швейцарії та Італії. За час дипломатичної роботи Левку Антоновичу вдалося повернути в Україну понад 20 тисяч українських вояків з італійського полону, які потрапили туди з австро-угорського війська.

На жаль, не знайшов ніяких свідчень про те, чи перетиналися шляхи однокласників у роки визвольних змагань. Якщо Левко Антонович до від’їзду в Швейцарію 25 жовтня 1918-го перебував у Києві, то Іван Левкович у цей час був комісаром Одеси від Центральної Ради. За часів Скоропадського і Директорії Іван Липа обіймав посаду лікарського інспектора Одеси. 25 січня переїхав до Києва, де був міністром культури і віровизнання в уряді Директорії.

Ось так склалися долі двох однокласників-українців. На мій погляд, приклад юнака Івана Липи сприяв тому, що у Левка Дроздовського пробудився український характер.

Василь ВЕЛЬМОЖКО, краєзнавець.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 50 грн.
  • на 3 місяці — 150 грн.
  • на 6 місяців — 300 грн.
  • на 12 місяців — 600 грн.
  • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 40 грн.
  • на 3 місяці — 120 грн.
  • на 6 місяців — 240 грн.
  • на 12 місяців — 480 грн.
  • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net