№ 36 (21713) субота 23 квітня 2016 року

Переглядів: 833

Віко домовини «нерушимого», або Наш убивчо-рятівний Чорнобиль

… забута світом Україна,
яка стала відома по всій землі в імені
чорного полину — Звізди Полин — Чорнобиль…

Євген СВЕРСТЮК

 

Уже тридцять років минуло від страшної техногенної катастрофи, яка своїми масштабами потрясла все людство. Першою українською візитівкою для сліпого і глухого Заходу, який не помічав, а, помічаючи, не виявляв активної підтримки одному з останніх колонізованих народів із самого центру Європи, був Чорнобиль. Невеличке містечко, окраса Полісся і гордість совєтської фізико-технічної думки, що стала свідченням саморуйнівної політики центру 1/6 частини суші. Чим сьогодні, коли молода країна переживає надзвичайно болісні часи, для нас є Чорнобиль: пробоїною в корпусі національного корабля чи грізною підпорою могутності та незламності?

Переглядів: 629

Крихкість світу і мужність людей

Дорогі друзі!

26 квітня увійшло в історію нашого народу незагойною раною Чорнобильської катастрофи. Цей день уже 30 років нагадує нам про крихкість світу і неймовірну мужність людей, які стали на шляху ядерної біди, яка вихлюпнулася вибухом на четвертому енергоблоці ЧАЕС.

Аварія на Чорнобильській атомній станції стала не тільки одиницею виміру рівня небезпеки техногенних катастроф. Вона дала світові зразки людської мужності і героїзму тих, кого ми сьогодні називаємо ліквідаторами.

Низький уклін — всім, хто зробив усе, щоб ліквідувати наслідки наймасштабнішої техногенної катастрофи минулого століття.

Переглядів: 787

Загублене місто

Щороку 26 квітня людство згадує трагічні події 1986-го — вибух на Чорнобильській атомній електростанції. За два роки у ліквідації наслідків катастрофи взяли участь 600 ти-сяч осіб. Третина ліквідаторів одержала підвищені дози опромінення. Героїчна загибель у боротьбі з ядерною стихією, передчасна смерть від важких хвороб — таким був їхній жертовний внесок заради майбутнього України.

Напередодні 30-ї річниці аварії на ЧАЕС для журналістів влаштували екскурсійний прес-тур до Чорнобиля. Серед об’єктів, які ми відвідали, — полишене містечко на півночі Київської області — Прип’ять.

Місто атомників розташоване на березі річки Прип’ять за два кілометри від Чорнобильської АЕС, неподалік від кордону з Білоруссю (близьке сусідство для крадіїв кольорового металу — додаткова «точкою збуту», як нам пояснив «екскурсовод» прес-туру). Відстань від Києва — 94 кілометри.

Переглядів: 615

Мінлива квітнева погода

Цього тижня в Брюсселі Єврокомісія ухвалила рішення про скасування візового режиму для громадян України. А 20 квітня у штаб-квартирі НАТО відбулося засідання постійної Ради Росія — НАТО на рівні послів.

Ясна позиція НАТО

Засідання було першим після дворічної перерви, спричиненої російською агресією в Україні. Ніхто не очікував від зустрічі конкретних результатів, і справді все обмежилося уточненням позицій та обміном думками. Але серед загальних слів і малозначних заяв там прозвучала важлива деталь. Генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Йенс Столтенберг двічі заявив, що НАТО збирається переглянути Віденський документ ОБСЄ щодо заходів довіри і зміцнення безпеки в Європі. Документ стосується військових питань, контролю над кількістю військ та озброєнь, а його остання версія значною мірою ґрунтується на Договорі про обмеження звичайних озброєнь у країнах Європи (ДЗЗСЄ).

Переглядів: 584

Бібліотека українського воїна

Одеська національна наукова бібліотека активно підтримала ініційовану Міністерством культури всеукраїнську акцію «Бібліотека українського воїна». Її акумулюючим і координуючим центром став відділ обмінно-резервного фонду ОННБ.

Стартувавши у березні 2015 року, ця акція набула нового потужного імпульсу у травні — під час проведення традиційної виставки-форуму «Українська книга на Одещині». Працівники та користувачі ОНББ, видавці та книгорозповсюджувачі, які брали участь у виставці-форумі, зібрали і передали у ті дні до книгозбірень військових частин 1654 примірники документів (з них 469 українською мовою). Зокрема, видавці, автори й одесити подарували 613 примірників літератури різної тематики, з них 354 —українською мовою. Ще 122 примірники передав військовим частинам Одеського гарнізону регіональний філіал Національного інституту стратегічних досліджень.

Переглядів: 489

Полум’ям згублені душі

Учора, 22 квітня, Одещина була у жалобі через трагедію, яка сталася напередодні, у ніч на четвер, у селі Шабо Білгород-Дністровського району.

За попереднім висновком експертів, причиною пожежі стало коротке замикання електрообігрівача. Хто винен, що хата загорілася, що вогонь не приборкали вчасно, розбиратимуться компетентні органи. Але відповіді на ці запитання і покарання винних все одно не виправлять наслідків трагедії — не повернуть до життя шістьох дівчаток, які загинули у вогні. Найменшим сестричкам-близнючкам було лише чотири місяці, найстар-шій — 10 рочків. Середульші — 2006, 2007 та 2008 років народження.

Переглядів: 968

Виповзок

Продовження. Початок у номері за 21 квітня.

Постімперський синдром

Здавалося б, немає нічого простішого, як радикальні змін у полі-тичному житті. Всі ж добре знають різницю між білим і чорним, правдою і лжою. Але політичний клас це завжди породження і продовження домінуючої у суспільстві сили. Не кількісно більшої, а саме домінуючої. Такою силою в Україні була і по цей день залишається кримінальна олігархія. Хай нас не засліплює, що наразі у Раді вже не засідають суркіси, пінчуки чи ахмєтови. Там усілися делеговані ними слуги. Вірні і дресировані, як бійцівські пси. Вони є провідною силою в парламенті і протягом усього часу після Революції Гідности слухняно виконують волю хазяїв.

Переглядів: 497

Формат: Янукович-Азаров

Політична криза в Україні розродилася саме таким форматом. Цей формат — дорога до авторитаризму, тобто самодержавства — хвороба президентів України, які прагнуть собі необмеженої влади.

Нащо президентам демократичної країни необмежена влада?

Очевидно, щоб під маркою демократії сховати диктатуру. Приклад: Гітлер-2-В. Путин. Цей формат дозволяє безкарно порушувати закони, зокрема Конституцію.

Цю хворобу українських президентів суспільство має лікувати.

Переглядів: 486

Олег Ляшко закликав патріотичні сили до створення об’єднаної демократичної опозиції

Протистояти спробам узурпації влади президентом та його оточенням можна тільки єдиним демократичним фронтом. У цьому переконаний лідер Радикальної партії Олег Ляшко.

Після того, як провладні фракції БПП і «НФ» фактично утворили коаліцію з колишніми «регіоналами», Олег Ляшко закликав українські демократичні сили до єднання.

«У парламенті на часі створення Народної ради на противагу шоколадній диктатурі», — наголосив Ляшко.

Політик підкреслив, що не вважає опозицією фракцію «Опозиційний блок».

Переглядів: 518

Підзаробити - не гріх і не сором

Одеський міський центр зайнятості оприлюднив пропозиції щодо отримання тимчасової роботи.

Можливість найму на певний термін, стверджують фахівці з працевлаштування, іноді буває дуже вигідною як для підприємства, так і для самого працівника, який з певних причин не має постійної роботи. Тимчасова зайнятість — це загальнодоступні види трудової діяльності громадян, які не потребують додаткової спеціальної, освітньої та кваліфікаційної підготовки. Це, скажімо, одноразове прибирання території, приміщень, підшивання документів, супровід вантажу, прополювання, висадження рослин, спилювання дерев, вивезення сміття, розчищення лісосмуг тощо.

У разі, коли на підприємстві є певний обсяг робіт, який потребує залучення додаткових працівників, роботодавці подають до центру зайнятості інформацію про потребу в робочій силі. Відповідно до заявки та з урахуванням вимог і побажань роботодавця, служба зайнятості скеровує для виконання заявлених робіт безробітних громадян, які перебувають на обліку. Роботи тимчасового характеру організовуються будь-яким роботодавцем (фізичною особою-підприємцем або юридичною особою) і за будь-яким видом. Але при цьому знайте, що до робіт тимчасового характеру не належать ті, що пов’язані з ризиком для життя.

Переглядів: 571

Керчинські однокласники Липа і Дроздовський

Готуючи матеріали про випускників фізико-математичного факультету до 150-річчя заснування Одеського університету, зробив для себе відкриття, що серед них був генерал-хорунжий армії Української Народної Республіки Левко Антонович Дроздовський. Відомостей про нього виявилося дуже мало, тож довелося шукати додаткові джерела про те, де він навчався до університету, що робив після його закінчення. Тоді вдалося натрапити на другий цікавий факт, який трохи пояснює причину, чому генерал-майор російської армії перейшов на службу Українській державі.

Виявляється, Левко Дроздовський разом з Іваном Липою навчалися в Олександрівській гімназії міста Керч і закінчили її в один рік — 1888-й. Про місце народження Левка одні джерела говорять, що це містечко Деражня на Поділлі, нині Хмельниччина, але більшість схиляється до того, що він народився у Керчі, щоправда, батьки були вихідцями з Деражні. Про дитячі роки Івана Липи відомо більше. Він з’явився на світ в убогій міщанській сім’ї нащадків старовинного козацького роду у Керчі. Мати Івана Левовича — Ганна — з роду Житецьких, сподвижників гетьмана Івана Мазепи. В родині Лип удома всі розмовляли українською мовою, вони малу добру бібліотеку, де були книги Івана Котляревського та Тараса Шевченка.

Переглядів: 547

Грузинське село в Одесі

Весна. Перед старою Бродською синагогою, з якої ще не встигли струсити наліт історії, розквітло вишневе дерево. На чавунному готичному паркані будівлі обласного Державного архіву, що на Жуковського, 18, увагу перехожих привертають 17 чорно-білих світлин великого розміру. Це — проект «Грузинське село» фотохудожниці Натели Грігалашвілі.

В об’єктив Натели Грігалашвілі потрапляє село, де вона народилася і яке залишила 27 років тому, переїхавши до міста.

«У селі панує спокій і тиша. Люди тут живуть ближче до землі і природи. Тут вони усвідомлюють своє життя… Люди вірять у те, що роблять, і тому вони сильніші та щиріші… Я відчуваю себе краще в селі, не в місті, тому що я виросла там, я постійно сумую за своєю батьківщиною. Я не розумію, коли люди стверджують, що сільське життя важке і нудне. Іноді вони говорять мені, що мої фотографії змушують їх плакати і відчувати жалість, бо вони співчувають тим, хто там досі живе», — розповідає фотохудожниця.

Переглядів: 501

Браво, Джамало!

Пісня Джамали «1944», з якою вона виступатиме від України на головному європейському пісенному конкурсі, завоювала симпатії суддів і посіла перше місце на фестивалі «European song opening–2016», що вважається своєрідним екзитполом перед «Євробаченням».

Цьогоріч «ESO—2016» проходив у німецькому Берні. Колегія із 16 суддів, представників найбільших звукозаписуючих компаній Європи, прослухала 193 пісні (у цьому змаганні беруть участь не тільки пісні-переможці національних відборів, але й ті, що дійшли до фіналу).

Нагадаємо, до написання пісні «1944» Джамалу надихнула розповідь її бабусі про депортацію кримських татар. На те, що саме ця пісня представлятиме Україну на «Євробаченні–2016», дуже нервово відреагувала РФ, яка нині знов намагається знищити кримськотатарський народ, донькою якого і є Джамала. Москва навіть пробувала не допустити «1944» на пісенне змагання. Не вдалося.

Переглядів: 600

«Не йди за більшістю на зло!»

24 квітня — Вхід Господній у Єрусалим. Вербна неділя

Вхід Господній у Єрусалим відзначається напередодні Страсного Тижня. Це свято пов’язане з подією, коли жителі єрусалимські урочисто й радісно зустрічали Спасителя Ісуса Христа і чекали, що Він звільнить їх від політичного та економічного гніту Римської імперії.

Втім, коли потім з’ясувалося, що Спаситель прийшов звільнити людей не від земних окупантів, а від першопричин усіх негараздів — гріхів неправди, ненависті, заздрості, ворожнечі.., до них прийшло розчарування і невдоволення. Адже люди, як відомо, в усіх проблемах найчастіше звинувачують не себе, а когось іншого, покладаючи надії на «доброго царя», президента, прем’єр-міністра... Чекають, що з’явиться той, хто замість них самих змінить усе на краще. А якщо це не відбувається швидко, то «від любові до ненависті — один крок». З тих часів, на жаль, мало що змі-нилося.

Переглядів: 518

Народити здорову дитину

Завідувач спеціалізованим медико-генетичним центром Одеської обласної дитячої клінічної лікарні, головний позаштатний генетик департаменту охорони здоров’я та соціального захисту населення облдержадміністрації Світлана Матвіюк та обласний позаштатний лікар-неонатолог Лілія Вітвіцька (на знімку) дали прес-конференцію, на якій ішлося про діагностику вроджених вад розвитку плоду, виявлення хромосомних і генетичних порушень у людей, що планують народження дитини.

Щоб народити здорову дитину, найперше, закликали лікарки, слід неодмінно проходити комплексне генетичне консультування.

Спадкові захворювання, через які трапляються викидні, мертвонародження або народження неповно-справних дітей, — це прерогатива лікаря-генетика, до якого і скеровує жінку акушер-гінеколог. У центрі їй можуть зробити неінвазивний перинатальний тест — один із найсучасніших методів діагностики хромосомних порушень плоду. Консультування лікарем-генетиком подружніх пар здійснюється поетапно, після чого робиться висновок про ступінь ризику виникнення хвороби у їхніх майбутніх дітей.

Переглядів: 501

Звідки беруться математики?

Французькі вчені знайшли зони мозку, які відповідають за видатні математичні здібності. Виявилося, що при вирішенні чисельних завдань активуються нейронні мережі, пов’язані з інтуїтивним розумінням чисел, а не з мовою, інформує news.eizvestia.com.

Щоб пояснити, звідки в людині розвинулася здатність до математичних операцій, фахівці запропонували дві гіпотези. Одна з них полягала в тому, що схильність до математики є побічним ефектом появи мови і мовлення. Інша ж припускала, що такою причиною стала можливість використовувати інтуїтивне розуміння простору і часу, яке має значно давніше еволюційне походження.

Для того щоб відповісти на питання, яка з гіпотез правильна, психологи провели експеримент за участю 15 професійних математиків і 15 звичайних людей з однаковим рівнем освіти. Кожній групі пропонували складні математичні та нематематичні твердження, які потрібно було оцінити як істинні, помилкові або безглузді. Під час експерименту мозок учасників сканували за допомогою функціональної томографії.

Переглядів: 484

Травневі перепади

Кінець квітня має потішити нас теплою весняною погодою. І це тепло протримається до середини травня, а потім градус дещо спаде. Такий прогноз оприлюднила на прес-конференції у Києві завідувач відділу кліматичних досліджень Українського науково-дослідного метеорологічного інституту НАНУ Вазіра Мартазінова.

За її словами, останній місяць весни і перші літні місяці загалом будуть теплими, але з відчутними перепадами температур.

«На більшій території України до середини травня температура повітря перевищуватиме норму: середньодобова становитиме близько 20 градусів, а денна — 25—27», — розповіла кліматолог.

У другій половині травня очікується кілька хвиль зниження температури, у кінці місяця — досить відчутне: середньодобова температура буде десь 15 градусів, денна — 18—20 вище нуля. Щодо опадів, то в першій декаді травня вони будуть незначними, а от у другій половині місяця задощить. Не дуже сильні, але чи не що три дні дощі поливатимуть землю.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua