У кого є стратегія, у того є майбутнє
Як побудувати оптимальну стратегію розвитку господарства? Які джерела фінансування для цього обрати? Як спілкуватися із кредитором однією мовою? Як ефективно управляти ризиками та використовувати інноваційні технології? На ці та інші питання успішної взаємодії з банками, постачальниками та іншими партнерами дала відповідь та навчила аграріїв Одещини освітньо-тренінгова програма «Точка росту».
Одеса — одне з 12 міст України, де в рамках цієї освітньої програми під егідою представництва Світового банку експерти компанії BASF — одного зі світових лідерів із захисту рослин та Міжнародної фінансової корпорації (IFC) — найбільшого глобального інституту розвитку провели навчальні семінари для представників великих та середніх агрогосподарств. Загалом у програмі взяли участь близько 240 українських аграріїв із загальним земельним банком до мільйона гектарів сукупної площі угідь. Мета програми — навчитися, як за допомогою інновацій та додаткового фінансування збільшити чистий прибуток з кожного гектара.
Подібний проект в Україні реалі-зується вперше. Ініціатори сподіваються, що він сприятиме ста-більному розвитку сільського господарства та зміцненню позицій нашої країни як експортера на міжнародній арені.
У конференц-залі готелю «Олександрійський» відбувся прес-брифінг, присвячений триденному (17—19 березня) навчальному семінару для аграріїв Одеської області.
На запитання журналістів відповідав Тарас Висоцький, координатор проекту «Точка росту».
— Чи не настав час на законодавчому рівні запровадити ринок землі?
— Це питання у нашій державі входить до числа найбільш запо-літизованих. Але ми повинні зрозуміти, що Одещина — регіон ризикованого ведення землеробства, пов’язаний з браком вологи. Я не говоритиму, треба впроваджувати ринок землі чи ні, але без цього ринку розвитку зрошення в степу не буде. Ми повинні приймати рішення, щоб бачити, яким буде аграрний сектор у майбутньому. Ґрунти — гарні, тепла — достатньо, всі передумови є, логістика є, море є, а вологи нема. Без права воло-діння на землю та на зрошувальні канали широкомасштабного зрошення не буде.
— Тобто оренда тут не вигідна?
— Довгострокова оренда в Україні не працює. На жаль. Є чимало методів, коли за рішеннями судів довгострокова оренда стає короткостроковою.
— Яка сільськогосподарська культура є найрентабельнішою на Одещині?
— Першість за рентабельністю у нас посідає соняшник. Соняшник — це подушка безпеки фермера. Рентабельність у різних регіонах є різною, на Одещині вона в межах 50%. Другим ешелоном є пшениця та ріпак, які дають 25—30% рентабельності. Рі-пак — культура ризикова, врожай отримаємо, якщо він добре перезимує. Прибуткове вирощування таких нішових культур, як горох, нут, сочевиця та соя.
— На чому сьогодні аграрій може зекономити, щоб заробити і розрахуватися з боргами?
— Є два основні блоки. Виробничі витрати та постійні витрати. Постійні витрати в Україні — це, передусім, якісне управління персоналом. А якщо відвертіше — боротьба з внутрішньою корупцією та крадіжками.
Поки що в середньому, як не крути — у когось краще, у когось гірше, від 15 до 30% з точки зору собівартості втрачається за рахунок неправильної, неякісної організації праці. Мотивація і крадіжки завжди між собою пов’язані. Другий блок — виробничі витрати. Якщо в нас середня врожайність 4 тонни пшениці з гектара, то світовий досвід показує, що може бути 8 тонн. Ми купуємо імпортне насіння, даємо добрива, інвестуємо у виробничі технології. Ці обидва блоки повинні рухатися паралельно — покращення і управління, і виробничих процесів.
— Одна з тем навчання — аграрна розписка. Що це таке? Поясніть для широкого загалу...
— Аграрна розписка — це ще один з елементів запоруки перед банком. Класичне кредитування завжди потребує якихось гарантій повернення. Банки вимагають нерухомість, сільгосптехніку, будівлі тощо. Аграрна розписка дозволяє давати завдаток сільгосппродуктами. Пшеницю, ячмінь, соняшник... Працює це просто і зрозуміло. Формується договір, до реєстру вноситься гарантія того, що з певної ділянки з визначеними координатами, на якій посіяна визначена культура, ця продукція буде потім зібрана і призначена на погашення зобов’язань.
Світовим лідером з аграрних розписок є Бразилія. Планується візит до цієї країни групи наших сільгоспвиробників. Вони за свої кошти поїдуть туди, щоб перейняти досвід. У Бразилії виробляється у 20 разів більше аграрної продукції, ніж у нас, вони набагато конкурентніші, в них аграрні розписки працюють упродовж 20 років й становлять 70% ринку залученого фінансування. Цей проект має майбутнє.
— Які переваги такої форми кредитування?
— Найперше, у вас є можливість узяти кредит, даючи у завдаток майбутній урожай, який ви виростите. Якщо ви стартуєте й у вас є певні можливості для вирощування, є сімейна земля, зібрали кілька паїв, але у вас нема ще техніки чи будівель, які можна внести у заставу, тут ви можете отримати фінансування. Це, перш за все, можливість залучати до фінансування тих, хто ще не має історії. В кого вже була історія, той має якесь майно, якусь техніку, йому вже довіряють. А хто на старті і починає бізнес з чистого аркуша — це дуже гарно. Якщо рік неврожайний, в аграрній розписці передбачено перехід зобов’язань на наступний рік.
— Але ж ми вже з десяток років чуємо про кредити під зерно майбутнього врожаю...
— Це інше, це подвійні складські розписки. Ваше зерно здається на елеватор. Це не здається під майбутній врожай, а ви отримуєте відтермінування платежу. Ви його можете реалізувати вже або воно лежить, а ви чекаєте кращої ціни.
А ось що розповіли фермери-практики, слухачі семінару.
Радослав Златков, фермерське господарство «Балкани», село Михайлівка Саратського району. Площа земель — 17 тисяч гектарів. Спеціалізація — зернові та технічні культури.
— Чим держава може допомогти фермерові?
— Потрібно встановити зрозумілі правила, хоча б на найближчі п’ять років. Бо державна політика непередбачувана. Ми вже звикли, що правила міняли занадто часто, радикально змінювалося оподаткування. За останнє півріччя є позитив. У сенсі дерегуляції та зменшення тиску на аграрний бізнес зроблені правильні кроки. Продавати та експортувати продукцію стало легше. Впорядковано сертифі-кацію та земельні відносини. Зрушення в добрий бік є.
— Чи потрібно, на вашу думку, дозволити купівлю-продаж землі?
— Залежить, з якої позиції дивитися. Якщо з моєї позиції, як орендатора, то орендаторам це нецікаво. А для власника землі воно, звичайно, необхідно. Тобто є два табори — хто кого переможе. Власникові землі є інтерес нею розпоряджатися, а нам, орендаторам, є інтерес, щоб вона не була власністю.
— За підсумками минулого року значно зріс експорт сільгосппродукції, перед-усім зерна. Ваше господарство це відчуло? Збільшилися прибутки?
— Україна більше виростила зерна, покращились умови експорту, бо зняли перешкоди. У валюті це не відобразилося, позаяк на світовому ринку вже другий рік падають ціни на сировину, зокрема на агропродукцію. Тобто збільшили експорт продукції, а отримали менше валютної виручки. В цілому економіка падає через зниження світових цін на зерно.
— Ви працюєте без трейдерів, напряму з покупцем?
— Ні, ми продаємо продукцію трейдерам за валюту в портах. У нас логістичний ланцюжок, продаємо самі в портах Одеси, Южного та Чорноморська. Експортний ринок став простішим.
— З одного боку, ми чуємо, що людей на Землі стає дедалі більше, їжі, відпо-відно, бракує і надалі виникнуть проблеми. З іншого боку — вже не перший рік падають ціни на сільгосппродукцію. В якому випадку нам брешуть?
— Попит і пропозиція не мають нічого спільного з цінами на продукцію, особливо на сировину. Ціни формуються на біржах, а на біржах торгують повітрям, а не товаром. Тому це все умовно, залежить від того, куди рухається ринок — вгору чи вниз.
— Ваші враження від семінару. Час витрачений не даремно?
— Я дуже задоволений. Вперше на такому заході, багато чого почув корисного, виконували й практичну роботу. Завжди цікаво навчатися чомусь новому, потрібному.
Богдан Юрескул, фермерське господарство «Колос» Білгород-Дністровського району. 12 тисяч гектарів землі.
— У нас сімейне господарство. Батько працює, я працюю... Землі наші — у кількох районах, займаємося інтенсивними технологіями. Вирощуємо зернові та технічні культури.
— Ваша земля входить в зону зрошуваного землеробства?
— Ми маємо 600 гектарів зрошуваних земель, розробляємо план поставки сучасної системи поливу. Використовуємо різні технології обробітку і комбінуємо, бо не можна використовувати одну технологію у нашому посухостійкому регіоні.
— Чи використовуватимете щось із засвоєного на цьому семінарі?
— Звичайно, бо дуже багато економічної інформації. Фермери, вони більше технологи, більше знаються на технічній складовій, а цей семінар нам дає багато інформації, якої ми не знали. Багато нас працює без стратегії, без бюджету, Сьогодні є — я купив, завтра продав і все. А тут нас навчають вищому рівню.
— А чи варто взагалі говорити про стратегію у нинішніх нестабільних умовах, коли стрибає курс валюти, і то в один бік?
— Про стратегію треба говорити завжди. Хто живе лише одним днем, той навряд чи чогось досягне, а в кого є стратегія — у того є майбутнє.
Володимир ГЕНИК.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206