Переглядів: 1285

Титани духу і духовні пігмеї

1. Хто він, чоловік із квітами?

Київ, Майдан Незалежності, країна вшановує розстріляних два роки тому Героїв. До місця трагічних подій прямують люди з квітами. Гора квітів вивищується.

Нараз і натовп, і людський потік завмерли: до них наближалася чоловіча постать. Теж з квітами. Натовп загомонів: президент! Глава держави! Живий, реальний! Ось вона, рідкісна можливість почути з перших вуст його вдячні слова про упокоєних, про їхнє нездійсненне бажання жити у правовій державі, у сім’ї європейських країн. Поговорити про болючі проблеми нашого сьогодення, про великі людські втрати на війні і про хоч якісь перспективи на завтра.

Однак сталося щось незрозуміле. Чоловік мовчки пройшов крізь натовп, ніби розрізав його навпіл. Мовчки поклав свій букет на гору принесених іншими. Перехрестився.

Люди продовжували стояти у німому очікуванні: ось-ось, нарешті, заговорить, озоветься до мертвих і живих зі словами тихими, але полум’яними: нам, мовляв, продовжувати їхню справу, втілювати у життя ідеї Євромайдану, Революції Гідності. Тож — єднаймося, гуртуймося в один кулак і — до перемоги!

Та чоловік як прийшов на святе місце чужим і мовчазним, так і пішов геть. Чи варто говорити, якими здивованими і враженими поглядами проводжали імениту спину всі присутні?.. І не одному тоді подумалося: у якій же якості був тут цей чоловік? Як президент? Головнокомандувач? Лідер нації?

Не сушіть собі голови, добродії. Бо прийшов на Майдан Петро Порошенко, один з найбагатших українців, олігарх, мільярдер й обраний вами ж чиновник. У них, олігархів, свої інтереси, у вас — свої. Ну, не збігаються, не стикуються вони. Ось тепер і думайте, чому не стикуються.

У когось із присутніх були більш різкі думки: може, і Петру Олексійовичу, і суспільству було б краще, якби він залишався лише у своєму звичному статусі — мільярдера й успішного бізнесмена, а не керував найбільшою у Європі країною? Ну не по Савці свитка!

Бути бізнесменом — теж достойна у суспільстві місія: створювати нові робочі місця, будувати заводи, фабрики, прокладати дороги. І не здирати по три шкіри з простого люду, а залучати до співробітництва, до благодіяння своїх колег-мільярдерів і мільйонерів. На жаль, Петро Олексійович їх жодного разу ще не зібрав. А дуже варто сказати б їм:

— Хлопці, шапку по колу, кому скільки не жаль. Скажімо — на танкову колону чи іншу новітню зброю для наших фронтовиків. Адже вони за копійчану зарплату щодня ризикують своїм життям, щоб у тому числі захищати і вас, ваші сім’ї й заводи. Я — перший свою долю!

Не здогадався — ні у колі золотих мішків, ні там, на Майдані. А людям дуже хотілося поговорити з ним і про копійчані зарплати, і про непосильні платіжки. І взагалі — чому ми найбідніша країна у Європі?

А тепер скажіть: чи далеко дострибає стриножений кінь? А він таки у путах — той же Порошенко: олігарх, бізнесмен, президент. І скрізь — обов’язки, і скрізь — зобов’язання перед кимось, а отже — пута! Потягніть такого воза! Отже —

2. Проблеми стриноженого коня

Стриножена нині і наша влада: парламент—уряд—Президент. Ми парламентсько-президентська республіка, де влада, питання внутрішнього і зовнішнього життя — це сфера діяльності й відповідальність всенародно обраних парламенту та президента. Кабмін же, як написано в Конституції, підконтрольний і підзвітний Верховній Раді.

Та у нас, у країні парадоксів, — усе навпаки: той, хто за Основним Законом має тут менше прав — Президент — чомусь усі віжки захопив у свої руки. З ним за свою долю впливів бореться прем’єр. А той, хто голова усьому — парламент — чомусь безголосий, відсунутий на узбіччя і виконує усі забаганки двох перших. Вони ж чубляться між собою за ласі грошові потоки, тож зараз і політики, і суспільство не знають, як здихатися Яценюка з його нульовим рейтингом, кого обрати на його місце, як розпорядитися командою Кабміну і, взагалі, хто сьогодні кому Рабинович?

Щось не те діється у нашому спільному домі. Чи ми не такі, як треба? Чи дому краще б стояти вікнами до сонця, де більше світла і прозорості? Та для цього треба зламати не одну стіну чи перестінок. І, що не менш важливо, — вдосконалити взаємини між суб’єктами влади. Не випадково ж у народі кажуть про третього зайвого.

Зайдіть у кожну домівку — суцільні проблеми й розгубленість: як жити далі? Безгрошів’я, безробіття, безправ’я...

Вулицею ідуть з роботи двоє стомлених чоловіків. Один до іншого:

— А моя учора: «Я викупаюся під душем!» Замість того, щоб «Здрастуй, мила!», я визвірився на неї: «Тільки спробуй! А чим платитимеш за газ і воду? Не велика пані — помиєшся і в мисці!».

Другий і свій п’ятак туди ж:

— Дивимося, донька ладнається варити борщ на газовій плиті. Май совість, кажу, виглянь на двір: тепло, сухо! Постав каструлю на камінчики десь у садку і підкладай туди гілочки — восени я почистив дерева від сушняку. Чую, люди, економлячи, вже й воду сортують: мильну — для змивання у туалеті, чистішу — на город чи під дерева у садку.

3. Країна парадоксів

А до мене прибігла схвильована донька Ірина:

— Ти дивишся телевізор? Мені щойно подзвонила сусідка: наша Надя припинила сухе голодування. Президент передав їй листа і просив про це. Слава Ісусу! Вона виживе! Повернеться в Україну — Порошенко пообіцяв подвоїти зусилля на її захист.

Того дня вся наша вулиця обговорювала ту радісну звістку: дасть Бог, і Надя буде вдома! Про неї говорили з гордістю, про президента — прохолодно: можна було б уже давно, але добре, що хоч зараз.

А буквально на ранок інша звістка приголомшила всіх: ніякого листа Петро Олексійович Наді не передавав, а просив припинити голодування через її маму і сестру.

Як з’ясувалося пізніше, лист таки був, але не від президента, і то ще питання, ким і з якою метою писався.

...Всевишній дав їй це ім’я — Надія. Дуже ємне. На Заході її називають україн-ською Жанною д’Арк. Уродженець Петербурга, начуваний про неї, сказав:

— Надії нема рівних навіть серед чоловіків. Запам’ятайте мої слова: вона — майбутній президент України.

Військовий льотчик, офіцер української армії, учасник АТО, вона мала мужність кинути своїм катам слова-багнети:

— Не я у вас за ґратами! Це ви всі за путінськими ґратами! І тому у вас, у Росії, обов’язково буде свій Майдан.

І Путіна можна скрутити у баранячий ріг, якщо не боятися його, як не боюся його я!

Військовий прокурор Анатолій Матіос дав найточнішу характеристику нашій героїні: «Надія Савченко — це генералісимус української нації!»

Люди, чули? У нас, нарешті, з’явився лідер усієї нації, якого ми давно чекали. І зараз наша влада, світова спільнота мають зробити все, щоб визволити Надію з путінського полону. Це нелегке завдання. Бо навіть багато наших високопосадовців не хотіли б її повернення на Батьківщину. Таких яскравих особистостей ненавидять і прагнуть стерти з лиця землі холуї, христопродавці, временщики і духовні пігмеї. А між тим —

Гвозди бы делать из этих людей:

Крепче бы не было в мире гвоздей!

Але чи не перебільшив тут поет, чи не переборщив у своїх рядках? Слова жорстокі, цинічні, навіть блюзнірські: цвяхи з людей?! Та, за великим рахунком, це справжній гімн людській стійкості і незламності, це про Надю. І про неї писатимуть книжки, співатимуть пісні, а поети даруватимуть їй найніжніші посвяти.

І якщо у нас є такі генералісимуси — правовій, успішній Незалежній Україні — бути!

Майя ФІДЧУНОВА.

P.S. Дуже схоже, у нас грядуть до-строкові вибори, президентські, парламентські. Тож будьмо мудрими і нарешті, навчені власним гірким досвідом, проголосуймо не шлунком, а щирим українським серцем. Скиньмо пута, віддаймо перевагу парламентському правлінню без третього зайвого.

М.Ф.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net