Переглядів: 753

Тимчасове і неминуще

Минулої неділі у світі відзначався Міжнародний день щастя

У 2012 році ООН своєю резолюцією №66/281 проголосила 20 березня Міжнародним днем щастя (Іnternatіonal Day of Happіness) з метою підтримати ідею того, що прагнення до щастя є спільним почуттям для всіх людей нашої планети. Також, на думку ініціаторів, це свято покликане показати, що щастя є однією з основних цілей людства. У зв’язку з цим засновники закликали всі країни спрямувати зусилля на поліпшення добробуту кожної людини.

Пропозицію щодо відзначання Міжнародного дня щастя, висунуту представниками Королівства Бутан, одноголосно підтримали всі 193 члени Генеральної Асамблеї ООН.

Дата святкування була обрана не випадково: 20 березня — день весняного сонцестояння, коли день дорівнює ночі й сонце світить однакову кількість часу практично на всій території земної кулі. Таким чином, цей день символізує рівне право на щастя кожного мешканця планети.

В резолюції ООН зазначається, що «прагнення до щастя є основоположною метою людського існування», а також про «необхідність визнання цієї мети у міжнародній політиці». З огляду на це варто відзначити, що Королівство Бутан, ініціювавши появу нового свята, вже давно проголосило щастя як основну мету державної політики. Бутан — єдина у світі країна, яка в 1971 році розробила й досі керується концепцією Валового національного щастя (ВНЩ). На відміну від Валового національного продукту (ВНП), Валове національне щастя — це міра якості життя, що спирається, передусім, на духовні й психологічні, а не на матеріальні цінності. ВНЩ — це такий розвиток економіки й держави, який зберігає та розвиває унікальну культуру країни, базовану на буддійських духовних цінностях, зазначає сайт buddhism.org.ua.

Сама концепція ВНЩ виникла з буддійського уявлення про щастя. Що ж каже про нього буддійське вчення? Учитель Лама Оле Нідал у своєму виступі на семінарі з психології у Базелі розповів про те, що буддизм розділяє обумовлене щастя, що залежить від зовнішніх умов, як-от будинки, машини, гроші, та абсолютне щастя, пов’язане безпосередньо з розумом кожної людини. У буддійському розумінні обумовлене щастя тимчасове і непостійне, тоді як абсолютне — неминуще і є істинною природою людини. Джерело щастя — в розумі кожної людини, а не десь зовні, вважає Лама Оле Сідал і пояснює: «Єдине, що може бути щасливим — це розум. Те, що слухає нашими вухами й дивиться нашими очима в даний момент, — ось де все відбувається. Тому загальне прагнення базувати щастя лише на зовнішніх факторах помилково спрямоване і приносить тільки минущі плоди. Це можна порівняти зі спробами пересунути що-небудь на відстані за допомогою батога. Будь-які спроби отримати тривале щастя за допомогою обумовлених причин просто не працюють. Особливо очевидним це стає в момент смерті — як кажуть данці, «в останньої сорочки нема кишень». Нічого не можна взяти з собою, і можна покладатися лише на неминущі цінності. Тому мудро використовувати свій час і сили для пошуку джерела справді постійного щастя».

З нагоди цієї дати в ООН склали міжнародний рейтинг щастя (World Happіness Report-2016), в якому із 157 країн Україна, на жаль, посіла аж 123-є місце. Нагадаємо, торік Україна була на 111-у місці, а перед тим, у 2013-у, — на 87-у.

Найнещасливішою країною світу визнана Бурунді, а найщасливішою — Данія. При цьому Данія змістила з першого місця торішнього лідера — Швейцарію, яка тепер на другому місці. До десятки найбільш задоволених життям країн також увійшли Ісландія, Норвегія, Фінляндія, Канада, Нідерланди, Нова Зеландія, Австралія і Швеція.

На 11-у місці у рейтингу щастя — Ізраїль, на 12-у — Австрія, на 13-у — США. Німеччині дісталося 16-а позиція, Великобританії — 23-я, Франції — 32-а, Китаю — 83-я.

Україна, як уже мовилося, опинилася на 123-у місці між Кенією та Ганою.

Зауважимо, що з пострадянських країн найвище піднявся Узбекистан — на 49-у сходинку, і це вища позиція, ніж в Італії, яка на 50-у місці, та Японії — на 53-у. Слідом розташувалися: Казахстан — 54-е, Молдова, Росія та Польща (місця з 54-го по 57-е). Недалеко від них Литва — 60-е, Білорусь — 61-е, Туркменістан — 65-е, Латвія — 68-е, на 71-у та 72-у, відповідно, Румунія та Естонія. Наша чорноморська сусідка Туреччина — на 78-й сходинці. Далі бачимо республіки колишнього Союзу: Азербайджан (81-е) та Киргизстан (83-є), Таджикистан (100-е), Вірменія (121-е), а вже після України — Грузія (126-е) та ще одна наша сусідка Болгарія (129-е).

Бурунді потрапила на останнє, 157-е, місце рейтингу, перед нею розташувалися Сирія, Того, Афганістан і Бенін.

Укладачі доповіді пояснюють, що рівень щастя населення не завжди відповідає рівню життя в країні. На задоволеність впливає комбінація економічних, соціальних і природних факторів. Також зазначається, що громадяни країн з меншою соці-альною нерівністю щасливіші.

Для розрахунку рейтингу щастя експерти оцінюють ВВП на душу населення, тривалість життя, соцзахист, стан поваги прав і громадських свобод, а також кількість грошей, пожертвуваних на благодійність.

Україна посідає низькі позиції у світовому рейтингу щастя, тому що в ньому, здебільшого, врахо-вуються статистичні дані, а не суб’єктивна оцінка людей. Про це у коментарі «Газеті по-українськи» (http://gazeta.ua) зауважив соціолог Євген Головаха.

«Рейтинг щастя серед країн ви-значається за об’єктивними статистичними показниками. Його розроблено для ООН. Враховують ВВП на душу населення, екологічну ситуацію, порядок у країні. Йдеться не про те, як почуваються громадяни, а які умови створює країна, щоб вони відчували себе щасливими. Це — не рейтинг щастя, а рейтинг — добробуту. Інтегральні показники виводяться не до українців, а до України», — сказав він і додав: «За останній рік Україна змістилася на 12 позицій, що цілком зрозуміло. Суттєво впав ВВП, нема порядку і політичної стабільності, війна. Ми — на рівні країн Африки. Економіка залежить від зовнішніх преференцій. За минулий рік втратили 10% ВВП, от і опустилися. Економічний стан України — найгірший у світі. Нема такої країни, яка за 25 років настільки втратила б ВВП».

Насправді ж, українці не такі вже й нещасні, переконаний Євген Головаха. «За опитуванням Інституту соціології НАНУ, у рейтингу щастя за суб’єктивними показниками Україна посідає вищі позиції у світі. Хоча у Європі, навіть за цим показником, — майже останні. Нещасніші за українців тільки болгари», — за-значив він.

«Минулого року Київський міжнародний інститут соціології проводив дослідження. 57% українців вважали себе щасливими або швидше щасливими, ніж навпаки (за даними опитування, проведеного у травні 2015 року. — Прим. gazeta.ua). При цьому на Донбасі щасливими себе вважає тільки третина населення, у західному регіоні — більше двох третин, у центральному — більшість. За суб’єктивним показником ситуація в Україні — не катастрофічна», — наголосив соціолог.

Щастя — духовне поняття. Щастя, передусім, — це мир, рівновага, любов, толерантність, добродушність і добрі справи.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net