№ 25 (21702) четвер 17 березня 2016 року

Переглядів: 588

Договір справжніх еліт

28 червня святкуватимемо двадцятиріччя прийняття Конституції України. Але, на жаль, не кожен з нас тримав у руках Основний Закон усіх українців, ще менше — прочитали його.

Що ж таке Конституція, для чого вона нам потрібна у повсякденному житті, сповненому турбот про виживання, як змусити нас — і простих громадян, і владу — дотримуватися її положень, навіщо потрібна конституційна реформа? В офісі «Реанімаційного пакету реформ» відбувся тренінг для журналістів з усієї України на тему «Конституційна реформа: гострі питання сьогодення», де обговорювалися ці та інші питання.

Переглядів: 1031

Сила енергетики

В Україні і в усьому світі багато людей дивуються не тільки мужності й незламності духу Надії Савченко, але і її фізичній витримці, яка поза межами звичайних людських можливостей. Особливо — після її сухого голодування.

Незважаючи на свою відому непоступливість, Путін уже програв фактичну дуель з українською дівчиною. Він безперечно програв, бо сьогодні боїться смерті Надії більше, ніж вона сама. Вочевидь. Надія готова прийняти героїчну смерть, відстоюючи власну гідність і незламність українського духу, а Путін розуміє, що ризикує остаточно втратити свій імідж у світі.

І все ж де Надія бере фізичні сили, щоб витримати сухе голодування і після цього ще й виступити з останнім словом, повним зневаги до своїх катів?

Переглядів: 1078

Про рівність статей

Система квот для жінок на виборах до державних органів не працює. Бо ця система не може вимагати додержання квот виборцями, серед яких більше половини — жінки.

Але для процвітання України як держави конче потрібно запровадити справжню рівність статей в усіх галузях життя держави, почавши з керівництва держави, бо це керівництво в демократичній країні підляга законам, розроблюваним самим народом через систему виборних органів.

Переглядів: 1623

Саботаж та імітація

Час, відведений для Одеської міської ради (як й інших населених пунктів) на перейменування вулиць, сплив 21 лютого. Відтепер зміна назв об’єктів топоніміки згідно із законом про декомунізацію має здійснюватися розпорядженням очільника облдержадміністрації з урахуванням пропозицій громадськості, науковців та рекомендацій Українського інституту національної пам’яті.

Голова обласної організації ВО «Свобода» Павло Кириленко, коментуючи результати нещодавніх громадських слухань, що були організовані Одеською міськрадою, зауважив: та від самого початку саботувала цей процес, але, зрозумівши неминучість декомунізації, почала її імітацію, порушуючи закон.

Переглядів: 6405

Автобус спровадили, депутата винесли...

Уже стало звичним, що кожна сесія міськради збирає на Думській площі мітинги одеситів, не згодних з діями влади. Не стала винятком і нинішня, яка відбулася учора, 16 березня.

Плакати мітингувальників наочно демонстрували всі больові точки Одеси. Тут і забудова Французького бульвару, і загроза знесення Ближніх Млинів, й ображені підприємці зі Старосінної площі, й проблеми заводу залізобетонних виробів та ринку «Успіх», і ще багато-багато іншого.

Переглядів: 532

Не вигадані герої

Нагородження 28 бійців одеського добровольчого батальйону патрульної служби поліції особливого призначення «Шторм» бойовими нагородами — медалями «За оборону Маріуполя», що відбулося 15 березня, мимоволі викликало у представників старшого покоління певні асоціації.

Адже про подвиг 28 героїв-панфіловців під Москвою в 1941 році вони чули з дитячого садка. Потім, щоправда, до 1947-го з’ясувалося, що цей подвиг був придуманий сталінськими пропагандистами, але тодішнє керівництво СРСР розголошувати цього факту не стало. Про героїчних 28 панфіловців продовжували складати пісні, вірші і знімати фільми. До речі, в Росії продовжують і зараз.

А ось для України героїв придумувати не треба. І славний бойовий шлях батальйону, створеного навесні 2014 року на базі територіальних і добровольчих частин, які пізніше влилися в структури Міноборони та МВС, найкраще підтвердження цього.

Влітку і восени 2014-го «Шторм» брав участь бойових операціях у зоні АТО, на най-більш напружених напрямках. Якийсь час батальйон боровся в оточенні, взимку 2015—2016 років стояв на бойових позиціях під Маріуполем.

Вручаючи нагороди, віце-мер Одеси Андрій Котляр подякував бійцям за службу, побажав їм удачі і висловив надію на те, що вони ще не раз доведуть, що «Шторм» є одним із зразкових спецпідрозділів в Україні.

Переглядів: 496

Заради наближення миру

З початку проведення антитерористичної операції на сході України вагомий внесок у волонтерський рух і благодійну допомогу Збройним силам та Національній гвардії України, іншим військовим формуванням зробили представники духовенства Одещини.

Високо оцінюючи їхню діяльність, матеріальну і духовну підтримку українських захисників, голова обласної ради Анатолій Урбанський підписав розпорядження про відзначення представників церкви почесними нагородами.

За його дорученням перший заступник голови облради Олег Радковський вручив Почесну грамоту Одеської обласної ради військовому капелану, волонтеру, настоятелю Свято-Покровського храму Одеси, керівникові прес-служби Одесько-Балтської єпархії Української православної церкви Київського патріархату, протоієрею Олександру Філіппову, який до того ж цими днями відзначатиме 10-річчя своєї громадсько-церковної діяльності.

Переглядів: 1458

Сокіл у клітці, або Автопортрет у листах на тлі Владімирського централу

«Правду про те, ким був її Батько, Наталя Осьмак дізналася тільки 1992 р., коли до її рук потрапив перевиданий у Львові 8-й том Літопису УПА — «Українська Головна Визвольна Рада». Відтоді почала розшуки документів про Батька і зробила все, щоб його ім’я і його життя, «сповнене тихого героїзму, мужності і трагізму», посіло гідне місце в нашій пам’яті», — це слова із передмови Михайлини Коцюбинської до книги «Кирило Осьмак: автопортрет у листах на тлі Владімирського централу».

Наступного тижня пані Наталя, презентуючи шість сотень сторінок своєї праці в Одесі, розповість про донедавна замовчувану й відтак малознану постать нашої історії. «Сокіл у тюремній клітці» — так влучно про очільника УГВР та його долю висловилася, рецензуючи книгу, Емма Бабчук.

Переглядів: 1388

Крапля, що віддзеркалює світ

22 березня о 15.00 в Одеському обласному центрі української культури (вул. Польська, 20) відбудеться відкриття персональної виставки Зої Пасічної «Мозаїка творчості».

У її роботах практично будь-який об’єкт довколишнього світу, перетворений у художній образ, — красномовний та добрий. Кожен її твір — це саме та крапля, в якій віддзеркалюється цілий світ, це вир фантазійної уяви народного буття, тонка виразність та м’яке співзвуччя сучасності.

Зоя Пасічна народилася у 1947 році в селі Сантарка Коростенського району Житомирської області. В 1967-у закінчила Київське училище прикладного мистецтва. За розподілом працювала художником-модельєром на фабриці художніх виробів у с. Літки на Київщині, де розробляла зразки національних орнаментованих мотивів для виробів цього підприємства.

Переглядів: 602

Кредитування через аграрні розписки

Напередодні весняних польових робіт, які невдовзі мають розгорнутися по всій Україні, аграрії вкотре стикаються з проблемою нестачі обігових коштів. Особливо гостро через неї потерпають малі та середні сільгоспвиробники. Вирішити цю проблему покликаний новий інструмент кредитування — аграрні розписки, які вже запроваджуються в низці регіонів. Ця робота здійснюється Міністерством аграрної політики та продовольства, Міністерством юстиції, місцевими державними адміністраціями за активного сприяння проекту Міжнародної фінансової корпорації (IFC, Група Світового банку) «Аграрні розписки в Україні».

Нещодавно за їхньої підтримки у Полтаві відбувся «круглий стіл», під час якого учасники обговорили результати реалізації пілотного проекту запровадження аграрних розписок та питання, які потребують вирішення.

Переглядів: 735

Як живеш, об’єднана громадо?

Більше самостійності — більше й відповідальності

Кілька місяців минуло з часу створення на Одещині майже двох десятків об’єднаних територіальних громад (ОТГ). Чим живуть сьогодні там люди, які плани будують, яку підтримку мають від держави та які труднощі долають? Про це лідери ОТГ розповідають у коротких інтерв’ю, запропонованих Одеським офісом реформ з питань децентралізації (директор — Юлія Молодожен).

Ми уже надавали слово очільникам кількох об’єднаних територіальних громад (див. «ЧН» за 3 та 12 березня). Сьогодні продовжуємо розпочате знайомство.

Переглядів: 672

Оподатковані квадратні метри

Закон «Про внесення змін у Податковий кодекс України та деякі законодавчі акти України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (№909-VIII від 24 грудня 2015 р.) вніс зміни у частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

У зв’язку з цим Державна фіскальна служба роз’яснює деякі питання щодо нарахування і сплати у 2016 році податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. А Одеська міська рада (орган, що встановлює для своїх мешканців розмір ставки такого податку та розмір площі квартири/будинку, на який поширюється податкова пільга) додає до цих роз’яснень уточнення у цифрах.

Переглядів: 491

Отримали спадок? Задекларуйте

Громадянам, які в 2015 році отримували доходи внаслідок прийняття ними у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав, необхідно подати в орган фіскальної служби за місцем реєстрації декларацію про майновий стан і доходи.

Відповідно до ст. 174 Податкового кодексу України при оподаткуванні спадщини застосовуються такі ставки податку на доходи фізичних осіб: нульова ставка, 5%, а також 15% або 20%.

Переглядів: 559

Середньоринкова вартість авто

Затверджена методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів. Ця методика встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів з метою віднесення їх до об’єктів оподаткування транспортним податком (постанова Кабінету Міністрів від 18 лютого 2016 р. №66).

Середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за формулою Рср= Цн х (Г / 100) х (1 ± (Гк / 100), де:

Цн — ціна нового транспортного засобу в Україні;

Р — коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від терміну експлуатації;

Гк — коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від пробігу.

Переглядів: 433

Податковий прорив

Надходження до зведеного бюджету виросли на Одещині майже на 72%. Про це під час робочої наради сказав в. о. начальника головного управління ДФС в Одеській області Гліб Мілютін.

За його словами, впродовж нинішніх січня—лютого до зведеного бюджету України платники податків Одещини спрямували 1,8 млрд грн, що на 762 млн грн, або на 71,6%, перевищує показники аналогічного періоду торік.

Переглядів: 438

Туристична складова бюджету

Сума надходжень туристичного збору до бюджету Одеси в 2015 році склала 2,6 мільйона гривень, значно перевищивши рівень попереднього року.

Одним із показників ефективності роботи туристичної сфери є обсяг надходжень до місцевого бюджету туристичного збору. Підсумовуючи діяльність цього сегменту економіки Одеси, директор департаменту культури і туризму Тетяна Маркова відзначила суттєве збільшення рівня туристичного збору порівняно з попереднім роком. Так, за 2015-й до бюджету міста надійшло 2,6 млн грн, що на 1,18 млн грн більше, ніж у 2014-у. За обсягом туристичного збору в минулому році Одеса вийшла на друге місце в Україні після Києва.

Переглядів: 521

Зловісні примари минулого

21 травня 2015 року набув чинності закон про декомунізацію. Його положення про засудження комуністичного режиму зобо-в’язують перейменувати вулиці, які носять імена радянських діячів. Тоді, як у більшості міст України активно триває цей процес, а подекуди вже і завершився, Білгород-Дністровський поки що залишається з радянським минулим. Причини буксування — і спротив чиновництва, і несприйняття населенням.

Частина людей наголошує на тому, що нині, коли країна перебуває у стані війни та складних економічних умовах, не час витрачати кошти на перейменування вулиць, інші вважають, що історію треба шанувати такою, якою вона була, але більшість непокоїть те, що в результаті зміни назв їм доведеться займатися переоформленням усіх документів.

Переглядів: 558

«В останній бій виходимо при слові...»

«Какая разница говорить «ковбаса» или «колбаса»? Какая разница, на каком языке он говорит — лишь бы человек был хороший...» Такі думки іноді висловлюють наші співгромадяни. А якщо справді нема різниці, то як пояснити такі факти?

Чому Російська імперія та Річ Посполита, до того як вона стала ро-сійською колонією, забороняли нашу мову? Нам відомо близько 200 заборонних розпоряджень, указів, циркулярів щодо української мови.

Чому в 30-х роках ХХ ст. в Харкові було репресовано сотні студентів і кілька десятків розстріляно за відмову складати іспити ро-сійською? Чому відомий правозахисник Семен Глузман, киянин, ви-вчав українську не в Києві, а в радянських таборах, куди він потрапив за професійну чесність? Чому в Індії в 1970-х було роз-стріляно демонстрацію студентів, які вимагали провадити навчання рідною для них бенгальською мовою? Це сталося 21 лютого. Тепер цей день відзначається на планеті як День рідної мови.

Переглядів: 512

Французький слід в історії Іллінки

В історії старовинного села Іллінка, що у Біляївському районі, вдалося знайти і французький слід. Тут у середині ХІХ століття мешкали вихідці з Франції — вдова графа Ілінського та її племінник, з якими пов’язана низка цікавих історій.

Засновник села Іллінки й неподалік розташованої Августівки — граф Йосип Август Ілінський, сенатор і відомий політичний діяч XVIII—XIX століть, після розлучення з першою дружиною y 1804 poцi спричинив свого роду галас у суспільстві: він зустрічає в Санкт-Петербурзі актрису-француженку на прізвище Крак, у яку закохується і привозить до свого маєтку Романів на Волині, де поєднується з нею шлюбом.

Переглядів: 504

«...ти кожен день святкуй»

…Прийми цю книгу, а мені посмішку подаруй.
Хай буде поруч моя книга, вона піснями зазвучить,
І твою ніжну-ніжну душу вона зігріє й звеселить.
Тож, не забуваючи всіх друзів, ти кожен день святкуй.

Я розкрив книгу, яка лежала переді мною. Перегорнув кілька сторінок. Раптом поряд виник невисокого зросту чоловік з борідкою і в береті. Сказав: «Я вам подарую таку».

Переглядів: 523

Баталії за Котляревським, або Казка для дорослих

У нас, в Одесі, дехто спритний вихваляти сусідських імператорів, скажімо Петра, який буцімто зняв одного разу перуку з лисини вірнопідданого й погладив милостиво, а від того, Толстого, така родова гілка повилась — що в Будинку вчених і досі ту лисину згадують.

А їм би, запопадливим, подивуватися з іншого: як ото Котляревський мову нашу народну великою літературною в світі зробив, ще й події нашого сьогодення змалював у своїй «Енеїді». Він, щоправда, одного не намагався назвати — прізвищ нинішніх сусідських імператора та його полководця, які вдерлися на Землю Козаків. Хитрі північні Петрові нащадки й слово для власних підступів придумали — «гібридні». Хоч у професори-селекціонери їх приймай, а вони ж справжнісінькі, як тепер кажуть... Ну, ви самі знаєте...

Переглядів: 512

Година для майбутнього

Всесвітній фонд природи (WWF) знову запрошує українців приєднатися до «Години Землі». Як уже повідомляли «ЧН», акція, яка об’єднує всіх, кому небайдуже майбутнє планети, цьогоріч відбудеться 19 березня. Отож наступної суботи о 20.30 мільйони людей по всьому світу на годину вимкнуть світло в домівках та на робочих місцях. Приєднатися до них може кожен з вас.

Нагадаємо, «Година Землі» була започаткована в Сіднеї у 2007 році, коли 2 мільйони людей вимкнули світло у своїх домівках. У 2008-у вже понад 50 мільйонів людей у всьому світі долучилися до акції. У 2009 та 2010 роках кампанія охопила більше 4500 міст у 128 країнах. Усі рекорди побив 2015-й: до акції приєдналися понад 7000 міст у 172 країнах, у тому числі 55 міст та містечок України.

Переглядів: 493

...І вічний вальс

В Одесі відбувається чимало цікавого, незвичайного, фантастичного. Так, уже сім років поспіль проводиться «Весняний бал квітів».

У бальному залі готелю «Брістоль» збираються гості. Як чудово все-таки, що існує дрес-код: жінки — всі красуні, у довгих святкових сукнях, у прикрасах із квітів, чоловіки — у фраках та смокінгах, також із бутоньєрками в петличках.

Учасників вітають засновниця одеських балів Ірина Давидова і телеведучий Сергій Олех.

Переглядів: 528

Електронні амбулаторні картки

Паперові амбулаторні картки і в нас, схоже, відійдуть у минуле. До кінця 2016 року в Одесі запрацює єдина електронна база пацієнтів медичних закладів міста, яка розширить доступ лікарів до повної, достовірної інформації про стан здоров’я пацієнтів і дозволить ефективніше здійснювати контроль якості надання медичних послуг. Буде налагоджено також оперативний обмін інформацією між різними медичними підрозділами.

Впровадження медичної інформаційної системи в Одесі розпочалося з дитячої служби. Вже розроблена програма ведення електронної історії хвороби для пацієнтів стаціонарів, ведеться робота над оформленням електронних амбулаторних карток дітей. Про це на брифінгу розповів керівник міського департаменту охорони здоров’я Ігор Шпак.

Переглядів: 459

У щасливої мами щасливі діти

18 та 19 березня пройде фестиваль для всіх мам Одеси. «День мам» — це свято спілкування, краси, порад від профе-сіоналів і розваг для тих, хто є головним у житті кожної людини, — мамам.

Третій всеукраїнський фестиваль «День мам» — це два дні з 10-ї ранку до 6-ї вечора, більше 50 спікерів, десятки майстер-класів, розваги для мам і дітей, подарунки для найактивніших, тисячі учасників і безліч тематичних розваг, а також — ярмарок товарів.

Переглядів: 440

Із зефіром - до Венді

12 березня Одеський зоопарк відзначив одразу два свята — Масницю і «звільнення» слонихи Венді із зи-мівника. Тепер найтовстішу одеситочку можна побачити на вулиці — вона посипає себе землею і весело заграє з відвідувачами звіринця.

Суботній ранок у зоопарку розпочався чималим напливом відвідувачів. Одесити родинами прийшли на гостину — святкувати Масниці і подивитися на Венді. Для найменших працівники звіринця організували веселі ігри і конкурси. Дітлахів розважали аніматори в костюмах песиків. «Ми побудували наше свято не лише на православних традиціях, але й на любові до тварин. Всі дитячі конкурси не лише розважатимуть малечу, а й даватимуть їй нові знання і про православ’я, і про наших мешканців», — розповів Ігор Бєляков, директор зоопарку.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua