Переглядів: 715

Серіал «Відставка». Другий сезон

Тим, хто не бачив фільми першого сезону серіалу «Відставка» і не встиг до екрана телевізора 16 лютого 2016-го, коротко нагадую сюжет. Восени минулого року на сході України припинилися активні бойові дії. В тилу становище від цього не поліпшилося, зате з’явилася можливість для пошуків край-нього — людини або людей, винних у всіх наших бідах.

У кіно, як у житті

Справжнього винуватця бід звуть Путін, але він за кадром і в цьому серіалі не фігурує. А фігурують ті, кого можна схопити за руку, пуб-лічно звинуватити у всіх гріхах, притягнути до відповідальності, прив’язати до ганебного стовпа й останніми словами обкласти в соці-альних мережах. Тобто наші полі-тики і керівники держави.

Чи треба говорити, що серед персонажів серіалу святих нема? Мабуть, не треба. Зате потрібно нагадати, що сюжет розвивається в декораціях парламентсько-президентської республіки і серед головних героїв повинні бути парламентарі, президент, прем’єр-міністр і члени уряду. Від того, в якому порядку названі герої, залежить багато чого. У тому числі доля України.

Нагадую: в кіно — демократія. Як у житті. А за демократії основа сюжету — скандал. І скандал присутній у кожній серії «Відставки». Переказувати скандали, починаючи з осені минулого року, довго. Тим більше, що вони однотипні. Герої тикають пальцями один в одного, звинувачують у корупції, у зв’язках з олігархами, у відсутності реформ, у підступності, продажності... Список пропоную продовжити самим.

Після того, як герої замазані з ніг до голови, сюжет можна вважати завершеним. Але серіали так не закінчуються. Харцизяку треба зловити, винного покарати, злодій повинен сидіти у в’язниці, прем’єр-міністр в останній серії зобов’язаний піти у відставку. Чому прем’єр? Тому що так вирішили сценарист, оператор, режисер, продюсер. Ті, кого на екрані не видно, але без яких кіно не зняти. В другому варі-анті сценарію президент добровільно припиняє свої повноваження, у третьому — в залі під куполом горять шини.

Одне слово, з усіх варіантів ви-брали «Прем’єра — геть!» Не в останню чергу тому, що 11 грудня 2015 року закінчився правовий імунітет Кабінету Міністрів і на Будинку уряду повис невидимий банер з мішенню. Відправити у відставку уряд Яценюка, втрапити в «десятку» на цій мішені сценаристи планували ще в грудні. Але треба було прийняти бюджет, а ухвалити бю-джет без чинного уряду неможливо. Потім пішли новорічні свята, закінчилася чергова сесія Верховної Ради, і зйомки чергової серії «Відставки» відклали на два місяці. До 16 лютого 2016-го.

Репетиції, зйомки головної серії

До цього дня актори готувалися ретельно, не підозрюючи, що до сценарію на ходу вносяться корективи, асистент режисера звільнився, а оператор пішов у запій. З героями серіалу теж були проблеми. Президент ніяк не міг увійти в образ. Він то вовком дивився на прем’єра, то братався з ним на очах масовки, дивуючи всіх. Хтось із нетямущих розгубився, забув вивчене і замість «Прем’єра — геть!» кричав на репетиції «Геть президента!»

Один з головних героїв, запрошений на роль міністра, прямо з «Голлівуду», ще в грудні розробив власний сценарій і взявся боротися з корупцією на свій страх і ризик, не чекаючи дня зйомок. Великих зусиль коштувало його заспокоїти, пояснюючи, що не в корупції справа. І не в реформах. Але гра професіонала зіпсувала аматорам настрій. В парламенті, де частина депутатів грала за президента, частина — за прем’єра, а частина — за олігархів, настав розбрат. З трибуни озвучували ролі правильно, а в кулуарах несли відсебеньки. Такі, що вуха в’янули.

Єдиним актором, що зберігав спокій і розумів суть речей, у цій обстановці був прем’єр-міністр, якого готувалися принести в жертву. Свою масовку він побудував, як роту перед боєм, і клявся, що захистить кожного від ворогів. На це клюнули всі. У стрій повернулися навіть колишні дезертири.

Серія «16 лютого» шанувальників детективів вразила в саме серце. До кінця засідання Верховної Ради не було зрозуміло, чим кіно закінчиться. І незрозуміло досі. За ви-знання роботи Кабінету Міністрів в 2015 році незадовільною проголосувало 247 депутатів (необхідна більшість, як було задумано у сценарії), а за висловлення недовіри (тобто за відставку уряду і прем’єра) набралося лише 194 голоси. На 32 менше, ніж необхідно.

Глядач повинен бути в напрузі

Зважаючи, що питання про недовіру уряду і прем’єру можна виносити на голосування тільки раз упродовж сесії, наступний фільм про відставку Яценюка можна знімати тільки у вівторок, 6 вересня 2016 року. Але режисеру, продюсеру і сценаристу не доведеться сидіти без роботи. Наступна серія «Відставки» анонсована. Головний герой у ній — парламентська коа-ліція. У загальних рисах відомий вже і сценарій.

Серію можна назвати «Живий труп», хоча з вересня минулого року живого в парламентській більшості ставало дедалі менше і менше. Після голосування щодо змін Конституції співдружність п’яти фракцій покинули «радикали» Ляшка, а після «16 лютого» у відмову пішла «Батьків-щина». З коаліції вийшла також низка народних депутатів. Від колишньої конституційної більшості залишилися ріжки та ніжки — 241 особа.

Якщо з коаліції вийде, як мала намір, фракція «Самопомочі», залишиться 215 штиків. Парламентська більшість припинить існування навіть формально. І Верховну Раду «поставлять на лічильник». Упродовж 30 днів народні депутати відповідно до Конституції зобов’язані сформувати нову коаліцію. У разі невдачі президент отримує право достроково припинити повноваження ВР і призначити позачергові парламентські вибори.

Президент отримує право, але не зобов’язаний. Про те, як вчинить господар Банкової, чим на інтриги Порошенка відповість Яценюк, як у заключних серіях поведуться борці з корупцією в парламенті, як на кризу в Україні прореагують західні партнери, — сценаристи поки що мовчать.

Глядач повинен бути в напрузі, здогадуватися, вірити в змови олігархів, у залежність від МВФ, у руку Кремля та у всяку чортівню. Повинен щодня чекати появи на екрані своїх героїв. Інакше припинить дивитися телевізор і вийде на площу.

Леонід ЗАСЛАВСЬКИЙ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net