Переглядів: 1142

Тривожний подих блакитної троянди

Леся Українка належить до тих особистостей, для кого поезія стала покликанням, хоча не менше вона любила музику й живопис, у заняттях якими свого часу досягла значних успіхів. У її поезії основна інтонація йде із глибин єства. Вона із числа тих, чиї твори сповна виразили сутність автора. Одухотворений, харизматичний образ таких людей глибоко закарбовується в пам’яті. Їхня зовнішність, що зафіксована на фото і в творах мистецтва, здатна жити в позачасовому просторі.

Твір, який виразив життєву позицію Лесі Українки, і який дає ключ до розуміння її суті — «Contra spem spero!» (Без надії сподіватись), став лейтмотивом нової серії робіт молодої одеської мисткині Альони Дацьо-Расвєтної під назвою «Подих блакитної троянди». Вперше цей проект представлений в Одеській національній науковій бібліотеці на цьогорічних заходах, присвячених 145-літтю від дня народження Лесі Українки. Притягальний образ поетеси оповитий флером її безсмертної творчості, у якій реальність переплелася з вимислом і легендами.

Альону Дацьо завше ваблять люди творчі, з незвичайною, навіть трагічною долею, переважно представники літератури і мистецтва: Ф. Кафка, А. Ахматова, Т. Шевченко, О. Блок, М. Цвєтаєва, В. Маяковський, В. Висоцький. Їх неспокій і фатум розбурхують уяву художника, який через творчий акт пізнає безмежний духовний світ цих постатей, їх епоху і, тим самим, набуває з ними духовної спорідненості.

Названий ряд творчих зацікавлень мисткині нині подовжило звернення до постаті Лесі Українки. У поле її зору завше потрапляють жінки тендітні й інтелектуальні, з тонкою душевною і психічною організацією, з вольовим, твердим, незламним характером. Вони дво-єдині — це носії ніжності й мужності.

Серія включає 12 колажів (в електронній версії) і, за задумом автора, складається з трьох частин: «Сила волі», «Лірика (листи С. Мержинському)» і «Пісні лісу». Ця триєдність ясніше простежується в підготовленому в рамках цього проекту однойменному фільмі. Така комбінація — фішка художника, її стиль. Автор серії постає в різних іпостасях — графік, фотограф, дизайнер, режисер-сценарист, художник-інтерпретатор. Фільм являє собою компіляцію власної творчості, ілюстративного матеріалу та аудіосюжетів, які в інтернеті є у вільному доступі («Леся Украинка — Contra Spem Spero» у виконанні Ади Роговцевої; «Iнна Гелевера — Леся Українка — Листи»; Лісова пісня — Сопілка»).

Крім фотографій і графіки, певна роль відведена текстам, як правило, з листів поетеси. Шляхом комп’ютерного накладання зображень у результаті отримуємо виразну і багатозначну композицію. Серія продумана ритмічно в сенсі тону і формату: чергування білого і темного, горизонтального і вертикального. У цьому проекті автор використовує арсенал засобів і, в окремих випадках, мотивів із своїх попередніх серій, зокрема присвячених Ф. Кафці,

А. Ахматовій і Т. Шевченку. Щодо стилістичних моментів, то не завжди видається вдалим дещо нарочите використання смуги українського орнаменту у вертикалі чи по горизонталі однієї із сторін слайда. Цей прийом суто плакатний, не зовсім органічний. Це, на мою думку, відчула й автор і в кількох композиціях вплела орнамент тонально і колористично у загальний кадр.

Влучною є назва серії — «Подих блакитної троянди» — перифраз назви драматичного твору Лесі Українки «Блакитна троянда» (1896). Це, швидше, метафора, яка виражає основну ідею серії, адже ці роботи не несуть відповідного колористичного навантаження.

Лесю живило блакитне сяйво духовності, її прощальний подих, у сенсі ірраціональному, «поломенів кольором чистої небесної гладі». Поезія дала смисл її життю. З огляду на обставини, ще в ранньому дитинстві життя Лесі Косач було поставлене під загрозу, а в зрілі роки нерозділене кохання, врешті-решт, прискорило фатальну розв’язку...

Кольорова гама серії монохромна, побудована на грі світлого — білого і темного — умбристого, за винятком «осіннього» слайда (№ 2), в якому вкраплені буро-червоні й охристі барви. Білий та умбра викликають асоціації з білим снігом і помертвілою природою — це колористичний ключ до ідеї в’янення. «Зимовий» слайд (№ 1), як і наступний, трактований у формі триптиху. У їх основі мотиви «Лісової пісні». Ці роботи, як і «Біла троянда», «Темна туга», (№ 3—4 — назви умовні), образ смертельно хворого Сергія Мержинського (№ 5), на мою думку, належать до найвдаліших образно-композиційних рішень згаданої серії. Біла хустинка, якою доглядальниця-Леся прикривала отруєні дихальні шляхи коханого, трактується сюрреалістично — вона перетворюється в зів’ялий цвіт, що опадає. Тихо й передчасно його покидає життя... Весна стала осінню, літо — зимою. Доглядаючи Мержинського, Леся ускладнює хворобу. Цей приклад беззавітного, нерозділеного кохання вражає.

Хотів би відзначити й інші вдалі композиції цієї серії, зокрема теми «двох» (№ 11, 12), виражені в планово-контрастному співставленні облич (Л. Українки — К. Квітки — С. Мержинського).

Творчість Лесі Українки різноманітна, біографія насичена фактами, життя трагічне, і той, хто прагне образно збагнути її сутність, повинен уміти обмежувати себе, розробивши певний концепт. Автор, на мою думку, надзвичайно переконливо передала Лесину тривогу.

Володимир КУДЛАЧ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net